Pedagogicky asistent

10. júl 2023

Dobrý deň, mozem sa spytat čo všetko robi pedagogicky asistent na ZŠ? Potrebuje na to skolu? A čo plat?

busybeelady1
10. júl 2023

Na VH vysvetľuje učivo žiakovi, vedie s ním individuálne hodiny, ak žiak nemôže byť v triede (čo sa bežne stáva), motivuje ho k učeniu sa, má dozory na chodbách a v ŠJ, pripravuje pomôcky, prefocuje PL, pomáha mu obliecť sa, prezut sa. Všetko podľa toho, akého žiaka dostane. Sú žiaci, pri ktorých stačí sedieť a usmerňovať ich a sú žiaci, pri ktorých sa namaká, napr. autisti. Niekedy sa robí aj to, čo sa učiteľom nechce robiť. Vôbec to nie je jednoduchá práca. Niektorí učitelia na asistentov pozerajú zvrchu, neberú ich za učiteľov, hoci mnohí majú učiteľstvo vyštudované, len si nevedeli nájsť prácu učiteľa.
Treba pg minimum, ale to môže začať študovať aj po prijatí do zamestnania.
Ak má asistent len SŠ, TK plat okolo 700, s titulom 800.

luccija
10. júl 2023

Dostaneš rozvrh a na starosti určitý počet žiakov.Plus môžeš robiť dozor a v nutnosti aj viesť hodinu za pedadoga.Vela škôl to pojme, že si dievča pre všetko.Skolu potrebuješ min 2 r externú pedadogicku.Plat podľa tabuliek sú má minedu.sk
Ak nezvláda žiak hodinu ideš s ním vedľa do oddychovej miestnosti..mala by tam byť spolupráca ty, učiteľ, rodičia v ideálnom prípade;)
Pravda je často taká, že učiteľ má pocit, že si hodinu odrobi a ty len sedíš a dohliadas, rodičia čakajú od integrovaných deti, že budú mať známky a výsledky ako zdravé deti.Moja kamarátka to robí, ale ona je empatická pomáhajúca duša.Vsetko záleží aká škola, veľká, dedinská aké deti...
Ona povedala, že na každú dg treba na deti iné fígle a je to psychicky náročné.Pracuje v súkromnej špeciálnej škole plat má ovela vyšší, ale tam sú učitelia nastavení, že tempo a úroveň vyučovania je vzhľadom k dg ina
Má cez ADHD, aspergerov, autistov aj dievčatko s DMO.

pokemonkaa
10. júl 2023

Na našej škole pracujeme 8 asistentiek, všetky máme VŠ pedag.smeru, plat v čistom cca. 820 eur. Sme dievčatá pre všetko.
Na začiatku šk. roka každá dostane rozvrh hodín a pridelené deti. Ja som konkrétne na 2.stupni a mám na starosti matematiku, fyziku, slovenský jazyk. Deti majú rôzne diagnózy. V každej triede sú minimálne 2 deti, ktoré majú podľa CPP prideleného asistenta. Každé dieťa vyžaduje individuálny prístup. Dôležitá je maximálna trpezlivosť. Počas vyuč. hod. pomáham deťom s učivom, príkladmi, ak nestíha - dopíšem poznámky. Vyrábame pomôčky, máme pravidelne dozor na chodbách aj v jedálni, ak vypadne učiteľ - učíme zaň, chodíme na výlety, zastupujeme v školskom klube... nezastavíme sa... je to krásna ale aj náročná práca. My máme to šťastie, že všetci na škole tvoríme jeden úžasný kolektív. Ak sa vyskytne nejaký problém, máme špeciálneho pedagóga, ktorý veľmi pomáha nám aj deťom.