Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

26. sep 2024

Ahojte, chcela by som sa opýtať či treba poslať písomne oznámenie o tehotenstve zamestnávateľovi spolu s potvrdením? Dokedy to mám poslať ? V mojej práci to neriešia, nepýtajú si nič som na PN. Neviem vôbec ako ďalej postupovať , nemám s tým skúsenosti, nikto mi s tým nevie poradiť. Ďakujem

nika23t
26. sep 2024

Písomne, doporučene a aj s dokladom od lekára, ktorý potvrdil tehotenstvo. Ja som to odovzdala asi v 13 tt. V liste som uviedla aj dátum nástupu na MD. Aspoň ja som to takto robila na radu našej personalistky.

autor
26. sep 2024

@nika23t čiže stačí papier od lekára či ešte niečo treba ?

nika23t
26. sep 2024

Ja som napísala list, odovzdala som oproti podpisu (môžeš aj doporučené poslať poštou) kde som uviedla, ze som tehotná, predpokladaný plánovaný nástup na MD a k tomu som priložila kópiu tehotenskej knižky. Ale možno lepšie poradí nejaká personalistka. Pamätám, ze som si na nete nasla formu, úplne jednoducho napísany, ze teda mam potvrdene tehotenstvo lekárom atd atď. Čiže aj knižku-kópia, aj list.

nika23t
26. sep 2024

Ak v práci neoznámis tehotenstvo, môžu Ta prepustiť. Pokiaľ si tehotná a oznámis to, nemali by. Ostaneš na PN, ak je potrebné, ale stále si zamestnanec.

blondinka95
26. sep 2024

Ja som nepripajala žiadne potvrdenie od lekára. Také tlačivo neexistuje a kópia knižky je tvoj súkromný zdravotny zaznam, nikto to nemôže vyžadovat. Ak budú chcieť nejaké potrvdenie od lekara tak potom hp ries, zatiaľ maj len písomne oznámené. Takisto ako tehotnej sa tu necerpaju klasické paragrafy ale zvlášť a nie sú obmedzené počtom

nika23t
26. sep 2024

@blondinka95 áno, preto som písala, ze na radu našej personalistky. U nás vo firme to bolo takto zaužívané.

blondinka95
26. sep 2024

@nika23t v poriadku, ja som to písala autorke. Aby vedela ze to nie je povinny krok

draik
26. sep 2024

@blondinka95
Ak nepreukáže tehotenstvo, akoby nič neoznámila.

blondinka95
26. sep 2024

@draik to dava zmysel, ale nie je povinna fotit svoj zdravotny zoznam. Nech si zisti v práci co pozaduju. Ja som z vacsieho korporatu a stačil im môj pisomny oznam

kiki68
27. sep 2024

Ja som mala potvrdenie od lekara, vyziadala som si potvrdenie, ze to vzali na vedomie. Potom uz sa riesili tie ostatne Papiere ako nastup na MD

kiki68
27. sep 2024

@blondinka95 tak na zaklade niecoho to byt musi, mne dal normalne potvrdenie, kde bolo uvedene, ze k datumu bla bla je pacientka menom atd tehotna. Pod tym podpis a razitko gynekologa. Inak by ma vyhodili v ten den z prace, keby to nemam takto potvrdene.

melanta
27. sep 2024

@blondinka95 problém je, že ty autorke radíš, že papier od lekára má riešiť až keď ho budú chcieť. Lenže to jej radíš zle. Zákon hovorí, ako tehotenstvo oznámiť a to potvrdením. Takže rada, že v tvojej práci nie je potrebné potvrdenie a ona nech ho rieši až keď ho budú chcieť, je veľmi veľmi zlá. Kvôli tvojej rade by teoreticky mohla prísť o prácu. Oznámi tehotenstvo bez potvrdenia, lebo podľa teba ho má dať až keď ho budú pýtať. A vyhodia ju, pretože podľa zákona tehotenstvo neoznámila a teda ako tehotná nie je chránená. V takýchto záležitostiach je potrebné radiť ako je to podľa zákona, nie podľa tvojej práce.

blondinka95
27. sep 2024

@melanta áno, takto som sa nad tým nezamyslela. Bol by to trochu extrem keby sa to naozaj stane takto ale mas pravdu.

Ďakujem za upozornenie a ospravedlňujem sa autorke za nedomyslenu radu.