Oznámenie tehotenstva v práci

19. jún 2024

Ahojte, som povinná zamestnávateľovi oznámiť tehotenstvo? Alebo stačí mesiac pred nástupom na materskú? Som PN. Vidia v systéme dôvod PN? Resp.vidia,že som žiadala o tehotenské? Ďakujem za odpovede

ivana3111
19. jún 2024

Tak ku pn sa píše aj diagnóza takže asi to zistia ak budeš mat pn súvisiacu s tehotenstvom, inak prečo to nechceš oznamovať? Ak to oficiálne oznámis, si zákonom chránená ako tehotná...samozrejme je to na tebe.

melanta
19. jún 2024

Nie, nevidia dôvod PN. Povinná oznámiť to nie si. Ale nepovažujem za príliš seriózne odísť na niekoľkomesačnú PN bez oznámenia, že budem na PN niekoľko mesiacov a po nej sa nevrátim ďalšie 3 roky. Takže choď na PN a v rámci dobrých vzťahov oznám tehotenstvo keď budeš po prvom trimestri, aby vedeli, že už sa nevrátiš. A samozrejme, pokým oficiálne neoznámiš tehotenstvo, nemáš výhody tehotnej, ktoré tehotnú chránia. Oficiálne oznámenie je potvrdenie od lekára alebo prefotená tehotenská knižka.

alenah31
19. jún 2024

@ivana3111 žiadna Dg. sa tam ako info pre zamestnávateľa nepíše.
@autorka nie si povinná tehotenstvo oznamovať , táto povinnosť ti vznikne až pred nástupom na MD kedy to oznamuješ min. mesiac vopred. - no nemáš potom výhody vyplývajúce zo ZP.

melanta
19. jún 2024

@ivana3111 diagnózu k PN píše lekár do systému pre SP, ale táto informácia nejde k zamestnávateľovi.

autor
19. jún 2024

@ivana3111 ako osoba na PN som chránená tak či tak, vyhodiť ma nemôžu a po nástupe na MD mi nasledne mesiac na to skončí zmluva na dobu určitú. Nevidím žiadne výhody oznámenia, plus nepotrebujem aby moje tehotenstvo rozoberala cela firma

mimuska328
19. jún 2024

Tiež som od začiatku pn a oznamovala som nedávno na začiatku 2. Trimestra. Bolo mi to fér dat vedieť ze nemajú so mnou rátať ale teda ja mam zmluvu na neurčito

lienka.7
19. jún 2024

Osobne si neviem predstaviť, že teraz by som bola doma 9 mesiacov bez toho, žeby som v praci povedala ze 3/4 roka tam ani nepachnem...

mirkam3
19. jún 2024

Presne ako ti tu písali baby, zamestnavatel diagnózu nezistí, taktiež nie si povinná nic oznamovať príliš skoro, aj keď aj ja sa prikláňam k tomu, že oznámenie po 1 trimestri by bolo seriózne voči firme. Neviem, kde pracuješ, ale možno sa tam raz budeš chciet neocakavane vratit, alebo budeš potrebovat nejakú referenciu, tak je podľa mna lepšie nepálit mosty. Ps. často tu vidíme argument, že baby nechcú aby o ich tehotenstve hovorila celá firma. Ak máš zmluvu na dobu určitú, asi nebudeš kľúčový zamestnanec a možno (Nemyslím to teraz nejak v zlom) pre široký okruh kolegov ani nie si natoľko zaujímavá, aby akurat o tebe klebetili.. ale rozhodnutie je v konečnom dôsledku na tebe…

kati301
19. jún 2024

No ale ak sa nemýlim, žiadost o tehotenské musí potvrdiť zamestnávateľ, čiže tam to minimálne zistia, či mýlim sa?

alenah31
19. jún 2024

@kati301 nie nepotvrdzuje.

lienka.7
19. jún 2024

@kati301 tehotenske nie... až materske

mogaa
19. jún 2024

zmluvi na dobu určitú ti jednoducho nemusia predĺžiť či si na PN alebo nie.....

autor
19. jún 2024

@mogaa s tým rátam, a ani ju nechcem predĺžiť