Otvorenie kaviarne

12. sep 2024

Ahojte baby, je tu nejaka sikovna podnikatelka, ktora ma svoju kaviaren? Chceme si otvorit v meste malu kaviaren so sestrou, ale potrebujeme na zaciatok nejake znalosti, ako zacat, ci to vynasa, funguje, ci sa oplati ist so toho, poprosim nech sa ozvu iba mamicky co o tom nieco vedia alebo maju kaviaren🙂 dakujem

kiki68
12. sep 2024

Kaviaren nemam, ale hlavne veci: prieskum trhu ( co da to u vas kde ste uzivi
Business plan- co chcete predavat, co chcete priniest ludom, aby to islo. Aku kavu, ake kolace, ake veci, cely koncept
Lokalita ( zbytocne bude pisat niekto, co ma kaviaren
pri pesej zone a ponuka napr bezlepkove francuzke kolace), zase co mate vy tam kde ste a co viete zaplatit
Kto bude prevadzkar ,casnik, skusky z hygieny, povolenia z hygieny
Ste ochotne pracovat cez vikendy, vratatne nedele, v noci pripravit napr zakusky/ pripadne objednat.
Toto su iba zakladne veci, cize toto ked nemate jasne, tak by som do nicoho hned nesla

nelca0510
12. sep 2024

Sestry sa pri vinku dohodli a chcu know-how od niekoho?

tenerifka
12. sep 2024

Chcem ti iba napisat, ze ti velmi drzim palce. Ja nemam kaviareñ, ale restauraciu, a vynasa to vynikajuco, ludia budu vzdy jest, pit, stretavat sa. Ale vsetko zavisi od viacerych faktorov. Mesto a miesto, velkost lokalu, ci ma alebo nema terasu, ci platis najom alebo je priestor tvoj.... Podla tohoto vsetkeho si treba vypocitat, aky obrat musis mesacne mat, aby si mala zisk, aky si predstavujes. Podla toho budes vediet, kolko stolov treba, aku otvaraciu dobu, ake ceny, aka ponuka, ci je lepsie otvorit len v tyzdni, alebo aj vikendy, ci si mozes dovolit zamestnancov.
My napriklad ponukame len vecere, realne je otvorene pre klientov len 5 hodin. 2 dni v tyzdni mame volno, plus 48 dni v roku zatvarame kvoli dovolenke. Aj tak nam restika zabera cely deñ, treba prebrat tovar, urobit pripravy, upratovat.... Aj cez volne dni tam velakrat musime ist. S kaviarñou to bude podobne, pocitaj s tym, ze ako majitelka tomu budes venovat vela casu, najma na zaciatku. Ale stoji to za to, ta sloboda, ze nemas nad sebiu ziadneho sefa, ze sa mozes spolahnut hlavne sama na seba

anjelicek26
12. sep 2024

Pracovala ste niektorá v kaviarni? Ak nie,odporúčam začať tam.. zamestnať sa na pol roka a potom ten nápad prehodnotiť. Všetky otázky,ktoré máš, si automaticky zodpovies počas tohoto "praktika"

janage
12. sep 2024

@tenerifka a miesto reštaurácie? Lebo iné bude asi vychytene prímorské letovisko a iné restika v hornej dolnej bez turistického ruchu iba s miestnymi.

autor
12. sep 2024

@nelca0510 a ako inak sa zacina s podbikanim? Tak ze mas napad, myslienku, porom zhanas info, guglis, pytas sa, zistijes, robis prieskum… ale dik za tvoju velmi potrebnu radu

autor
12. sep 2024

@janage pesia zona v centre mesta, male mesto do 35 tisic ludi, vychodne slovensko

autor
12. sep 2024

@tenerifka Dakujem si zlata a tiez drzim palce nech sa nadalej dobre dari, take zeny su mi inspiraciou🙂

autor
12. sep 2024

@kiki68 toto vsetko vieme a mame to ujasnene, skor som chcela take ekonomicke veci ci to vynasa inym, ci sa na tom da normalne zarobit ako v beznej praci, ci nas nezlikviduju poplatky statu lebo stale nieco zvysuju a mam pocit ze stat nechce pomahat podnikatelom

milanemila
12. sep 2024

Skuste si naozaj spravit na zaciatok prieskum trhu, hlavne kaviarne v okoli, ako vyzeraju, co ponukaju, ake maju ceny…zamerajte sa na to, kto by mala byt vasa cielovka alebo na to priniest nieco co v okoli nie je. Napr orientovane na mamicky s detmi, cize kutik a mizno cez vikend doobeda za nejaky poplatok organizovat detske pecenie a ozdobovanie kolacikov (linecke, medovnicky alebo cookies). Business plan je dalsia dolezita vec. Ak neviete ako nanho, tak si aspon spravte nejake jednoduchy financny prehlad, kolko bude vstupna investicia, kolko cca mesacne naklady, cenotvorba atd. Obehat urady a povolenia.
Tiez si myslim, ze idealne by bolo keby ste uz v nejakej kaviarni pracovali. Lebo nemate velmi pojem o podnikani a ani o fungovani kaviarne, co je velka nevyhoda 🤷🏼‍♀️

michaelam2
12. sep 2024

Co vas zivilo doteraz? Mate skusenosti s pracou v gastre? Alebo vseobecne aspon s podnikanim? Ak nie, tak by som o tom teraz ani neuvazovala.

cinamood_
12. sep 2024

Stredne Slovensko, malé mesto, do 50k obyvateľov. Káva, koláče + burgre a hotdogy na pešej zóne. 2023 Ostávalo majiteľovy 500-600€ mesačne😉 keby nemal iné biznisy zatvára. Problém bol - zamestnanci (veľa ľudí na TPP, zbytočnosť) rozhádzané menu, zvyšený nájom, otváracie hodiny, kvalita-kvantina. Teraz sú už na tom lepšie presné čísla ti neviem povedať, možno pomôže že sa takto popálili, no a keby teda nemali ten druhý biznis tak už skrachovali, aj s tým treba rátať, že to rok - dva nemusí ísť vôbec

kiki68
12. sep 2024

Ved ked mate toto ujasnene, tak sa zbytocne pytate inych na realny vynos obrat. Nakolko ti ostatni maju napr nieco specificke, cize Kaviaren im fici, napr maju nejake speci wafle, palacinky, pripadne maju total dobru polohu. Ako na to, aby to dokazalo realne uzivit aspon tych, co pracuju a do toho tu dodavku je za mna obrat denne minimalne 600 v hrubom. Lebo ked to odpocitas tie naklady, tak nieco zostane. Ale nemat velke oci, mate kontakty, napr piekla niektora torty, nieco, ze pozna ludi? Alebo mate nejaky okruh zakaznikov na zaciatok? Vies ked ma niekto kaviaren s takym ako fornetti a kvazi coffee to go kdesi pri stanici, tak mu to pojde. Plus tiez nepodcenuj konkurenciu.
Ja pracujem posledne roky s modou, nemyslela som, ze ma to bude tak bavit a u nas si majitelka zmyslela otvorit dalsiu pobocku s tym, ze tam da ine veci. Problem bol, ze nakupila kopec veci pre 50kg zeny. A tie zakaznicky su vacsinou od 70kg plus, zeny po menopauze, cize padnute bruska atd. No vysledok taky, ze ta pobocka pojde do kytek. Lebo podcenila to, ze ludia nebudu kupovat veci iba z principu a tie mlade 25 rocne idu kdesi do Zara. Ako tie veci boli nadherne, my chude zeny v ramci nasho okruhu sme nieco pokupili, ale nie sme ta kupna sila dalsich 500 ludi, ktoru tam bolo treba . To len taky priklad.

zic
12. sep 2024

Mozes zacat podnikat aj v uplne inom odvetvi ako si dotaraz posobila, ale asi to bude zahul. Vacsinou sa podnika tak, ze s tym mas skusenosti (napriklad makas v kaviarni, ale myslis si, ze to budes vediet lepsie, tak sa osamostatnis)...
Takto zacat od stola s internetom - to bude riadne riziko... Zalezi, ake mas znalosti a skusenosti a ako velimi ste si uz robili prepocty, ale ak to bol len taky napad, tak si napis na papier tvoj + sestrin plat (superhruby), najomne, vybavenie kaviarne + zasoby na zaciatok... budu to radovo desiatky tisic eur si myslim. Mate na to?
Druhy krok - predpokladane mesacne naklady / marza na kave / kolacoch... kolko ich musis predat, aby si bola na nule (na ten najom a platy)...
Ak vyriesite financu stranku veci, potom priestory, hygiena, uctovnicka a milion dalsich veci..

michaelam2
12. sep 2024

@zic suhlasim, ja som sa aj preto pytala autorky ci niekedy robili v gastre pretoze ak nie, tak velmi pochybujem ze si to vobec vedia zratat a odhadnut co vsetko budu potrebovat a aka velka investicia to na zaciatku bude. Ja podnikam roky, vzdy som vedela vybavit co bolo treba ale teda na gastro by som odvahu nenabrala, klobuk dole pred tymi co to vedia robit dobre

autor
12. sep 2024

@zic dakujem🙂

hedviga2
12. sep 2024

Kaviarní je na každom rohu v každom meste. Divím sa že to ľudí ešte baví takto živorit. Popozeraj sa po inom podnikaní

janage
12. sep 2024

Možnosť turizmu? Nejaká škola stredná? Iné kaviarne v centre?

autor
12. sep 2024

@janage ano turizmum v lete by bol lebo mame tu vodne nadrze, tiez skoly su v blizkosti centra, mame tu aj par kaviarni a dari sa im

janage
12. sep 2024

A kto tie kaviarne v meste navštevuje? Mimo turistickej sezóny?
Za mňa príliš malé mesto a východ, kde naozaj domáci málokedy utratia za jedlo či pitie vonku.

martinmmartin
12. sep 2024

Musis sa ale fakt zamysliet a nieco vymysliet aby si tam nebola prikovana ako pes pri bude - ziadne dovolenky, ochorenia atd.

tenerifka
12. sep 2024

@janage ty si si aj precitala, co som napisala?

panonia
12. sep 2024

Brat mal reštauráciu ale tak išli ceny hore, že postupne znižoval personal, nakoniec ju predal a ma svätý pokoj. Ale stalo ho to veľa peňazí, nervov a síl, už nikdy by do toho nešiel.

janage
12. sep 2024

@tenerifka áno pozorne. Pokiaľ viem vy máte menšiu rodinnú reštauráciu v turisticky veľmi atraktívnej oblasti v zahraničí. Kde si viete na seba zarobiť tak, že môžete mať 48 dní zatvorené kvôli dovolenke. Tu na SK si niečo také teda neviem predstaviť.
Skôr to bude na SK o tých paitkoch, sviatkoch s ledva minimálnym ziskom.

zuzubb007
12. sep 2024

U nás makas, makas, makas a na svojom od nevidím do nevidím, nieje to o tom, že nájdem si nejakých zamestnancov musíte tam byt furt vy, treba skúsiť je možné že to nezarobí, ale aj opak, začiatočné výdavky budú ale mega, treba mať niečo čo ini nemajú a prostredie robí veľa, tu nikdo nepovie či to pojde

tenerifka
12. sep 2024

@janage pozorne si nic necitala. V 4.vete apelujem na mesto a miesto.

mclissa
12. sep 2024

Kaviaren by som neotvorila, pokial neponukas nieco top co nikto iny. Na Slovensku niekde v zapadakove uz vobec nie. Na Slovensku to nie je zivotny styl tak ako v inych krajinach. Kavicky, posedenie - ak by tak v meste ano. A teraz si prepocitaj kolko kav musis spravit na to aby si si zarobila aspon na minimalny plat, plus rataj najom, tovar atd. atd.
A mimo sezony good luck 🍀

tenerifka
12. sep 2024

@janage ale my nie ze mozeme, my musime.zo zakona maju zamestnanci v turistickom ruchu 48 dni dovolenku, lebo pracuju aj vo sviatky. A my mame biznis nastaveny tak, z3 jednoducho tych 48 dni mozeme zavriet. Mame iba jedneho zamestnanca (kuchara) a ostatne si s muzom odmakame sami, ale stoji to za to. Nikto to nebude robit s takou laskou a odovzdanim, ako samotny majitel

muchotrafka298
12. sep 2024

V prvom rade si poloz otazku, kolko si do toho ochotna a schopna investovat penazi. Ak nemas k dispozicii aspon 20 tisic, tak si neotvaraj nic. Lebo ty potrebujes nielen peniaze na najom, energie, zariadenie ale aj tovar. Vies kolko tisic stoji profi kavovar? Kto ti tam bude robit? Ty musis tych ludi zaplatit, sami dve to proste fyzicky bezvladnete cele dni. Mas zabezpecenych dodavatelov? Na zaciatku nezarobite nic, budete v prudkom minuse. Na to sa treba pripravit, ze co v takom pripade, ci mate z coho zit.

tenerifka
12. sep 2024

@muchotrafka298 nemusi to tak byt, ze nic nezarobia a same nebudu zvladat (zamestnanci su lena len problemy), ale suhlasim s tym, ze ten vstupny kapital tam jednoducho treba