Otázky na pracovnom pohovore

15. dec 2023

Je bežné ak sa zamestnávateľ zaujíma o to či som vydatá alebo slobodná a po mojej odpovedi , pokračoval či nemám ani doma žiadneho priateľa? Som slobodná matka a pýtal sa ešte aj , že ako to je možné že si môžem dovoliť jazdiť na aute a byť tak pekne oblečená keď tvrdím že som slobodná matka. (Bola som oblečená úplne normálne, čierny kabát , čierne slušné nohavice , mokasíny a blúzka)
Do tej prace ma ajtak nevzali, ale mám aj ďalšie pohovory tak ma zaujíma či je to v poriadku , doteraz som pracovala v gastre tak tam ich väčšinou zaujimalo len ako som flexibilná a či viem nosiť tácku 😄

alenah31
15. dec 2023

rozhodne nie!!

petronelaproki
15. dec 2023

nie nie je to rozhodne ok, nemáš povinnosť odpovedať, a už čo je ho do toho čo si môžeš dovoliť.... buď rada, že ťa nevzali, blikali by mi kontrolky, toto bude pofiderná firma

zmrzlinka2021
15. dec 2023

Urcite nie, toto nikto normalny sa nepyta.
Sefa ma zaujmat tvoja odbornost, pristup k práci, lojalnost...

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petronelaproki
15. dec 2023

áno je pochopiteľné, že deti ich bude zaujímať ako poriešiš v prípade choroby, ale detailne by sa nemali vypytovať, dokonca ani do životopisu nemusíš uvádzať dátum narodenia ( vedia si ho vyrátať podľa školy),
tie divné otázky na pohovoroch ma neprestanú udivovať: napr. Prekážajú vám deti? ( vedia že máte deti a toto sa opýtajú pri administratívnej pozícii...) Ste očkovaná?, Čo si myslíte o pápežovi? Či nemám problém so sukňami? ( pan majiteľ si potrpel, aby ženy nosili IBA sukne do práce - podotýkam malá logistická firma..., )

bela30
15. dec 2023

Mna sa tiez niekedy na pohovoroch pytali uplne nevhodne veci. Vo vsetkych pripadoch som sa hlasila na post sekretarky/admin.pracovnicky. V prvom pripade do rehab centra pre deti, tam sa ma dotycna s dotycnym pytala na to, ake vsetky choroby prekonalo moje dieta a ake choroby si nosi zo skolky plus prizvali si na pohovor svojho syna, ktory bol tak na prvom stupni ZS a on so mnou dalej robil pri nich pohovor(jeho rodicia) a tiez sa ma pytal hluposti plus cakali, aky rozhovor s nim budem viest ja a ako sa k nemu budem mat. Nepochopitelne. Potom som bola u sukromnika ten sa ma vypytoval, ci som zadana,kde pracuje moj muz, ci by mu nevadilo, keby som s nim chodila na sluzobky do zahranicia atd.
Potom dalsi v realitke, mi dal opravovat text s chybami a nasla som tam chyby, o ktorych on ani nevedel, ze tam su ( zle sklonovanie, stylizacia slov atd.) tak podotkol, ze to nie su chyby, ze len tvrde a makke i/y som mala opravovat 😃
A tak by som vedela pokracovat, proste bizar..🙆

barbora0308
15. dec 2023

Nie je to OK, mna sa raz na pohovore pytali na politicke nazory 🤷. Odmietla som odpovedat a aj ked ma volali na druhe kolo uz som nesla...

maranco
15. dec 2023

Zákonník práce 311/2001 § 41 Predzmluvné vzťahy odsek 5 a 6.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

5. Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o prvé zamestnanie, vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať. Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá už bola zamestnávaná, požadovať predloženie pracovného posudku a potvrdenia o zamestnaní.

6. Zamestnávateľ nesmie vyžadovať od fyzickej osoby informácie
a) o tehotenstve,
b) o rodinných pomeroch,
c) o bezúhonnosti s výnimkou, ak ide o prácu, pri ktorej sa podľa osobitného predpisu vyžaduje bezúhonnosť, alebo ak požiadavku bezúhonnosti vyžaduje povaha práce, ktorú má fyzická osoba vykonávať,
d) o politickej príslušnosti, odborovej príslušnosti a náboženskej príslušnosti.

barborachors
15. dec 2023

v tej sekunde si sa mala zdvihnut a ist prec. A ked si toto niekto voci tebe dovolí, tak preto, že ta tam ani nechce. Cize duplom si sa mala postaviť a odísť. Ano, deje sa to a dost casto su tieto otázky na pohovoroch. Keby aspon pár zien sa takto voči tomu zachovalo, tak sa to v spoločnosti nedeje. Deje sa to preto, lebo to dovolíme.

autor
15. dec 2023

@barborachors pohovor bol v nemčine, v nej to nevyznelo až tak hrozne 😄 a v tej chvíli som si to ani neuvedomila chcela som “zažiariť” a spraviť najlepši dojem , tak som odpovedala zaradom na všetko 😄 až po pohovore som nad tým začala premýšľať, že čo sa ma to vôbec pýta a že čo je ho vlastne do toho, či mám doma nejakého priateľa 😄
Kolegyňa v kaviarni kde som robila mala prepnuteho frajera, ktorý tam chodil vysedávať a keď sa usmiala na zákazníka , tak tam ponej vyvreskoval že je ku**a a skákal tam do zakaznikov, tak som si potom so šéfom robila srandu že na najbližšom nábore nech zisťuje či sú zadané alebo nezadané tie casnicky😄 ale tuto to nemohol byť tento prípad.

barborachors
15. dec 2023

bud si ista ze by nemec nemca sa taketo otazky nepytal, lebo by dostal taku, ze az

mikadooo
15. dec 2023

Nie je to v poriadku. Stačí povedať, že nech sa dotyčný nehnevá, ale nechceš na to odpovedať, nakoľko tieto informácie z tvojho pohľadu nie sú relevantné pre výkon danej pozície. Ale ak by sa takéto chmuľoviny začal pýtať na pohovore, asi by som nenastúpila ani keby ma vzali 🤔. Alebo by som si veľmi rýchlo hľadala ďalšiu prácu.

lindus_esterka
15. dec 2023

Bud rada ze ta nevzali. Ak mu nie je sproste otvorene na pohovore zapochybovat ze si slobodna matka lebo mas pekne oblecenie (chcel naznačiť, ze si ta niekto vydrziava???) tak nechcem vediet ako by sa k tebe spraval, keby si jeho zamestnanec 😵‍💫

autor
15. dec 2023

@lindus_esterka presne to mi potom ako som odišla napadlo! Že on si snáď myslí že som nejaká zlatokopka alebo že robím najstaršie povolanie! Ale dnes mi volali inak , ze môžem od januára nastúpiť , keď mám ešte záujem 😄

lindus_esterka
16. dec 2023

Verim, ze si mu zahucala do telefonu NEIN! 😁🤞

vroni
18. dec 2023

Toto sú otázky idiota. V normálnej krajine na žalobu. Na Slovensku je žaloba skor iluzorna ale rozhodne by som v takej firme prácu nevzala. Po prvej otázke by som sa možno ešte spýtala, co to ma spolocnocne s pozíciou, ktorú hľadajú, na druhú by som už odpovedala len dovidenia.