Otázka pre pani učiteľky v škôlke

9. sep 2023

Ahojte p.učitelky. Zaujíma ma či dokážete zvýšiť hlas na malé deti v mš, keď je treba? 😊 Lebo môj názor je, že proste niekedy to niektoré deti potrebujú, aby pochopili, že v triede je autorita, ktorá musí byť rešpektovaná. Lenže nie každá učitelka dokáže dvihnúť hlas na dieťa, žiaľ...
Poprosím len komentáre na "úrovni" 🙏. Ďakujem

ariannazara
9. sep 2023

Môj malý mi povedal Katka je dobra ale viac kričí ako Luba😆

zooeynka
9. sep 2023

Samozrejme ze ucky hucia ako najate, raz som mala tu cest byt v satni a netusili ze som tam a niektora vrieskala ako zmyslov zbavena.

zuzinka888
9. sep 2023

Tak jedna vec je ci to dokazu a druha ci ti chcu praktikovat. Uz je" dokazane" ze krikom si uctu a " poslusnost" neziskas.

luccija
9. sep 2023

Samozrejme, že som zvýšila hlas, keď bolo treba.Ale som za to, že autorita sa nebuduje kricanim.Ja som uplacala a manipulovala🙂môžete ísť na trampolínu, keď ....to sa mi viac osvedčilo mať motiváciu byť dobrý a dostanem odmenu.Na konci týždňa dostávali malú pozornost

zitaje
9. sep 2023

@luccija tiež žiadna sláva...

luccija
9. sep 2023

@zitaje mne sa to osvedčilo ako vrieskať ako najata dokolecka.Co navrhujes ty?

tamta
9. sep 2023

@luccija podľa mna si to iba dosť nešťastne nazvala. Toto podľa mna nie je manipulacia ale vyjednávanie. Stále si tie deti totiž môžu vybrať podľa svoje vôle. A používa to aj dosť rodičov vo svojej výchove. Nevidím na tom nič zlé a lepšie ako večný krik.

jana_eyre_2
9. sep 2023

Hlavne si myslím, že je rozdiel krik a zvýšenie hlasu.. lebo hystericky, nahnevany krik nie je dobrý a myslím že taký aj používa malo učiteliek(len tie vyhorené) ale dôrazne zvýšenie hlasu - bez toho proste deti aj tak často nepočujú, o to viac ak ich je 25.. problém je že naša slovenčina má málo výrazov a krik má tak viac podôb.. keď sa to spojí do takejto diskusie, tak si viac ako polovica matiek aj tak predstavia ako na ich milucke ratolesti učiteľka vrieska ako najata 😉 avšak často je to len o tom, že musí prehucat krik deti, inak by ju odignorovali..

Ja som len mama troch deti, z toho dvoch hluchých chalanov, takže ten dôrazný krik používam, inak by som bola prepocuta a keby som dookola hovorila tichucko čo chcem, tak ma majú v zadku tak že si ani nevšimnú že niečo vravím.. zase vďaka tomu, nemajú problém s tým ak niekto v škole hovorí nahlas.. a nemám ani dojem že podmienky ako "ak chces ísť tam, tak musíš toto" boli zle výchovné prostriedky.. už fakt čokoľvek čo môže deťom ukázať rýchlo smer a hranice je kritizované... 🤔

simona20201309
9. sep 2023

Autorita sa neziskava krikom. Skôr by som povedala, že aj učiteľky sú len ľudia a niekedy im povolia nervy. Potom sú deti, ktoré reagujú len na krik (naučené z domu) a potom také, ktoré majú z toho traumu čo i len zvýši hlas (napríklad moja dcera).
Ja vždy tvrdím, že nie je ta učiteľka zla, ktorá kričí (respektíve zvýši hlas), ale ta, ktorá nedokáže dieťa polubit, preukázať mu lásku, pohladiť, pochváliť.
Bič a mlieko (Nie doslova). Ja som bola aj prísna, aj som občas zvýšila hlas, ale deti vedeli ze ich mam rada, vzala som ich aj na ruky, aj pohladila, pri usoavani skrabkala (podľa poziadaviek).... preto sa ma nebáli aj keď som občas pokricala.

autor
9. sep 2023

Ďakujem vám za reakcie, mala som na mysli dôrazné zvýšenie hlasu, určite nie kričanie. A tiež zastávam názor, že treba vedieť aj zvýšiť hlas, ale určite aj treba vedieť pochváliť...

1mina
9. sep 2023

Mne ucitelka aj sama povedala ze musela na nu uz zvysit hlas, a v situacii ktoru mi opisovala sa jej ani nedivim.... A potom v pohode ju aj vela chvalila a dceru s nou nekala ziadny problem zvysok roka

mogaa
10. sep 2023

nuž aj mamičky zvýšia hlas a aj kričia ak je treba....očakávania niektorých mamičiek sú ale nereálne - na jednej strane chcú aby dieťa všetko vedelo, aby sa naučilo v škôke samo jesť, obliecť a aby viac poslúchalo, na druhej aby učiteľka nezvyšovala hlas, lebo potom kričí, mala by byť vždy dobrá, milá, usmiata...naša malá mala v škôlke učiteľku ktorá nekričala, nezvyšovala hlas a deti ju napriek tomu nemali veľmi radi, nemali voči vôbec rešpekt, len sa stále sťažovala aké sú zlé a neposlúchajú.....rok predtým mali učiteľku ktorá aj skríkla , aj dala po zadku ke´d bolo treba , ale deti ju mali radi, lebo na druhej strane ak bolo treba vedela poláskať, pochváliť, dať odmenu....naša tiež od nej dostala raz po zadku, ale sama učiteľka to hneď aj povedala že dostala po zadku a aj prečo....bola to taká ich ďaľšia "babka" , veľmi láskavá ale deti vedeli čo ešte môžu a čo už nie....sama hovoria že na niektoré deti treba "tvrdšiu ruku"(obrazne) lebo inak nemajú rešpekt a neposlúchnu...nie všetky deti sú rovnaké, sú deti ktoré sú tvrdohlavé a musia mať nad sebou autoritu aby poslúchli....nie vždy je dobrá učiteľka tá, ktorá neskríkne ke´d je treba, lebo aj deti sú rôzne ...nie všetky deti počúvnu na prvý krát a aby učiteľka deťom opakovala niečo 20x to je nereálne....hlavne ak deti voči nej nemajú rešpekt a robia si čo chcú...napriek tomu že našej dala tá učiteľka aj po zadku, vždy keď sme ju stretli v meste k nej bežala a ona vždy nosila v taške nejaké sladkosť😉, v škôlke im dávala rôzne nálepky, spievala im, čítala rozprávky, hrala sa s nimi....

autor
10. sep 2023

@mogaa súhlasím s každým tvojim slovom 👌.