Ostať v práci, či hľadať novú prácu?

adri266
15. feb 2013

prosim, napiste mi vas nazor, pretoze neviem, ako sa mam rozhodnut.

Od januara sa zvysuju platy ucitelov o 5 percent. Kto uci, vie, ako na to platovo stojime, takze kazdy halier pomoze. LENZE: ucim na sukromnej skole a tym sa od januara priznava len 88 percent penazi na chod skoly. Takze nas pan riaditel to ide riesit tak, ze sa ucitelom znizi platy o 12 percent 🙄 🙄 🙄

Nedavno som sa bavila s kamoskou, ucitelkou, ze na ich skole ide niekto na matersku, nech si dam ziadost. Vtedy som to odmietla, ze predsa len mam tohto roku 2 triedy maturantov, ze by sa to teraz nehodilo. Mam tie decka rada a nebolo by to fer. Ale vcera, na Valentina, sme mali poradu, kde jednym dychom nam sef oznamil, ze mame byt efektivnejsi na naboroch /vsak viete, ako teraz chodi, presviedcate deti, aby isli na vasu skolu, lebo je maly pocet deviatakov/ a hned na to povedal, ze nam znizuje plat. 😕 😕 😕

A co horsie, ucim tu 2. rok na dobu urcitu. Uz minuly rok mi bolo slubene, ze dostanem zmluvu na neurcitu dobu, ale vzhladom na problemy v skolstve sme sa dohodli znovu len na urcitu dobu. A este, cele prazdniny mi nedal vediet, ci ma znovu berie, az den pred nastupom mi poslali email 😖 .
Som clovek, ktory je lojalny, chodim do prace, aj ked som chora, za cele dva roky som nemala marodku, ked bola dcerka chora, chodila k nej babka, ak bolo treba ist k lekarke, vstavala som o 6., aby som to stihla pred pracou...Takze ak si to tak spocitam, na dalsi rok ma uz asi neprijme, kedze by bolo prenho vyhodnejsie znovu vziat niekoho na dobu urcitu a mne by uz musel dat zmluvu na neurcitu dobu...

TAkze co mam robit? Kaslat na nich a dat si uz teraz ziadosti? Mam opustit tie deti pred maturitou? Vydrzat a dufat, ze si najdem miesto na inej skole? Ucitelov jazykov je teraz strasne vela, kazdy si drzi miesto, niekam sa dostanete len po znamosti ...

Hlava mi vravi utekaj, a srdce ostan ☹

veron1ka
15. feb 2013

Podľa mna sa treba riadiť hlavne rozumom, pokiaľ ide o pracovné záležitosti. Okrem toho mi pripadá výhodnejšie dostať zmluvu na dobu neurčitú ako zmluvu na zástup počas MD/RD. Takže v tomto prípade sú rozum a srdce zajedno, ostať 🙂

sissy27
15. feb 2013

@adri266 kdekoľvek by mi znížili už beztak malý plat, išla by som inde, alebo teda aspoň by som sa pokúsila nájsť si iné miesto... neviem ako ty, ja si nemôžem dovoliť chodiť do práce len pre potešenie, z toho nájom ani hypotéku nezaplatím, ale ak máš manžela, ktorý luxusne zarába a svoj plat máš len ako vreckové pre seba, práca ťa baví, tak potom ostaň...

mirreckall
15. feb 2013

@adri266 ahoj, ja som sice nepracovala v skolstve, ale to co pises mi dost pripominalo, ako to chodilo vo firme, kde som pracovala.... clovek moc na rozum nehladi, ked sa mu pracuje dobre v kolektive, ked ho praca bavi...ale ono sa to postupom casu zacne nabalovat a uz to nebude srdcom, ale s nenavistou.... ja som nasla odvahu odist az po 7 rokoch, tak viem si predstavit tvoj vnutorni boj.... ale odisla som... vsetci ma tam nenavideli zrazu, ked som dala vypoved, vraj trham kolektiv (ktory sa tam aj tak menil, ako spinave ponozky), vraj to bezo mna nezvladnu, ze im podkopavam nohy a nechavam ich v srackach... uzasne vyznania, ked clovek odchadza a myslel si, ake ma skvele kolegyne...ale nelutujem, ze som odtial odisla... zvitazil rozum... je to uz rok, co som odtial prec a musim uznat, ze aj moje nervicky sa riadne zmensili... teda co sa tyka pracovnej stranky 🙂 takze zalezi len na tebe, ako sa na to pozeras, kde sa vidis v buducnosti a ci sa budes kazdy rok utesovat, ze vsak nejak si to doteraz zvladla, tak to prezijes aj dalsi... ale ja radim odist niekam, kde to ma buducnost, aj ked v skolstve je to tazke ...drzim palce, aby si sa rozhodla spravne a nelutovala to 🙂

adri266
autor
15. feb 2013

@veron1ka lenze nas riaditel mi zmluvu uz na dobu neurcitu neda, pretoze financne pre neho bude zobrat niekoho zas na dobru urcitu...kedze ja som uz dva roky mala zmluvu na dobu urcitu, mne uz taku nemoze dat... ☹

adri266
autor
15. feb 2013

@sissy27 praveze manzel nema extra prijem...jedinu vyhodu mame, ze nemame hypoteku...

adri266
autor
15. feb 2013

@mirreckall dakujem za radu

muca1212
15. feb 2013

@adri266 už cele tvoje opisovanie vyznieva že si sa už rozhodla, neboj sa a choď odtiaľ preč!! Decká za dva roky odídu a ty budeš možno bez roboty a s tým prístupom tvojho šéfa by som neváhalaaaaaa ani sekundu. Deti to pochopia keď im to vysvetlíš, veď vedia ako to v školstve chodí ... a keď ťa vyhodí, resp. neprdĺži zmluvu, tie deti ti platiť nájomné nebudú 🙂 aj nám takto v maturitnom ročníka odišla učiteľka ktorú sme strašne zbožnovali, aj sme si poplakali, išla do prekladateľskej firmy nejakej. Ešte sme sa pár rokov aj stretávali 🙂 a nikdy sme na ňu ťažké srdce nemali. Takže zahoď strach a ZMENA je život 🙂

veron1ka
15. feb 2013

no ak je politika firmy (školy) taká, že namiesto zabehnutej učiteľky radšej vezme novú kvôli platu, tak potom treba ísť čo najskôr na PN a hľadať si novú prácu.

sissy27
15. feb 2013

@adri266 v tom prípade by som neuvažovala, hľadala by som niečo iné... tie decká zmaturujú s tebou či bez teba, nám tiež takto odišla učiteľka,ktorú sme mali radi, aj keď nie v maturitnom ročníku ale skôr, a dostali sme inú, minimálne rovnako dobrú 🙂 na stužkovú aj iné atrakcie sme vždy pozvali aj tú prvú a ona nikdy neodmietla, ona nás zas pozvala na svadbu 😉 tie vzťahy ak sú úprimné tak pretrvajú 😉

zuzulica
15. feb 2013

@adri266 Záleží aj na tom kedy by si mala nastúpiť na to miesto, kde ide na materskú, lebo predpokladám, že máš 3mesiace výpovednú dobu, takže keď sa tvoj šéf zatne nemusí ťa pustiť skôr.

zaneta08
15. feb 2013

možno som naivná, ale ja by som šla za riaditeľom a spýtala sa ho na rovinu, ako to bude s mojou zmluvou. Normálne mu povedz, že už aj teraz sa ti to nepáčilo, že deň pred začatím ti oznámil, že máš nastúpiť, že sa potrebuješ zariadiť. Uvidíš podľa jeho reakcie, ale ak správne predpokladáš, že ti nechce dať zmluvu na neurčito, tak sa bude vykrúcať a vtedy bude najlepšie hľadať si inú prácu. V našom okolí je práveže veľký záujem o učiteľov jazykov, takže len treba skúšať a trochu si zdvihnúť sebavedomie, držím palce 🙂

malapepka
15. feb 2013

@adri266 Uvažuješ srdcom a to je chvályhodné. Máš deti rada a cítiš voči nim akoby povinnosť ostať. Ale... deti odídu a ty už nemusíš mať takú príležitosť. Bola som v podobnej situácii. Som učiteľka a mala som ôsmakov. Moja dilema - idem na MD teraz či počkám s dieťaťom rok... predsa, budú deviataci, monitory... (učím SJ). Rozhodla som sa pre dieťa. Už o rok by som nemusela mať také šance. Nikto nie je nenahraditeľný, aj namiesto teba nájdu iného a decká zmaturujú.... urob tak, aby to pre teba bolo výhodné. Ja neľutujem, i keď si na tých nezbedníkov často spomeniem 🙂

mima4
15. feb 2013

@adri266
ja by som na tvojom mieste hladala novu pracu, ale ja osobne by som ani za ucitelsky plat nesla robit. Chodit na vysku 5 rokov, makat na sebe, vediet jazyky (myslim ze spominas ze si jazykarka) a zarabat menej ako robotnik s ucilistim? 😒 Nech by ma ta praca akokolvek bavila, citila by som sa nedocenena s takou mzdou a takymi pracovnymi podmienkami. Zametaju s tebou ako sa im zachce, a pritom ty si pracovita baba, nechodis po PNkach ci OCRkach, si teda lojalna... ale oni si to nevazia.
V dnesnej dobe si ucitelstvo mozu dovolit vacsinou len zeny, ktore su dobre financne zabezpecene.

adri266
autor
15. feb 2013

@mima4 mima, mas pravdu, ze ten plat je o nicom, ale v mojom pripade, ako som uz spominala, nemam aspon problem v tom, ze musim platit hypoteku. Ucenie ma strasne bavi, spolu s AJ su to dve moje lasky. TAkisto, je to pomerne mala skola, disciplina ok, nie je to sialenstvo ako na ZS a ucila som uz aj tam, a rozdiel je riadny...Mam len par stalych kolegyn a su ozaj zlate
@zaneta08 lenze ja nemam rada konflikty. Riaditel je starsi clovek a ma tak trochu horucu krv. Ja som taka citlivka 😖

elisadavinci
15. feb 2013

aj ja si myslim, že to dlhe trvanie mať nebude. aky je to život, na dobu určitu, nevieš či ťa nanovo zoberie, počas prazdnin byť na urade. je to od neho nefer. takže ak máš šancu, chop sa jej.

slniecko93
18. feb 2013

@adri266 Ahoj, a co tak ucit doma sukromne na ZL? Ja to robim tiez.