Ostali ste tehotné, keď vám končila pracovná zmluva?

12. júl 2024

Ahojte, otázka na tie, ktoré ostali tehotné a o pár mesiacov 2-3 im končila zmluva na dobu určitú ,predĺžil Vám ju zamestnávateľ alebo nie ? Ja by som mala dostať už zmluvu na dobu neurčitú a dosť sa toho obávam, že nepredĺžia, tehotnú ma už nikde nezoberú ..aké máte skúsenosti ? Robím u dosť veľkého zamestnávateľa nie nejakého súkromníka tak dúfam, že nedopadnem bez práce do pôrodu by som chcela pracovať..

dota6
12. júl 2024

Ahoj, boli sme 3 kolegyne, ktoré ostali tehotné, v rôznom čase a rôznych okolnostiach. Ja som šla s rizikovým tehotenstvom na PN, pracovný pomer skončil. Mala som kolegyňu, ktorá robila do poslednej chvíle, a chcela sa vrátiť do pol roka (len materská), bola to konzultovať s vedením ale nepredĺžili jej zmluvu. A potom bola kolegyňa, ktorá nepovedala, že je tehotná a predĺžili jej zmluvu. Ale bola v situácii, že nebolo na nej vidno (bolo
to skoro) a nikomu nepovedala, že je tehotná :D Zamestnávateľ - štátna správa.

dadka1997
12. júl 2024

A co tak to zamestnávatelovi nepovedat? A pockaj si na uz menej rizikove obdobie

lienka.7
12. júl 2024

@autorka väčšinou nie. A prečo? No lebo hneď ako v takomto pripade žena dostane zmluvu na neurčito tak sa hodí na PNku do porodu. A za druhe, 99,9% ich potom ťahá hneď retazovu matersku, cize ta uvidí tak za 7 rokov. Ako zamestnavatel ďakujem, neprosím. A pokiaľ máš špecifické miesto, napr.uctovnicka, tak si po rokoch pre neho uplne nepouzitelna, v podstate si na úrovni juniora, ale s platovymi požiadavkami seniora (lebo vsak si vo firme 10 rokov, čo z toho ze 8 si bola na materskej a rodicaku). Plus klasické rizika s chorými deťmi. Ono vieš, vždy sa treba na to pozrieť z oboch strán, aj z pohľadu teba ako zamestnanca, ale ak z pohľadu zamestnávateľa, ktorý musí zabezpečiť, aby to v praci šlo aj ďalej. A posledne, nemenej dôležité je, aké máš v praci vzťahy, kolektív a podobne. Skratka, aký si zamestnanec.

autor
12. júl 2024

My robíme na predajni dve takže keby vypadnem náhle nemá sem kto chodiť maximálne vypomáhať a kolegyňa by to ťahala sama kým sem niekoho nenájdu, zas to nechcem utajiť keďže by som si chcela uplatniť tehotenské dávky a potom už to v práci zistia keďže to nahlásim do poistovne a v druhom prípade myslím, že som povinná oboznámiť zamestnávateľa či nie ? Nieje to nijak zákonom dané,že keď zamlčím tehotenstvo a prídu na to potom ako mi predĺžia zmluvu, že som ich kvázi oklamala ?

lienka.7
12. júl 2024

@autorka aha, cize na predajni chceš robiť až do porodu, ano? No akosi ti neverím... tehotenske si môžeš uplatniť aj neskor a vyplatia ti dávku aj spätne od 13tt.
Pokial tehotenstvo neoznámis, nie si chranena a pozerá sa na teba ako na netehotnu, hoci by si mala brucho ako kotol. Cize nemôžeš odmietnuť tazku prácu napr.zdvihat krabice, či robiť nočné a pod.

autor
12. júl 2024

Áno chcem,pretože som floristka takže nič také ťazké nedvíham 🙂 tak či veríte,či neverilte je už vaša vec 🙂
@lienka.7

mimuska328
12. júl 2024

A už si tehotná? Zmluva ti konci kedy?

lienka.7
12. júl 2024

@autorka aha, a keď ta náhodou chytí nejaká alergická reakcia? A bum, hneď PNka do porodu? Hm?
Mozes mlčať a klamat, pokial by si tak ale oklamala mňa, išla by si hneď pri prvej príležitosti. Prečo? Z princípu. Lebo neznášam klamstvo.
Btw, dostaneš aj tehotenske aj materske, cize "bez peniazkov" neostanes (tak totižto zvyknú argumentovať vsetky)

pukina
12. júl 2024

Zmluva mi koncila 3 tyzdne pred nastupom na matersku. Predlzili mi ju na polroka, potom uz nie. Ale ked som sa rozhodla, ze idem pracovat, nebol problem najst si novu pracu. Ak si dostatocne kvalifikovana, tak nebudes mat problem ani ty. Dokonca sa mi aj z tej starej prace ozvali, ci by som nechcela znova nastupit.

autor
12. júl 2024

@lienka.7 neviem čo sa do mňa navážate 😀normálne som sa pýtala a nenapísala som, že idem oklamať svôjho zamestnávateľa ale spýtala sa 🙂 neviem či ste nejaká zamestnávateľka a Vás niekto takto oklamal keď tu namňa vyskakujete ako keby Vás idem oklamať a pritom sa normálne pýtam ako to funguje 😀(a neviem kedy sme si potykali z “princípu” by ma to mohlo nahnevať lebo ste nevychovaná a začnete len tak niekomu tykať hoc toho človeka nepoznáte 🙂 tak majte pekný deň,bez zbytočných nervou za obyčajné otázky 🙂

autor
12. júl 2024

@pukina ďakujem 🙂

autor
12. júl 2024

@mimuska328 mešká mi ms a mám slabé čiarky na testoch,idem na kontrolu nabudúci týždeň tak sa uvidí ako to dopadne,preto sa predbežne “informujem” 🙂 zmluva mi končí v septembri 🙂

pukina
12. júl 2024

autorka, niekedy to je aj lepsie, ze nepredlzia. Aspon mne to vyhovovalo, lebo som bola nastavena tak, ze si tu pracu po materskej aj tak najdem. Po skonceni materskej som si vycerpala na polroka aj podporu v nezamestnanosti ;) a rodicak zatial prehodila na manzela. Potom som bola par mesiacov este na RD a nasledne nastupila do prace.

a ak si len teraz otehotnela a zmluvu by ti nepredlzili, mozes ist pred jej koncom na PN. Ak splnas podmienky tak matersku stale dostanes vramci ochrannej lehoty.

cookie29
12. júl 2024

nepredbiehaj... 1/4 tehu konci potratom. Nechcem ta strasit, len uviest bohuzial realitu.
Dalsia vec je unava, nevolnosti a podobne. (pracovala som az do konca, 3 tyzdne pred porodom, ale mala som stastie na bezproblemove tehu a pracu, ktora to umoznovala)

P.S. Na internete sa vseobecne tyka, patri to k pravidlam, tak si ich prosim pozri.

autor
12. júl 2024

@cookie29 nepredbieham , pýtam sa 🙂

autor
12. júl 2024

@pukina ďakujem 🙂

autor
12. júl 2024

@cookie29 nevadí, že mi pani tykala ale to, ako sa navážala domňa so svojimi čo spravíš ?hm? Akože halo 😀smiešne..spýtala som sa obyčajnú otázku nešla som nikoho okrádať ani oklamať 🙂

nikaeli
12. júl 2024

Mala som 2x predĺzenú zmluvu na dobu určitú, keď som otehotnela. V marci som porodila, v júni zmluva skončila. Bodka. Keby som nebola na materskej, v júni by mi už dali zmluvu na neurčito.

tamitamitami
12. júl 2024

Ideálne počkaj s oznámením kým ti zmluvu predĺžia, aj tak sa väčšinou oznamuje tehotenstvo až po 12-13 týždni keď máš tehotenskú knižku.

autor
12. júl 2024

@nikaeli ďakujem 🙂

autor
12. júl 2024

@tamitamitami ďakujem 🙂

lienka.7
12. júl 2024

Milá @autorka NIKTO sa tu do teba nenavaza! Toto je verejne fórum, kde si každý môže napísať co chce. Ja som napisala IBA SVOJ NAZOR a to co robí 99,9% tehotných žien. To, ze sa to tebe nepáči je len a len tvoj problem. Chápeme sa?
Ale to je už tu takou "tradiciou", ze pokial si človek náhodou dovoli mat iný názor alebo pohľad na vec, hneď anonym útočí...
A btw, tu na fóre sa tyka, mas to aj v pravidlách 😉

autor
12. júl 2024

@lienka.7 😂myslím si,že svôj názor vedia ženy napísať aj normálne a pekne nie tak,ako TY 🙂” pokiaľ by si oklamala mňa išli by si “😂ani v jednej vete som sa nezmienila, že idem svôjho zamestnávateľa klamať,pýtala som sa,či sa na to vzťahuje zákon,ktorý to “nedovolí”,ale už som sa dozvedela čo som chcela aj bez TEBA lebo existujú normálne ženy, ktoré sem nechodia na takéto účely ako ty, ale pomôcť na konkrétnu otázku a vedia pekne odpísať bez toho aby tul druhú zhadzovali 🙂

autor
12. júl 2024

@lienka.7 a chápeme sa? Si nechaj pre seba,prepáč😀ja niesom žiadne dieťa , aby si si dovolila takto somnou rozprávať absolútne sa nepoznáme a v živote by som si nedovolila takto písať druhej žene ,ale tvôj charakter, je tvôj charakter🤷🏻‍♀️ 🙂ja sa za svôj hanbiť nemusím 🙂

lienka.7
12. júl 2024

@autorka ešte raz, nenapisala som ti nič zlé. To, ze sa ti to nepáči je iba tvoj problém. V tom prípade nepis na verejné fórum, resp.vopred napis, ze iný názor ako tvoj neakceptujes.
A môj charakter ideš hodnotiť prave ty🤣🤣🤣 jaj, vsak ty ma poznáš, ze?

autor
12. júl 2024

@lienka.7 Nepoznám a ani nechcem, každý názor som akceptovala a aj tvôj kým si nezačala písať ako nejakej negramotnej to ani nebola odpoveď na vec, ktorú som sa pýtala,ale hneď si povedala ako by si sa zachovala ty tak sa nehnevaj nepýtala som sa ako by si sa zachovala ty alebo iné ženy,ale nato ako sa iným ženám k tomu postavili v reálnej práci a nie čo by si spravila ty keby si bola zamestnávateľka .Reálne životné skúsenosti som si pýtala a nie tvoje “no ja keby”😀 🙂

lienka.7
12. júl 2024

@autorka keby si vedela aspoň trošku čítať s porozumením, tak som ti napísala...
"A posledne, nemenej dôležité je, aké máš v praci vzťahy, kolektív a podobne. Skratka, aký si zamestnanec."
A ešte dodám, podľa toho sa k tomu postaví aj tvoj zamestnavatel. Cize to, ze ti tu 5 žien napise, ze im zmluvu nepredlzili a 10 ze predĺžili, neznamená ze to spravia aj tebe.
Ale keď chceš aj realnu skúsenosť, poznám kedy predĺžili... bolo to u kamarátky, 15 rokov dozadu, v IBM, keďže bola spoľahlivý zamestnanec v tíme. Boli presne dohodnutý na podmienkach návratu. Odvtedy ma už 3 dieta, je tam stále, dokonca jej vychádzajú v ústrety, co sa tyka HO.

autor
12. júl 2024

@lienka.7 ďakujem , takúto kludnú,pekne napísanú odpoveď som čakala od začiatku 🙂

lenocka137
12. júl 2024

Nepovedala by som to...bodka. Myslí hlavne na seba, na vás...pretože, ak to povieš zmluvu ti nepredĺžia....argumenty, že klamstvo a bla bla...a od zamestnávateľa to je pekné, ak tehotnej žene nepredĺži zmluvu?

295anicka
12. júl 2024

Ja som mala to šťastie že mi dali zmluvu na dobu neurčitú od 1.5 a 25.5 som nastúpila na materskú ❤️