Osobný bankrot a opätovné otvorenie živnosti

luuciinka11
27. aug 2021

Dobry den, mal niekto skúsenosť takú ze si dal osobný bankrot, prešiel konkurzom a zrušil živnosť a opätovne po 2 rokoch znova otvoril.?Ci nebude problém na socialke a zdravotke keďže tam som mala dlhý. Chcem znovu otvoriť zivnost ale bojím sa ci sa nemôže stať že dlhý mi vrátia späť.

mogaa
27. aug 2021

@luuciinka11 tebe nebudú automaticky odpustené všetky dlhy, určitú časť musíš splácať.....tam sú určité podmienky ktoré musíš pri osobnom bankrote splniť

janetinka27
27. aug 2021

@luuciinka11 po konkurze moze zivnost otvorit najskor az o 3 roky

luuciinka11
autor
27. aug 2021

@janetinka27 co mam splácať? 14 eur mesačne právnej pomoci

luuciinka11
autor
27. aug 2021

@janetinka27 kde je to napísané?

janetinka27
27. aug 2021

@luuciinka11 co kde je napisane? myslis tie 3 roky? je to v zivnostenskom zakone. a ak bol konkurz (bankrot) sposobeny umyselne, tak nesmie podnikat az 5 rokov.
moze ale zivnostensky urad poziadat o vynimku,aby mohol podnikat aj napriek tomu,ze ma bankrot.ale o vynimku sa moze ziadat iba kym je zivnost aktivna. ak ju zrusi,uz sa o vynimku ziadat neda a potom uz musi pockat tie 3 roky.

janka_23
27. aug 2021

@luuciinka11 a len pre info začína sa celkom rozmáhat rusenie konkurzov (oddlzeni) pre nepoctivy zámer tak opatrne 😉

luuciinka11
autor
27. aug 2021

@janka_23 myslíte to ze zrušia to aby už sa nedalo žiadať o bankrot?

janka_23
27. aug 2021

@luuciinka11 nie, že zrušia tvoje oddlženie a všetky dlhy sa znovu spoplatnia

cavomilan
9. apr 2022

Chcem sa spýtať či môžem otvoriť živnosť mám bankrot usz viac ako 3 rokov

cavomilan
9. apr 2022

@janetinka27 môžem otvoriť živnosť si let mám bankrot us viac ako 3 rokov

janetinka27
9. apr 2022

@cavomilan ak uplynuli 3 roky od zrusenia konkurzu (od bankrotu), tak ano, pokial splnas podmienky

gabriella_cif
30. aug 2023

Uz nie je problem otvorit zivnost aj hned po vyhlaseni osobneho bankrotu. Spociatku bolo potrebne ziadat o vynimku zivnostensky urad, ale to uz zrusili.

janetinka27
30. aug 2023

@gabriella_cif nezrusili, zivnostensky zakon plati nadalej a tam sa nezapracovalo zrusenie skusobnej doby 3 roky po bankrote

gabriella_cif
31. aug 2023

@janetinka27 Pisala som, ze zrusili vynimku pre zivnosti dlznikov v osobnych bankrotoch. Nikde nepisem ze zrusili zivnostensky zakon 🙂 ten plati nadalej, Dlznici si normalne otvaraju zivnosti a uz nepotrebuju ziadat o vynimku podla §8 ods. 4 zivnostenskeho zakona.

Novelou 111/2022 Z.z. bol pridany ods. 5 v §166e v zakone 7/2005 Z.z. - Ak došlo k oddlženiu, konkurz vyhlásený na majetok dlžníka nie je prekážkou prevádzkovania živnosti podľa osobitného predpisu.

janetinka27
31. aug 2023

@gabriella_cif pisem,ze v zivnostenskom zakone to zapracovane nie je a preto podla zivnostenskeho zakona je konkurz stale prekazkou a dlznici si zivnosti neotvaraju, pokial neuplynu 3 roky od bankrotu. Ti, ktori zivnost maju, mozu poziadat o vynimku a pokracovat v podnikani, ak zivnostensky urad rozhozne o odpusteni prekazky

gabriella_cif
31. aug 2023

@janetinka27 Oddlzenie konkurzom nie je ten konkurz, na ktory odkazuje zivnostensky zakon. Zakon o konkurze (ZKR) vyslovne uviedol, ze konkurz /oddlzenie / nie je prekazkou, a odkazal na zivnostensky zakon, cim v tejto casti rusi odkaz zo zivnostenskeho zakona na ZKR. Zivnostenske urady to od novely (od 17. 7. 2022) akceptuju, pretoze odkaz v zivnostenskom zakone na ZKR bol este v case, kedy pravna uprava oddlzenia podla stvrtej casti zakona o konkurze este ani neexistovala.
Ale aj pred novelou bezne udelovali dlznikom osobitne suhlasy s otvorenim alebo pokracovanim v zivnosti, stacilo len vypisat tlacivo.
Mate ine prakticke skusenosti?

janetinka27
1. sep 2023

@gabriella_cif ano mam ine skusenosti a ani pred pred novelou neslo o bezne "suhlasy", ale o rozhodnutia o odpusteni prekazky a neslo o bezne tlacivo, skumalo sa, ci si podnikatel plni svoje povinnosti, co si casto neplnil, pretoze od bankrotu si mnohi vytvarali dlhy na poistovniach atd