Oplatí sa pracovať na živnosť?

zuzana123446
30. aug 2023

Žienky prosím vás nevyznám sa a potrebujem radu oplatí sa pracovať na živnosť alebo nie.Nieko mi vypravil že sa to na oplatí iba na rok niekdo zas že sa to neoplatí vôbec.Tak neviem

patka06
30. aug 2023

Záleží na tom akú prácu na živnosť myslíš - ako má byť ako "náhrada TPP"
Prečítaj si
https://fgconsulting.sk/co-je-svarcsystem-a-pre...

fallon1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
30. aug 2023

@zuzana123446 veď ak chceš podnikať, tak buď na živnosť alebo založenie s.r.o. Ak chceš podnikať, tak inak sa to nedá.

melanta
30. aug 2023

@zuzana123446 ak ti ide o to, že niekto ti ponúkol normálnu prácu zamestnanca na živnosť, tak preposielam moju reakciu z inej diskusie. Živnosť sa oplatí, ak chceš podnikať. Nie ak chceš ísť pre niekoho pracovať a namiesto TPP ti ppnúka robiť pre neho na živnosť.
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/praca-na-zivnost-zamestnanecka-zmluva-2/

luccija
30. aug 2023

@zuzana123446 veď si zrátaj odvody po roku, dane...či sa Ti to oplati?.Budes robiť sama na seba, alebo klasika ako to robia zamestnávatelia, že nechcú mať starosti a nech si na živnosť potom Ti zaplatí faktúru a dovidenia
Prídeš a príspevok na rekreáciu, a iné výhody TPP PN, dovolenka ..

luccija
30. aug 2023

@zuzana123446 o akú prácu by išlo?

emlaju
30. aug 2023

NEOPLATÍ

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
30. aug 2023

Na živnosť sa podniká, podnikanie je risk a záleží od šikovnosti atď ako budeš zarábať. Pracuje sa na zmluvu, kde platia jasne pravidlá podľa zákonníka práce.

lily39
30. aug 2023

@zuzana123446 hmmm, podla toho co chces robit a pre koho....(aku velku klientelu vies oslovit) moj muz je szco, ma zakazky uz teraz na cely buduci rok a aj na ten dalsi. Ale makal na sebe a by som povedala ze az teraz po 10 rokoch sa mu to fakt ze oplati.

zuzana123446
autor
30. aug 2023

@janka2000 živnosť mi navrhla agentúra robí sa tam niečo s polystyrénom a kontrola je to v Nitre tá práca nejaké Dolné hony informovala som sa o prácu a tvrdila mi tá pani že či neporozmyslam aj nad živnosťou že jej mám na pohovore povedať že ako som sa rozhodla či na tpp alebo živnosť keďže som na živnosť nepracovala tak sa neviem rozhodnúť

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
30. aug 2023

@zuzana123446 čiže ti ponúkajú prácu, ktorá je prácou pre zamestnanca, ale ponúkajú ju na živnosť. V tom prípade platí čo píšem v priloženom linku. Má to pre teba iba nevýhody, hoci oni budú tvrdiť niečo iné.

cubo2
30. aug 2023

Výhody to môže mať, ale musíš vedieť, čo robíš. Môžeš dosť ušetriť na daniach a odvodoch, ale je tu riziko podnikania (doslova) - ak ti nezaplatia faktúru, odvody tahas zo svojho. Nemáš nárok na žiadnu dovolenku. Nepracuješ, nezarábaš.

zuzana123446
autor
30. aug 2023

@melanta áno presne tak ako ste napísali baby dakujem vám za pomoc a radu pôjdem na tpp