Oplatí sa práca na dohodu počas rodičovskej dovolenky?

luxxx
15. okt 2015

Ahojte, máte s týmto skúsenosti: dočítala som sa, že sa treba do 8 dní od podpísania dohody odhlásiť zo sociálnej poisťovne (štát za mňa počas poberania rodičovského príspevku platí dôchodkové poistenie). Ak by som pracovala len niekoľko hodín do týždňa, oplatí sa mi vôbec pracovať (a závisí to aj od výšky mzdy)? Mám na mysli či tým, že štát za mňa nebude odvádzať do soc. poisťovne na dôchodok nestratím viac, než čo by som zarobila. Vopred ďakujem za každý príspevok 🙂

hradnapani
15. okt 2015

@luxxx samozrejme, ze to zavisi od vysky mzdy. konkretnu vysku odvodu na dochodok si mozes vypocitat tu http://www.danovakalkulacka.sk/sk/Dohody-pre-ro... Ak mas nizku dohodu, tak aj odvod na dochodok moze byt nizsi ako ten, ktory by ti platil stat. Ja som to tiez tak mala. ale tie peniaze som potrebovala, tak som obetovala "statne" odvody na dochodok. Ale to najma z toho dovodu, ze patrim k tym, co neveria, ze sa v starobe dostanu k nejakemu dochodku z tohoto systemu.

luxxx
autor
16. okt 2015

Keďže vymeriavací základ, z ktorého štát platí na dôchodkové poistenie za rodiča na RD je okolo 470-480 eur, znamená to, že by som aspoň toľko musela v hrubom mesačne zarobiť, aby sa to oplatilo, ak som to správne pochopila...

hradnapani
16. okt 2015

@luxxx nie vzdy su hruba mzda a vymeriavaci zaklad zhodne, ale pri tejto sume tusim ano. Takze ano, ak chces aspon tu vysku ako od statu, mala by si zarobit aspon tolkoto.