Oplatí sa mi živnosť?

micak
14. aug 2012

Ahojte,
chcela by som si privyrobiť popri práci predajom bižutérie. Neviem však čo všetko obnáša založenie živnosti a či sa mi to oplatí. Ak chcem mať internetový predaj, mala by som živnosť asi mať však? Prosím vás o rady ako neznalá a dajúca na rady skúsenejších.

Vopred veľmi pekne ďakujem!

maslenka47
14. aug 2012

Zivnost je zlo. Pokial si nie si 100% ista, ze na tom zarobis, tak nie. Zivnsotnik musi platit odvody, aj ked nema ziaden prijem, furt sledovat, kde kedy a co komu odovzdat, kde sa zmenil aky zakon. Ziaden urad ta dopredu neupozorni, len dodatocne zrdbu a vypokutuju, ze si nieco nespravila. Potrbujes viest uctovnictvo minimalne v tom rozsahu, aby si bola schopna vylnit danove priznanie. Ty musis vediet, ci mesacne zarobis aspon tolko, aby bolo na minimalne odvody. A tiez, ci ti to stoji za to.

barusinecka
14. aug 2012

Ahojky.Co se týče živnosťáku tak taky chci po mateřské na to vlítnout.Je supr že jsi pánem svého času a nikdo tě nebuzeruje 😀 .Manžel i otec jsou OSVČ a zatím je to ok.Musíš si ale sama platit zdravotní a sociální.Taky musíš zvážit jestli se ti ten obchůdek vyplatí a jestli si aspoň něco vyděláš aby se to vyplatilo.Ale jestli máš nějakou práci a chceš to jenom jako boční práci,tak do určité částky co si vyděláš(z té bižutérky) myslím ani živnost nepotřebuješ.Myslím že pokud vyděláš víc než 50 tisíc ročně tak živnost už potřebuješ(musíš je pak zdanit),ale tou částkou si nejsem jistá,je to u každé profese jiné nebo podobné.Jinak držím moc palečky ať se ti obchůdek rozjede a ať jsi spokojená 😀 😎 😎 😎 .

katren
14. aug 2012

@micak urcite nie...mm si zalozil sro a vsetko uz prevadza na nu a zivnost zrusi......ked sa ti nebude darit, v zivnosti rucis vsetkym co mas.....v sro len do vysky imania....
a nikdy sa ta nikto nepyta, ci mas z coho zaplatit faktury a tak........

boise
14. aug 2012

@micak uplne najsamlepsia stranka ktora ti odpovie na vsetky tvoje otazky: http://www.mojepodnikanie.sk/ je tam aj serial o zivnosti verzus sro....ja akurat idem rodicov preklapat zo zivnosti na sro...nikdy v zivote by som si zivnost v tomto state s tymito odvodmi a zakonmi nedala....

hajajanka
14. aug 2012

Pri zivnosti si musis byt ista, ze zarobok bude +/- pravidleny, pretoze odvody platit musis a nikto sa ta nepyta, ci si nieco zarobila alebo nie. Podla mna pre maleho zivnostnika je to v tomto state velmi tazke. Aj ja som nad tym uz rozmyslala, ale odradili ma prave odvody (ostatne ako sledovanie zakonov alebo novych nariadeni nie je problem, kedze v tom mam vdaka praci prehlad).

@barusinecka Velmi mylna predstava, ze pri podnikani si panom svojho casu len ty. Panom tvojho casu su klienti a ti urcuju, kedy, ako dlho a ako casto budes pracovat. Lebo len az budes velmi velky podnikatel, tak si budes moct dovolit nejaku zakazku odrieknut. A dovtedy budes skakat, ako budu zakaznici piskat 😉

barusinecka
14. aug 2012

@hajajanka jasně,všechno má své pro a proti.Ale myslela jsem to tak,že ženská která má děti si v klidu třeba odvede děti do školky-školy a může se věnovat klientům.Když potřebuje tak si pro ně zajde a nemusí se na nikoho spoléhat,že vždycky si umí ten čas naplánovat sama a jak chce ona.Nemusí poslouchat nadřízeného že nemá nárok na to nebo na to,a že v dnešní době jsou děti problém protože budeš věčně na paragrafu atd. Jasně že když si OSVČ tak nebudeš 10 hodin sedět na zadku a 3 hodiny se věnovat klientům,to je jasné že asi těžko budeš úspěšná 🙂

xsenova
14. aug 2012

@micak Otvorit zivnost nie je problem, ale bude potreba si to vypocitat 🙂 Mesacne musis platit socialne 735 na zalohach. Si oslobodena od platby zdravotneho poistenia ktore za teba uz plati zamestnavatel. Dolezite je, kolko mas staly prijem. Ked sa dostanes do urcitej hranice prijmov (aj z prace aj z bizu) tak nemusis platit extra socialne ani doplacat na daniach. Ale akonahle to prekrocis, tak ta stat osklbe ako kura 🙂 nikto ti tu neporadi co je pre teba dobre 🙂 potrebujes sa dohodnut s uctovnickou, ktora ti to presne vypocita a povie ti kolko mas a mozes zarobit 🙂

ematko29
14. aug 2012

v roku 2003 som sa aj ja stala szčo a tak ako radia baby predomnou ,ak si niesi istá ,že ti to bude vvcelku pravvidelne vynašať tak sa to neoplatí,auž vobec nie ked máš malé deti stým nezačínaj.mne sa to rozbiehalo strašne pomaly,potom som šla na matersku aživnosť zrušila.teraz mi už materská skončila neviem kde sa zamestnám ale živnosť už nechcem aj keby zlata bola.proste je pravda že ma aj pokutovali za totalnu banalitu,ale im je to jedno ty máš sledovať zákony anevedomosť neospravedlnuje

kubuliatko
14. aug 2012

tak mat zivnost nie je lahke, ale ja urcite po materskej chcem zacat robit na zivnost. len otazka je aky smer si vybrat ze by to vynasalo peniaze. myslis ze nejakou bizuteriou urobis revoluciu? myslim si ze skor by si sa asi uzivila nejakou formou sluzby

hradnapani
14. aug 2012

@micak oplati sa ti iba vtedy, ak si tym budes vediet zarobit aspon na zdravotne a minimalne socialne odvody, plus nieco navyse ako zarobok. Najlepsie by bolo si uz vopred urobit prieskum, ci vobec o tvoj tovar bude dostatocny zaujem (konkurencia v oblasti bizuterie je myslim dost velka) a potom sa rozhodnut. Ak by si chcela podnikat vo vacsom meradle, nakupovat vyrobne stroje, platit zamestnancov, tak urcite radsej s.r.o.
A treba si premysliet aj ako budes robit reklamu, ako ponukat tovar atd.
Co sa tyka sledovania stale sa meniacich nariadeni, zakonov, vysky odvodov, tak to proste patri k zodpovednemu podnikaniu, ale podla mna to nie je vobec ziadny problem si raz za mesiac nacitat novinky na specializovanom webe, kde je to na jednom mieste alebo hoc len sledovat dennu tlac (mne to stacilo a vzdy som vedela, co sa kedy menilo). Ak budes podnikat v malom, ani vedenie jednoducheho uctovnictva nie je problem a raz za rok to hodit na krk uctovnikovi, nech porata dane.

kubuliatko
14. aug 2012

a chces vyrabat vlastne kusky a predavat ich?

atomica87
14. aug 2012

@micak urcite si to najskor vyskusaj. Ak by si predavala aj inak ako cez web, potrebujes mat so zivnostou fiskalnu kasu. Ak mas nejake kusky navyrabane, skus ich ist aspon raz predavat niekde na trh. Raz rocne mozes predavat prebytky bez zivnosti, vtedy nepotrebujes ani kasu, staci ked budes vypisovat blocky, a prijem vraj treba priznavat az vtedy, ak zarobis nad 500€, a priznava sa vraj len ta ciastka nad 500 v danovom priznani. Ten trh byva u vela bab vyrabajucich handmade bod rozhodnutia. Uvidis ci sa tvoje kusky ludom pacia, zistis kolko su za ne ochotni zaplatit, bude si vediet vyratat kolko ti to vynieslo a kolko si do toho vrazila. Na trhu sa casto dozvies aj to co by si mozno nechcela...ale vela babam to otvori oci. Poznam take co si urobili zivnost a krasne im to vynasa, aj take co si to vdaka tomuto rozmysleli...
Predavanim handmade len cez web, bez toho aby si chodila po burzach a trhoch, alebo mala uzasny design a vybudovala si meno sa tazko uzivis. Jedine ze by si predavala handmade na nejakych zahranicnych strankach, kde su ludia ochotni zaplatit...je rozdiel ci predas u nas sveter za 40€, ked si dala ca vlnu 25€...a ked ten isty sveter predas v nemecku za 200€, alebo v amerike za 250 dolarov, a este ti podakuju, ze aka dobra cena....

micak
autor
15. aug 2012

@kubuliatko a s cim obchodujes ty, ked si myslis, ze robis revoluciu? Nejde o robenie revolucie, ale o to, čo ma baví. Nebudem obchodovat s tehlami, ked k tomu nemam vztah.

Ad1. ide mi len o privyrobenie si popri praci, ako som uz pisala.
Ad2. precitalasom si vsetky vase prispevky, porozmyslala nad nimi a rozhodla som sa ako ste miviacere radiliaj cez IP neist do toho cez zivnost, ale najprv predavat napr. v nejakom bazariku. Po case uvidim, ci to ma vyznam.
@atomica87
@kubuliatko
@hradnapani
@ematko29
@xsenova
@barusinecka
@hajajanka
@boise
@katren
@maslenka47
@sashabb

atomica87
15. aug 2012

@micak a co pekneho vyrabas, ked uz sme pri handmade? aku techniku?

xsenova
15. aug 2012

@micak drzime palce 🙂 potom daj link 🙂 vela stastia!

rodinnevikendy2
19. aug 2012

@micak Ahoj Micak, ja som tiez zalozila zivnost pre 1.5 rokom, robim pobyty pre rodinky. Urcite je zivnost aspon na zaciatku podnikania lepsia, pretoze ju mozes kedykolvek zrusit. Sro sa tazko likviduje. A prvy rok si ako zivnostnik oslobodena od platenia odvodov, platis si iba zdravotne, takze na skusku je to fajn a potom uvidis, ci pokracovat a ci nie. Ja uz teraz, ked som sa rozbehla chcem prejst na sro.
Ale tiez to nie vyhra, dvojite zdanenie 😢 Ale aspon to, ze nerucis celym majetkom, lebo nikdy nevies.
Snad som aspon trosku poradila 🙂

terkaz
19. aug 2012

@micak Dekuju za diskuzi, take me to zajima. Ja zase doma vyrabim mydla, uz jsem jich i docela dost prodala, ale nevim, jestli by se to jako zivnost vyplatilo. Porad vaham 😉

lilimonika
23. aug 2012

ahojte kočeny, ja mám živnosť a poberám aj rodičovský príspevok,včera som bola v SP a tam my pani povedela, že nemôžem pracovať ak poberám RP, alebo môžem ale musím platiť odvody.
kým som doma tak to chcem využiť a privyrobiť si aspoň niečo k RP.ale ak musím platiť odvody tak sa my to neoplatí ☹
ako to mám teraz poriešiť ?spíšem zmluvu s manželom, alebo zo sestrou, že pracuje u mňa zadarmo?príslušníci rodiny môžu, aspoň ja to tak viem, ak sa už aj to nezmenilo 😒
alebo niekoho na dohodu, či študenta na brigádu?a vtedy koľko musím odvádzať?ako to je všetko?
ďakujem za každú radu

usiko
23. aug 2012

@micak no, moj nazor je: pred tehotenstvom som pracovala na zivnost ako lektor anglictiny, ked som isla na matersku, zivnost som zrusila a uz ju neotvorim, pretzoe sa strasne zvysili odvody, a nie som ochotna platit tomuto nenazranemu statu a ficovi tolko penazi....len preto ze ich rozflakal.......

zivnost si musis prepocitat: teda si napisat pekne na papier, kolko budes mat mesacne trzby, kolko zaplatis na odvodoch a co ti vyjde je...no, zisk, ale aj z toho asi platis energie, mozno podnajom, benzina tak....neviem, co vsetko vy si si uctovala....vysledna suma po odratani je zisk...ak sio ochotna robit na zivnost pri takom zisku, tak sa ti oplati, ak nie si, tak nie......

ked mas zivnost, velmi vela veci sa ti da odpisovat, to znamena, ze ak na tom makas cely rok a zbieras blocky, na vyuctovani ti moze vyjst oficialne velmi nizky zist a tym padom bude nasledujuci rok platit najnizsie odvody...ktore su uz aj tak vysoke,...takze treba prepocitat....

lilimonika
23. aug 2012

@usiko ´dakujem za radu
ja nezbieram bločky, lebo výdavky mám malé, tak mám iba paušálne výdavky
no už aj ja premýšľam nad tým prerušením,aspoň zatiaľ, len je to škoda lebo sa my to teraz začala rozbiehať a teraz to zasa stopnem tak potom po ukončení MD(na ktoré budem zasa nastupovať buď o 2 alebo 4týždne) a potom RP takže dokopy 3roky, už budem zabudnutá 😖
no neviem, by som niekoho zobrala, som denne otvorená 2hod.takže to my stačí iba na dohodu, alebo brigádu niekto, ale chcem čo najmenej platiť štátu, lebo je toho platenia aj tak dosť ☹

rodinnevikendy2
24. aug 2012

@lilimonika Ahoj, prvy rok si oslobodene od platenia odvodov, platis iba zdravotne.
a ked sa ti neoplati zivnost a neposkytujes sluzby, tak pracuj iba na dohodu a uplatni si odpoc.minimum u zamestnavatela, vtedy je to fajn.

anculala
24. aug 2012

ahojte. na zivnost som nechcela ist ani za svet, za tie stresy mi to nestoji. Ale zacala som nad tym rozmyslat, odkedy ma znama zacala presviedcat, ze POCAS materskej je to extra vyhodne - ze nic neplatim, co si clovek zarobi, to mu aj ostane (?). Neviem, ci je to este stale pravda, ona zivnost na MD vyuzila pred par rokmi, zatial som to nikde neoverovala a ziadna z vas to nespomina. Neviete teda ako to je?

fabula
6. sep 2012

Ahojte maminky potrebovala by som surne poradit s odvodmi do socialnej poistovne ... som na RD a aj zivnosti a prisli mi 2 rozdielne papiere a neviem ako dalej .. napisala by som IP ... potrebovala by som surne radu .. surne dakujem

lenuli123
7. sep 2012

@barusinecka Ahojky Baruš, líbí se mi tvé názory na OSVČ. Ty jsi také OSVČ??
Já také nejspíš asi přejdu na ŽL a tak mě zajímá názor u Tebe na to, jak to pak vydíš s mateřskou?
Když je ženská OSVČ a pak odchází s mimiškem na mateřskou, kolik dostává??
Díky za odpověd, pá Lenka.

barusinecka
7. sep 2012

@lenuli123 Ahoj Leni.No,já jsem právě teď na mateřské a čekáme druhé mimi takže mě další 3 roky mateřské čekají.Chci si během dvou let udělat kurz a než mi mateřská skončí tak si udělat nějakou klientelu.Bude to asi těžké,ale OSVČ chci být kvůli dětem a opravdu se nechci vracet někde do fabriky.Bohužel nemám vysokou školu takže nějaké zaměstnání v kanclu,na to můžu klidně zapomenout.Chci být pánem svého času a všechno mít tak nějak pod kontrolou.Je jasné že pokud si nevydělám aspoň na zdravotní a sociální tak na OSVČ můžu zapomenout,ale proto už bych si ty lidičky nějak scháněla už tak rok před ukončením MD.Vůbec ale netuším jak je to když jsi OSVČ a chceš na mateřskou,to ti bohužel neporadím ☹ .Sice spousta holek psalo že to vidím moc růžově,nevím no,já chi být dobrá a udělám pro to cokoli a lidičky se budou o mě prát 😀 😀 😀 .Chci si udělat kurz na modeláž nehtů tak uvidíme jak se rozjedu.Do budoucna si chci udělat menší salónek a udělat tolik kurzů co to jde 😎 .Já vím že tuhle práci dělá hodně holek,ale dobrých a šikovných je stále málo 😀 .Prostě si člověk musí věřit.Držím ti moc palečky ať se rozhodneš jakkoli,ale za zkoušku člověk nic nedá,no ne?Takže tfuj,tfuj,tfuj a ať se ti moc dařííííííí 😀

kathynka
8. sep 2012

ja som tiez sekla s robotou u zamestnavatela (po 7 mesiacoch brutalnych stresov a buzeracie) a presla na zivnost...som opatrovatelka deti a inu moznost v podstate ani nemam...po 2 rokoch som si otvorila aj opatrovatelsko-doucovaciu agenturu, kedze bol stale o mna velky zaujem, ale stale je to na zivnost (opatrovatelky a doucovatelia robia pre mna na dohodu)...a som rada, ze sa nam dari, lebo z mojich vlastnych opatrovani a z opatrovani z agentury sa da pekne vyzit, ale jedno bez druheho by bolo pri vysokych odvodoch, co mame dost o hubu...a to si teraz platim aj uctovnika, aby som sa vyhla vsetkym tym neznalostiam zakonov a riskovania roznych pokut...
zatial nechcem prechadzat na sro, uvidim, co bude dalej...
a mozno som sama sebe panom, co sa tyka casu, ale nas zakaznik nas pan...takze ak chcem nieco zarobit a mat dobre meno, tak sa predsa len musim podriadovat...
akurat mi vadi, ze ked som na dovolenke, tak moj prijem je nula...aspon bol, kym som nemala agenturu (a ani s agenturou to nie je ziadne terno, nevyslo v lete ani na odvody, kedze sme mlada agentura a v lete boli prec samozrejme aj rodiny aj opatrovatelky)...proste, ked neopatrujem, tak nezarabam...ziadna platena dovolenka pre zivnostnikov ako 5 tyzdnov pre zamestnancov ☹

jankaa15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
milanko80
13. dec 2012

Dobry den .Chcem sa spýtat ci sa oplati ist za pracou daleko ako je francusko na živnost?Na hodinu davaju 10 eura a bude tam na 3 mesiace a pak tyzden doma a zas az po 1roku velmi vas prosim o odpoved ci sa to oplati.posielajte ni odpoved na email milanko802@azet.sk

attavena
16. jan 2013

Dobrý den, u podnikání je dobré, že si to člověk může udělat opravdu jen podle sebe a pokud si myslíte, že jste v činnosti, kterou byste chtěla dělat opravdu dobrá, tak to není takový problém. Ještě jsem neslyšela, že by někdo řekl, že podnikání je jednoduchá záležitost. Ale zase jste paní svého času - můžete se postarat o své děti, aniž byste jste stále musela řešit, jestli vás někdo uvolní z práce nebo ne. Před podnikáním je dobré si vyjasnit vše, co je potřeba, ale základní informace - pokud nebudete mít roční obrat vyšší než 1000000 Kč, tak nemusíte být plátcem DPH (to je jeden bod ulehčení vaší práce s úřady). Musíte si platit zdravotní a sociální, ale to musí každý občan, který je ekonomicky aktivní. Zvažte to, každá věc má pro a proti.

attavena
16. jan 2013

@barusinecka Nevzdávejte se a svůj sen si splňte!! Určitě vás podporuji. 🙂