Opatrovateľky v Rakúsku. Oplatí sa to ešte?

3. feb 2020

Dobrý deň, rozmýšľam nad prácou opatrovat. Viem, že už to zďaleka nie je ako kedysi. Ale bývam na dedine so zlou možnosťou dochádzky za prácou. Aj keď mám VŠ a prax v sociálnej sfére skoro 20 rokov (zariadenia pre seniorov....) ale nemám zdravot. vzdelanie, len kurz opatrovateľky. Som skôr soc. pracovník. Ale robila som aj opatrovat. v domácnosti, v zariadení, robila som inštruktorku soc. reh., aj soc. pracovníka. Nemecky som sa učila viac rokov, ale teraz si neverím. Aj keď som zmaturovala na 1. Je toto problém, myslím jazyk? Viem, že v prostredí by som sa do toho dostala. Proste mi to príde ľúto, že tu zarobím max. 700€ (aj to som optimista) a k tomu ešte cestovné odrátať a straty časové. Viem, že opatrovať v AT nie je to ružové, ale mne napr. aj to by pomohlo, ak by som bola dva celé týždne doma a nemusela ráno vstávať o 4, 4,30 aby som sa dostala do práce. A hoci by som nebola týždeň, dva, doma, ten pobyt doma by mi pomohol. Tie, čo tam robíte, aký máte názor? Ďakujem.

jeanne14
3. feb 2020

Ja tak nepracujem, ale moja najlepšia kamoska áno. Jazyk až taký potrebný v niektorých rodinách nie je. Šla tam úplne bez základov, so slovníkom a nepísanými bežnými frázami na papieri. Agentúra jej našla takú rodinku, kde sa babka moc rozprávať nechce. Je tam takmer rok, dosť sa toho nemecky naučila za ten čas. Ďalšia vec, ozaj akého pacienta dostaneš, či bude vyžadovať chodenie po lekároch atď atď. Tam by už ta nemčina bola potrebná. Ona napr k dr nemusí chodiť, chodieva syn tej pani. Je to trosku na psychiku, pani ma už demenciu takze majú často veselo. To si treba zvážiť či si ochotná to znášať. Ďalšia vec, akú striedačku dostaneš. Napr. nechávajú im 200€ na stravu na dva týždne. Z toho kupuje prasok, avivaz a takéto veci do domácnosti. Kým ona nakúpi za cca 150€ a nechá tej ďalšej plnú chladničku, ta druha jej necháva prázdno a nakúpi možno za necelú stovku zvyšok jej ostane .. je toho viac. Agentúre platí ročne cca 300€. Cestu jej hradí rodina. Zatiaľ je spokojná pretože dokončujú dom a každé euro je super. Ale neplánuje tam určite dlho ostať. Niekedy mi vola s placom, že po nej babka začne vrieskat z ničoho nič, v noci sa oblečie a chce ísť preč proste musí byt v strehu deň noc. Neraz jej tak zmizla bez slova.

autor
3. feb 2020

@jeanne14 Ďakujem krásne za príspevok. Ja som zvyknutá na všetky stavy. Robím cca 15 rokov s všelijakými diagnózami - schizofr. Alzheimer, demencie rôzne. Toto nie je pre mňa problém. Skôr sa obávam nemčiny. Učila som sa 10 rokov, vedela som super, ale časom som zabudla akosi....

jeanne14
3. feb 2020

Ak pôjdeš cez agentúru, čo zrejme áno sú ochotní nájsť takú rodinu v ktorej ti tu nemčinu až tak nebude treba. Kamoska nevedela ani ceknúť. Máš take rodiny ktoré požadujú aby si sedela s pacientom a kecala a kecala. Ona ma takú babku, ktorá jej malo čo povie. A býva v dome kde na poschodí žije babkin syn s nevestou. Čiže sa dorozumievaju kadečo aj na mobile cez translator 😅 ak treba niečo súrne. Základy už pochytila v priebehu roka tam.

autor
3. feb 2020

@jeanne14 Ja som zvyknutá v tejto oblasti, len ten jazyk ma máta. A hlavne mi nevyhovuje prac. čas týždenne 8 hod/denne.

jeanne14
3. feb 2020

To chápem, ona by tam nešla ale kvôli tomu domu už šla. Nemá ale ešte deti, keby ma rodinu povedala žeby nešla .. vieš, bola tam aj cez Vianoce a ťažko to niesla. A teda ráno vstane urobí raňajky, doobeda zvyknu zbehnut na prechádzku, keď prší zahrajú si človeče napr. Plus jej bsbka si občas vybehne s kamoškami, alebo ma kadernicku atď. Čiže si poupratuje, operie, nachysta obed. Poobede ma prestávku, čas len pre seba. A potom zas večera, samozrejme lieky babke. Vikendy jej bežia pomalšie, áe trafila celkom dobrú rodinku. Cez leto ju brávali so sebou na výlety atď. Občas ju vezmú na večeru a tak. K výplate vždy čosi prihodia.

autor
3. feb 2020

@jeanne14 Ja základy mám, len sa počula, čím na lepšej úrovni vieš - môžeš byť skôr spoločníčka, čiže ľahšie stavy a pod.

eliska13
3. feb 2020

Nemčinu budeš potrebovať, ak budeš mať dávať starkym lieky, polohovať, či iné výkony.Urcite sa rodina bude pýtať ako spali, jedli.....čo treba spraviť.Uprimne radšej by som išla k dieťaťu či ako pomocnícka v domácnosti upratať, ozehlit, možno budeš mať šťastie kamarátka je u babky, ktorá je zdravá len chcú, aby mala spoločnosť, niekto s ňou išiel von, na nákup...určite to s tou nemčinou nebude také zle, keď si maturovala

autor
3. feb 2020

@jeanne14 Ver, že chápem. Ja to riešim kvôli financiám a neúnosnej sit. u nás. Ja nemám problém sa zamestnať, ale platy tu na okolí nepustia a za cenu dochádzky a straty času pre rodinu. Radšej takto a byť aspoň týžden, dva doma v pokoji pri rodine ako denne dochádzať a byť s rodinou 2-3 hod denne.

autor
3. feb 2020

@eliska13 Ale ja celý prac. život robím so seniormi, poznám ich, poznám dg, prístupy k nim, mám vzdelanie, x- školení, prax. a záujem. Len teda ten jazyk...

jeanne14
3. feb 2020

Jasne, tak ona podobne. Nemala problém sa tu zamestnať ale zarobiť 500-600€, a domov sa prísť vyspať. Nemať takmer zisdne voľno, ťahať vikendy sviatky .. tak je doma dva týždne, povybavuje si čo treba, pochodí si kde chce. A tie dva týždne tam nejako zvladne.

eliska13
3. feb 2020

Ok len je niečo iné, keď Ti budú vysvetľovať ako dávať kyslík, ako dávkovať lieky a pod...keď Ti babka chytí hysák či v noci bude odchádzať.Ten jazyk aspoň na nejakej úrovni potrebujes

evica01
3. feb 2020

Zena, teba budu brat vsetkymi 10timi 😊
Utekaj ta.
Svajciarsko nechces?
O nemcinu sa neboj. To su ludia s inou mentalitou. Pochopia ta.

kittykat22
3. feb 2020

nemciny sa neboj. Ja som bola 3 mesiace v nemecku a mala som len nemcinu na urovni SS, kde som sa ucila 3 roky. Ani za nic som nechcela som hovorit nemecky, bola som protivna. Skola robila vyberove do nemecka, a mna tam poslali lebo som bola zrela, na stvorku na vysvedceni - neznasala som nemcinu a nechcela som sa ju ucit. Po 3 mesacnom prac. pobyte v hoteloch som sa vratila s plynulou nemcinou - zmaturovala som na 1. Temy som si ani nepisala - sypala som vety z rukavu. Urcite to budes mat rovnako - par tyzdnov, este si das nejaku nemcinu online, kupis si tam kurz na pocitac, a do par tyzdnov sypes ako na pase.

autor
3. feb 2020

@evica01 To komu patrila tvoja odpoveď?🙂

evica01
3. feb 2020

No ved tebe. Ze si sikovna a nevadi, ze mas medzery v nemcine.

autor
3. feb 2020

@evica01 Moja, ďakujem za povzbudenie, možno aj to mi chýba. Senori sú roky moja cieľová skupina. Mám prax, kurzy, dobré referencie od zamestnávať. aj vo verejnej sfére, aj z domácnosti, len neviem či to akceptujú. Cit pre toto mám, vlastne je to jediné, čo viem robiť. Len tá nemčina ma serie. Aj keď som sa 10 r. učila aj na inštitúte robila skúšky, je do cca 18 rokov dozadu a preto si neverím. Ja mám tendenciu byť aspon 90% - ná. Nemám problém si zobrať notebook, prekladače, slovník, dopredu si naštudovať. Ale hold rodičia ma učili skormnosti🙂 a možno preto si neverím po tejto stránke. Ale po ľudskej mám len kladné referencie. Nuž, skromná slovač.😉

autor
3. feb 2020

@evica01 Tu robím v zariadení za plat, z ktorého ešte precestujem a strata časová a robím denne. Mne by skôr vyhovovalo inak, robiť napr. vkuse a potom mať voľno, pre rodinu. Niektorí ma síce nechápu ale ja sa poznám, radšej potiahnem a mám kľud.

evica01
3. feb 2020

Neohybaj uz chrbat.
Kasli na nemcinu, nemaj to v hlave. Aj tak to teraz nevysriesis.
Mysli na to, ze budes mat peniaze, cas na rodinu, cas na seba, budes mat nove zazitky, novych kamosov. Vies ako je to dobre na dusu? Nemcina je to posledne co ta ma trapit. Ver mi. Ty vies nemcinu ovela lepsie ako akakolvek baba, ktora si urobi narychlo kurz guten tag a smelo vykroci. Ale vies preco? Lebo musi. Musi uzivit rodinu. Ona nemysli ani na to ci vie ulozit riad do umyvacky.

Ty mas na vyber preto vymyslas.
Daj si na to presny cas. Napt. ze v maji uz musis byt pri dedkovi a pekne si ho oholis, umyjes, nakrmis. Zoznamis sa s jeho detmi atd.
Mysli dopredu. Nie dozadu.

janinah
3. feb 2020

Poznám pani cez 60r,robí tam NIE cez agenturu,ovláda zákl. frázy po nemecky,je spokojná,rodina dobrá,dedko chodiaci...zákl. vlastbńosť pre toto je podľa mňa priebojnosť a nie vzdelanie či nemčina,určite to skús,držím prsty.

autor
3. feb 2020

@evica01 ty si moja podarená...🙂 Takého osoby by som mala stretávať. Vieš, som z tej generácie, kde treba vedieť maximum, len potom si človek verí. Ale naozaj keď sa zamyslím a dám referenie, nemám sa za čo hanbiť. Dám rada. Verím si v tejto práci, ľudia ma majú radi, len niekto nemá prehnané sebavedomie. Ale za svojich čias som vedela aj odbornú nemčinu. Možno nemám ľudí okolo seba, ktorí by ma motivovali, ale možno mi stačí taký koment ako tvoj, aby som nabrala sil, povzbudenie...a za to ďakujem. Ja som ten skromný typ, ale vyskúšam. Ja už nemám čo stratiť.

autor
3. feb 2020

@janinah Ďakujem, ja sa totiž pohybujem v tej sfére, kde som totál nespokojná. A to preto aj, že rodina mi neverí. Cítim, že potrebujem zmenu. V rodine, manž. máme stále konflikty kvôli tomu. Chcem to skúsiť takto radikálne. Potrebujem zmenu. A buď nám pomôže sa odraziť, alebo.......Lebo cítim, že inak to nedám. Síce stále robím, ale katastrofa, Robiť, len aby som robila, Nezvládam to takto.

janinah
3. feb 2020

Tak hlavne aby si ty tam bola spokojná,že rodina tu doma to zvláda aj bez teba..poznám aj takú,ktorá tam šla a tu chlapci ostali s otcom a chalani sa dali na zlé chodníčky-alkohol a partia,tam mama prišla späť poriadky robiť....skús,vždy sa dá vrátiť,ak by horelo.väčšina čo ja poznám sú zdravotníčky a sú spokojné.

autor
3. feb 2020

@janinah Viem, ja to riešim tiež zo všetkých strán. Ale môj vždy akceptuje otca, ja som ako nič.Trápi ma to, ale neviem to riešiť. A som pri ňom len kôpka nervov.l Je to ťažké, ale kedže malý je ako ja a my sa nezhodneme, lepší vplyv má otec, vidím to ako možné pozitívum. Človek nevie, kedy spraví dobre a hlavne vo výchove.....Je to naozaj ťažké-

mpg
3. feb 2020

Veľa záleží do akej rodiny sa dostane, poznala som jeden prípad, tak rozprávala, že oni tam mali tak moderne vybavenú domácnosť, že ona mala problém sa zorientovať (prístroje v kuchyni, kúpelni, kúrenie a pod.), jazyk tiež, že oni tam používali niečo ako nárečie a dlhšie trvalo kým si nato zvykla, ale oni boli s ňou spokojný, dobre vyšla s deťmi - tak tam potom chodila dlhšie. Predtým natrafila na rodinu, kde bolo treba opatrovať veľmi konfliktné dieťa s ADHD, tak to nechala, lebo nezvládala. Podobne je to aj s akou dg. dostane starších ľudí.
Aj záleží ako to bude s cestou, lebo mi sme tu blízko hranice, ale niektorí majú problém dlhej cesty.
Teraz tam už nechodí, robí v našom meste v súkromnom zdrav.stredisku, lebo si už chce založiť rodinu a dali jej tam aj dobrý plat.

marlene
3. feb 2020

ja by som skor skusila nejaky seniorenheim. maju nedostatok opatrovateliek a momentalne je situacia taka,ze netreba mat diplom zdravotnej skoly -zdravotna sestra ,ale staci opatrovatelske vzdelanie so zameranim na seniorov. nemcinu sa naucis a mas sancu si dorobit skolu ,ak by si tu uz bola,hrozi tu nedostatok stredneho zdr. personalu. a plat je neporovnatelny.

autor
3. feb 2020

@marlene Moja známa išla do heimu vo Viedni, lenže ona je diplomov. sestra Mgr- robila na ARO. Ja nemám nič, len opatrovat. kurz. Síce vzdelanie VŠ v soc. sfére, ale len ako soc. pracovník a inštruktor soc. rehabilitácie ( 15 rokov).Čiže nula bodov. Preto sa zameriavam len na domáce opatrovanie. Mne by stačilo aj len o stovku viac ako tu mám.

evica01
4. feb 2020

Ked budes na zapade tak ta moze prist tvoja banda navstivit. Utuzis vztahy s dietatom.
Vyskusas na jedno dva tri roky a uvidis co sa stane.
Ja ta tak chapem. Dva cele tyzdne budes doma. V klude si poperies (zo zaciatku tak aby doma ostalo oblecenie aspon na dva tyzdne kym budes prec. ako na intraku), navaris, nakupis zasoby a poletis si oddychnut do roboty 😄
Budes sama so sebou. To bude zmena!
Drzim ti palce. Potom napis co mas nove 😉

pieksamaki
20. mar 2020

Urcite chod...vzdy sa sa da zmenit rodina...
Si velmi sikovna a odvazna...chod si za svojim...v akomkolvek veku

mpg
20. mar 2020

No neviem v Rakúsku je ešte horšia situácia s koronavírusom ako u nás, ako by to bolo s cestovaním, ja by som v tomto období už s tým nezačínala.

nattinatta
25. júl 2021

Ahoj, ako si dopadla?