Opatrovanie seniora a nárok na dovolenku aj PN

10. jún 2024

Viete poradiť ako to je pri opatrovaní seniora cez USpvar (na Slovensku) a nárok na letnú dovolenku?
Ak viete poradiť ako to je aj s PN,keďže nárok nie je na platenú PN keďže to n8e je pracovný pomer. Tak ako to he zo zakona? Ak opatrovateľka ostane dlhšie doma kvôli chorobe kto ju má zastúpiť? Mala by to nahlásiť, alebo je to na dohode s rodinou u ktorej opatruje?
Čokoľvek okolo opatrovníctva vrelo privítam.

mogaa
10. jún 2024

tam nie je nárok na platenú dovolenku ani na platenú PN...ak opatrovateľka ochorie, treba to nahlásiť na UP ale U zástup nedá, rodina si musí poradiť ako vie...cez UP je to opatrovateľský príspevok nie zamestnanie....

autor
10. jún 2024

@mogaa áno tak si myslela .A pokiaľ to nenahlásila ano nežiadala nikoho ?Väčšinou je pomáhame vo všetkom.Ked má vybavovanie aj lekárov. Ale dva a pol tyzdna doma bolo dosť. Samozrejme popri práci som to musela zvládať .

mimusha3
10. jún 2024

Nemáš nárok na nič. Na dovolenku, pn, nič. Respektíve máš, ale len vtedy ak máš za seba k opatrovanej osobe záskok.
Klik sa pýtaj čo ťa zaujíma, odpoviem ti, donedávna som opatrovala mamu.

autor
10. jún 2024

@mimusha3 áno zo zákona nie keďže to nie je pracovný pomer. Skôr ma zaujímalo ako to je v skutočnosti. Jasné,že nemôže jeden opatrovateľ pracovať a nemať voľno. Ale keď máme opatrovateľku cudziu osobu a má priznané (schválené) opatrovanie na tých cca na 8 hodín. A býva často chorá a nič pred nástupom nespomínala a bola doma 2,5 týždňa a nenahlásila nikde ani nenašla záskok. Jedným slovom sme to museli my nejako sa postarať. Stará sa dobre nemáme čo vytknúť. Len chodí ako príde...dosť často vybavuje aj svoje veci aj zdravotné aj súkromné. Takže si určité ssma ako pride a kedy odíde. SAmozrejme peniažky dostane akoby odrobila celý mesiac. Je to v poriadku do zákona? Ako nič v zlom,ale ja tiež nemôžem v práci hocikedy voľno a už vôbec nie len tak chýbať a nahradiť ju bez toho aby ma o to požiadala. Chápem všetko je to málo platená a vyžaduje nik aby chodila každý deň na 8 hodín ano mimo týždňa a sviatkov to nikdy,ale nejaký poriadok by mal byť či sa mýlim?
Nepríde mi fér chodiť do práce ako sa mi zachce..Ďakujem za každú radu.

autor
10. jún 2024

@mimusha3 ospravedlňujem za preklepy. Snáď sa to dá pochopiť. Nikde sa nedá dočítat a zistiť podmienky opatrovanie. Ale viem od kolegýň a známych čo už opatrovali tak to brali úplne zodpovedne (teda aspoň niečo iné mi rozprávali)ako to máme my. Nechcem byť nejako hnusná,ale mi to pripadá,že je to dosť aj zneužívané na Slovensku. Asi to väčšina berie,že za také peniaze sa nebudem trhať. Budem si chodiť ako vyhovuje mne a robiť voľno ako potrebujem. Ale viem,že každý to tak nemá.

rozculena
10. jún 2024

prečo si to nevykomunikuješ s tou opatrovateľkou? Aký máš vzťah k tomu seniorovi ty,keď ťa to trápi?

mimusha3
11. jún 2024

Je to opatrovateľka? Aký stupeň odkázanosti má osoba ktorú opatruje? Ja som mala na mamu OP, mala stupeň odkázanosti 5 zo 6 a teda opatrovať som ju mala minimálne 8-12 hodín. Pokiaľ si tie hodiny odrobí je to v poriadku o zvyšok sa máte postarať vy ako rodinní prislušníci. Ale mala by byť pri opatrovanej osobe každý deň, výnimkou nie sú ani soboty nedele, či sviatky, jednoducho každý deň minimálne 8 hodín. Áno je to málo peňazí za veľa roboty, ak s opatrovaním nie ste spokojní porozprávajte sa s opatrovateľkou, ale myslím, že skôr či neskôr to ukončí..

autor
11. jún 2024

@rozculena je mi to mama.Tak nemám si čo veľmi keďže vôbec neviem ako to je zo zákona. Opatrovanie má na 8-12 hodín .Chodí ako kedy. Ťažko povedať cca na tých 5-6 hodín. Čo je úplne pohode .Ale raz týždenne si vždy niečo nájde a urobí voľno. A naposledy keď 2,5 týždňa neprišla že je chorá mi to nebolo jedno. Keďže pracujem v závode a mám ah tri 12tky po sebe a nočné nie sú sranda .
Predtým som to musela sama za pomoci rodiny a popri práci tak som vďačná,že ju máme. Určite nechcem do toho veľmi škrtiť ale ak sa to bude opakovať tak možno už by sme sa s ňou porozprávali .Zatiaľ sa dušuje že to veľmi chce robiť. Ale tak je to málo peňazí to je pochopiteľné. Ale vybrala si to sama a dobrovoľne. Tak nechcem o ňu prísť to určite keďže to by bolo na mne všetko zase. Prečo sim len chcela vedieť viac menej tie podmienky. Ak by sa ti opakovali aby sme jej raz neprávom nekrivdili.

autor
11. jún 2024

@mimusha3 Ďakujem za odpoveď. Tak keď to asi v prvom rade o ľuďoch. Dobré príslovie nato existuje Ľudia skúšajú pokiaľ sa dá viac a viac. To je v každej práci žiaľ. Schválené má opatrovanie na 8-12h.Ale tak sme radí ak aj 6h odrobi denne. Len často si urobí voľno ak celý deň. Raz je chorá raz dieťa raz vybavovačky inokedy výlet. Teda raz do týždňa minimálne. Ale už bola asi 5-6 krát na pohrebe a prišla na 2-3 hodinky. Víkendy to absolútne nie.To by nikto nikdy od nej nežiadal. Akože nechceme jej samozrejme nič vytýkať kým neviem aké sú skutočné podmienky. Ja som vďačná za ňu. Len.mi nepríde fér chodiť občas ako to holubníka a dostane riadne zaplatené. No v ktorej práci si to kto môže dovoliť. No my nie. A keď 2,5 týždňa niekto nepríde je dosť. Aj to.oznámila len mame a už po 5 dňoch jej volala že príde a neprišla. Ja som jej volala že ako je možné že nám nedala vedieť a ona že je veľmi chorá ze nato ani nepomyslel.Tak diky...

autor
11. jún 2024

@mimusha3 Nevien či som.to správne napísala. Neradi by sme o ňu prišli to nie. Mamka si zvykla obe di zvykli na seba. Ide skôr o ten princíp. Mamka bola tri týždne na internom .Mala tri týždne plateného voľna. Prešli asi tri týždne a už bola chorá ona .Raz dva dni potom mesiac nato 2,5 týždňa. Ako to ju mana sama poslala domov keďže nevládala ale 2,5 týždňa sa neozve ak ja nie. Ina mame. Tak zase no..

mimusha3
11. jún 2024

Rozumiem, no mne z úradu pani povedali, že pri opatrovanej osobe musím byť minimálne tých 8 hodín, inak som skončila. "vyhrážali" sa mi kontrolou z Bratislavy. No zvládla som mamu opatrovať rok a pol a za ten čas som mala 9x kontrolu. Samozrejme, že ma u mamy niekedy nezastihli, musela som vysvetľovať kde som bola a hoci som bola mame v obchode, alebo napríklad vybrať lieky atď povedali mi, že im je jedno čo mám na robote, fyzicky musím byť pri opatrovanej osobe aspoň tých 8 hodín a zvyšok si mám robiť keď mám voľno. Takže asi tak. No a niekde neprídu na kontrolu ako sú roky dlhé...
Na druhej strane je "záhul" opatrovať, ja som skončila kvôli tomu, že som sa dostala do ťažkej depresie,pretože ja som mamu opatrovala hoci ma v detstve týrala (dlhý príbeh) a okrem nej som kvázi opatrovala aj sestru (paranoidna schizofrénia) a teda bola som dievča pre všetko..

rozculena
11. jún 2024

tá opatrovateľka je cudzí človek?

autor
11. jún 2024

@rozculena áno

autor
11. jún 2024

@mimusha3 boooze to verím. To je veľmi náročné aj na opareru a po psychickej stránke neúnosné. Ja Vám to verím. Ja som mamu popri práci a všelijako a ťažké to bolo. Preto som vďačná za opatrovateľku. Ale mám pocit ,že ti je to také lážo plážo. Naozaj nikdy by sme nevyžadovaki nič naviac ako je nutné. Aj tak ešte chodím ja aj popri práci. Ale trochu lepší prístup by nebolo na škodu. Tu bola kontrola len raz na začiatku aj to sa dopredu ohlásili. Inak nič.

simca06022011
11. jún 2024

osobne skusenosti nemam, ale ja ti poviem ako by som sa zariadila:
1) skocila by som na urad/instituciu (neviem), ktory tu opatrovatelku posiela k nam, ake su povinnosti/prava, jej "prijem", ako riesit pirpadne taketo dovolenky, pnky, nebodaj absencie, kedze vas ako rodinu to zaskoci ak vypadne. Proste len na oko, sa opytat, ze chcete byt informovani.
2) zastihla by som opatrovatelku, povedala, jej ako vidim opateru, ze casto chyba atd, dodrziava/nedodrziava tie veci v cisle 1), nepride k naprave ak nieco nie je ok, budes riesit.
3)ak by k naprave nedoslo, riesim ako poradia 1),nie je dovod aby niekto dostaval "plat" ak nerobi co ma v rozsahu ako ma.. samozrejme vynimocne sa da prizmurit oko, ale nie pravidelne a 2,5t len tak zaskakovat ak niekto to ma zaplatene, mi pride dost.
Ako napisali uz ini, ona skusa co si moze dovolit... v praci tiez nemozes len tak chybat, ona prakticky je v praci.

mimusha3
11. jún 2024

Tam asi opatrovateľka skúša, koľko si môže dovoliť. Neviem, no asi by bolo dobré sa s ňou porozprávať. Inak neviem poradiť.

autor
11. jún 2024

@mimusha3 ja som potrebovala vedieť hlavne aj pri chorobe ako teraz. No nie jevyo sranda nechať ju samú a 2.5 týždňa je dosť. Rovnako ako aj to časté vybavenie kontroly časté a mama je potom sama. Ale zasa keď je tak nemám čo vytknúť. Postará sa vybaví aj lekárov lieky všetko. Také je to. Aby som správne to napísala mne to veľmi pomohlo a som vďačná,ale na druhej strane nie je to fér si určovať kedy a to koľkej budem atď...

autor
11. jún 2024

@mimusha3 Ďakujem sim vďačná za radu veľmi. Tak poviem úprimne nechcem ju odplašiť .Ale povedzme si na rovinu aj keď je to len do 600 eur ale voľno kedy chcem. Prídem a odídem kedy chcem, víkendy voľné. Pobyt v nemocnici zaplatený tak to potom nie je zle.

rozculena
11. jún 2024

Ja nerozumiem,ako to môže byť cudzia osoba,keď je jasne vymedzené,kto môže poberať príspevok
Oprávnenou osobou na peňažný príspevok na opatrovanie je fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a súčasne

1. je manžel, manželka, rodič, náhradný rodič, súdom ustanovený opatrovník, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta (aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra), zať (aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra), svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo

2. býva s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.

autor
11. jún 2024

@mimusha3 ešte podobne,že je to pravda ako ste písali. Keby to robil rodinný príslušník tak by bolo s toho aj 12 hodín a večne pendlovanie a samozrejme aj víkendy. Cudzí to ma aj tak ľahšie.

autor
11. jún 2024

@rozculena môže byť cudzia osoba ale podmienka je prechodný pobyt u opatrovanie osoby. Ono je zákon práveže šitý viec menej keď s rodiny opatrujú.

rozculena
11. jún 2024

ale veď ona nemá u tvojej mamy prechodný pobyt

mimusha3
11. jún 2024

No ono je to tak, že keď je opatrovateľka chorá, nesmie nechať opatrovanú osobu samú. Musí za seba nájsť náhradu. Už ako sa finančne vyporiadajú je na nich..

autor
11. jún 2024

@rozculena ona nie to opatrovateľka má u mami .Taký je zákon. Môžte Opatrovať aj cudzieho a podmienka je mať tam prechodný pobyt. Nič iné.

autor
11. jún 2024

@mimusha3 veď toto...mne ani bratovi to neoznámila ani nikdy neznámi len mame povedala. Až keď jej zavolám mi povie,že hovorila mame.

simca06022011
11. jún 2024

ale ona tam aj realne byva? lebo prechodny pobyt je fajn, lenze ma tam aj byvat na tom pobyte a nie si tam len dobehnut, ked ma cestu na par hodin alebo vobec. Inak je to bohuzail podvod podla mna. Ak clovek s prechodnym pobytom byva s opatrovanou osobou = v pripade, choroby atd aj tak zostava doma a ta osoba nie je uplne sama = podlla mna presne o to ide, ked trvaju na rodinnom prislusnikovi alebo spolocnej domacnosti.
Vy si ju pekne odchytte a povedzte ako sa veci maju, ze vas neinformuje, nestara sa ako sa ma = ak sa ma 8h, ma sa 8h, ak ide na dovolenku alebo cokolvek, tak najskro treba to nejak naplanovat. Kedze ju nechcete zrusit, lebo verim, ze je problem najst niekoho aj to vo vlastnej rezii riesit, takminimalne nejake obojstranne vyhodne podmienky si dohodnut.

autor
11. jún 2024

@simca06022011 Áno máš úplnú pravdu. Za iných okolností by sme to aj urobili tak. Ale úprimne povedané ťažko sme ju našli a diho hľadali. Respektíve nikoho v okolí ani v rodine sme nemali na opatrovanie.
Predsa len cudzieho koho nepoznáš to je také zvykať si nanovo dôverovať .A popravde nechcem aby zutekala .Nakolko stále vraví,že to robiť chce. Nemá to našťastie náročné po fyzickej stránke skôr po tej psychickej Mamka je este celkom s palicami mobilná samostatná po operácii klbu ale problém je psychika. Depresie a spúšťač samota.

autor
11. jún 2024

@simca06022011 veď práveže tieto veci neviem. Ona všetkých pozná na Úrade všetko si vybavuje. Nechcem tam chodiť aby sa nedozvedela že niečo riešim. Nechcem ju stratiť,ale zároveň ma štve že si robí čo chce. My tu musíme makať aj nočné a nútené nadcasy (mám dve deti,úver ) a potrebujeme splatiť. A ona di pianko na 10 príde do druhej tretej. Ako kedy má lekárov s matkou.

rozculena
11. jún 2024

to ako ste prišli k úplne cudzej osobe ako opatrovateľke??? Ona by mala u mamy bývať,normálne sa mi nožík vo vačko otvára!!! Kurva!!! mne nepriznali na otca,ktorý ledva chodí,lebo vraj šak s ním bývam a tu úplne cudzia osoba to má priznané a fláka to ......kristaaaaa.....boha......asi som mala podplatiť niekoho

simca06022011
11. jún 2024

@rozculena no podla vsetkeho si to ona vybavuje na urade cez znamosti