Odstupné, keď mám odrobených 10 rokov

ctrl
19. sep 2020

Idem si po radu . K 1.10 dostávam výpoveď zo strany zamestnávateľa koli korona kríze pracovala som na dobu neurčitú . Mám odpracovaných 10 rokov. Na aké odstupne mám nárok na dvoj alebo trojmesačné. A ak nebudem súhlasiť z výpoveďou k 1.10 koľko mesiacov musim ešte odrobiť ? Ešte sa môže stať že ponúkne mi inú prácu vo firme a ako to je ak ju odmietnem na či mám a nemam vlastne nárok?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miskooo1987
19. sep 2020

Hlavne nepodpisuj dohodu...

liz_lemon
19. sep 2020

s vypovedou sa neda nesuhlasit , ide o jednostranny PU, PP sa skonci uplynutim vypovednej doby

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ctrl
autor
19. sep 2020

@viestta nerozumiem moc čo by to znamenalo ak by som dohodu podpísala? Na papieri by som mala napisane ze výpoveď dohodou? No vobec sa nevyznám v tom .

miskooo1987
19. sep 2020

@ctrl normálne ti dajú papier “dohoda o skončení PP”... ak sa dohodneš že to bude bez odstupného, tak bude...

ivkazba
19. sep 2020

@ctrl výpoveď dohodou neexistuje. Buď výpoveď alebo ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ak máš odrobených viac ako 10 rokov, tak pri výpovedi máš nárok na odstupné vo výške 3 priemerných platov, pri dohode 4. Pri dohode v tomto prípade je ale potrebné, aby v nej bola uvedená výška odstupného.

miskooo1987
19. sep 2020

@ivkazba aké 4mesiace pri dohode???😳😳😳😳😳

daniela1911
19. sep 2020

@ctrl ak je to ukončenie kvôli korone - tak ide o organizačné dovody.

A) Ak dostaneš výpoveď, nie je potrebné s ňou súhlasiť alebo nesúhlasiť. Je to jednostranný úkon zo strany zamestnávateľa. Po 10r odpracovaných je výpovedná lehota - 3 mesiace. Čiže ak dostaneš výpoveď 1.10., tak výpovedná doba ti plynie k 1.dnu mesiaca po mesiaci, kedy si dostala výpoveď. To je od novembra do januára. (Ak bude výpoveď k 30.9. čo je asi pravdepodobnejšie, výpovedná lehota plynie od 1.10.-31.12.2020) + máš nárok na 3 mesačne odstupné, ktoré ti vyplatí s poslednou mzdou.
B) môžeš podpísať dohodu o ukončení PP k hociakému dátumu, napr k tomu 1.10., treba ale aby tam zamestnávateľ uviedol že ide o ukončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov. V tomto prípade máš taktiež nárok na 3mesačné odstupné ale výpovedná lehota už nie je. Pracuješ len do dňa ukončenia pomeru uvedeného v dohode.
Zákonník prace umožňujeme zamestnávateľom pri ukončí PP dohodu (pri odpracovani 0-20r až 4meačné odstupné, ale nikto ich takto nad rámec nedá. Zamesnávatelia sa držia len svojej povinnosti a to je po 10r - 3x mesačne odstupné.

Čiže či podpíšeš ukončenie dohodou alebo ti zamestnávateľ doručí výpoveď - musí tam byt udaný dôvod skončenia. Hlavne pri dohode, aby bol nespochybniteľný nárok na odstupné.

ivkazba
19. sep 2020

@miskooo1987 zrejme neovládaš Zákonník práce, inak by si vedel, že ak sa ukončuje pracovný pomer dohodou z organizačných dôvodov, tak paragraf 76 odstavec 2 hovorí o odstupnom pri dohode, ktoré je o mesiac vyššie ako pri výpovedi.

ivkazba
19. sep 2020

@daniela1911 paragraf 76, odstavec 2, písmeno D, ak pomer trval viac ako 10 rokov, pri dohode nárok na 4 mesačne odstupné

daniela1911
19. sep 2020

@ivkazba máš pravdu, teraz som to pozerala, mala som pocit, že je to len nad rámec.
@ctrl v tom prípade je pre teba výhodnejšie podpísať dohodu, ale s uvedeným dôvodom aj info o nároku o 4mes odstupnom.

miskooo1987
19. sep 2020

@ivkazba juj, optimistka... 🙂 v dohode sa dohodnete, že je to žiadosť zamestnanca, a je hotovo🙂 takto ukončil činnosť jeden letecky dopravca v auguste🙂 bez odstupného🙂 a ešte ho ako veľmi dobrého podnikateľa spomínali v článku na sme.sk:)

ivkazba
19. sep 2020

@miskooo1987 ak by si sa vyznal v pracovno právnych vzťahoch, tak by si vedel, že je bežná prax ukončiť pracovný pomer dohodou, uviesť v ej že sa pracovný pomer ukončuje z dôvodov uvedených v paragrafe 63 (organizačné dôvody) a vyplatiť odstupné, pretože zamestnávateľ síce vyplatí odstupné vyššie o 1 mesiac, ale zase nezaplatí mzdu za výpovednú lehotu. Nie som optimista, som realista s dlhoročnými skúsenosťami. Že ty máš zlú skúsenosť pretože si netrval na zákonnom postupe neznamená, že to tak funguje bežne a všade. V pracovno právnych vzťahoch treba radiť ako ovládaš príslušné zákony.

ivkazba
19. sep 2020

@miskooo1987 to čo ty píšeš je chyba zamestnanca, že podpísal dohodu v ktorej nie je uvedený reálny dôvod dohody a bez odstupného. Žiaľ ľudia doplácajú na to, že sa neporadia pred tým, ako podpíšu niečo, čomu nerozumejú. Ale to je chyba zamestnanca, nie zamestnávateľa.

renatik91
19. sep 2020

@miskooo1987 Opäť píšete nezmysly. Podobne ako pri otázke výživného. Právu sa nerozumiete, zmierte sa s tým alebo si naštudujte a až následne prispievajte. Často ide zadávateľom otázok o veľa, tak ich neuvádzajte zbytočne do omylu.

sapetka
20. sep 2020

Po 10r len 3m odstupne? To sa mi zda velmi malo. A k tej dohode preco by nemala podpisat ak obsahuje vsetko ku spokojnosti?

daniela1911
20. sep 2020

@sapetka lebo málokedy zamestnávateľa do dohody uvedie potrebné info. Veľakrát tam je len že obe strany sa dohodli na ukončeni PP k dátumu...
Treba si to skontrolovať a podpísať dobrú dohodu.
A čo sa týka odstupného, tak hovorí ZP

ctrl
autor
20. sep 2020

@daniela1911 Dakujem rozumiem už

ctrl
autor
23. sep 2020

@daniela1911 ešte jedna otázka. Je možnosť preveziat výpoveď bez podpísania domov a doručiť na další deň podpísanú? Dakujem

daniela1911
23. sep 2020

@ctrl myslíš dohodu o ukončení PP ? Áno môžeš si ju vypýtať aj dopredu na preštudovanie.
Výpoveď od zamestnávateľa nie je potrebné podpisat