Odmietnutie práce počas tehotenstva

3. jún 2024

Je možné odmietnuť preradenie na iné pozície kde sa buď sedí 8/12 hodín a robí sa s peniazmi ak mám alergiu na kov a mám z toho aj stres (v minulosti som takúto prácu ukončila) alebo preradenie na prácu kde sa pracuje s chemikáliami a mohla by som sa nakaziť žltačkou napríklad?

Chcela by som zostať na svojej pozícií, ale odnietajú to pretože nemôžem vykonávať jednu činnosť v ktorej by ma vedeli zastúpuť kolegovia a táto činnosť sa môže a nemusí vyskytnúť.
Nechcem byť preradená nikam.

autor
3. jún 2024

Tieto práce sú menej kvalifikované ako moja terajšia a vôbec by som sa necítila v práci spokojná.
Na PN ísť nechcem, som zdravá a nechcem byť len doma.

ms_green
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrobak7
3. jún 2024

Takéto záležitosti by mal riešiť zamestnávateľ v súčinnosti s pracovnou zdravotnou službou. Tu nikto nepozná tvoju pracovnú pozíciu, ani prácu, ktorú vykonávaš ani tvoj zdravotný stav (tvrdíš, že máš alergiu - máš to doložené od lekára?).

Píšeš veľmi nejasne - "nemôžeš vykonávať jednu činnosť," "môže, ale nemusí sa vyskytnúť", ... Ako potom môžeš čakať konkrétne odpovede?

A z akej chemikálie sa dá nakaziť žltačkou? Žltačka je vírusové ochorenie, nakaziť sa môžeš len od nositeľa - človeka. 🙄

januska12323
3. jún 2024

Základná vec - oznámila si zamestnávateľovi, že si tehotná? Naštuduj si na čo všetko máš nárok.

autor
3. jún 2024

@chrobak7 Práca s chemikáliami je zakázaná.Žltačku môžem chytiť od exkrementov, zvratkov konkrétne.Áno mám doložené od lekára, že som alergik, atopik.A pokiaľ viem pre tehotnú ženu nie je vhodné sedieť neustäle 8 až 12 hodín.
Na mojej pozícií nemôžem robiť činnosť pri ktorej by mi mohol druhý človek ublížiť fyzicky.Ale to sa niekedy nestane za celý rok a v takom prípade by zasahovali kolegovia.
Ja by som v prípade nutnosti asistovala.
Nechcem to veľmi konkretizovať.
Jednoducho dokážem robiť všetko okolo tejto práce okrem kritickej situácie ktorá sa nemusí stať.

ms_green
3. jún 2024

Pokiaľ si oznámila tehotenstvo, tak ty nemôžeš robiť niečo kde čo i len hrozí, že by sa niečo také stalo.

autor
3. jún 2024

@januska12323 Áno oznámila, viem na čo mám nárok.
Ponúknuté pracovné pozície mi však vyhovujú menej ako moja doterajšia práca.
V mojej práci viem sedieť, prejsť sa ak sa cítim už nepríjemne.Nie je namáhavá ani stresujúca.
Viem ísť na toaletu čo od pokladne neodídem lebo tam budem sama.Práca s peniazmi ma stresuje, z mincí ma svrbia ruky.

A ako upratovačka by som musela robiť s chémiou, dýchať to a odpratávať všetky výlučky aj po nie veľmi hygienických ľuďoch, neočkovaných, chorých žijúcich v bordeli a špine.

pribinak
3. jún 2024

Keď sa tak veľmi bojíš zltacky, prečo si sa nedala zaočkovať?

Pozri, zamestnávateľ musí vyhoviet konať podľa zákonníka prace, nie podľa toho čo sa tebe páči a nepáči a čo si myslíš že môže alebo nemusí nastať

Musí si kryt chrbát, lebo ak by sa ti niečo stalo, tak by mohol skončiť na súde

judit47
3. jún 2024

Pises milion omacok a nic konkretne-moze ale nemusi prist k napadnutiu, to ta moze v hociktorej praci napadnut.

Chcu byt asi ustretovi a preradit ta na pokladnu ale tehotne nemozu sediet 8-12 hodin a co vsetky tehotne v kancelariach?

Ak mas so vsetkym problem daj sa na PN-zamestnavatel musi postupovat podla zakona,to ze moze nastat situacia xyz nieje v medziach zakona…

luccija
3. jún 2024

Keď terajšiu pracovnú náplň nevieš vykonávať úplne sama čo píšeš a museli by vypomáhať kolegovia a ostatné ti nevyhovujú čo vlastne navrhujes?choď na PN budeš mať po probléme.

autor
3. jún 2024

@pribinak Pretože reálne je moja pracovná pozícia iná a ja neprichádzam s týmto do kontaktu? Doteraz som to vôbec nemusela riešiť.Mám kvalifikovanejšiu prácu ako robiť upratovačku.
Neviem teraz či som zaočkovaná, či ma dali rodičia zaočkovať to si viem zistiť u lekára.

Nejde len o žltačku.Zákazníci môžu byť a aj sú ľudia ktorí môžu mať kopec iných prenosných chorôb.Rozotierajú exkrementy po stene atď.A ja by som to musela upratať.

autor
3. jún 2024

@luccija Nepríde mi to fér kedže tehotná kolegyňa pár rokov dozadu túto prácu vykonávala už s bruchom a táto situácia sa dá veľmi jednoducho vyriešiť lenže to by trebalo chcieť.Bola by som proste do počtu a oni by boli krytý počtom zamestnancov.Takže by sa nič nestalo keby použili hlavu.
Ja na PN nepôjdem.Nezavriem sa doma ako chorý človek ktorý nebude môcť nikam ísť.

autor
3. jún 2024

@judit47 V kancelárií je žena v 30 stupňoch v neklimatizovanom priestore, naťahuje sa so spoluobčanmi ktorí sa jej vyhrážajú a nemôže ísť na toaletu lebo je na to úplne sama a musí počkať kým nebude mať veľa zákazníkov?
V kancelárií sa nesedí 12 hodín.

autor
3. jún 2024

@luccija Navrhujem dať na 1 zmenu nie 3, ale 4 ľudí.
Problém by bol vyriešení.Na silné dni je ajtak potrebné mať 4.

autor
3. jún 2024

@judit47 Pokladníčky u nás trávia neplatenú prestávku.
Nemajú pauzu počas ktorej by mohli odísť.Sú nonstop k dispozícií.
Ja som si na svojej pozícií vybojovala platenú prestávku.

judit47
3. jún 2024

@autorka

Ale ty to neriadis a niesi v pozicii urcovat ako maju a nemaju teba zaradit. Ak postupuje v medziach zakona hold smola,ak sa bojis,ze sa ti hocico stane tak sa opakujem daj sa na PN,nie urcovat tvojmu zamestnavatelovi vo tebe bude vyhovovat.

januska12323
3. jún 2024

Pre teba je najlepšia pozícia predavačky alebo čo to je a kúp si rukavice.

bebebi
3. jún 2024

Ak chceš relevantnú odpoveď, napíš konkrétne o akú prácu ide, veď píšeš ako anonym, tak neviem prečo nemôžeš konkretizovať presnú pracovnú pozíciu. Týmto tvojim zahmlievanim nemám pocit, že žadaš od nás radu, ale snažíš sa nás presvedčiť, že ty máš pravdu a nie zamestnávateľ .

vevesh
3. jún 2024

Ak nie si ockovana (status ockovania nejasny) nemozes robit ani nahodou s exkrementami- toto ti ponuknut nemozu. Pracu s peniazmi ano- mozes sice argumentovat, ze si alergik (vyfasujes akurat tak gumene rukavice) a stres z prace je tvoj osobny problem. Cize tato pozicia, pokial splna poziadavky, je akcepotvatelna (tehotne nesmu robit nadcas- cize 8,5hodin+ prestavky a padla). Ak sa ti tato pozicia nepaci, tak pn. Tebe ide asi o to, aby si bola plne platena a doma s argumentom, ze zamestnavatel nenasiel pre teba vhodnu poziciu,ci?

autor
3. jún 2024

@judit47 A to si odkiaľ nabrala, že zamestnávateľ ťa sám od seba môže preradzovať kde chce?
Nech ma preradí, ale som zvedavá ako si zariadi to aby som mohla odchádzať na toaletu vtedy keď potrebujem.
Na mojej pozícií kolegov má na tejto kolegov nemáš počas dňa.

bebebi
3. jún 2024

Citujem ťa: "Bola by som proste do počtu..." Čiže chceš chodiť do práce nič nerobiť a dostávať za to taký plat ako ostatní, ktorí budú robiť aj za teba

sima234
3. jún 2024

Pokiaľ zamestnávateľ dodržuje zákon, tak ťaháš za kratší koniec a buď sa prispôsobiš a príjmeš prácu, na ktorú ťa chce preradiť, alebo pôjdeš na PN. Iné nevymyslíš asi nič 🤷‍♀️

domka222
3. jún 2024

Toto nechceš, tamto nemôžeš, to prvé chceš, ale tiež nie všetko. Ty navrhuješ zmenu,ale veď ty nie si šéf.

viestta
3. jún 2024

Nahradnu pracu ti ma ponuknut zamestnavatel podla toho aku ma volnu, vhodnu pre tehotne zeny, plat mas mat rovnaky ako na povodnom mieste. Ale ak ti sef ponuka pracu, ktora je pre tehotne vhodna, nemas inu moznost len to prijat. Si len tehotna, mas zakonom zarucene ine podmienky ako netehotne, ale zas ta ofukovat nikto nebude.

autor
3. jún 2024

@bebebi A čo by robili za mňa? Všetky činnosti by som robila to čo oni tak ako doteraz.To čo sa môže stať a pri čom by som potrebovala pomoc sa nestalo ani raz za celý rok.Pretože sa dá tomu predísť.
Takže by sme všetci robili to isté.
Nikdy nezahujeme všetci 3ja naraz.Vždy zasahuje len 1 a ostatní pomáhajú.

nika523
3. jún 2024

Ženy čo tu odpovedáte, môže jej ponúknuť menej kvalifikovanú prácu? A ak ona nesúhlasí že chce ostať na svojej pozícii na svoje riziko môže ju nútiť?

autor
3. jún 2024

@bebebi Podľa toho aká je moja pracovná činnosť a prihliada sa len na nejaký ojedinelý zásah tak to potom nikto nič nerobí ak sa nič nestane ani za 3 roky.
Lenže my robíme kopec ďalších vecí a tie robiť bez problémov viem.

vevesh
3. jún 2024

@nika523 menej kvalifikovanu (za rovnake ohodnotenie) -ano, moze jej ponuknut. A ano, moze ju nutit preradenie, kedze na povodnej pozicii je nejake riziko a toto si nezoberie ziadny zamestnavatel na triko. Jej ostava bud prijmut prvu poziciu alebo hodit sa pn. Ine by bolo, keby nemal ziadnu adekvatnu pracu. To by sedela doma s plnou mzdou.

autor
3. jún 2024

Napíšem vám to priamo aby ste pochopili o čo ide.
Môže sa stať situáciu, že bude potrebné zachrániť človeka na mieste kde so sebou metá, kope v panike.
V tomto prípade zasahuje vždy len jeden človek.
Takže každý robí to čo má, ale nikdy nie všetci to isté.
Pri tehotnej kolegyni sme pár rokov dozadu mali takú istú dohodu, že ona proste neohrozí svoje zdravie ak by niečo také nastalo, ale inak bola plnohodnotný zamestnanec a absolútne nebola platená len za ničnerobenie.

viestta
3. jún 2024

Takze robis sestru na rizikovom oddeleni a zamestnavatel ta chce preradit do administrativy. Nespekuluj ako Mara s organom, zober administrativu, toho pol roka vydrzis.