Odmietnutie dovolenky zamestnávateľom

14. aug 2024

Zdravím, pracuje v Merkury market. Robím tam od marca , raz som využila PNku a raz som mala dovolenku ktorú mi dal zamestnávatel. Bolo mi povedané že dovolenku si budem môcť vybrať až po lete kedže každý už mal vraj rok dopredu určenú kedy bude mať. Teraz som si vyžiadala 8 dni dovolenky v septembri aby som mohla isť ku moru avšak on mi ju odmietá dať a je mi ochotný dať iba 7 dni čo je málo kedže zájazd trvá 8 dni. Môže takto to spraviť zamestnávatel ? Mám nárok na 12 dni dovolenky.
Ďakujem za odpovede

koniarova
14. aug 2024

Môže. Všetko je o dohode. Choď za ním a prediskutujte to ešte raz. 4 dní ti budú stačiť na Vianoce,?

luliu
14. aug 2024

Môže, zamestnávateľ môže rozhodovať o celej tvojej dovolenke

apolka77
14. aug 2024

Žiaľ, zamestnávateľ môže narábať s celou Tvojou dovolenkou. Jedine sa dohodnúť po dobrom.

egonsk
14. aug 2024

Ak zamestnavatel cuka a nestoji si slova, mozes sa "chrapunsky" zachovat tiez, napriklad si nechaj schvalit tych 7 dni a o dalsie dni si ju predlzis cez paragraf (navsteva lekara, ocr, atd..). Budu na teba sice zazerat, ale moze ti to byt jedno 😉

luliu
14. aug 2024

@egonsk ten ďalší deň jej môže vyjsť na víkend a paragrafom to nepojde

anjelicek26
14. aug 2024

Ono fakt ci ti stacia 4 dni na vianoce... bohužiaľ inak platí to,ako baby píšu, je to na zamestnávateľovi,koľko dovolenky v kuse ti schváli...

egonsk
14. aug 2024

@luliu no zalezi ci zvoli na zaciatku, alebo konci tuto fintu 😉 ale moznost ostava vzdy 😄

autor
14. aug 2024

@koniarova jaké 4 ? Ved robím tu od marca a je august , do vianoc sa mi nahromadia dalšie.

koniarova
14. aug 2024

Jaaj. To som nepochopila z tvojho popisu. Ja,že do konca roka máš 12 dní.

autor
14. aug 2024

@egonsk jedine

moga
14. aug 2024

@egonsk paragraf - návšteva lekara musí byt nahlásena vopred, aby ho zamestnávateľ akceptoval, v opačnom prípade ho nemusí vôbec akceptovať…

tykat
14. aug 2024

Deti mas? Tak si daj OCRku.
Nepodporujem to ale ak to inak nejde tak nejde. Kvoli 1 dnu neist k moru je hovadina.

lin_a
14. aug 2024

A z tych 8 dni zajazdu nie su 2 dni, kedy by si mala aj tak volno? (akoze tyzden = 5 prac. dni + 2 dni volno). V tom pripade by si cerpala len 6 dni dovolenky nie?

zobaka
14. aug 2024

ja by som to urobila ako egon, hádam ti nebude robiť problém v septembri kvôli jednému dnu

ja na Vianoce neberiem, sú tam voľné dni na sviatky, podstatné je pre mňa leto

luliu
14. aug 2024

@tykat ty len tak prídeš k pediatrovi, povieš chcem ocr a on ti ju dá?

koniarova
14. aug 2024

@luliu tvoj dr. ti préčko nedá? Na 1-2 dni? Môžeš zvracať alebo ťa bolela hlava, necítila si sa psychicky dobre.

luliu
14. aug 2024

@koniarova tu išlo o ocr namiesto dovolenky, nie o P na 1-2 dni

koniarova
14. aug 2024

@luliu aj ocr sa veru dá.

luliu
14. aug 2024

@koniarova dá sa, ale nie je to normálne, aby toto lekári robili. Poriadny lekár to nespraví

koniarova
14. aug 2024

@luliu to ti neberiem. To máš pravdu.

tykat
14. aug 2024

@luliu ja uz nie, deti mam dospele...ale dal.mi ju vzdy ked som ku choremu dietatu potrebovala. Stacilo zavolat a povedat ze sa neciti dobre (nachladenie, kasel...) a zostane par dni doma. Nikdy nebol problem. Len som si ju vyzdvihla. A to som mala 3 pediatrov kym deti dospeli.

koniarova
14. aug 2024

@tykat presne tak. Nemá dôvod ti neveriť.

tiika
14. aug 2024

@egonsk a ako si vybaví paragraf, keď bude na dovolenke? Mne to ešte žiadny doktor na diaľku nedal, jedine osobne..

egonsk
14. aug 2024

@tiika je vela moznosti, presny navod nebudem davat, ale ked niekto chce, tak si vie jeden az dva dni zariadit bez problemov. A to mas asi fakt poctiveho a prisneho doktora, moja skusenost je zial ina, dokonca naopak ma upozornila, ze s niektorymi prejqvmi aby som tam ani nechodil, az dalsi den, resp. povedala kedy...

janinah
14. aug 2024

Nikomu v robote nehovor kam ideš, zober 7 dní a na 8my napus sms,ze po dovolenke hnackujes a ostávaš doma 1 deň.Tiez zavolaj svojmu lekárovi a požiadaj o P na daný deň.Ja neznášam klamstvo v potvrdenia ch od lekára,ale ešte viac neznášam vychcanych zamestnávateľov,ktorí by človeka zdrali z kože, ved by neskrachoval,ak by ti tých 8 dní dovolil oddychovať.Asi nepotrebuje mať oddýchnutych zamestnancov,ale nas.r.atych.

tiika
15. aug 2024

@janinah v tomto prípade sa i ja k tomuto prikláňam. Najmä keď vezmeme do úvahy, že tu dovolenku, ktorú ma zamestnávateľ právo ti určiť celu; ma zároveň i povinnosť, aby minimálne jedna cast bola 2 týždne, inak jedine so súhlasom zamestnanca. Na toto sa už ´akosi ´ zabúda.

veltraud
15. aug 2024

@moga to je blbost. Ked sa rano zobudis s napuchnutou tvarou z bolaveho zuba, nenahlasujes to predsa vopred. NIekedy potrebujes lekara ad hoc, nevies o tom dopredu. A musi to zamstnavatel akceptovat

cacianka
15. aug 2024

@janinah ja ako dlhoročný poctivec, už mám takéto sklony aj ja, zohnala som si P a v prípade nutnosti použijem, nech aj fúriky padajú. 25 rokov makať a ešte má mať šéf za handru ? !?

tinqua
15. aug 2024

No ale faktom je, ze uz dovolenku pytala...zase malokto je uplne padnuty na hlavu a personalne si da dokopy súvislosti. V takomto pripade nemusia to pecko akceptovat, plus si tam kratko, plus si pokazis vztahy a moze to viest k vytykaciemu listu.

koniarova
15. aug 2024

@tinqua pcko musí akceptovať vždy. Nepíš hlúposti.