Odchod do zahraničia a odhlásenie sa z úradu práce

pet007
19. apr 2016

Dobry den,
mala by som otazku. Odchadzam do Anglicka o tyzden ale nemam este pracovnu zmluvu , az tak za par tyzdnov ale musim vycestovat uz teraz kvoli ubytovaniu. Som vsak prihlasena na urad prace a samozrejme zdravotku. Moja otazka- mozem zostat prihlasena na urade prace a vycestovat do zahranicia a poslat pracovnu zmluvu postou alebo e mailom a by mi ju na urad prace zobral brat (je splnomocneny) a hned ma aj odhlasil z uradu prace a aj zo zdravotky? Alebo musim osobne? Nechcem sa odhlasovat z UP teraz ponevac budem musiet platit zdravotku sama kedze tam sa bez pracovnej zmluvy nemozem odhlasit.

Dakujem velmi pekne za rady

tyelde
19. apr 2016

riešim podobný problém, ale myslím, že ak je brat splnomocnený tak by malo stačiť, ak to tam odnesie on, nemusíš osobne....ale nemám tento názor overený, možno ma s tým múdrejší pošlú do čerta 🙂

pet007
autor
19. apr 2016

Dakujem, no tiez si nie som ista uradom, viem ze na zdravotku to moze zobrat aj rodinny prislusnik lebo som sa tam bola opytat a dali mi 2 papiere ktore som vyplnila a ked budem mat zmluvu tak to tam brat vsetko moze kludne zobrat a ma odhlasia ale len ten urad neviem. Dalsia moznost je ze ked nedostanem zmluvu kym sa mam ist znova hlasit co je zaciatkom maja a sa nedostavim tak ma aj tak vyradia ale aspon dovtedy budem mat platenu zdravotku uradom. Ale som niekde citala ze ked si najdete pracu tak netreba ist osobne (napriklad ze ste museli rychlo odcestovat na skolenie..) ale staci aj postou ci pisomne a poslat zmluvu..

tyelde
19. apr 2016

@pet007 možno zavolať/napísať priamo na úrad a zistiť tam? 🙂

pet007
autor
19. apr 2016

no na urade som uz bola ale pytala som sa len tak vseobecne ze kedy je najneskor co sa mozem odhlasit a oni ze aj den pred vycestovanim, ze oni to niekam poslu papiere co vypisem a potom pride vydorozumenie a to musi potom podpisat splnomocnenec ak uz nebudem doma a s tym potom na zdravotku ale ked som sa pytala na zdravotke ako je to s odhlasenim sa z uradu tak oni ze vobec nic o urade nevedia a ani nehovorili ze potrebuju nejaky papier z uradu. A este na UP nevedeli pochopit ze nemam z Anglicka este zmluvu ze musim dostat este pred odchodom...tak asi tak. Asi sa nakoniec z UP odhlasim teraz a zatial budem tu zdravotku platit..nechcem potom nejake komplikacie okolo toho..hm

nicolle21
19. apr 2016

Muz odisiel 2.jan do norska, podpisal zmluvu, poslal mi naskenovanu a zaniesla som na up, im je to tam fuk, kto im to donesie, hlavne nech vyradia..vyradia ta ku dnu podpisania zmluvy, resp den pred, nebudes mat diery, potom sa caka na rozhodnutie o vyradeni z evidencie, par tyzdnov, da sa dohodnut, ze tam pre to brat zajde a daju mu to do ruky (ako mne), alebo to poslu postou, doporucene, cize ti treba mat vybavenu aj postu, aby mohol niekto prebrat.. Na zdravotke to bude zlozitejsie, ja som mohla manzela odhlasit, lebo som manzelka, ale neviem ako je to so surodencom a splnomocnenim, treba si zavolat.. Sme vo vseobecnej a chcelinod nas kopiu zmluvy, rozhodnutie o vyradeni z upsvaru (to je to, co dojde postou) a prvu vyplatnu pasku, resp chcu ukazat, akmje v zmluve odsek o zdravotnych odvodoch, tak kde to je.. Prekladat som to nemusela, stacil im original.. Na upsvare vracias aj tu karticku kam pisu datumy hlaseni, zdravotke vracias kartu poistenca.. Radsej si ale vsetko dopredu zisti este aknmas inu zdravotku

rainyafternoon
19. apr 2016

@pet007 Pracu mas uz vybavenu alebo este len ides hladat? To je hlupost, co vravia, ze zmluvu musis mat uz pred odchodom - teda pokial sa bavime o zmluve s anglickym zamestnavatelom, nie o nejakej prace cez agenturu kedy by si zmluvu mohla mat cez agenturu....

pet007
autor
19. apr 2016

takze ked to spravne chapem tak radsej pokial ja nemam zmluvu tak nech sa ani neodhlasujem lebo bez zmluvy ma neodhlasia na urade prace? Som tiez vo vseobecnej zdravotke a bola som tam osobne a papiere som vyplnila a podpisala co mi dali a povedali mi ze ked budem mat zmluvu tak to mam tam len poslat. pracu v anglicku este nemam na 100%, uz som v anglicku bola a by som sa asi vratila do byvaleho zamestnania ak by som ine nenasla ale nie je to cez agenturu. Dakujem moc pekne za odpovede 🙂