Obťažovanie na pracovisku

brugina
15. sep 2019

Ahojte neviem ako začať, ale v podstate ide o to, že v práci kde robím cca pol roka je väčšina chlapov, a z každej strany počúvam ako vyzerám, čo nosím na sebe do roboty, dvojzmyselné narážky, doteraz som to akceptovala, resp. neriešila, ale minule ma dokonca jeden kolega cca 60 ročný chlap chytil za prsia. Ja mam 34 rokov a začínam sa cítiť zle... Ako to riešiť? Mám im to povedať alebo ísť rovno za nadriadeným aby to po riešil?

janulka1802
15. sep 2019

Kebyže ma kolega chytí za prsia letela by mu taká facka žeby sa otočil okolo vlastnej osi a to posrandujem nie som žiadna puritánka ale odtiaľ potiaľ

c_est_la_vie
15. sep 2019

@brugina isla by som podat staznost na personalne. Minimalne bude vediet, ze nedrzis hubu a ze taketo veci budes riesit.

Mimochodom akoby som to ja pisala, ja mam 27, robim vo firme kde sme len 2 kocky pod 30 a zvysok chlapi alebo baby po 50. Spociatku mi flirtiky lichotili, ale uz ma to prestava bavit.

brugina
autor
15. sep 2019

@janulka1802 ja som ostala taka zaskočená že som dokázala povedať iba nech pakuje s tými rukami preč

cecilia68
15. sep 2019

@brugina Dovolia si len potiaľ, pokiaľ im dovolíš ty...nerieš s nadriadeným, ale uzemnila by som ho tak, že by nevedel, ako sa volá "dedek nadržaný" :( Vzchop sa a nedaj zo sebou zamätať :(

brugina
autor
15. sep 2019

@c_est_la_vie no ja som není žiadna citlivka ale odtiaľ potiaľ a už mi začína liezť na nervy ich správanie a začínam mať pocit ze už to treba riešiť aby to nebolo horšie

janulka1802
15. sep 2019

@brugina chápem niekedy človek zamrzne ale musíš byt rázna inak si budú dovoľovať

stanulienkat
15. sep 2019

Nedavas im na to dovod svojim spravanim,obliekanim....?? Ak nie,treba hned uzemnit,alebo za nadriadenym.

cecilia68
15. sep 2019

@brugina Práve preto, ale aby si nešla cestou submisívnej obete, ako radila nejaká cesta, ani nemám odvahu ten nick opísať, tak sa vzchop a porieš si to sama...ver mi, budeš mať úspech a žiadne žalovanie šéfovi ti nepomôže :(

brugina
autor
15. sep 2019

@stanulienkat no dôvod, ja nemám problém po kecať, zasmiať sa. Do roboty chodím na bicykli športovo oblečená teda legíny a bunda. Potom sa prezliekam. Co som čítala aj na nete oblečenie ani výzor nie je dôvodom sex. obťažovania.

tenerifka
15. sep 2019

@stanulienkat aj keby chodila do prace naha,toto si k zene nikto nesmie dovolit

terezka1947
15. sep 2019

Nech je ako chce,nesmie si muz dovolit cudziu zenu obtazovat,ci fyzicky,ci verbalne
Ale.....treba zvazit,ci zena sama nevysiela signaly,kt.muzi chapu a posmeluju ich.
Pracovala som v zmiesanom kolektive,ale povacsine si muz dovoli k zene,co mu.zena dovoli....
A zase,uznajme si,zeny,ze niektore rady provokujeme(te).....
Cize....nadriadeny nepomoze,pokial hranice nenastavi zena sama.

luliu
15. sep 2019

@stanulienkat chceš povedať, že preto, že si niekto oblečie minisuknu, tak ho môžu obťažovať? Neexistuje preboha. Dávať dôvod? Také niečo si nemá nikto dovoliť ani keby co bolo a určite nehladat dôvod v oblečení ženy. Toto sú aké nazory

dianaana
15. sep 2019

@brugina Ak si im to akceptovla do teraz, tak si uz zvykli. Mozno skusali, isli pomaly, ale ked videli ze sa neohradis, uz to beru ako samozrejmost. A chlapom nedojdu teraz veci same od seba. Na rovinu im povedz, ze ti to vadi a obtazuje ta to, nech sa spravaju slusne. Ja tiez robim men s chlapmi a vzdy im toto viem povedat s takym mrazivym pohladom, ze uz vedia odkial pokial. Este sem tam aj spomeniem aki vedia byt chlapi trapni a nadrzani a ake vedia mat reci.. To len tak pred nimi, preventivne... abz vedeli, ze ak by mali take kecy, tak co si k tom myslim.

brugina
autor
15. sep 2019

@dianaana no tak keďže sú to postarší pani väčšinou tak som to akosi neriešila. Ale vidím, že čím starší tým asi horší a určite im dám najavo ze sa mi to nepáči... Ci to pochopia ci nie to neviem ale ak nie budem to riešiť s nadriadeným

jamatkaroka
15. sep 2019

Pracovala som v mužskom kolektíve, viem aké to vie byť nepríjemné. Každopádne si musíš ty nastaviť hranice, rázne dať najavo že takéto správanie ti nevyhovuje. Za nadriadenym by som šla až keď by to neakceptovali i napriek tomu že si im to jasné komunikovala.

brugina
autor
15. sep 2019

@jamatkaroka no určite to s nimi poriešim nakoľko takéto správanie už je cez hranicu.

simca06022011
15. sep 2019

@brugina vieš, čo... My sme sa ako rodina presťahovali a máme tu kopec kamarátov. Hlavne tí starsi neskutočni " uchylaci"... Práve to tvoje neriešila som im dáva viac "šťavy" a nedajú ti pokoj, kým ich ty nedáš dole. Pri prvej narážke na prsia, zadok a neviem čo som chlapovi tak vynadala, že ozelenel a nikdy v živote si to viac nedovolil, keby na mňa ruku položil tak mu zuby vybijem... Neviem.si.celkom predstaviť, ako by asi nadriadeny reagoval a toto riešil. Dohovoril by im? Podľa mňa by to tvoje postavenie v kolektíve nevylepsilo.

brugina
autor
15. sep 2019

@simca06022011 no vo firme nám hovorili ze ak k niečomu takému dôjde mame sa obrátiť na ľudské zdroje. Myslela som tak, že by mu dohovoril, ako chlapi si to možno lepšie vydiskutuju. A bude hneď pokoj ako keď to budem s nimi riešiť ja.

lavender273
15. sep 2019

@brugina
Je to neakceptovatelne! Zijem mimo SK a tu sa beru taketo obtazovania velmi seriozne. Ano, su pripady ked prekrucam oci, ale kazdy ma pravo sa citit bezpecne.

A kazdy sa ma pravo obliekat ako chce, chlap ked chce najde provokaciu aj v teplakoch, ale to mu nedava pravo na obtazovanie ziadneho druhu!
Z mojich skusenosti, vstepuju nam ze mame byt mile a slusne, a clovek sa tak snazi chovat a aj tak si to prekrutia ze s nimi flirtujeme! Zufalstvo ciste. Pomaha asi len ich poslat z mosta doprosta do pi*e. Za tym starym by som sla dodatocne a povedala mu.

Mne ako cca 23r sa stalo ze ma kolega chytil za zadok, aj sa mi snazil dostat pod suknu, ako nepatam si teraz detaily, nedala som mu ziaden dovod k tomu, bolo to necakane a ja som.bola tak v soku a citila som sa totalne trapne. Stale si na spomeniem, dnes by isla bomba medzi oci, ale kto by z toho mal problem? Ja. Im prejde stale vsetko.

Moja rada posielaj ich do pecka rad radom. A zaznamenavaj si kazdu poznamku, narazku.

deti95060810
15. sep 2019

riešiť s nadriadeným? prosím ťa...ja s tým mám len tie najhoršie skúsenosti...Najviac ma obťažovali nadriadení ...Chlapi - hpvädá...

komplikovana
15. sep 2019

toto som nasla na nete - Sexuálne obťažovanie je na Slovensku podľa antidiskriminačného zákona zakázané a je možné sa proti nemu brániť viacerými krokmi.

ak by k buducnosti niecomu doslo, bran sa, dotycnemu to oznam, a ak neprestane budes nutena podniknut kroky, ktore sa mu potom nemusia pozdavat.
Bolo by dobre ak by si mala aj svedkov, pretoze taka situacia nie je jednoducha. Moze to byt hodnotene ako tvrdenie proti tvrdeniu. Ale nesmies si to nechat.

mne v praci chlapi iba cumia na zadok, a nie je mi to prijemne, ale to je vsetko. A viem si predstavit ako sa citis.

mariejenka
15. sep 2019

Robim v zmiešanom kolektive,a boli situacie,kedy uz kolega prekrocil hranice,co sa tyka slovnej komunikacie a "lichotok"? Skrátka sprosté reci,tak som mu povedala,ze si nezelam aby na mna mal take pripomienky,a tak.. prestal,bol ofucany ale prešlo ho to..potom dal výpoveď. No a ďalší bol top debil,co si dovoloval od začiatku na kazdu mladsiu, to letela aj facka a dokonca bol aj na konfrontácii u sefstva.. strašný cvok...a veru vzdy,vzdy je to o tom kde sa ake hranice daju,a aky je to chlap.lebo iní posranduju,zasmejeme sa a robi sa dalej,cize hovado si dovoli,kolko mu dovolis. A ked bude mat trapne reci ze si fajnova, na vela a tak. Tak pardon som,a ja ako zena si poviem kto ma moze objimat...inak kludne zaangazujem aj partnera. To je najviac presvedčelivy argument,preco dat babe pokoj😉

simca06022011
15. sep 2019

@brugina nevydiskutuju si to lepšie. Ak s tymi chlapmi musíš spolupracovať, tak môže sa stať že ti budú ešte aj prieky v práci robiť, ak si to medzi sebou viac z nich " preberie" ( rozumej oni si partia, personálne im dohovorí, ak si to k srdcu nevezmú normálne, napr ťa odstrcia v kolektíve lebo " nejaká bonzacka atď- čo by to mohlo byť jedno, ale ak musíte spolupracovať...) Ak by to bol jeden, budis, ale ak viac... Ale tak keďže máte personálne, určite ide o veľký kolektív, skús sa poradiť tam, čo ti odporúčajú, ako to riešiť. Kolektív to narúša, podľa mňa práve znesiteľnejšie je také ráznejšie odmietnutie ich správania, až hraničiace s nejakým vtipným zosmiešnenim 😁 nech sa trapko zahrabe pod zem...

stanulienkat
15. sep 2019

@luliu kvoli minisukni urcite nie,no uz som videla zeny oblecene ako stetky,co sa prave vracali z nocnej sichty a same chichichi a chacha cha. Takze niektore zeny mozu vyvolavat dojem,ze im ide len o to. Nuektorym dobreze chlpy netrcia zo sortiek...

lavender273
15. sep 2019

@stanulienkat

A tym padom chlap ma ospravedlnenie ze preco zenu obtazoval, znasilinil popripade zabil lebo sa branila znasilneniu 🙂 nie je to jeho vina ze je obycajne prasa ktore sa nevie ovladat, zena je na vine samozrejme

stanulienkat
15. sep 2019

@lavender273 to som pisala?

brugina
autor
15. sep 2019

@simca06022011 viacmenej ide iba o tohto jedného samé narážky a to ze sa ma chytil... Ani ostatní ho nemusia ani nadriadený. A on rieši všetkých všetci sú kkt a leniví len on je top. A zrazu urobí aj on niečo a asi si myslí že mu to prejde.

whatever1
15. sep 2019

@brugina Ak sa na nich aj nadalej usmievas a si mila, pozdravis, tak si asi myslia ze si s takymi narazkami v pohode, nebodaj ti to este lichoti. Musis razne zakrocit a povedat nech si tie blbe kecy nechaju pre seba, alebo na doma pre manzelky. Alebo povedz ze to beries ako sexualne obtazovanie a zvazujes nad tym ze to budes riesit s nadriadenym. Musis dat jasne najavo ze ti to vadi. A to s tym osahavanim, ja by som ho tak sprdla ze by zabudol ako sa vola, prasa sproste...

brugina
autor
15. sep 2019

@whatever1 no asi hej ja som proste človek ktorý sa vyhýba konfliktom ale už musím zakročiť a urobiť stop. Nech si to nevysvetluju zle. Proste rázne riešenie a hotovo a jemu ešte poviem svoje

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz