Obnovenie živnosti pošas MD a platenie odvodov

baumciki
28. feb 2023

Ahojte, vedel by mi niekto poradit ohladne socialneho poistenia, nakolko ani na SP mi nevedela pani presne odpovedat na otazky. Zaujimalo by ma, ako je to so zivnostnickami na MD a RD v pripade, ze mam pozastavenu zivnost. Aktualne mi uz plynie od februara/23 povinne poistenie zo zamestnania. Zivnost som prerusila na obdobie od 1.3.– 31.8.23. Zo zivnosti som doteraz platila povinne odvody do SP (v minimalnej vyske) a za rok 2022 by mi vysli uz zrejme vyssie odvody, nie minimalne. Moja otazka znie, ak si obnovim zivnost pocas MD a neskor, platenie akych odovodov ma caka? Dakujem pekne za odpovede.

evelinnka
28. feb 2023

@baumciki ja sa len pripnem ak nevadi, lebo som zvedava na odpovede🙂. pretoze mam tiez pozastavenu zivnost, som uz na rodicaku a rozmyslam ci ju obnovit. Neviem ci musim platit odvody ked som na rodicaku.

majusqa77
28. feb 2023

ak obnovis zivnost, nabiehas na povodne odvody. takze teraz podla danoveho za 2021, ktore bolo podane v marci/juni 2022. ak budes za 2022 podavat v marci 2023 danove, od 1/7 ti pojdu odvody z toho

baumciki
autor
28. feb 2023

@majusqa77 dakujem za odpoved. Cize to sa potom vobec neoplati si zivnost obnovovat a nieco male si privyrobit.