Nová práca a dovolenka

17. feb 2023

Ahojte od 1.3 nastupujem do novej práce, ale neviete ako je to s dovolenkou? Jedná sa mi hlavne o letnú dovolenku 7-9 dní, či vôbec už budem mať nárok si čerpať tak dlho. V práci sa to zatiaľ nechcem pýtať, to by asi nevyzeralo veľmi profesionálne.

doriiis
17. feb 2023

Ťažko....keďže dovolenka ti vzniká,až po odpracovaní mesiaca/ dňoch.Ine to je,keď tvoja firma má celozávodnu dovolenku,vtedy majú dovolenku vsetci

nelca84
17. feb 2023

@doriiis vsak nastupuje 1. 3. preco by nemala mat v lete narok na dovolenku?
@autorka jasne, ze budes mat narok na dovolenku

loginexistuje
17. feb 2023

jasne budes mat od juna kludne mozes ist na dovolenku

autor
17. feb 2023

@doriiis veď budem mať odpracované viac ako mesiac, ak chcem ísť niekedy v polovici augusta

janka_266
17. feb 2023

V auguste podľa mna v pohode, ešte keď si to naplanujete na koniec, kde sú aj sviatky. Tak to by bolo ideálne. Ale tuto otázku by som v práci kládla až po skončení skúšobnej doby 😃

gejb
17. feb 2023

Za každý odpracovaný mesiac máš nárok na 1,6 alebo 2 dní dovolenky . To podla toho koľko máš rokov. V júli budeš mat tým pádom nárok na 8 alebo 10 dní dovolenky. ...v niektorých zamestnaniach sa to až tak nerieši a môžeš si aj predčerpať...

alenah31
17. feb 2023

nárok na čerpanie dovolenky počas leta už budeš mať. ALE jedna vec je, že nárok máš a druhá vec je či ti zamestnávateľ dovolí ju čerpať nakoľko povinnosť odsúhlasiť čerpanie v čase, ktorý ty požaduješ skutočne nemá. Ak máte dovolenku už zaplatenú - treba o tom zamestnávateľa informovať vopred a mať ju odsúhlasenú (podpísanú) - inak nie je ani povinný ti preplatiť náklady už na dovolenkou vynaložené. Najme ak je určený plán dovoleniek - čerpanie mimo plán je len na jeho odsúhlasení - zamestnávateľ totiž disponuje podľa ZP celou tvojou dovolenkou - a už teraz ti môže vopred celú rozdeliť - akurát má povinnosť dať ti čerpať aspoň jeden úsek aspoň 10 prac. (14 kal. dní) v celku a oznámiť ti to min. 14 dní vopred. Ak to urobí teraz - zákon dodržal.

renat04
17. feb 2023

to bude podal mna v pohode, dni dovolenky sa ti budu pocitat aj od toho kolko mas rokov, ci mas deti, takze uz v july by si podla mna mala mat narok na taky pocet dni dovolenky

majko579
17. feb 2023

minulý rok som nastúpil do firmy 1.3., kde mi hneď na začiatku vypočítali 16 a pol dňa dovolenky a nezaújimalo ich kedy a ako si ich vyberiem.

babulkomale
17. feb 2023

@renat04 dovolenka podla deti? Kde prosim ta?

majusqa77
17. feb 2023

@babulkomale a? ak ma do 33 rokov a stara sa o dieta, ma narok na +5 dni....

panipanka
17. feb 2023

@babulkomale normalne ak nema 33 ale ma dieta tak nie 20 dni ale 25....

martul
17. feb 2023

Máš nárok na dovolenku po 60 dňoch ak to ,,len" pomernú časť. Zisti si aj podľa veku aký máš nárok. Pod 33r máš 20dni, nad 33 máš nárok na 25 dní a z toho samozrejme tu pomernú časť.

babulkomale
17. feb 2023

@majusqa77 vazne? Tak uz lepsie chapem averziu zamestnavatelov k matkam.

martul
17. feb 2023

Ešte som zabudla dodať, že dovolenku ti môže zamestnávateľ nariadiť. Nie že kedy chceš, to si zisti postupne.

doriiis
17. feb 2023

@babulkomale ...to,že nejaká matka,otec,toto právo má,neznamená,že si ho aj uplatňuje.O túto +dovolenku treba požiadať,nie je to automatické.Ja ani môj muž sme o ňu napr.nikdy nepoziadali

martul
17. feb 2023

@doriiis ale to máš automaticky, to nemusíš,, žiadať " a využiť alebo nevyužiť. Normálne ti máš započítané vo výmere dovolenky a cerpaš si to. Ak nevycerpas, zamestnávateľ ti to preplatí.

babulkomale
17. feb 2023

@alenah31 po skusobke sa informuj ci je nejaky rozpis dovoleniek, ci bude celozavodka ze sa potrebuješ v rodine zariadit. A uvidis aka bude situacia. Ak teda nemas zaplatenu letnu dovolenku od januara.

doriiis
17. feb 2023

@martul ....nárok si u zamestnávateľa musíte uplatniť pisomne

elanor
17. feb 2023

@martul nie, nieje to automaticke, zamestnanec musi o + dovolenku, ak nema vek, ale stara sa o deti pisomne poziadat, resp. pisomne zamestanavatela informovat, ze mas narok na viac dovolenky.

siska53
17. feb 2023

Praveze to si mala spomenut hned, ze uz mas zakupenu dovolenku, ci to je problem. Ja som ich pred nastupom o tom informovala, nemali s tym problem. Praveze ocenili, ze to vedia dopredu. Ale novacik, ak len tak prisiel, ze chce tyzden, uz problem mal, lebo to nahlasil neskoro. Treba to povedat cim skor.

autor
17. feb 2023

@siska53 veď nemám, veď určite by som nekúpila dovolenku ak nemám istotu, že má uvoľní z prace.

doriiis
17. feb 2023

@autor....inak autorka,sme na tom úplne rovnako.1.3.nastupujem do novej práce.Toto leto sme chceli ísť k moru,ale som povedala,že to radšej odložíme na budúci rok leto.Lebo nechcem v novej práci vyskakovat

iloveme
17. feb 2023

Baby a ako v tom pripade ak dovolenku uz zakupenu mam na jun na 7pracovnych dni,ale idem na pohovor,kde nastup je 1.4. Povedat im to rovno na pohovore? Budem mat v juny vobec narok na tolko dni (teda ak by ma prijali)

elanor
17. feb 2023

@iloveme ak by si ta vybrali, tak to treba isto spomenut, a nechat si rovno aj schvalit (podpisat). A ak budu mat o teba ozaj zaujem, tak ti mozu dat dovolenku aj skor, nez mas oficialne narok. Vsetko sa da, ked sa chce, a hlavne ked sa spolocne o veci komunikuje.

taminka1986
17. feb 2023

@doriiis blbost

gejb
17. feb 2023

@iloveme na prvom kole to urcite nehovor...ja by som to vybalila najskôr na druhom kole pohovoru,alebo keď mi dajú ponuku. Vtedy je to fér, a oni ti povedia či je to OK...väčšinou už keď sa pre teba rozhodnú tak ta na tu dovolenku pustia ;)

doriiis
17. feb 2023

@taminka1986 ....čo je blbosť?

simonah73
18. feb 2023

ja som pred rokmi menila pracu k 1.8 a hned na pracovnom pohovore som povedala, ze mam zaplatenu dovolenku zaciatkom septembra. vtedy ma vybrali a aj akceptovali a na dovolenku som isla.
narok na dovolenku je po odpracovani 60dní na alikvotnu cast, a aj ked v podstate zamestnavatel disponuje s vacsou castou dovolenky, je to o dohode so zamestnavatelom.

elanor
18. feb 2023

@simonah73 zamestnavatel uz par rokov disponuje s celou dovolenku. A ano mas pravdu, ak su obe strany rozumne, da sa dohodnut vselijako.