Nezamestnateľní ľudia

xlucia
29. sep 2012

za posledne tri tyzdne som sa rozpravala s niekolkymi kamaratkami.bud su nezamestnane, alebo coskoro budu nezamestnane, bolo im to avizovane dopredu. okrem dvoch, maju ostatne aj vysoku skolu, kazda ineho smeru. ani jedna si nevie najst pracu. niektore zacinaju byt z toho zufale. ked si predstavim ze ma o chvilu caka to iste, zrovna pokojna nie som... ☹
je fakt nemozne najst si pracu? vsetky su z bratislavy. ked si uz nevie najst pracu vysokoskolacka v BA, tak potom neviem co zvysok slovenska
vy mate aku skusenost? ja mam v sirokom okoli "az" tri maminy, ktore ostali po rodicovskej na povodnom mieste 😖

sympa1
29. sep 2012

@xlucia moja skusenost je rovnaka. v nasom meste chrli jedna univerzita kazdy rok plno vysokoškolakov a pokial su domaci tak ostavaju nezamestnani...predavacky robia vysokoskolacky, taka je moja skusenost a moja zufalost....

blondiee83
29. sep 2012

Ono velmi zalezi aj od toho, kto ma ake ocakavania. Su ludia, ktori jednoducho pod urcitu sumu alebo na urcity post pracovat nepojdu a to sa jedna hlavne o blavakov - oni akukolvek pracu vykonavat nebudu...napr. je pre nich pod uroven ist robit obycajnu sekretarku, hned by chceli byt manazerky, pretoze vystudovali ekonomiu...cize treba prihliadat aj na to.
Myslim, ze v blave si robotu najde kazdy, kto chce - druha vec je, za ake peniazky a na akom poste. Kazdy si mysli, ze vychodi skolu a v momente bude zarabat 1000€ a viac, a ked to tak nie je, su sklamani a pracovat radsej nepojdu.
Ale mas pravdu, vysokoskolakov je viac ako je unosne a potrebne, kazdy druhy uz ma skolu, pricom o kvalite sa neda hovorit ani nahodou. Uvedomuju si to aj zamestnavatelia, preto VS este nie je zarukou dobreho miesta, treba mat nieco aj v hlave...

tehulka2011
29. sep 2012

presne tak, VS je dnes uz samozrejmost, preto je dobre odlisit sa od "stada" nejakou pridanou hodnotou

rainee
29. sep 2012

@xlucia bohuzial je to tak, 90% zien po MD ide rovno na UP. mna to pravdepodobne caka tiez lebo miesto sa mi zrusilo, tak som zvedava ako sa mi bude darit s hladanim prace. doteraz som nikdy nemala problem, dokonca som bola casto prekvalifikovana. mam dobre vzdelanie, prax, ovladam viac svetovych jazykov. len proste nemozem v CV uviest ze mam dieta, to ma potom nabeton nikde nezoberu 😒 asi si vsetci zamestnavatelia myslia ze zena pocas MD uplne osprostie a vypadne z prac.kolotocu, pritom su mnohe ktore si prave pocas MD dokonca zvysuju kvalifikaciu, no je to smutne. kazdy by chcel mladu peknu vzdelanu bezdetnu zamestnankynu ktora bude tahat dvanastky, nebude na nic pindat a samozrejme bude robit za minimalnu mzdu 😉 ale si vsimam ze sa dnes lahsie uplatnia specializovane remeselnicke povolania ako SS,VS v oblasti administrativy, pretoze tych je na mraky....

iwusca
29. sep 2012

tiez som sa bola minuly tyzden zahlasit na UP 😝 kedze som cez RD nebola zamestnana, narok nemam na nic, len zdravotku mi budu platit...ale nastastie som si na RD nasla zabavku, ktora ma zda sa bude aj zivit, lebo s "normalnou" pracou to nevidim ruzovo 😝

rainee
29. sep 2012

@blondiee83 presne,nastastie dnes uz zamestnavatelia neprihliadaju len na VS, aj SS s praxou moze dostat lepsi job ako VS 🙂 kto je fakt v nudzi tak pojde robit aj za nizsiu mzdu, na druhej strane by bolo fajn keby prax a skusenosti boli zaplatene. lenze zamestnavatelia krizu vyuzivaju a zneuzivaju a zoberu vacsinou toho co si najmenej vypyta. inak som cakala kedy sa tu zacnu selektovat (ne)blavaci, lebo kazdy nadava na BA ale kazdy sem aj tak ide pracovat , co aj chapem lebo nema inu moznost kedze v inych regionoch je to s pracou horsie 😉

maruska24
30. sep 2012

@xlucia
@sympa1
@blondiee83 poviem osobnú skúsenosť. Mala som prácu, bola som v nej od rána do večera, bola to administratíva. Vyhodili ma zo sekundy na sekundu pre nadbytočnosť. BA. Mám VŠ, odrobené roky. Za 4 mesiace som bola iba na jednom pohovore, a to denne reagujem na viac ako 5 ponúk. Tiež nepošlem životopis na ponuku, kde chú maďarsky a nemecky, lebo toto neviem. Ozvala sa mi iba 1 firma, aj to preto, lebo som im napísala, že mi nedali ani len automaticky nastavenú odpoveď že miesto je obsadené. Podpora sa kráti, a vianoce prežijem iba o 5 EUR. Nemám ani prehnané nároky, ale ak v inzeráte vyslovene napíšu, že motivačné finančné ohodnotenie, tak si 700 EUR hrubého pýtať nebudem. Ale ani 1000 si nepýtam. Hodím to do mzdovej kalkulačky, odrátam dane, aj čo precestujem. Skúšala som už zo zúfalstva aj miesto predavačky, alebo inej práce, odpoveď bola - prekvalifikovaná. A čo teraz ďalej?

tinki
30. sep 2012

A viete, baby, čo mám najradšej? Tie rady v médiách ako si písať životopis, ako sa správať na pohovore, ako si vybrať správne zamestnanie..Keď v dnešnej dobe sme radi, ak nás vôbec niekto príjme..
Tak akože ja som z Humenného..tu ani nie sú normálne pracovné miesta. Postavili tu "obchodné centrá", hypermarkety a že koľko pracovných pozícií je vytvorených...NO teda kvantum..Ale tu sa drvivá väčšina ľudí rieši nezamestnanosť tým, že odchádzajú do rakúska opatrovať starkých...
Neznášam to, keby som chcela bývať v Bratislave, tak som tam, chcem bývať vo svojom meste a mať tu tiež možnosť sa normálne zamestnať...

martina172
30. sep 2012

Kočky, my sme z bratislavy a v januári to bude dva roky, čo je mm doma bez práce. Behá len po brigádach... takže je to fakt ťažké... ☹

dada1212
30. sep 2012

treba aj trochu asertivity a byť viac aktívny. poznám ženy čo nemajú ani maturitu, majú nad 50 a napriek tomu nemajú problém si nájsť aj dve práce v oblasti kde je okolo 15 percent nezamestnanosť.
len to je o tom, že netreba len sedieť pri pc a raz za čas reagovať na profesii na nejaký inzerát, treba posielať životopisy naslepo, pozerať aj stránky firiem alebo si urobiť prechádzku po meste, lebo často bývajú ponuky na budovách alebo len na www stránkach firiem. malá firma nemá na to, aby si zaplatila inzerát na profesii.
a ak niekto reaguje napríklad na 20 ponúk a zo žiadnej sa neozvú a nepozvú na pohovor, tak musí byť niekde chyba. bud chýba kvalifikácia na takú prácu, ste prekvalifikované alebo máte niečo zlé v životopise.
treba sa nad tým zamyslieť kde je chyba, prípadne ísť aj do nejakej agentúry a poradiť sa s personalistom.
ešte k prvému príspevku, vysokú má fakt skoro každý a hlavne pri humanitných odboroch sa hľadá práca ťažko. treba začínať nižšie a postupne sa vypracovať, prípadne ak sa dá, tak využiť vzdelanie pri podnikaní.

dai
30. sep 2012

@dada1212 suhlasim s tebou. Ja som robila v personalnej agenture A teda dobre napisane cv robi zazraky... Ale ludia tovelmi podcenuju... Detto oblecenie, suverenita a vystupovanie na pohovore.
Ja som v ba a ano aj kvoli praci... Mne sa zda divne nadavat na region ze ja tam chcem zit a ikto ma nezamestna ked tam praca jednoducho nie je... Ja to vidim len na 3 moznosti - zostanem lebo je to pohodlnejsie ale ne nebudem mat pracu; odidem tam kde praca je - menej pohodlia ale aj nadavania... A este jedna moznost - zalozim si firmu a zacnem javytvarat pracovne miesta...
Inak ja som nemala obrovske problemy pri navrate do prace pri prvom dietati... Samozrejme ze to nebolo tak ze som si zmyslela a hned bola praca... Chodilasom nejake 2 mesiace interne po pohovoroch ale potom uz bola pohoda a aj dlsi postup... Fakt je ze som nebola doma 3 roky a to sa nechystAm ani teraz... Isto asi 5% naozaj schopnych zien sa pracovne nabyky nevytratia zvysku ale po 3och rokoch urcite ano... Je to aj moja vlastna skusenost s mamickami po md...

dai
30. sep 2012

@martina172 ma manzel nejake vzdelanie? Ovlada jazyky? Prepac ale ja takeho cloveka bez prace v ba nepoznam... Uprimne ked sa zamyslam tak okrem dobrovolnych nezamestnanych tskychto ludi v ba nepoznam☹

noname26
30. sep 2012

hmm asi ma zlyncujete, ale ked som sa divala na adeptky u nas na pohovoroch... prisli z anglicka, kde umyvali riady, v lepšom obsluhovali. ziadna prax, ziadne skusenosti a pytali si 1000eur v hrubom (žilinský kraj), to nemám ani ja po 7rokoch s VŠ a dvoma jazykmi. a jediné, čo ich zaujímalo, aké budú mať bonusy a nie, nadčasy by neradi robili. K tomu slobodné, čoskoro hádam pred vydajom. Prácu nájsť je ťažké, to uznávam, hlavne teraz. ale z tých mladých absolventov resp. generácie 20-25r doslova zííram. vedia si len pýtať, nie ponúkať. ja som toho názoru, že keď prácu nemám, nevyberám a vezmem temer čokoľvek a mením až keď nájdem niečo lepšie. mnohí z môjho okolia proste dajú výpoveď, lebo sa im v práci nepáči a až potom riešia, čo bude. to je v dnešnej dobe trochu luxus si myslím.

domin85
30. sep 2012

Prace je dost, ale niekedy podradnej a niekedy nedocenenej. Priatel sa uz rok snazi najst si lepsiu robotu (teraz robi sanitara pri postihnutych ludoch- nosit z postele do vozika a nazad, starat sa o plienky, umyvat ked sa povracaju. za 600 hrubeho v Bratislave) za ten rok poslal na tony zivotopisov, dostal sa asi na pat pohovor, vsetky bez uspechu. Co stretal ludi na pohovoroch- jeden ma problem privysoku kvalifikaciu, dalsi zase nema skoly... Tiez niekedy nadobudam dojem ze aspon ako tak dobry flek ide len cez znamosti. Avsak sme si vedomi ze bez jednoho prijmu tu neprezijeme, takze robi zatial to, co robi, ked si nemoze vyberat.
A v mojej profesii je tiez privela ludi a malo miest a kopa mojich kolegyn robila rok dva v tescu ci mcdonalde aby sa uzivili, kym sa podarilo najst robotu, ktoru chceli... Ale MALI ROBOTU za ten cas.

mamalina
30. sep 2012

@iwusca aku zabavku si si nasla? co Ta bude zivit? ak to nie je tajne... 🙂

albireo
30. sep 2012

@xlucia aky obor si vystudovala?Ako dlho si uz doma na rodicovskej dovolenke? Si v nejakom kontakte s tvojim povodnym zamestnavatelom?Ako si na tom s jazykmi? Ak sa nemas kam vratit, treba si najneskor 3-4 mesiace pred planovanym nastupom do prace dat do poriadku zivotopis, k miestam ,kam sa hlasis,napisat dobre strukturovany zivotopis a premysliet, ako budete s manzelom riesit odovzdavanie a vyzdvihovanie deti zo skolky, kto vam pomoze, ak budu chore.

iwusca
30. sep 2012

@mamalina tajne to nie je, len neviem ci by som si nerobila reklamu a nevymazali by ma tak ti napisem do IP 😉

xlucia
autor
30. sep 2012

@iwusca mna tiez zaujima, ze co to robis, ak ti to nevadi. kludne napis tiez do IP

xlucia
autor
30. sep 2012

@albireo napisala som ti IP

xlucia
autor
30. sep 2012

@dai ja prave poznam viacero co nemaju pracu, a veru nielen mamicky po rodicovskej, ale aj muzov

xlucia
autor
30. sep 2012

@blondiee83 nesuhlasim, su aj prace ktore ponukali kamoska. bolo tam 43Oe v hrubom. druha je velmi sikovna, avsak praca bola denne sice ofiicialne 10 hodin, ale v realne 13-14. aj soboty a nedele. rodicov nema, svokrovci daleko, nemala kam dat deti. jej muz ma nepravidelnu pracu, absolutne nie je na neho v tomto spolah. co potom...

cecil36
30. sep 2012

@blondiee83 neviem kde si prisla na to, ze najmä blavaci pod urcitu sumu nepojdu, ale dobre.... V Ba su vyssie naklady na zivot, takze logicky pod urcitu hranicu nemoze ist nikto, inak by z vyplaty nevyzil. Ak su naklady za byvanie a stravu co ja viem v MT 500 Eur, nemoze ist robit za 200 eciek. Rovnako aj v inych okresoch SK. Uvediem priklad. V MT sa zväcsa predavaju polske kociky (na jane, concord, ci nebodaj stoke sa tam ani nepytajte), lebo su lacne a rodiny si ich mozu dovolit zo svojej vyplaty. Druha vec je to, ze polske kociky su tazke ako "svina" a nakladat ich do auta niekolkokrat denne (ked sa chcem ist prejst na zdravsie miesto nie po sidlisku) je dost aj pre chlapa, nieto pre zenu. Ale naco by ho zena v MT nakladala do auta, ked cele mesto prejde za kratku chvilu s kocikom aj peso? A keby ide aj niekam busom s kocikom zadara a este jej aj mili ludia pomozu (vlastna skusenst) 🙂. Zena v BA, ak sa chce niekam dostat (napriklad lekarovi ci na opacny koniec mesta), musi kocik nalozit do auta. Ano, moze ist busom, vyhliadnut na nete, ktory ide bezbarierovy (pozor aj prestup musi byt bezbarierovy, lebo jednym busom sa takmer nikam nedostanete), kupit za seba listok a nakoniec sa nervit s dementami, ktori jej ani len neuvolnia miesto kde ma byt umiestneny kocik. O pomoci nastupu a vystupu ak nechodi bezbarierovy bus ani nevravim. Toto vsetko (ci bus alebo auto) absolvovat bez odlahceneho kocika (ktory je samozrejme drahsi) sa rovna pokusu o samovrazdu. A takto je to vo vsetkom (elektrina, potraviny, najomne, voda, cestovne, oblecenie.....). Nehovoriac o tom, ze v Petrzalke alebo Dubravke toho moc nenapestujete 😀, kym v mensich mestach (ak mate zahradku) ci dedinkach ano.

Ja si nemyslim, ze v BA je pracovnych ponuk na mrte. Ano, pokial si strojar tak sa o teba biju ako o teple rozky. Ak si administrativna sila dajme tomu zo SŠ vzdelanim, tak sa ti ujde akurat tak post predavacky v tescu, lebo na post sekretarky beru s VŠ a niekolkymi jazykmi. Nerozumiem preco, lebo na tuto poziciu by stacila stredna skola. Co sa tyka mna. Aj ja sa bojim co bude s mojim zamestnanim po RD. Ale preto som zacala pracovat spät na mojom povodnom mieste ked mal maly dva mesiace. Robim z domu, niekolko hodin denne. Nie je to lahke, najmä ked mate dietatko trocha narocnejsie, ale da sa to. Neviem si predstavit, ze pridem po 3 rokoch a poviem huraaa tu som berte ma. Minimalne by som sa za tie roky naucila dalsi cuzi jazyk.

cecil36
30. sep 2012

@xlucia suhlasim, ak zena dostane 430 eur a nema jej kto pomoct s detmi, tak je to fakt na prd. Tie peniaze co zarobi moze dat rovno na opatrovatelku. A potom je to o com.....ani s detmi ani peniaze....

dai
30. sep 2012

@xlucia to sa mi nezda... Ja som nikdy nebola bez prace dlhsie ako mesiac aj ako vs bez praxe...ved obchpdnikov hlada kazda druha firma detto vseliakych agentov s krasnymi nastupnymi platmi..
Ja teda posledne roky pracu nemenim... Robim uz 10 rokov pre tu istu firmu, ale moj brat menistale ked sa mu nieco prestane pacit - je mlady a ma vs ekonomicku. Dohovori sa anglicky a nemecky ale na prekladanie to nie je. Nemame v ba ziadne znamosti a napriek tomu nebol nikdy bez prace.... Teraz sa rozhodol ist domov a v pohode si nasiel pracu v okrese s 25 % nezamestnanostou... Tak ja neviem. Nezda sa mi nejaky zazracny ten moj brat...

blondiee83
30. sep 2012

😢 @cecil36 Nehnevaj sa, ale zdaleka nemas pravdu...pises sice, ze pod urcitu financnu hranicu ludia nemozu ist - to mi je jasne, ale ked budu sediet doma, tak tu hranicu dosahuju??? alebo z coho chcu akoze zit? tak zoberiem pracu s nizsim platom a uskromnim sa...si myslis, ze inde sa zije, byva, stravuje a oblieka zadarmo? myslis si, ze len ludia v blave maju vydavky a v inych mestach nie, ze my ostatni nemusime platit kazdy mesiac seky? Prepac, ale vazne si mimo.
A co sa tyka tvojho prikladu s kocikom a autobusom - najpr som ani nechcela reagovat, pretoze tak blby priklad som uz davno necitala...ze preco do toho pleties kociky, mi jasne nie je, ale vratim sa k podstate. Moja mama pred dajme tomu 15 -20 rokmi tiez nemala stoke ci iny super odlahceny kocik. A ked potrebovala ist k lekarovi, zobrala mna, do kocika nalozila sestru, nastupila na autobus, ktory o nejakom bezbarierovom vstupe nemohol ani snivat a teperila sa 20 km bez slova, potom cez cele mesto peso a bolo. A nerobil z toho nikto tragediu - ako ty teraz.
A si myslis, ze tie dnesne zeny z dedin chodia do mesta ako? helikopterou? A pritom je ovela menej aut na dedinach, ako v mestach, kde je bezne, ze v rodine su dve auta - malokto z blavy nema auto.Problem je v tom, ze niektore zeny su natolko pohodlne, ze ak maju prejst dve zastavky autobusom, uz umieraju a zda sa im to ako najvacsia katastrofa na svete.
K tvojej poznamke, ze chudatko zeny musi kocik nalozit do auta - tak k tomu ozaj nemam co napisat...
Zila som v blave skoro 10 rokov, aj som tam pracovala a velmi dobre poznam pomery.
a ubytovanie je mozno drahsie - ale elektrina, plyn, potraviny, oblecenie, benzin nie su o nic drahsie, ako inde....

amouramour
30. sep 2012

nuz bohuzial kto chce sa lahsie vratit do prace nemal by vobec uvazovat nad tym byt 3 roky doma, ono pokial si zena vtedy nejak nezvysuje kvalifikaciu, nevzdelava sa tak ta troska predsa len upada...ako tu bolo spomenute, vela ludi si nevie napisat spravne zivotopis a taktiez vypytat si ako absolvent 1200 v hrubom je jasne neodhadnutie sa🙂a takych je xy mladych ludi po VS...v dnesnej dobe ked ju ma uz doslova kazdy neznamena nic

dai
30. sep 2012

@blondiee83 hm... Tu si musim cecil zastat... Jasne ze ppd nejaku sumu nemozes ist blondiee. Presne ako pises... Ubytovanie je NIE mozno drahsie ale niekolkonasobne horibilne drahsie ako v inych mestach... O dedinach uz ani nehovorim. Nato aby si si zalozila rodinu tak byvat niekde musis... A to s uskromnovanim nema nic spolocne... Ani s pohodlnostou. Ked potommam napr. Hypo splatku 1000 euro, pracujem od 9tej do 19tej... Co je na ba normalny pracovny cas musim dietatu zabezpecit sukromnu skolku ktora v ba za menej ako 350- 400 euro neide tak proste viem ze dokopy s muzom musim zarobit aspon 2500-3000 euro v cistom aby sme normalne fungovali... A to som nezaratala benzin ak nie benzin tak elektricenky, elekriku, plyn , telefony, stravu etc. ... Co vlastne tiez patri medzi stabilne vydavky..o
Potom rozmyslas ci prijmes pracu za 400 euro v cistom ked vies ze ti to nepokryje ani tu skolku...

dada1212
30. sep 2012

@cecil36 No s tými milými a ohľaduplnými ľudmi si to trocha prestrelila. mne sa zdá práve naopak, že v Bratislave napríklad staršieho alebo tehotnú ženu skôr niekto pustí sadnúť ako v malom meste alebo dokonca aj v prímestkých linkách kde sa ľudia dokonca poznajú z videnia.
A takisto aj s kočíkom, všade sa nájdu aj taký aj taký ľudia.
To fakt dobrý príklad nebol.
S tým, že napríklad byty sú drahšie a človek musí platiť vyššiu hypotéku alebo nájom súhlasím.
Ale napríklad ak dá niekde agentúra zamestnancovi za prácu v supermarkete 1,88€, v Bratislave má vždy napríklad 2,20€. Takže aj ked sú ceny bytov vyššie, nie sú na tom ľudia ani lepšie ani horšie ako inde. To že ani jednému ani druhému to nestačí a nedá sa z toho vyžiť, to je už bohužial krutá realita v našom štáte.
A s pestovaním zeleniny a ovocia to tiež nie je také jednoduché, napríklad sa narobíš okolo toho ako sprostá a nakoniec ti úrodu ukradnú naši spoluobčania.

xlucia
autor
30. sep 2012

@dai muza neporovnavaj. ten sa zamestna lahsie. ovela. tu sa bavime ako sa zamestna mama a detmi, ktore musi vybrat so skolky.
hej agentov na teplu vodu hladaju plno. tam vsak velmi nezarobis. tie nastupne platy su ak mas 170% vykonnost, zalozis si zivonost a kopu inych veci.
nerealne pre mamu s dvoma troma detmi

amouramour
30. sep 2012

@dai inak to je pravda, nas len byvanie vyjde 620, mamina co nam opatruje malu - 350, strava aspon 300...a to je hned skoro 1300 eur a kde su dalsie vydavky...zit v ba je dost drahe