Neprijatie do práce kvôli názorom

1. mar 2023

Prepacte, ze musim prispiet anonymne.
Pracujem v nadnarodne vyrobnej spolocnosti. Mame tu moznost dostat velmi stedry naborovy bonus, ak odporucime vhodneho cloveka na nejaku z volnych pozicii. Odporucila som kamaratku na jednu poziciu do teamu procurement. Splnala vsetky podmienky a mala aj predchadzajucu prax na rovnakej pozicii v inej spolocnosti. Po pohovore som sa jej pytala, ako prebehol pohovor a aky ma z neho pocit. Vsetko ok, sama povedala, ze mala dobry pocit, aj ze si celkom do detailov presli pracovnu napln, ktora sa navlas zhodovala s jej predchadzajucimi skusenostami. Napriek tomu, ze nemaju ziadneho ineho kandidata ju odmietli a pozicia je stale otvorene a neobsadena. Pytala som sa sefky v com konkretne bol problem, s tym, ze to zostane medzi 4mi ocami. Dovod je, ze sefka si ju pozrela aj na facebooku a tam kamaratka ma celkom vyhrotene nazory. Zdiela tam rozne konspiracie, proste proruske prispevky, hate na ukrajincov, zdielanie prispevkov Blahu, Uhrika atd a tiez antivaxerka. Sefka ju vlastne neodsudila, len povedala, ze podla toho co videla na FC by sa nam nehodila do zohrateho teamu a ze ju to mrzi. Neviem ako to vysvetlit kamaratke, tak aby to nevyzeralo ako diskriminacia za jej "nazory".

katarinaba
1. mar 2023

Nic jej nevysvetluj. Mala dostat odpoved z personalneho, to jej musi stacit. A ostatne ma ostat medzi 4mi ocami - medzi tebou a sefkou.

jennky13
1. mar 2023

nehovor jej nic, malo to zostat predsa medzi "styrmi ocami".
Nemyslim, ze je to mudre rozoberat to tu.

kvetinka75
1. mar 2023

nechala by som to tak. Šéfka ti to povedala medzi 4mi očami, tak asi očakáva mlčanie.

maca1984
1. mar 2023

Šéfke si pov. že to ostane medzi 4 očami... Tak sa toho drž .

lilope
1. mar 2023

Povedz jej pravdu, že nemá tie správne názory a do budúcna by bolo lepšie, keby všetky svoje príspevky na FB mala obmedzené pre toho kto ich môže vidieť.

janinah
1. mar 2023

Ty by si čo urobila na mieste tej šéfky?

alenah31
1. mar 2023

a prečo jej chceš niečo vysvetľovať ty? Tak snáď dostala oficiálne odpoveď a vybavené. Ostatne veľa spoločností - nadnárodných aj nie - už robí "prieskum" aj na soc. sieťach - je to čoraz častejšia prax potencionálnych zamestnávateľov ako pýtať odporúčania od predchádzajúcich zamestnávateľov. Som HR personalista - rozhodne si viem takýmto spôsobom urobiť pravdivejší obrázok o uchádzačovi o nejakú pozíciu - požadované vzdelanie a prax sú ti nanič pokiaľ ako osobnosť absolútne nezapadneš do kolektívu a evidentne môžeš narušiť celistvosť dokonalo fungujúceho celku.

76california
1. mar 2023

@alenah31
súhlasím hlavne s vetou:

"požadované vzdelanie a prax sú ti nanič pokiaľ ako osobnosť absolútne nezapadneš do kolektívu a evidentne môžeš narušiť celistvosť dokonalo fungujúceho celku."

vulka
1. mar 2023

Tak kamarátka hádam vie, že si zamestnávateľ može preklepnúť aj na Facebooku. To je jej problém, že má vyhranené názory. To nieje diskriminácia.

danulicek
1. mar 2023

Nemiesala by som sa do toho, aby som este ja nevyhorela. Ci uz pred kamarátkou (ktorá by si mohla myslieť, ze som podsunula fb šéfke ja) alebo pred šéfkou (ktorej som slubila, ze to bude medzi 4 očami). Ty si kamaratku odporucila, sefka sa rozhodla. To uz je ale na ich komunikacii. Kamaratke by som len povedala, ze ma mrzi, ze to nevyslo. Za ostatne si zodpovedá uz každý sám.

ivka225
1. mar 2023

Spolocnost ma plne pravo neprijat hlupakov.

viestta
1. mar 2023

Sefka ti to povedala medzi 4 ocami a ty to uz ides vykramit kamaratke?
A nie, nie je to diskriminacia. Spolocnosti si daju zalezat na etickom kodexe, aspon tie seriozne. A kamaratka doplatila na svoju hlupost. A moze doplacat dlhe roky. Je bezne, ze sa kandidati lustruju aj na socialnych sietach. Tieto jej nazory by mohli vyvolavat konflikty v kolektive a to nie je pre zamestnavatela ziaduce.

ivka225
1. mar 2023

Mimochodom, nie je to diskriminacia. Ak by som tvrdila, ze Zem je plocha, urcite by moj prispevok na konferenciu geografov zamietli. A nebola by to diskriminacia.

beata_k
1. mar 2023

To nie je diskriminacia. Neplet si pojmy a dojmy.
Nic je nehovor. Nikde nema zarucene, ze ju musia prijat lebo splna predpoklad. Tych co splnaju predpoklad je vela. Proste ju len nevybrali.

melanta
1. mar 2023

Šéfke si povedala, že to ostane medzi 4 očami. Ak to chceš povedať kamarátke, tak rovno daj výpoveď, aby šéfka nemusela zamestnávať niekoho, kto si nestojí za svojim slovom. A čo sa týka kamarátky, je dospelá a svojprávna. Má právo na svoje názory. A rovnako tak zamestnávateľ má právo rozhodnúť sa, koho chce zamestnávať. Človeka, ktorý zdieľa hoaxy, konšpirácie, podporuje vojnu, agresiu, nenávistné komentáre voči niektorým komunitám a podobne, ani nevolám na pohovor. A určite to nie je diskriminácia. Vyberám nielen podľa pracovných zručností, ale aj podľa charakteru človeka a toho, ako sa hodí ako človek do tímu.

bluka2
1. mar 2023

Inak aj o tebe to niečo vypovedá, keď odporucis človeka ktorý siri haty na Facebooku. Bolo by mi trápne

0silvia0
1. mar 2023

My mame tiez jedneho clena v kolektive s takmer identickymi nazormi. Velmi to narusa kolektiv, nakolko pri kazdej prilezitosti nam nevedomym chce otvarat oci. Posleme ho dverami do zadku, vrati sa oknom.
Cize tvoju sefku uplne chapem a kamoske nic nevysvetluj.

liljana
1. mar 2023

Preboha, ked zamestnavatel proste nechce jednoducheho primitiva vo firme, ktory miesto prace bude chciet sirit "pravdu" a svoje hoaxy medzi ostatnymi, to ma byt diskriminacia? Zamestnavatel sa ma starat o to, aby mu firma prosperovala a nie aby idioti mali kde, za jeho peniaze sirit bludy.

autor
1. mar 2023

No nechcem jej povedat pravdu, lebo som to slubila, ze to zostane medzi 4mi ocami. Cize si nieco taktne budem musiet vymysliet. Ale co ma trapi, je ako jej naznacit pre buducnost to, ze socialne siete vedia o cloveku vela prezradit a nie kazdy je stotozneny s takymi "nazormi". Ja sa s nou na tuto temu extremu nerozpravam a kedze nechodim na FC ani som nevedela co zdiela. Poznala som ju z davnejsie prace a co sa tyka prace bola sikovna.

vevesh
1. mar 2023

Suhlasim s nazormi, ze je to vec firmy, koho prijme a koho nie, a ze si drzi vlastny kodex- firma nutena nie je nikoho prijat.
Ale nech sa na mna nikto nehneva, diskriminacia to je a na plnej ciare- este stale plati pravo mat a aj vyjadrit vlastny nazor , i ked je iny/odlisny od vacsiny. Vsak dany clovek nenuti nikoho sa s jeho svetonazorom stotoznovat a v praci sa riesia pracovne zalezitosti a nie odborna disputacia, ci je zem plocha🙄🙄🙄🙄🙄(teda pokial neslo o miesto na savke a pod.). A uplny vrchol je, ze je niekto neockovany-ako, sorry, co koho do toho a este davat to dovodov o neprijatie medzi 4 ocami🧐🧐🧐🧐

kvetinka75
1. mar 2023

a prečo by si si mala niečo vymýšlať? Veď oficiálne odpoveď dostala a hotovo. Ty jej nič nemusíš zdôvodňovať. Kamarátka - nekamarátka - to bolo rozhodnutie šéfky a tá ti nemusí vešať na nos prečo niekoho nezobrala

liljana
1. mar 2023

Povedz jej na rovinu, ze sefka si to pozrela a zial nema zaujem o takeho cloveka s takymi nazormi. Aspon sa stretne s realitou a pouci sa. Ked jej to nepovies, tak bude obiehat pohovory a nedojde jej, ze ma na sebe nieco zmenit. Alebo sa pripravit na nezamestnanost, horsiu pracu, vyhadzovy z prace, kedze vo firmach nezapadne medzi ostatnych normalnych a ziadna forma nie je povinna ju zamestnat, ked nechce.

h2
1. mar 2023

Nebudeš si musieť nič vymyslieť. Načo je dobré zapletať sa do ďalších klamstiev? Kamarátku si odporučila, ďalej to už nie je v tvojich rukách. Ináč, hanbila by som sa, keby som bola na tvojom mieste. Ty si jej názory z FB nepoznala?

lila1988
1. mar 2023

Hnilé jablko pokazí cely košík. Človek iduci proti systemu (antivaxer, prorusky, pro Blaha,…) je veľkou hrozbou, že bude robit vzbury aj v teame a rozvráti vzťahy. Viem, že ti je luto, že nebudeš Mat referral bonus za ňu, ale zase si neurobíš zle meno, že si odporucila nesprávneho človeka, ktorý sa do timu nehodil.

kvetinka75
1. mar 2023

@vevesh tiež mi to príde pritiahnuté za vlasy. Ja tiež s mnohými vecami nesúhlasím, ktoré sa dejú ale nevyťahujem to nikde. Ak sa ma niekto spýta na názor odpoveim. S ľudmi , s ktorými sa nám líšia názory, tieto témy nepreberáme. Ani v práci. Kto má názory ako ja, povieme si svoje a ak niekto je iného názoru, buď si každý povie svoje a viac neriešime alebo sa o tom nebavíme. A hotovo. Riešime prac. záležitosti, iné veci - tých tém je kvantum a nikto nemá pocit, že sa trhá kolektív. Ale zase na druhej strane, šéfka nemôže vedieť, čo to je za človeka, či nebude zbytočne vyvolávať konflikty.

kvetinka75
1. mar 2023

@liljana 😂

vevesh
1. mar 2023

@kvetinka75 to je pravda, ale na to bol pohovor, kde si mohla overit, aka je to osoba a na to je aj skusobna doba, kde kazda strana vie kedykolvek odstupit...

mondolina
1. mar 2023

tiež by som ju neprijala, a takého človeka by som ani neodporučila.

moonlight1210
1. mar 2023

Nejde o diskriminaciu, jednoducho nezapada do kolektivu s takym nazorovym profilom. Su kolektivy, kde by nevzali introverta. Bol by outsider. Nerobilo by to dobre ani jemu, ani kolektivu.
Tu by nerobili dobre kolektivu jej vyhranene nazory. A ani jej, ked by sa s nou niekto hadal, ci ona s nim.

"Pytala som sa sefky v com konkretne bol problem, s tym, ze to zostane medzi 4mi ocami. " A ako ti vobec mohlo napadnut premyslat, ze po slube, ze to ostane medzi styrmi ocami to ist nejak naznacovat kamoske? Takto si predstavujes, ze sefke zdoveris nejaky osobny poblem, pre ktory chybas castejsie v praci a na druhy den zistis, ze o tom vie cele oddelenie?

Nechaj to tak. Ak uz musis, povedz jej, ze sefka sa nijak konkretne nevyjadrila, a teda nevies nic.

Tvoje upozornenie na to, ze jej "nepomohli" prave jej vyhranene nazory kamosku nijak nezastavi v zdielani, iba co to (podla mna) okamzite zavesi na FB, ako je diskriminovana za svoje pravdy a vyvola burlivu diskusiu.

Zavari tym aj tebe a ani ju to nebude mrziet, ak ta pre to nejak vyhodia, uvidis.

bluka2
1. mar 2023

@vevesh nemyslím, že to očkovanie samo o sebe je až taký problém. Skôr to čo je na hrane so zákonom, kecy proti Ukrajincom, podpora vojny, atď. To je ok, že od toho sa chce dištancovať. Ako ja som si úplne istá, že na moju pozíciu ak by môj šéf niečo také našiel, nájde sa dôvod, prečo môj kontrakt by nebol predĺžený. Je to uplne v nesúlade s hodnotami firmy