Ahojte poraďte nejakú nenáročnú profesiu najmä na psychiku, ktora je čo najmenej stresujuca, mám tetaniu (ešte som sa velmi nenaucila ako s ňou pracovať) zle znášam zmeny, ťažko sa mi prispôsobuje stále niečomu novému a nezvládam stresové situácie, možno sa to časom zlepší... zatial som na materskej no rozmýšľam že čo kam pôjdem potom. Chcela by som si porobiť nejaké kurzy čiže by som začinala úplne od základov :D no vôbec neviem aký typ práce je pre mňa vhodný. Ľudia mi nevadia skôr o druh práce mi ide. Može byť fyzická aj duševná. Kľudne budem robiť to isté dookola každý deň čo už má daný systém a je zaužívané :D
Baliť nejaké výrobky a vystavovať faktúry.Napadlo ma to,že to robí moja suseda,práve včera mi povedala,aká je to pohodová práca.
Poštárka, kuchárka, manuálna práca pri páse, vykladať tovar
Ja si ako pohodove robotky predstavujem napriklad toto, aj ked samozrejme obcas sa v kazdej praci moze vyskytnut stres z necakanej situacie - uvadzacka v kine, divadle, “dozor” v muzeu, upratovacka, predavacka v obchode kde nechodi nejak vela ludi (kristalove vazy a pod😁), recepcna v rehabilitacnom centre alebo niecom malom rodinneho typu, kvetinarka…
A vzdelanie mas ake? Aby ta brali ako kvalifikovanu silu, mala by si tym padom vyssi plat + kurzy, na ktore sa chystas by mali byt pribuzne tvojmu vystudovanemu odboru.
Čo si robila predtým?
Z toho, čo tu odznelo:
- manuálna práca pri páse, baliť výrobky - toto sú práce, ktoré majú väčšinou dennú normu, koľko musí pracovník stihnúť, ani náhodou to nie je práca bez stresu
- kuchárka - podľa mňa brutál stresujúca práca pre každého, kto nemá rád zhon v teple
- uvádzačka v kine - je to práca kľudná pokým neskončí film a je potrebné za pár minút upratať sálu od pukancov, obalov atď, pretože áno, toto robia pracovníci v kine
- fakturantka - aj moja kamoška to má ako pohodovú prácu, jej ďalšie 2 kolegyne sú nonstop v strese z termínov, toho že sa nemôžu pomýliť, z toho ak niekto nezaplatí a musia to riešiť, atď.
Autorka - veľmi ťažko takto radiť, je mnoho takých pozícií, ale zbytočne ich budeme rozpisovať, ak na ne nemáš vzdelanie. Kurz na mnohé nestačí. Skús napísať aké máš vzdelanie a prax a mesto.
Pre kazdeho je stresujuce nieco ine. Casovy tlak, nutne 100% sustredenie, praca s ludmi, byt odkazana len na svoje vedomosti a schopnost... My nevieme co konkretne z tohto ta stresuje. A univerzalna pohodova praca neexistuje
Upratovačka, dokladanie tovaru-ideálne pre nejakú značku kde robíš to isté a si sama sebe pani, teda odpadá chaos s kolegami,
@marcellka32 Kuchárka vôbec nie je kľudná práca, tam majú veľmi rýchle tempo.Musi to urobiť rýchlo a dobre musia to stihnúť do určitej hodiny. Takže by mala stres podľa mňa. Záleží aj kde by pracovala ako kuchárka.
Pri páse tiež nie je väčšinou kľudné.
Asi najlepšia tá poštárka a vykladanie tovaru.
@natalka2548 na psychiku nenáročná je skôr manuálna praca, alebo jednoduchá administratívna praca. Veľmi sa to však líši od pracovných podmienok na pracovisku, šéfa, očakávaní, množstva prace..Napr. upratovačka, masérka, manikerka, krajčírka, knihovníčka.
V akej oblasti si pracovala?
@zeldia
Pracovala som vo verejnej knižnici na rôznych oddeleniach na pozícii knihovníka, aj na vedúcej pozícii, pracujem v akademickej knižnici a UBEZPEČUJEM ťa, že všeobecný pocit, že práca v knižnici je pohodové ničnerobenie a bezstresové celodenné čítanie kníh je obrovský mýtus. Máš tam za kadečo zodpovednosť, dávno to už nie je iba požičiavanie kníh, je to denný kontakt s ľudmi, a pracuješ aj s peniazmi. To, čo väčšina ľudí vidí a teda tetu sediacu za počítačom a pípajúcu knihy je iba vrchol ľadovca. Tá práca pozostáva z ďalších xyz činností, bez ktorých by to sedenie a pípanie nebolo možné a ktoré bežný človek nikdy neuvidí.
Ďalša zložka tej práce sú kadejaké aktivity, podujatia, práca s deťmi, práca so seniormi, práca so študentmi, besedy, organizácia kadečoho. Na tú prácu treba mega multitasking schopnosti, improvizačné schopnosti, odolnosť a vytrvalosť. Mala som kolegyňu, ktorá po každej smene revala kvôli čomusi. To nie je práca pre moc slabé jedince 🤪.
@natalka2548 moja kozmetička má tetaniu, takže aj takéto niečo sa dá asi zvládať 😉
a ešte sbs niekde na vrátnici, zapisovať ľudí, púšťať návštevy
@ksebejka tie knihy/periodiká samé nenaskáču do regálov, treba ich vybrať, kúpiť, faktúry okolo toho, nahodenie do knižničného systému podľa platných katalogizačných pravidiel, ktoré musíš ovládať: vecné a predmetové spracovanie. Evidencia čitateľov, upomienky, medziknižničná výpožičná služba.
Akademické knižnice spracúvajú aj záverečné práce a publikačnú činnosť vyučujúcich.
Ďalej kultúrne podujatia a ich organizácia, pravidelné revízie fondu, výmena publikácií s inými inštitúciami. Toto mi tak narýchlo napadlo.
Cokolvek s minimom zodpovednosti a s minimom prace s ludmi. Len pri takych poziciach su aj tie peniaze onicom.
@ksebejka
Ahoj. Tak za verejné knižnice je to organizácia a realizácia podujatí (besedy, čítačky, vzdelávacie aktivity pre seniorov, deti, študentov), spracúvanie požiadaviek čitateľov, návrhy na nákup nových kníh, nákup nových kníh, akcizícia (spracovanie kníh, aby boli v systéme). U deckárov som robila týždenné tábory s celodenným programom, Noc s Andersenom, Noc strašidiel. Pri takýchto akcíacg máš zodpovednosť za všetky tebe zverené deti. Akademická knižnica je iný typ agendy. Tam máš vysokú školu s xy fakúlt, fungovanie systému je trochu iné, ale zase nákup kníh, spracovanie kníh do systému, spracúvanie odborných periodík, agenda okolo študentov, Bc, Mgr majú iné veci, doktorandi iné, zamestnanci majú iné veci, ktoré s nimi potrebuješ riešiť. Kontrola fondov, vyraďovanie starých kníh/skrípt, nákup nových … A všetko závisí od typu knižnice a jej veľkosti. Niekde sú na niektoré činnosti špeci oddelenia, lebo je toho veľa, niekde všetko robia tie tety spoza tých pultov (menšie knižnice).
@natalka2548 ja to vidím tak ze ty pôjdeš max na úrad práce a nie do roboty, prácu si pozeraj na profesii, nie tu na modrom koniku
Pracovala som vo verejnej knižnici a pre mňa to bola tak neuveriteľne kľudná až nudná práca, že som musela odísť, lebo by som sa asi zbláznila.takze, určite záleží od typu povahy...🤔
Okrem toho co.sa.tu píše napr sklady, balenie zásielok eshopom, ale aj také administratívne pozície ak si vies nájsť... napr nahadzovanie produktov.do eshopov.. zakladanie, príprava dokladov (aj keď to je teraz už malokde)... väčšinou najstresujucejsie sú také.kde sa rieši zákazník, priamo. A veľa, neustále. A rôznymi kanálmi naraz (telefón, email, osobne).
A hlavne treba sa ukludnit a vyskúšať co ti robí stres. Nikto.vybavi 50.zakznikov osobne a ma nervy z telefónov. Nikto nemá problém behať okolo 15 deti ale keby mal za dva dni spracovať dphcku svacne ho. Každý sme iný. V každej praci je zodpovednosť a každý zvládame nejakú. Netreba to.len cez tie strachy vnímať. Keby som pri účtovaní faktúr videla.seba v base, alebo neviem kde a robila si nervy tak.ajnz kludovej prace si viem urobiť nervy.
@metoyou4 No teda neviem,zalezi co balit a ake faktury vystavovat. To,co sa bali u nas je narocne na balenie,resp.treba stale rozmyslat ako co zabalit,aby sa to neposkodilo a nesposobila si firme a zakaznikovi skodu,lebo nie su to male peniaze. A su to rozne veci od malych po take,ze sa zapotis. A faktury vystavovat/evidovat/spracovat do uctovnictva 8h tak,aby si neurobila chybu,tiez nie je taka pohodicka,ked to robis vo vacsom objeme.
@ksebejka
Tie podujatia to je na knihu. My sme mali obrovské množstvo podujatí a knižnice nie sú miesto, kde by firmy platili podujatia. Preto sa už od knihovníkov vyžadujú kadejaké vedomosti. Príklad. Kolegyňa mala certifikát z angliny, robila pravidelné kurzy angličtiny pre verejnosť, iná kolegyňa robila počítačové kurzy pre dôchodcov, robili sme exkurzie, tematické čítania venované rôznym vekovým kategóriám. Všetko bolo pre verejnosť vždy zadarmo a väčšina je kreatívna práca knihovníčok. Ja som ešte moderovala diskusie so spisovateľmi, sprevádzala som výstavou škriatkov oblečená ako víla, behala po knižnici ako knižné strašidlo, robila výstupy do médií - rozhovory, reportáže (ok toto nie je úplne bežná práca knihovníka, ale my sme boli v centre mesta, tak keď bolo niečo treba, telka/rádio prišli k nám). Ale zážitkov a kadejakých situácii kopec. Počas Noci s Andersenom sa nám do knižnice plnej detí dobíjali nejakí opití jedinci. Volali sme políciu, ale musíš na to dopredu myslieť, vždy sme pri takých akciách informovali mestskú políciu, aby o nás vedeli. Kolega v inej knižnici sa každý rok oblieka do kostýmu kráľa a pasuje nových čitateľov 👑.
@iwesska ale to nie je stres, rozmyslat ako nieco zabalit. V každej praci musíš premýšľať.
A ešte nikdy som neuctovala 8h v kuse/5dni v týždni:D
@simca06022011 Ja som robila v e-shope. Pred Vianocami bolo strašne veľa objednávok.
Museli sme dlhšie ostávať v práci aby sa to vôbec stihlo. Možno v iných e-shopoch je to kľudnejšie.
@marcellka32 tak to nie je ani zďaleka pohodová práca 😁 ani jedno z uvedených
@natalka2548 cokolvek kde nedôjdes casto do styku s ľuďmi a peniazmi. Niečo čo súvisí so zvieratami rastlinami napadlo mi aj praca v kniznici ale tam chodia ľudia a to nikdy nie je dobre a bez stresu, kde sú ľudia. Predkladateľ.