Nemôže si nájsť prácu v obchode

22simonasimona22
20. sep 2024

Problém. Teda ani nie môj, ale mamin, ale týka sa to rodiny.

Moja mama si už dlhšie nevie nájsť prácu. Od skončenia strednej školy robila v šiestich firmách, ale vždy operatorku.

Má medzi 40-50 rokov. Chcela by robiť predavačku niekde v obchode. Potraviny, odevy, domácnosť, je jej to jedno. Hovorí, že nemá problém sa naučiť, čo treba. Počítať vie rychlo, vykladať tovar nemá problém, k ľuďom je slušná. Vo výrobe pracovala aj s ťažkými bremenami, obsluhovala stroje, plnila normy, upratovala pracovisko, čítala z vykresov, prekladala krabice z palety na paletu.

Ale vždy, keď dá žiadosť, pýtajú sa, či má prax v obchode. Keďže nemá a hovorí pravdu, že nemá, odmietnu ju. Hoci v podmienkach sa píše, že prax v obchode nie je nutná. Nechápe, ani ja, prečo by nezvládla prácu v obchode, ked ju zvládla vo výrobe? Je to ťažšie?

Ďakujem za odpovede.

petulda333
20. sep 2024

Robit predavacku v Kauflande a napr malom obchode je dost rozdiel. Uz to nie je tak ako kedysi,ale myslim,ze by to urcite zvladla. Podla mna,skor ju nechcu kvoli veku

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

Vážne je to tak, že keď je niekto operátor, už nemá nárok na inú prácu? Lebo ja to inak nevidím. Všade čítam, "veď keď nebudem mať prácu, pôjdem vykladať tovar do Lidlu, do Kaufu." Ale ju nechcú ani tam bez praxe. Nechápeme. Zase nie je až taká stará, že pred dôchodkom, že by nevládala.

Najlepšie je, keď tí obchodníci majú aj mesiace ten inzerát a vyvesené na dverách, že niekoho hľadajú. Ale radšej budú dávať nadčasy ľuďom, ako by mali niekoho nového zaučiť? Máme niekde aj kamarátky, takže vieme. Aj sa za ňu prihovárali, ale vedenie bolo neblomne. Jednoducho nechápeme? Vysvetlite mi to, lebo nechápem?

vikusjk
20. sep 2024

@22simonasimona22 niektore retazce maju aj tzv. "referral" teda odporucaci program, ak by ste poznali niekoho, kto tam pracuje, mohol by maminu odporucit, mozno by mala vacsiu sancu.

klotildabazarik
20. sep 2024

@22simonasimona22 možnože realne ani nehladaju, ked tak brigadnikov

vanilkovazmrzka
20. sep 2024

Naco je v obchode potrebna prax? :D tak nech povie ze niekedy davno brigadovala v obchode

believe3589
20. sep 2024

@22simonasimona22 ja som po štyridsiatke našla prácu v obchode. Nemala som ani prax. Robila som predtým v inej oblasti. Baví ma práca a skôr som unavená psychicky ako fyzicky. Moja práca nie je fyzicky náročná a som zatiaľ rada, že ju mám. Ja osobne by som nechcela pracovať v Lidl, Kauflande a pod. Myslím, že tam to je aj o fyzickej únave... vykladanie tovaru, prekladanie. Neviem ako dlho si Tvoja mama hľadá prácu, ale nesmie sa vzdávať. Viem, že sa to dobre povie a každé odmietnutie človeka zamrzí, ale nech skúša ďalej. V oblasti obchodu by som sa orientovala na predaj oblečenia, alebo tovaru kde nie je tak náročná práca ako napr.Lidl Kaufland... Nesmie sa vzdávať.

petulda333
20. sep 2024

@22simonasimona22 no,vo velkych retazcoch ani to vykladanie nie je take jednoduche ako sa zda. A este raz,zamna urcite ten vek. Vsade co vidim beru mladych ludi. Mladsich urcite nez je tvoja mama

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

Ešte ma napadlo. Môže to byť preto, lebo nerobila s pokladňou? Treba na pokladňu nejaký kurz alebo to naučia rovno v obchode?

Možno je to aj vekom, viem, že toho sa mnoho zamestnávateľov bojí. Ale mala som aj spolužiačky, čo si nemohli nájsť prácu v obchode. A skončili neskôr vo výrobe. Aj ja robím vo výrobe ako operátor. Vlastne teraz rozmýšľam, že keby som chcela zmeniť prácu a nastúpiť tiež do obchodu, či mám šancu? Lebo začínam pochybovať.

petulda333
20. sep 2024

@22simonasimona22 to sa nauci v obchode. . Tazko povedat podla coho si vyberaju.

katkaseiner
20. sep 2024

Nech vyuzije predvianocny cas a skusi sa zamestnat v obchode. Mozno by si ju vsimli ze je sikovna a nechali by si ju. Pokladnu sa nauci pouzivat raz dva

larinka552
20. sep 2024

Nepocula som o ziadnom kurze na pracu s pokladnou. Bezny clovek sa do toho dostane za pol dna a fici ako stroj 😃 Je to smutna situacia, ze uz ani za predavacku nie je lahke sa zamestant.. 🤔

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

@petulda333 To aj ja nad tým rozmýšľam.

petulda333
20. sep 2024

@larinka552 za pol dna mozno v malom obchode. V tych vacsich urcite nie

larinka552
20. sep 2024

@petulda333 no tak za dva dni, ale praca na pokladni skutocne nie je ziadna veda 😉

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

@larinka552 Stále som počúvala, že za predavačku berú skoro každého, asi je realita iná. Inak, mama má strojársku strednú školu s maturitou.

petulda333
20. sep 2024

@larinka552 na pokladni nie,tam to zvladnes hned. No mevieme na aku poziciu chcela ist. Kaufland napr ma vela pozicii a je to narocne

larinka552
20. sep 2024

Hmm zvlastne mozno sa casy zmenili a predavacka bude lukrativny job 😃

petulda333
20. sep 2024

@22simonasimona22 stale pises predavacku. Myslis do pokladne alebo co? V mensich obchodoch robi vsetko,prebera tovar,vyklada,blokuje. V kauflande napr su pokladnicky a nic ine nerobia. Je tam obsluha mas.pultu,domova kontrola,rozne veduce,dokladaci tovaru,skladnik a ine. Uz praca predavacky nie je taka ako kedysi.

bosorkabb
20. sep 2024

Odkiaľ je mama? Lebo veľa záleží aj od kraja kde hľadá prácu.
Neskúšala Billu? Tá teraz dosť otvára malé predajne.

petulda333
20. sep 2024

@larinka552 lukrativny asi nie,ale narocne to je,tak si davaju pozor koho vezmu. Ja som v Kauflande na 6h uvazku zarobila o dost viac nez kamoska v mensom retazci na plny uvazok,ale nerobila som beznu predavacku.

larinka552
20. sep 2024

@petulda333 narocne to je iba preto, ze treba podat isty vykon a treba to zvladnut za nejaky cas. Naucit sa to, resp. chapat urcite narocne nie je.
Aj tak si myslim, ze je to blba doba ak uz ani do Kaufu nechcu brat...

petulda333
20. sep 2024

@larinka552 a skusila si si to? Ja som robila domovu kontrolu. A mala na starosti vela veci. Trvalo mi skoro 2t kym som sa vsetko naucila. Aj kaufe zeny pracuju so skenermi,zapisuju,riesia plno veci. To nie je len,ze vezmem paletu a vylozim.

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

@petulda333 Mama vraví, že je to jedno, čo bude robiť. Len by chcela prácu v obchode.

petulda333
20. sep 2024

@22simonasimona22 tak nech skusi mensie obchody. Mozno tam by sa podarilo

jancejance
20. sep 2024

@22simonasimona22 pravdepodobne majú viacej záujemcov, než len tvoju mamu a samozrejme, že uprednostnia človeka s praxou. Treba hľadať ďalej

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

@bosorkabb U nás sú v Bille roky ti istí ľudia. Ani tam nič, akoby nechceli nikoho.

larinka552
20. sep 2024

@petulda333 nerobim v Kauflande, ani som nemala dovod tam robit ale pracujem v priestoroch Kauflandu, pod jednou strechou spolu so zenami z Kauflandu. A samozrejme, ze su tam aj ine pozicie ale na obycajnu beznu poziciu predavaca beru aj studentov, mlade ucha a idu hned robit, nepotrebuju ziadne specialne zaskolenie.
Inac co presne robi domova kontrola?

petulda333
20. sep 2024

@larinka552 kaufland studentov bral lebo mali dualne vzdelavanie. No ano,v pokladni je to lahke.No v podstate davas pozor, aby nic nebolo po zaruke,kontrolujes stav tovaru,kontroluje ludi ci dodrzuju postupy (napr masovy pult) ci su vsade teploty ake maju byt. Cerstvost zeleniny a ovocia,riesis reklamacie,vymeny medzi obchodmi. To je uplne v skratke a jednoducho opisane. Vela veci nahadzujes elektronicky do skeneru,potom pc atd.

22simonasimona22
autor
20. sep 2024

Mama sa skúšala pýtať aj v menších obchodoch, butikoch, kvetinárstve a pod. Ale tam väčšinou robí iba majiteľ alebo majiteľka so svojim synom alebo dcérou a sú úplne proti niekomu cudziemu v ich obchode. V tých väčších alebo v potravinách aspoň povedia, že uvidia. Prípadne aspoň zavolajú na pohovor. Ale malé obchodíky, ti je uzavretá komunita.

Mám kamaráta v takom rodinnom obchode. Raz som zháňala mame prácu a opýtala som sa ho, či by ju nezobrali. On, že môže byť, že pôjdeme všetci rovno za jeho mamou, ona bola majiteľka. Potom, čo sme povedali, čo chceme, jej odpoveď bola rezolutne nie. Že u nich robí len ona a jej syn. To bolo asi 2 roky pred koronou. Potom prišla korona a žiaľ, skrachovali.

mikadooo
20. sep 2024

@22simonasimona22 nech skúsi ako brigádnička ísť cez nejakú agentúru do toho Tesca/kauflandu ,... Keď sa osvedčí, tak nech skúsi cez nejakú vedúcu, či by sa nedalo aj nastálo, že by mala záujem.. Ak je s tým ok, že bude chvíľu nezamestnaná 🤷. Alebo popri práci "operátor" bude ťahať ešte aj brigádu po večeroch na pár hodín. Takto môže povedať, že má prax a keď dostane prácu, tak potom môže dať výpoveď v starej robote. Len je to náročné, ťahať takto dve práce...