Nekvalifikovaný učiteľ

leona45
18. júl 2022

Ahojte. Mam Ing. A ak pojdem ucit som nekvalifikovana. Ak si dorobim DPŠ(minimum) uz budem kvalifikovana? Alebo iba vtedy ak si urobim 5 ročnú Mgr. Pedagogicku?
Dakujem za pomoc

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luliu
18. júl 2022

@leona45 záleží akú školu máš, stačí DPS 2 roky, ale učiť budeš môcť len predmety, ktoré si študovala na VS

ajkapt
18. júl 2022

@leona45 Po ukončení DPŠ budeš môcť kvalifikovane učiť (zrejme pôjde o SŠ) len tie predmety, z ktorých si mala štátnu skúšku.

leona45
autor
18. júl 2022

Prijali ma na ZS ucit fyziku. Teraz mam iba Ing. A ak si dorobim Minimum budem kvalifikovana tak dufam aj plat bude vyssi. Lebo teraz mi dali 850 brutto ale ked budem mat iba 70% hodin vyuc. Tak asi este menej

letfenixa
18. júl 2022

@leona45 a máš štátnice z fyziky/príbuzného odboru?

leona45
autor
18. júl 2022

@letfenixa fyziku som mala ako predmet ale nie statnice

letfenixa
18. júl 2022

@leona45 potom budeš na vyučovanie fyziky nekvalifikovana aj s dps.

luliu
18. júl 2022

@leona45 tak budeš aj tak nekvalifikovaná, dps ti nepomôže, dps máš len na predmety podľa zamerania tvojej VŠ

palicka
18. júl 2022

@leona45 dorobiť dps, a potom rozširujúce štúdium fyziky jednoodborové. Vtedy budeš kvalifikovaná. Pp dps ako baby písal, budeš kvalifikovaná len pre vyučovanie predmetov, z ktorých si ako Ing statnicovala (zvyčajne je to na Šou alebo soš)

leona45
autor
18. júl 2022

Dakujem vam za pomoc

palicka
18. júl 2022

@leona45 ináč, pokial sa v zmluve zaviažes, že sk vzdelanie do… doplníš a je to tvoje prvé zamestnanie v školstve, riaditeľ tá môže zaradiť ako kvalifikovanú pre potreby platu

leona45
autor
18. júl 2022

@palicka no tak teraz som už z toho jeleň

luliu
18. júl 2022

@leona45 to záleží na škole, ale načo by ťa platili nad rámec, ak nemusia.....

palicka
18. júl 2022

@luliu aby si zatmluvnili kvalitného učiteľa, ktorý si doplní kvalifikáciu a bude kvalifikovaná výučba predmetu

thea2
9. aug 2022

Po absolvovaní DPŠ, budeš kvalifikovaný učiteľ na predmet, z ktorého máš vysokoškolské štúdium Ing. Potom po 2-3 rokoch budeš samostatný učiteľ. Po 5 rokoch môžeš sa prihlásiť na atestačnú skúšku a získať prvú atestáciu.

thea2
9. aug 2022

Ak by si učila aj iný predmet, než máš z neho Ing. a DPŠ, tak podľa platovej tabuľky by si za hodiny výučby takého predmetu mala plat ako nekvalifikovaný učiteľ (napr. 18 hodín fyziky a 3 hodiny technickej výchovy, tak za technickú výchovu by si mala ako nekvalifikovaný učiteľ).

thea2
9. aug 2022

po novom to platí tak, že učiteľ musí mať aj II. stupeň VŠ na predmet aj DPŠ na presne ten predmet, čiže ak by si chcela byť kvalifikovaná aj na technickú výchovu, musela by si absolvovať aj DPŠ na technickú výchovu. Lebo ak máš technický odbor Ing. tak myslím, že sa to uznáva na fyziku aj na technickú výchovu (to si treba dozistiť). Len DPŠ potrebuješ konkrétne aj na fyziku aj na technickú výchovu.

thea2
10. aug 2022

skúste pozrieť aj tu, do novej vyhlášky Ministerstva 1/2020 Z.z.
Príloha 1 Učiteľ
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

palicka
10. aug 2022

@thea2 nebude, nezavadzaj ju. Pokial by 3 hodiny učila neodborne a 20 odborne, je to nadpolovičná väčšina úväzku (23 hodín okrem učiteľa 1. ročníka), a teda platovo by tbola považovaná za kvalifikovanú

thea2
10. aug 2022

tak potom odporúčam autorke, aby skúsili spýtať sa priamo na ministerstve, to bude asi najlepšie, a získať informáciu z prvej ruky. Podla mna nie je smerodajný rozsah úväzku (nadpolovičná a podobne), ale to, či splna predpisy, a nová vyhláška hovorí, že na to, aby bol učiteľ kvalifikovaný, musí mať aj DPŠ aj VŠ druhého stupna na každý daný predmet.

thea2
10. aug 2022

zase iné požiadavky platia pre tých, ktorí už učia roky, a iné pre nových od roku 2022 – treba si vo vyhláške všimnúť aj prvý ľavý stĺpec - časové obdobie (kedy učiteľ učil/začal učiť daný predmet).

thea2
10. aug 2022

otázka bola, či ak si spraví DPŠ, či bude kvalifikovaná - áno bude kvalifikovaná na presne ten daný predmet, na ktorý absolvuje DPŠ a z ktorého ma VŠ II. stupňa - tam nie je žiadne zavádzanie - je to podľa vyššie pripojeného predpisu (vyhláška 1/2020 Z.z. Príloha 1 Učiteľ).

palicka
10. aug 2022

@thea2 reagovala som na tie 3 hodiny, že bude mat zaplatené…. A ani to nie je úplne pravda. Pokial je to jej prvé zamestnanie v školstve, do doby, kým si dorobi kvalifikáciu (spravidla sa to dáva na 3 roky) ju môže vedenie školy viesť ako kvalifikovanú. Prechodne ustanovenia zákona….😀

leona45
autor
10. aug 2022

842 eur plus 51 eur priplatok. Po pohovore s komisoiu mozem byt zarad. Do vys. Kateg. 940 eur. Brutto. Tak neviem ake su to kategorie

letfenixa
10. aug 2022

@leona45 s akou komisiou?

palicka
10. aug 2022

@letfenixa keďže je to jej prvé pedagogicke zamestnanie, čiže je začínajúci pedagogicky zamestnanec, bude mat adaptačné vzdelávanie, preto má aj príplatok. Ten je zo zákona. A ten pohovor asi mysli ukončenie adaptacneho, ukoncinsa protokolom a bude samostatný Ped.zamestnanec. Vtedy postupuje o triedu vyssie

letfenixa
10. aug 2022

@palicka myslela som si, že asi píše o ukončení adaptacneho, ale v živote som nepočula v súvislosti s tým pojem "pohovor s komisiou ", tak pre istotu som sa spýtala.

palicka
10. aug 2022

@letfenixa na niektorých školách to tak asi majú. Ukončenie je n riaditeľovi. Niekto má otvorenú hodinu, niekto pohovor, niekto všetko….

derdia
10. aug 2022

@leona45 a ked sme uz pri tych uciteloch, prosim normalne sem napiste kolko mate plat? Lebo ja som sestra a plat mam v cistom pri 80%uvazku 630 eur. Vdaka. Cisto teoreticky.

palicka
11. aug 2022

@derdia pri 80% úväzku pokial sa bavíme o čistom prijme (nehovoríte o veku a odpracovaných rokoch, o vzdelaní, uplatňovaní daňového bonusu…čiže je to ako porovnávať pondelok a nedeľu) ste na tom, myslím, lespie ako učitelia. Pokial ste sestra s vysokou školou cca do 30/35 rokov a bez daňového bonusu.