Neets - ľudia bez práce

thor21
18. sep 2024

Ahojte, prajem príjemný slnečný deň, zaujímalo by ma, či poznáte ľudí starších alebo mladých, čo sú v kategórii neets, čiže bez vzdelania a práce, čítal som štatistiky, že každý 8 Slovák je v tejto kategórii a že sme celkom vysoko v rebríčkoch v EÚ.

zojazoja
18. sep 2024

@thor21 poznám ženu...cca 55 rocnu.

martinmmartin
18. sep 2024

Ja poznam iba Sitcom
Single income two children outrageous mortgage

stanulienkat
18. sep 2024

My sme vo veľa rebríčkoch na prvých priečkach čo sa týka inteligencie, vzdelania, prehľadu, kultúry, zdielanych hoaxov a podobne. To, že je tu veľa ľudí nevzdelaných, to je vidieť na výsledkoch posledných volieb.

lilope
18. sep 2024

@stanulienkat politické presvedčenie nemá nič so vzdelaním. Ja si naopak všímam, že mnoho vysokoškolsky vzdelaných ľudí nemá nie to vedomosti, ale ani prehľad, kritické myslenie a bezhlavo preberá cudzie názory bez vytvorenia si vlastného, lebo tak to bolo povedané v TV. Prečo sa zamýšľať. ;)
V každom národe sú ľudia bez vzdelania a práce, niekde je ich viac a niekde menej. Tým, že máme asi desatinu národa žijúceho na vlastnoručne vyrobenej skládke, tak sa ani niet čomi čudovať, že sme v rebríčku vysoko. Týchto ľudí poznám z videnia mnohých. V našom meste bývajú na jednej kope.

katica06
18. sep 2024

@thor21 áno poznám niekoľkých, mladších aj starších

thor21
autor
18. sep 2024

@katica06 aj do 30 ?

zic
18. sep 2024

@martinmmartin ninja - no icome, no job or assets

katica06
18. sep 2024

@thor21 áno, aj pod 25, s max 7roč ZŠ, a ďalších s max. 4roc ZS

zic
18. sep 2024

Inac podla tohoto "neet - Not in Education, Employment, or Training", is a person who is unemployed and not receiving an education or vocational training" neznamena bez vzdelania, ale ze momentalne nerobi, nestuduje a nepodstupuje nejaku rekvalifikaciu... cize na SK taky standardne nezamestnany (dlhodobo nezamestnany)...

namornicka
18. sep 2024

Ešte som sa s výrazom neets nestretla, až teraz som si to vygooglila, aby som sa mohla zapojiť do diskusie 😄 Takých mladých nepoznám a myslím si, že je to čiastočne aj chyba tých, ktorí ich živia. Z kategórie stredný vek a starších poznám zopár, veľmi minimálne. Sú to ženy, ktoré nešli po materskej už vôbec do prace a je to povedzme 15 rokov, deti v puberte, ony doma. Alebo potom ľudía pár rokov do dôchodku, ktorí prestali pracovať, ešte nemajú dôchodok a tiež visia vo vákuu. Bavíme sa o zdravých ľuďoch. Podľa mňa, vždy takí boli, nie je to nejaký novodobý fenomén.

namornicka
18. sep 2024

@zic v skratke povedané, momentálne ani nestuduje, ani nepracuje. Proste nerobí nič.

katica06
18. sep 2024

@namornicka ich rodičia sú často krát taký istý, bez vzdelania, poberači dávok, doma nemali vzor, nikto a nič ich nemotivovalo k štúdiu.
Kamarátka učiteľka na 1tr. st ZŠ, neraz počula od určitej vrstvy, že doma počujú iba ,, načo sa učiť,,

saraxyz
18. sep 2024

@stanulienkat no neverila by si koľko VŠ vzdelaných volilo S...

thor21
autor
18. sep 2024

@zic Áno, presne ako píšeš, zaujalo ma, aké veľké číslo to je

dancingqueen321
18. sep 2024

@thor21 poznam takych, ktori nerobia nic - styroch. Jedna ma cez 30, dalsie 3 su 60tnicky.

stanulienkat
18. sep 2024

@lilope Ja si myslím, že vzdelanie a politické preferencie majú toho spoločného veľa. Samozrwjme, že sú výnimky a su aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí naletia populistom. Ale vo väčšine prípadov čo vidím ja v mojom okolí, mojich známych, spolupracovníci....volia populistov a prázdne sľuby väčšinou tí, čo su frustrovaní z vlastného života a v živote nič nedosiahli, nemajú kritické myslenie, nevytiahli paty z vlastnej dediny, logika im teda dáva zabrať..
A preberajú vzorce správania, myšlienky a názory od svojej rodiny a svojich rodičov.

justxme
18. sep 2024

Poznám takú ženu. Má 25, a nevyzerá to, že by sa v blízkej budúcnosti malo na tom niečo zmeniť...

zic
18. sep 2024

@thor21 len tam mozu teoreticky spadat aj vsetci dobrovolne nezamestnani, alebo pracujuci nacierno. Otazka odkial to cislo je. Ci z nejakeho uradu prace alebo odkial... lebo nezamestnanost za q12024 bola okolo 5.5%... nech rataju len registrovanych na UP... nie vsetci tam ale asi sedia dlhodobo bez kurzov apod... pride mi to prilis vysoke cislo...

olimuc
18. sep 2024

V Spanielsku sa volaju NiNis - ni trabajar ni estudiar takych je ako hadov … ak zaratame ilegalnych tak mozno 3 nasobny pocet… uzivaju si zivot, financuju ich rodicia alebo nieco ilegalne, par z nich naslo dostatocny pocet jednoduchsich, kt ich sleduju na IG alebo TikToku … a je z nich zbytocna kategoria influencerov

columbovazena
18. sep 2024

@stanulienkat Skôr by som povedala, že vzdelanie a inteligencia nie vždy spolu súvisia. Poznám veľa VS vzdelaných ľudí, a zdravý rozum u niektorých značne pokrivkáva, a aj ľudí bez VS, ktorí ich hravo vo všetkom preskočia. Takže ak už chces všade ťahať politiku, tá skôr súvisí s inteligenciou ( resp.mierou naivity), nie so vzdelaním

thor21
autor
21. sep 2024

@olimuc Áno, najhoršie štatisticky sú na tom Španieli, ale tak je to asi prípad od prípadu, niekomu to môže vyhovovať tak žiť a nejako si prizarabat, ak nemá deti a nechce rodinu napríklad