Názory v práci

17. nov 2022

Zdravím, stretla som sa v práci často krát s názormi kolegýň ohľadom zadelovania práce, a (nie je to práca na smeny) vlastne ak sa mali udiať nejaké zmeny v pracovnej náplni, niektore kolegyne sa zacali brániť názorom že má buď malé deti, ďalšia že má veľa detí, a tá co ešte deti nemá, veď tá môže všetko. Je toto v poriadku? Mne to pripada nesprávne. Ďakujem za názory.

viestta
17. nov 2022

Zamestnanci môžu mať názory aké len chcú, všetko je v rukách šéfa. Ten má rozdeliť robotu spravodlivo.

autor
17. nov 2022

@viestta no obac, viac menej s tým pochodili

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanulienkat
17. nov 2022

To je ich súkromná vec, ktorú ktorú by nemali ťahať do práce. Aj keď ma niekto 15 detí teba to nemusí zaujímať, rozdelenie práce má byť rovnaké. To nie je tvoja starosť, že oni si narobili toľko deti a nevládzu v práci. Rob len toľko, koľko ostatné.

loyda
17. nov 2022

@stanulienkat no ja som matka samoživiteľka s malou dcérou. A u nás to bolo tak, že som odmietala ťahať večerné akcie nad rámec pracovnej doby (nemala som to ani presne vymedzené v pracovnej zmluve). Zmenila som prácu, keďže šéfka vravela, ze buď si mám nájsť opatrovateľku alebo ísť. A teraz mám prácu, kde mi ešte aj pracovnú dobu šéf sám od seba upravil tak, aby som stíhala škôlku. Záver? Ak tam teda nie si spokojná, skús sa pozrieť po inej práci. Tráviš tam min.8 hodín, čiže tretinu dňa. Nemala by si tam trpieť ;)

martinkatinka
17. nov 2022

Tiez som sa s tym stretla predtym ako som mala dieta. Ak som nemala iny program, nevadilo mi to, ak uz som mala plany, bol na rade niekto iny s rovnakou naplnou prace.....

marca12
17. nov 2022

Ja deti nemam a nemam vacsie nervy,ked odchadzam z roboty v normalnom case a neostavam nadcasy,tak kolegyna ma pindy,ze ta co nema deti ide prva. No a? My bezdetni nemame svoj zivot? Ale naucila som sa nebrat si k srdcu reci ludi. Napr.u nas v robote sa nevyzaduje zostavat dlhsie. Je na tebe ako si zadelis pracu.
Takze to,ze ona tam sedi dlhsie je jej vec,nikto ju nenuti.

stanulienkat
17. nov 2022

@loyda No vidíš a ty si odmietla ťahať večerné služby nad rámec svojej pracovnej povinnosti. A o to ide, aby si sa vedela za seba postaviť. Ked si nemala v zmluve vecerne nadcasy, nemozu to od teba chciet, .tak isto sa autorka musí za seba postaviť a nemusí ju zaujímať, ze tie ženy majú deti. Každá má podpísanú pracovnú zmluvu na určitý počet hodín a s určitými povinnosťami. Takže platit to musí pre každú.

minenkas
17. nov 2022

Ja vždy poviem šéfke,že mňa nezaujíma ,že má niekto deti alebo nie,sme v práci nie doma,aj teraz sme si už hlásili dovolenku na budúci rok a prišla za mnou,že mám dovolenku keď si berú tí čo majú malé deti ,že si mám zmeniť,som povedala ,že ma to nezaujíma ja si beriem vtedy keď aj môj muž a zmenili si ,ja nie

laurar1
17. nov 2022

Bez ohladu na to, ci ma niekto deti alebo nie, podpisali ste zmluvy s pracovnou dobou a pracovnou naplnou. A tym sa mate riadit. Pokial niekto s detmi podpisal zmluvu s pracou v case, ktory mu nevyhovuje ma smolu a za neho by som nerobila. Ale ty pises, ze sa vyjadruju k zmenam a to sa mozu. Ja by som sa skor ohanala pracovnou zmluvou, ak je zmena oproti nej, ako detmi. Ak sa jedna o zmenu, ktora neporusuje zmluvu, tak je to na sefovi, ci vezme ich pripomienky do uvahy.

jankalukasova
17. nov 2022

@marca12 no presne... Na toto doplacala chudák moja mama v pôvodnej práci. Žena, žijúca celý život v BA, deti dospelé. Tak automaticky všetky weekendy, pohotovosť na Vianoce, stále poobedné. Až buchla po stole a povedala dosť. Najlepšie bolo keď na ňu vyskočil nejaký kolega, že on je z východu a či on má cestovať 24.12.??? Že ako si to predstavuje ale našťastie ho mama zrušila, že či ona má byť už štvrté Vianoce v poradí v práci, že má tiež právo byť doma s rodinou. A teda ja som to zažila tiež. Aj dnes je voľno a zajtra pracovný deň, s jedným dňom dovolenky, krásny predĺžený weekend. V jeden rok týchto weekendov vychádzalo hneď niekoľko a kolega si pekne napísal dovolenku na každý, že jemu sa neoplatí jeden deň byť v BA, že on ide domov. Tak ho pekne šéf zrušil, že keď chce v BA zarábať, tak sa k tomu musí adekvátne postaviť a nemyslieť si, že každý weekend si bude v pohode vegetiť doma... A bolo po veľkej paráde.

elam1234
17. nov 2022

@marca12 amen 👍 tiež mám niekedy ten pocit, že pretože som bezdetná , tak nemám žiadny súkromný život .

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lb1984
17. nov 2022

§ 164 Zákonník práce - (1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
Moja osobná skúsenosť z 2 pracovísk - 2 zmenka - bezdetní berú spravidla prácu cez významné sviatky ako Vianoce + Veľká noc, pracovníci s rodinami ostatné rozdelia podľa dohody medzi sebou, detto sa dohodnú na príp. nadčasoch.
Druhá práca tá moja - keď som nemala dieťa makala som sviatok, nadčas atď nikto neriešil ani ja brala som to za normálne, potom po pôrode tým že mám malé dieťa mi všetci vychádzajú v ústrety. Čiže je to o ľuďoch a kolektíve. Ja som sem tam frflala keď priateľ keď sme nemali dieťa chodil na zmeny počas Vianočných sviatkov a Veľkú noc, ale teraz keď vidím ako mu to kolegovia oplácajú, že je s nami doma som rada že chodil a bolo to od neho pekné a to mu naplánovali zmenu cez Vianoce keď malá mala rok a kolega si ju vzal namiesto neho 🙂

jaroe
17. nov 2022

Nie nestretla, to čo je za argument? Že matky napr. odmietnu mať v pracovnej náplni prisivanie gombíkov namiesto prisivania zipsu? Alebo sa jedná o nadčasy? Aj keby, bezdetný človek má tiež súkromný život, tak to stále vidím narovnako, čo sa týka nejakého práva na odpor. Takže nie, deti nemôžu byť žiadnym argumentom. Aj keď prúser je, že nastúpis napr. do určitej práce kvôli vyhovujucej pracovnej dobe a časom ti ju nevyhovujúco upravia alebo sa postupne vyskytnú nadčasy...Takže záleží, čo myslíš tou zmenou...

vevesh
17. nov 2022

@minenkas tak podla zakonika zamestnavatel je povinny prihliadat na deti a ich vek v suvislosti s pracovnym casom a dovolenkami, ci sa ti to paci alebo nie. V mojom okoli v x-firmach mali automaticky cez prazdniny dovolenky rodicia s detmi, mimo prazdnin bezdetni...

minenkas
17. nov 2022

@vevesh jedného žena je na materskej ,druhého žena nepracuje ,prázdniny majú dva mesiace a ja sa mám prispôsobiť im keď môj muž má len dva týždne cez leto dovolenku

sisaka
17. nov 2022

@vevesh to fakt? U nás sa teda nediskriminuje a to ani pozitívne. Takže keď niekto zoberie u nás prácu na 4 smeny, tak sa ráta s tým, že ich môže robiť. Je fakt, že u nás sa na pohovoroch sukromne veci nevypytujú, keďže nikoho do toho nič nie je koľko máš deti a či sa ma o ne kto starať. Ak koli dieťaťu (či čomukoľvek inému, nemusíš nič vysvetľovať) nemôžeš sem-tam robiť nejakú smenu môžeš sa s niekym vymeniť, ale nikto to nemôže tomu druhému nakazať, je to tvoj problém, či si nájdeš náhradu. Taktiež dovolenky. Tam to síce nemáme až tak spravodlivé, lebo sa to odvíja od odpracovaných rokov, takže ak na rovnaký termín chcú 2 ľudia vyhrá ten, čo ma viac odrobených rokov v organizácii. Žiadne prihliadanie na to, že ma niekto deti, o deti sa majú starať rodičia a tí si hľadajú aj opatrovanie, či už počas školskeho roka, či prázdnin, či sviatkov. Neviem prečo by som si nemohla zobrať v lete dovolenku len preto, že nemám deti a musela by som koli tomu chodiť v máji 🙃 Mame kolegu - moslima a pravidelne si berie okolo Vianoc dovolenku na tri týždne (chodi do Turecka a mohol by hocikedy inokedy, keby chcel) a má úplne u prdele, že tým odstavuje kresťanov, čo majú malé deti a radi by boli na sviatky s rodinou doma. Zase nebudeme niekoho diskriminovať, že si nemôže zobrať dovolenku, lebo nemá sviatok…

vevesh
17. nov 2022

@minenkas toto je aj o komunikacii, ale ako som povedala, z mojej skusenosti by takato ziadost nepresla. Bezdetni su bohuzial posledni v rade s poziadavkami, co z urciteho uhla je aj spravne, lebo ked mas deti a prazdniny (a zatvaranie skolok a skol) a ziadne babky/tetky po ruke, tak vykryt to s muzom je hrdinsky vykon (a nehovoriac o samoziviteloch)...

vevesh
17. nov 2022

@sisaka v nemecku neexistuju ocr a zamestnanec ma pravo na 1x dovolenku 3 tyzdne v kuse do roka. Automaticky sa na dovolenky cez prazdniny davaju ludia s detmi (v nemecku je to relevantne kvoli odvodom aj urcitym narokom, cize normalne predkladas zamestnatelovi rodne listy deti pri nastupe do prace). Bezdetni maju dovce mimo prazdnin. Ale ludia sa tu nestazuju, lebo najdrahsie dovolenky su cez prazdniny (skrz toho, ze dieta nesmies vziat zo skoly mimo prazdnin, normalne to dieta stopnu na letisku a neodletis, ak nemas potvrdenie, co ti skola ani nahodou neda😄) a mimo prazdnin najlacnejsie, takze bezdetni su happy jak dva grepy, ze mozu za babku na zanzibar ci na mallorku s rukou hore...😀😀😀

sisaka
17. nov 2022

@vevesh 🤦‍♀️ Čistý komunizmus + tá škola 😲 To by ma švaclo, na budúci týždeň beriem syna na týždeň do Mexika, je mi úplne jedno, aký postoj zaujme škola, je to moje dieťa a keď uznám, že týždeň absencie ho nezabije, tak ide. Bežne vynecháva koli hokeju a vynechal už aj koli dovolenke, ešte za starých čias, keď sme neboli zavretí… Na dovolenku idem vtedy, keď to vyhovuje mne a keď mi to zamestnávateľ schváli, nie keď mi to odobrí škola. V Nemecku majú pocit, že štát vlastní deti, či z čoho toto vychádza?
A k OČR u nás tiež nie sú, ale dostaneš neplatené voľno, ak máš dieťa choré

miskakyska
17. nov 2022

Zažila som v dvoch zamestnaniach,kde nadriadený poslúchal podriadených🤮toto by som si nikde nikdy nedovolila k nadriadeným.. mám rozpis..dovidenia..makám a nespekulujem,zariadim sa podľa rozpisu.. nepáči sa mi idem het..to kto videl,aby nadriadení skákali,ako zamestnanci pískajú

autor
17. nov 2022

@zoro9836 ak poviem svoje budem v nemilosti alebo budem musieť odísť.

minenkas
17. nov 2022

@vevesh Každý z rodičů si může vzít ročně 10 pracovních dnů na péči o nemocné dítě – tak je definován zákonný nárok.
Samoživitelé mají nárok na celkový počet, tedy 20 dnů. U dvou dětí se počet dnů zdvojnásobí. U více než dvou dětí však existuje horní limit: je to 25 dnů pro každého z rodičů a 50 dní pro samoživitele.

Jaké podmínky musí být splněny?
Otcové nebo matky mohou zůstat u dítěte, pokud:

je dítě mladší než 12 let
lékař vystavil potvrzení
jsou z lékařského hlediska ošetřování a péče o dítě nutné
jsou rodič i dítě zákonně pojištěni
se o dítě nemohou postarat žádné jiné osoby žijící v domácnosti, např. prarodiče nebo au-pair
Toto období nepřítomnosti je pro zaměstnavatele nezaplacené a v tomto okamžiku skočí do zdravotního pojištění.
U dětského lékaře obdržíte separátní „neschopenku“ pro předání zaměstnavateli. Také pracovní nechopnost kvůli nemocnému dítěti by měl člověk nahlásit u pojišťovny.
K tomu Nemecku,kolega býva pravidelne doma s deťmi keď sú choré

autor
17. nov 2022

@marca12 nebrat si veci k srdcu, stále sa to učím

vevesh
17. nov 2022

@minenkas pred coronou boli 3 dni, teraz je to cez 20 dni jedneho rodica, samozivitelia maju viac. U mna ani jeden zamestnanec ocr nikdy nebral (ano, narok mal), ale je problem s danovym priznanim, so zdravotkou, s odpoctami. Za tie problemy to rodicom nestoji-vsetci si radsej prehodili zmeny s kolegami a vzali volno.

@sisaka zo skoly nesmies dieta vziat mimo prazdnin. Za den absencie je pokuta 400e/dieta/den. Uz som zazila aj to, ze kvoli neohlasenej dovolenke (ktora aj keby oznamena bola, bola by neschvalena), dieta opakovalo rocnik. Plus toto na letisku tiez🤷‍♀️ jednoducho tu na dovolenku s dietatom mozes ist iba cez prezdniny, nie cez skolsky rok.

letfenixa
17. nov 2022

@vevesh jeden žiak z mojej triedy išiel na dovolenku v 2.polovici septembra a potom si dovolil kolegyni nariekať, že chýbal, keď sa opakovalo na vstupnú previerku 🙄. Strasny prístup do života.

lb1984
17. nov 2022

@minenkas 10 dní to v akom zákone?

minenkas
17. nov 2022

@lb1984 neviem našla som na internete

autor
17. nov 2022

@jaroe presne aj každý má svoj súkromný život. Keď chce napr. trocha ťažsiu agendu inej kolegyne rohodiť medzi tie čo maju ľahšiu, len aby ju nedostala začne sa oháňať detmi