Návrat z materskej a prehodnotenie platu - skúsenosti

30. nov 2022

Dobrý deň,

ako ste riešili návrat z materskej na kvalifikovanú pozíciu platovo? Na materskú som nastúpila pred 5 rokmi mám 2, deti za sebou. Podĺa starej zmluvy som teraz na tom finančne dosť biedne s vzhľadom na odpracované roky a absolvovsné niekoľkoročné vzdelanie a kopec kurzov chcem samozrejme prehodnotiť mzdu na adekvátnu úroveň ako to robili mojím kolegom kým som bola na materskej.
Posielali ste žiadosť o prehodnotenie ešte pred nástupom, alebo ako ste to riešili? Ďakujem, prosím len tie čo ste to riešili.

zmrzlinka2021
30. nov 2022

Najprv niečo odrob a ukáž sa, lebo po 5 rokoch nepravovania je to trochu pre mňa drze

autor
30. nov 2022

@zmrzlinka2021 na pozícii som predtým pracovala 10 rokov takže som sa ukázala dosť ;)a vzhľadom na to, že má vyštudovanú VŠ 2st. plus veľa drahých školení by prehodnotenie platu bolo viac než vhodné nakoľko som platovo teraz na tom biedne po inflácií.

martul
30. nov 2022

No to je pekné, že máš VŠ a veľa kurzov, fakt je ten že si bola 5r mimo, takže nastúp, zabehni sa a potom žiadaj prehodnotenie.

eeffka
30. nov 2022

No dievcata trosku sa treba aj dovzdelat, zakonnik prace paragrqf 157, ak sa dvihalo plosne, mali by aj tebe. Ja by som sa ozvala

loginexistuje
30. nov 2022

ako mozes vyskusat ale po piatich rokov mimo prace si na urovni absolventa plus dve male deti (potencial na ocr a pod) to skor vidim na ponuku na ukoncenie pracovneho pomeru po tvojej ziadosti
vysokospecializovany a kvalifikovany ludia si nemozu dovolit na tolko vypadnut lebo zacinaju od znovu

loginexistuje
30. nov 2022

@eeffka ale jasne ak sa zdvihali tabulky alebo plosne ok ale ak dvihali kolegom za vykon roky praxe (realnej praxe) tak narok nema

eeffka
30. nov 2022

@loginexistuje su firmy kde kazdy rok dvihnu o %, pre inflaciu... rozne plosne , nepoznam konkr. situaciu, ale ako hovori Slaviknevyskusas/nevies

loginexistuje
30. nov 2022

ja som to riesila z pozicie veducej a teda tak ako pisem vyssie 😉
@eeffka hej jasne nech skusi ale teda musi pocitat so vsetkym ak tam mas pat rokov cloveka s ktorym je spokojnost tazko vymenis za matku co je pat rokov doma a pred navratom riesi zvysenie platu
ale zasa dnes je narocne zohnat normalneho zamestnanca ved nech skusi uvidi

autor
30. nov 2022

@loginexistuje klienti boli s mojou prácou roky spokojní a aj si ma vyžadovali. Mám odrobených 10 rokov po škole a roky počas školy cez prázdniny v špičkových najlepších firmách v našom odvetvím na SK. Mám zahraničné školenia ktoré stálu majland ako investíciu pre moju rodinu.

melanta
30. nov 2022

Zopakujem, čo tu už odznelo. Prestaň riešiť to, že máš školu, vzdelanie, školenia za majland, klienti si ťa vyžadovali. 5 rokov si mimo. Ak boli mzdy upravované plošne, pretože máte tabuľky a v interných smerniciach nastavené, že každý rok sa podľa tabuľky upravujú mzdy všetkým alebo každý rok sa dvíha mzda všetkým o infláciu, tak zvýšenie mzdy o toto žiadať môžeš. Ak sa u vás zvyšuje mzda nepravidelne, na základe výkonu človeka, nárok nemáš. Pýtať zvýšenie samozrejme môžeš, ale nárok nemáš, pretože za 5 rokov si žiadny výkon neurobila a tvoja prax spred 5 rokov je v tejto chvíli úplne irelevantná.

3009
30. nov 2022

Len si uvedom, že po piatich rokoch doma sa mnoho vecí zmenilo, si v inej východiskovej pozícii ako si bola bez detí-budú očr časté, takže by som pár mesiacov počkala, lebo za 5 rokov tam vyrástli aj iní šikovní ľudia, veď tvoju robotu niekto robil. Keď si si dovolila byť 5 rokov doma nebola si nenahraditeľná.

melanta
30. nov 2022

A taktiež navrhujem zmeniť stratégiu komunikácie v prípade žiadosti o zvýšenie. Prestaň sa oháňať tým, aké školenia za majland máš a čo si dokázala a argumentuj tým, aký prínos môžeš mať pre spoločnosť v nasledujúcom období vďaka tomu, že máš skúsenosti a na koľko si bola nejaký čas mimo, tak o to viac ešte aktívnejšia budeš. Jedna z dôležitých vecí je prestať žiť v minulosti a z minulých úspechov.

melanta
30. nov 2022

@3009 všetci sme nahraditeľní, len niektorí si myslia, že nie. 😉

autor
30. nov 2022

@melanta počas MD som absolvovala ďalšie vzdelanie.

loginexistuje
30. nov 2022

kedy si hovorila naposledy so zamestnavatelom ? co ti hovoril ? kedy sa vracias podla mna dohodni si stretnutie ohladom navratu a uvidis ako sa k tomu postavia a podla toho sa dopytaj i na potencionalne zvysenie

melanta
30. nov 2022

To nič nemení na tom, čo som napísala. Takže zopakujem. Ak vo firme máte nastavené smernice tak, že mzdy sa každý rok všetkým plošne upravujú o stanovené % či infláciu, zvýšenie mzdy o toto žiadať môžeš a máš na neho nárok ako každý zamestnanec. Ak sa u vás zvyšuje mzda nepravidelne a výlučne na základe výkonu človeka, pýtať zvýšenie samozrejme môžeš, ale nárokovateľné nie je, pretože za 5 rokov si žiadny výkon neurobila a je úplne irelevantná minulosť aj to, že počas MD si absolvovala ďalšie vzdelávanie. Na to, ako vzdelaná si, je dosť zvláštne, že toto nevieš pochopiť.

autor
30. nov 2022

@loginexistuje aj ja to rak vidím. Žiaľ ak by mi nevyhoveli, bude pre moju rodinu nutné, aby som si našla iníú lepšie platenú prácu alebo budem musieť prestúpiť ku konkurencii.

beata_k
30. nov 2022

Tvoji klienti uz maju davno v oblube niekoho ineho. A pre novych klientov si niekto koho nepoznaju a nemaju v neho doveru. No, ale skus. Ved uvidis.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pinkgirl
30. nov 2022

Určite to skús. Neviem aký je u vás systém šéfov, ale podaj si žiadosť, porozprávaj sa aj s priamym nadriadeným.
Ja ti pridám svoju skúsenosť - odišla som na MD, vrátila som sa počas RD naspäť po 17tich mesiacoch. Požiadala som u nás vo filiálke regionálneho riaditeľa o úpravu platu. Upravil, 20€ v hrubom 😵 ...okomentoval to že viac sa nedalo.

veroniq85
30. nov 2022

Len pre info sa nevracias z materskej ale z rodicovskej. A to je dost velky rozdiel. Po rodicovskej ti nie su povinný ani drzat povodne miesto ako pri materskej.

sonicka19983
30. nov 2022

Tak na takéto doťahovačky by som po materskej fakt že nemala odvahu.... radšej som prijala lepšie platenú pozíciu a tým pádom budem mať aj vyšší plat aj budem môcť v prípade potreby robiť z domu....a so šéfkou si volám pravidelne, aby videla že o prácu mám vážny záujem....my už dolaďujeme iba škôlku pre syna aby bolo všetko jak má byť....

autor
30. nov 2022

@pinkgirl omg :o

viki_lv
30. nov 2022

Neviem, koľko si zarábala predtým, ale v dnešnej dobe si takto sebavedome myslieť, že keď ti tu nezdvihnu plat hneď po 5r rodičovskej dovolenky, tak odídeš a bez problémov si nájdeš prácu, kde dostaneš zaplatené viac ako pred 5 rokmi, je naivita.

pinkgirl
30. nov 2022

Hej úsmevné teraz, vtedy mi bolo do revu... ale mám aspoň príhodu 😀

anonymous87
30. nov 2022

@veroniq85 to uz davno neplati. Po skonceni RD ti prinalezi tvoje povodne miesto ak nebolo zrusene

autor
30. nov 2022

@veroniq85 prosím ťa to prečo píšeš? Podľa mojich vedomostí, zamestnávateľ musí podržať miesto po RD zo zákona ak žena pracovala na zmluvu na dobu neurčitú.

zuzanaete
30. nov 2022

Mne zvysili plat automaticky, ked som sa po 5,5 rokoch vracala. Nic som neriesila. Mali sme system, ze kazdy rok sa zvysovali platy, riesil sa kazdy, ale zvysenie platu zalezalo od vykonu. Cize nie kazdy dostal rovnake %. Mozes najst sposob ako odkomunikovat alebo pockat 3-6 mesiacov a potom riesit na zaklade realnych vysledkov.

basska_b
30. nov 2022

Ja by som argumentovala inflaciou a inflacnou valorizaciou - ono, zas plati, ze za aku pracu sa zjednas, za taku budes robit. Navrat do prace je urcita prilezitost prehodnotit tieto veci. Ak sa vratis za stary plat a budes spokojne skuchat nozickami, tak budu velice prekvapeni, ked si po roku budes pytat zvysenie. Ak bolo to dalsie vzdelavanie podas MD financovane firmou, s tym by som sa moc neohanala... ale ak si si ho financovala sama, tak ok... mne napr. zvysili plat pri odchode na MD, cize teraz viem, ze ked sa vratim, tak to tam budem mat fajnove... lebo samozrejme pocas MD mi pisalo x naborarov... ale ked sa vyhrozis odchodom ku konkurencii, hrozi ti, ze sef pokrci plecami a povie, tak si chod

loginexistuje
30. nov 2022

kedy si naposledy komunikovala so zamestnavatelom ?