Návrat do práce počas rodičovskej a vplyv na dávku v nezamestnanosti

evelin05
28. jan 2023

Ahojte, viem, že týchto príspevkov tu už bolo, aj som si niektoré z nich prečítala no hľadám aktuálne info ak mi budete vedieť poradiť.
Vraciam sa do práce k pôvodnému zamestnávateľovi, zaujímalo by ma či potrebujem uzatvoriť novú pracovnú zmluvu, aby mi v budúcnosti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, alebo môžem pokračovať na pôvodnú zmluvu, z ktorej mi išla materská aj rodičovská dovolenka. Niekde som čítala, že návrat na pôvodnú zmluvu môže pokaziť budúcu materskú (ktorú už neplánujem), alebo podporu v nezamestnanosti.
Budem vďačná za každú radu.

anicka8989
29. jan 2023

@evelin05 môžeš pokračovať na pôvodnej zmluve. Ak si dohodnete nové podmienky treba si ich dať zakomponovať do dodatku.
Na pôvodnej zmluve by ti mal vzniknúť nárok na dovolenku atď. Čiže môžeš žiadať o čerpanie od dňa skončenia RD.
Dievčatá ktoré nechcú ísť spať do práce si dajú jeden deň dovolenky a potom ukončia pracovný pomer kvôli vyššej davke v nezamestnanosti

evelin05
autor
29. jan 2023

@anicka8989 platí to teda aj v prípade, keď som stále na rodičovskej dovolenke? Do textu som to nenapísala, ešte rok mi trvá RD no teraz sa preruší tým že budem zamestnaná.

anicka8989
29. jan 2023

@evelin05 tak v takom prípade rodičovský príspevok budeš ďalej poberať akurát budeš zamestnaná s tým že ti skončí prerušenie u zamestnávateľa (teda už nebudeš vedená na RD) začnú sa ti počítať dní poistenia a obnoví celé poistenie za RD. Čím sa neukratis ani do budúcna od podpory v nezamestnanosti

evelin05
autor
29. jan 2023

@anicka8989 ďakujem, ešte by ma zaujímalo či budem mať klasicky nárok na dovolenku, ocr prípadne P - priepustku

anicka8989
30. jan 2023

@evelin05 áno. Počas RD sa dovolenka kráti. Počas md dovolenka vzniká za podmienok ZP.
Na očr a pn je nárok. V prípade novej zmluvy som si nie úplne istá či nemusíte splniť podmienku odpracovaných dní.