Návrat do práce po roku

genijulka
30. júl 2024

Ahojte, prosím, aby sa vyjadrili iba mamičky, ktoré sa vrátili do práce skôr ako po 3 rokoch na materskej/rodičovskej dovolenke.
Chcem sa vrátiť do práce keď dcéra dovŕši prvé narodeniny. S dcérou bude manžel na otcovskej dovolenke.
Cítim, že potrebujem ísť do práce a zmeniť prostredie, stereotyp a rutinu. Som často sama s dcérou a už to nezvládam. Mám pocit, že som zabudnutá a ani sa nemám s kým porozprávať... Prežívate niečo podobné???
Dcéru milujem, ale pre svoju duševnú pohodu potrebujem zmenu. Verím, že mi niektorá z vás rozumie...
Na jednej strane sa do práce teším, ale na druhej strane mám výčitky, že by som mala byť ešte doma s dcérou. Samozrejme po finančnej stránke je náročné vyžiť z jedného platu a rodičovského príspevku.
Vrátili ste sa do práce už po roku od narodenia dieťaťa alebo aj skôr? Ako ste to zvládli?
Asi len potrebujem uistenie, že robím správnu vec. Keďže na Slovensku je zatiaľ väčšina žien doma s dieťaťom až do jeho 3 rokov.

Ďakujem aj za prečítanie tohto dlhého príspevku.

solange7
30. júl 2024

@genijulka ja som nemala ziadne vycitky. 😀

araavdva
30. júl 2024

Ja som sla do práce v dvoch rokoch dcéry. Výčitky nemám žiadne. Obe sme to už potrebovali. A u nás to bolo aj po finančnej stránke. Dostala som ponuku na pravú čo som vždy chcela robiť tak som ju vzala a neľutujem.

ella1234
30. júl 2024

@genijulka keby žiješ v inej krajine ani by si sa nad tym tak do hlbky nezamyslala lebo tam nemajú rodičovský do 3 rokov, okrem toho kedysi aj tu bolo bežné že deti boli v jasliach.
Píšeš ze to potrebujes pre svoju duševnú pohodu. Co viac potrebuje dieťa ako to ze mama bude v pohode?
Tým si si aj sama podľa mna odpovedala ✌️

top_manazerka
30. júl 2024

Výčitky? Prosím ta, prečo?? So synom som bola doma 6 mesiacov, s dcérou už len 4 mesiace. A sme tu..

zuzanka.zuzu
30. júl 2024

neblázni, dcéra bude s otcom, aké výčitky 🤷 ja osobne nie som zástanca jaslí pod 2 roky ale toto je rodič, kľudne choď, aj od 1.8. 😂

kaca222
30. júl 2024

Začala som chodiť do práce keď mal malý 6 mesiacov, zo začiatku na pár hodín. Postupne viac a častejšie sme sa striedali s mužom. Nechávala som mu odstriekané mliečko. Nemusíte mať vôbec výčitky keď bude dieťatko s otcom, je to rovnako rodič ako vy a len vám to ako rodine prospeje 🥰 ja mám výčitky, keď ho nechávam s opatrovateľkou a plače, vtedy mi to je ľúto. S tatinom sa budú mať super 👏🏼
Za mňa je najlepší balanc, ak môžete robiť na čiastočný úväzok alebo len pár dní v týždni. Keď som robila 40h/týždeň a muž bol doma, bolo to na mňa moc a malý mi chýbal. Teraz už chodíme obaja do práce, ale na čiastočný a je to super 😊 pri malom sa snažíme prestriedať a občas je s opatrovateľkou

hederamonstera
30. júl 2024

A myslis ze ti praca k tomu pomoze? Nebudes pocitovat rovnaku “nudu a stereotyp” po urcitych mesiacoch? Nepomohol by ti nejaky konicek? Ono to s detmi po 1 roku zacina byt veselsie, vydrzia dlhsie hore, mozte vyletovat, spoznavat inych.
Ak nie, tak to urcite zvladnes aj takto 🙂 len aby ti to nebolo luto

espeo
30. júl 2024

Ja som pri oboch išla do práce po roku a pol (7r rozdiel medzi nimi). Pri prvom som bola pripravená na tento krok. Nebola som doma v pohode, nemali sme peniaze. Chodila k nám pani na stráženie. Bola úžasná.
Pri druhom mam výčitky doteraz a budem mat navždy. Doma som bola spokojná, peniaze sme až tak nepotrebovali. Ale slubila som v praci, ze o rok a pol sa vratim.... Bola to veľká chyba.
Takže ak si sa sama rozhodla a si so svojím rozhodnutím stotoznena, chod do práce. Nemáš to prečo ľutovať.
Jedna moja kamoška začala pracovať veľmi skoro a hovorieval, že si chodila do práce oddýchnuť. Ďalšia - sklucena, neuroticka matka išla po 10 mesiacoch do práce. Normálne rozkvitla... Každá sme iná...

juliet86
30. júl 2024

no. po roku uz su,z deti partaci. ja napr neznasam,cas do 7 mesiacov. potom ked uz papaju ine ako mna. sadnu v kociku. tak uz uplna pohoda lahoda.
ak by si chcela mat lepsiu matersku mne pomaha toto:
chodit do herniciek do materskych centier najst si kamosku mamku na materskej chodit na kruzky a cez vikend mat,vzdy par hodin bez dietata. pripadne opatrovatelka na par hodin

louise
30. júl 2024

Pri oboch som sa vrátila do práce po roku, deti boli v jasličkách. Obe to znášali bez problémov po psychickej aj zdravotnej stránke a ja svoju prácu milujem a tešila som sa do nej. Do ich 3 rokov som pracovala vždy na skrátený úväzok a vyzdvihovala ich z jasličiek skôr, aby sme si užili aj dosť spoločného času. Neľutujem naše rozhodnutie, pre moju psychickú pohodu a finančné zázemie našej rodiny to bolo pre nás dobré rozhodnutie. Každá sme iná a v inej situácii, treba sa rozhodnúť podľa seba.

doriiis
30. júl 2024

Absolútne neľutujem že pri oboch deťoch som išla skôr do práce.Pri synovi po dvoch rokoch,pri malej po roku.
O deti bolo v mojej neprítomnosti kvalitne postarané a ja mám vďaka tomu dodnes skvelú prácu.Vycitky som nemala žiadne.Preco aj?

petamich
30. júl 2024

@genijulka sla som do prace, ked mal 2 roky, manzel siel na matersku, vycitky nemam ziadne 🤷‍♀️

palicka
30. júl 2024

Tiež som šla skôr ako v roku… pre dobro všetkých… neľutujem…u mňa to síce nebol úplne full time, ale aj keby, šla by som… žiadne odlúčenie sme nepocítili, dokonca bol na materskom mlieku ešte veeeeela mesiacov (odstriekavala som a aj dojčila).

cookie29
30. júl 2024

sla som. nezijem na SK, nemala som na vyber. Pri starsom som sa nevedela dockat, ale bolo to narocne dieta, cize mne to nesmierne psychicky pomohlo. Pri mladsom sa mi ist nechcelo :(
v realite Ta hrba mamiciek odsudi, pretoze ony by nesli. Z toho to mozno polka bude mysliet vazne a druha polovica sa neodvazi priznat, ze Ti zavidia 😉

hederamonstera
30. júl 2024

@cookie29 keby zavideli tak by sli nie?

mimi3008
30. júl 2024

@hederamonstera asi tak, ved to nie je povinne byt doma do 3 rokov. Deti su male len raz...

luccija
30. júl 2024

Tak to tak cítiš, tak sa vráť do práce.Ked to nebude dobre zostaneš zase doma.Pokym nevyskúšas nezistis...možno zistíš, že to bude ešte horšie🙂

hederamonstera
30. júl 2024

@mimi3008 Asi tak, ale autorku chapem, tiez som mala obdobie kedy som mala toho plne zuby a chcela ist spat do roboty, lebo to som videla ako jedinu moznu zachranu od deti…potom som si uvedomila kolko dalsich povinnosti pribudne a ako sa zrychli zivot, dohodla sa s manzelom, ze ich bude mat viac aj on na starosti (teda ja budem mat cas pre seba) a opat som si zacala uzivat pomale rana a lenosenie a hranie v posteli, kludny den podla nasho zelania..plus som dala 2,5 r na 2-3 dni do jasliciek a teda, konecne to zacina byt materska DOVOLENKA. Ale samozrejme velku rolu v tom hra to, ze mladsi uz ma 14m a teda je pohyblivejsi a rozumnejsi. V takomto nastaveni mi je az smutno ze to o 2 roky skonci

mimi3008
30. júl 2024

@hederamonstera Verim ti...ja som uz teraz v lete zacala ciastocne chodit do prace po viac, ako 5 rokoch. Od polky septembra uz budem chodit na full time, mladsi uz bude mat na jesen 3 roky, ide tiez do skolky a uz mi je teraz luto, ze toto sice narocne, ale krasne a neopakovatelne obdobie konci, napriek tomu, ze svoju pracu mam velmi rada a celkom sa tesim. A presne tak, starsi syn ma za sebou prvy rok skolky (nastupil ako 4 rocny), takze som rok bola doma len s mladsim (i ked na jesen a v zime bol starsi viac chory doma, nez v skolke) a bol to ozaj oddych, aky som nezazila ani prve 2 roky, kym som mala len 1 dieta, lebo starsi bol a aj je, velmi narocny.

lossless
30. júl 2024

@genijulka suhlasim s komentom vyssie ze po roku to zacne byt lepsie, dieta chodi, zacina rozpravat a stava sa z neho partak na vylety a je vacsia pohoda

Ja som sla do prace a otec na matersku v cca 16m z dovodov ako mas ty a lutujem to s odstupom, myslim ze viac casu pre seba a konicky by to vyriesilo lepsie

cookie29
30. júl 2024

@hederamonstera spolocensky tlak je slusna paka. Hadam mi nebudes tvrdit, ze dnesni ludia co na srdci to na jazyku. Mnohe si nepriznaju same sebe, ze by menili, ine mozno vedia ale neodvazia sa povedat.

hederamonstera
30. júl 2024

@cookie29 ale skor sa mi to k tomu nehodi, mam skor pocit, ze je tlak na to, aby matky tak dlho “nelenosili” doma

olimuc
30. júl 2024

V zahranici 3 roky neexistuju 🤷🏻‍♀️, takze kto na Sk vyuzije ok, kto ide do roboty skor tiez ok…. Ine krajiny na jasle a pod nevyhynuli, co je pre mna uplne nepochopitelne napr 9 rokov doma a zamestnavatel je povinny drzat miesto … po 9 rokoch doma je zamestnanec uplne nepouzitelny

anna_anicka83
30. júl 2024

@genijulka Ja som išla od prvej, keď mala 1 rok a 7 mesiacov. Od druhej v 2 rokoch. Tiež s nimi ostal manžel rok doma. Rozdiel medzi deťmi 6 rokov. Ja by som napr. nedala reťazovú materskú. Niežeby ma byť s deťmi doma extra ubíjalo, ale takto mali mňa, mali aj tata. Dostali čosi iné do výchovy, aj peniažkov na zážitky bolo viac. Aj pracovné som sa posúvala. Momentálne som na RD, nastupujem v auguste do roboty, bude mať dieťa 2 roky a 4 mesiace. Mala som v pláne ísť od roku a pol, ale úprimne necítila som to tak. Pri tomto poslednom by som kľudne dala aj tie slovenské 3 roky😉Ja byť tebou ak je možnosť, tak by som ešte do toho 1 a pol roka dieťaťa bola doma. Ale keď cítiš, že to potrebuješ a budeš to zvládať, nebude ti ľúto, že nie si doma, tak choď do toho.

letfenixa
30. júl 2024

@genijulka išla som, neľutujem. A keď bude dieťa s otcom, tak super.

jazula
30. júl 2024

@genijulka Do práce som sa vrátila v 10m dcérky. Partner s ňou bol potom na RD do jej 2r4m, potom išla do súkromnej škôlky. My sme to mali tak, že pondelok-piatok som bola v práci ja, v sobotu bol v práci partner a ja s malou (“na materskej” 😁) a nedele spoločné. Nám to fungovalo, obaja sme sa aj odventilovali v práci, partner má s dcérkou super vzťah a funguje ako plnohodnotný rodič. Nevýhoda bola, že varenie a upratovanie tak nejako prenesené na neho neboli 😂

anna_anicka83
30. júl 2024

@hederamonstera Áno, aj toto. Ja si to uvedomujem až teraz pri tomto poslednom dieťati. Že sa ten čas dá inak zariadiť, ten prvý rok materského stereotypu je len zrnko piesku v púšti a ten čas s deťmi je tiež iba na okamih. Rýchlo to ide a vrátiť sa to nedá. Ale prišlo to až jedným odrasteným dieťaťom a vekom😀Ľutovať, že som išla skôr, neľutujem. Nehrabem sa vo veciach, čo nejdú zmeniť. Ale takisto neľutujem, že pri tom poslednom som doma rada a ostala som najdlhšie ako sa dalo.

animus
30. júl 2024

@genijulka aktuálne riešime presne to isté. Syn má rok a ja chcem ísť do práce. Tiež sa vo mne bijú tie pocity ale povedala som si, že predsa neodchadzam navždy. Pôjdem do prave, odrobim si svoje a keď prídem domov budem sa plnohodnotne venovať deťom (ja mám dve 🙂, ešte mám starsiu slečnu). Obávam sa, že by som sa asi zbláznila ešte ďalšie dva roky doma 🙂

jar_ka
30. júl 2024

Ja som nastúpila späť do práce, keď mala dcéra 18m, manžel ostal doma na materskej. Nemala som výčitky, pretože manžel je plnohodnotný rodič a vedela som, že sa o ňu postará rovnako dobre ako ja. Ani s odstupom času neľutujem, bolo to najlepšie rozhodnutie. Manžel zistil, že byť doma s dieťaťom nie je ,,dovolenka" a majú úplne iný vzťah ako predtým, keď sa videli 2-4h denne.

betulinka1
30. júl 2024

@genijulka ja som maleho dala v 1,5 roku do jasiel. Musela som ako slobodna mamicka zacat zarábať. Takze ked bude doma otec, je to super. Moj maly ako extrovertné dieta bol velmi spokojny, do jasliciek sa vyslovene tesil. Skor som prve tyzdne mala slzy po ceste do prace ja 😉.