Návrat do práce po rodičovskej

8. sep 2024

Ahojte, o mesiac mi konci RD, planujem pisomne oznamit zamestnavatelovi navrat do prace. Mozem zaroven v oznameni o vrateni do prace napisat aj poziadavky k zmene pracovneho casu a vyske novej mzdy? Vzhladom na to, ze som na MD/RD 6 rokov, mzda je k dnesnemu dnu neprimerana... Dakujem za kazdu radu

zuzanockamt
8. sep 2024

Skúsiť to môžeš. Len aj ten čas, ktorý si bola mimo práce, je veľmi dlhý. Budeš na úrovni kolegov, co sa týka skúseností? Je to súkromná sféra?

autor
8. sep 2024

@zuzanockamt ano, sukromny zamestnavatel... Za povodnu mzdu sa vratit urcite nechcem, lebo je neprimerane nizka vzhladom na mzdy v podobnej sfere... O svojich skusenostiach nepochybujem, sice mi bude tyzden/dva trvat kym sa do toho znova dostanem, ale to je podla mna akceptovatelne.

zuzanockamt
8. sep 2024

Vyskúšaj, uvidíš. Miesto prijať nemusíš, môžeš hľadať inde, keď si si istá svojimi kvalitami a vzdelávala si sa a pracovala na sebe za tých 6 rokov.

petamich
8. sep 2024

Podla mna to je nevhodne tymto sposobom, mala si nejaky kontakt so zamestnavatelom pocas toho obdobia? Okrem operativy suvisiacej s materskou/rodicovskou?

Po 6 rokoch napisat mail rada by som oznamila navrat do prace k xy, nastupny plat yy a upravenym pracovnym casom, akokolvek to korektne napises, podla mna to nie je najvhodnejsi sposob. Napis, ze by si sa rada vratila k terminu xy a pred tym by si sa rada stretla a prediskutovala podmienky navratu a preberte to osobne a nie cez mail po 6 rokoch.

maciatkolulu
8. sep 2024

Akože....6.rokov mimo. Chystáš návrat ako anglická kráľovná🤣chces upravený pracovný čas,zvýšený plat a samozrejme rátajte všetci s ocr,prázdninami atď ..rozhodne sa o teba pobijú.

zuzanockamt
8. sep 2024

@maciatkolulu Obdivujem jej sebavedomie. Ale nech skúsi. Možno uspeje.

petamich
8. sep 2024

@maciatkolulu podla mna je uplne v poriadku dohodnut si podmienky nastupu, rovnako ako aj riesit otazku platu 🙂 tiez som to riesila ale naozaj by mi nenapadlo buchnut to do mailu a ocakavat pozitivnu reakciu 😬

ono vela zalezi aj na tom, ci bol nebol kontakt s tym zamestnavatelom, velmi casto nie je a 6 rokov je dlha doba a potom aj ta vyjednavacia pozicia je taka no, nie uplne dobra

petronelag
8. sep 2024

@petamich Aj ja si myslím, že najprv napísať mail iba s oznámením, kedy sa plánuje vrátiť do práce, ešte ak by aj o aký upravený pracovný čas by mala záujem. Ďalej už podľa ich reakcie, po 6 rokoch sa dosť veľa zmenilo.

mamina7070
8. sep 2024

Chceš aby ti navrhol dohodu a odstupné? Na tvoje podmienky pristúpiť nemusí môže ti nariadiť čerpanie dovolenky

yoxinka
8. sep 2024

Ideš do toho príliš sebavedomo. Ja som sa vracala po 3 rokoch aj po 6 rokoch do práce. Vždy som si osobne dohodla stretnutie ss vedením pár mesiacov vopred a osobne sme prebrali naše očakávania a možnosti. V prvom prípade mi bol umožnený 6hodinový pracovný čas a mala som aj výhodné podmienky. Keď som sa vracala po 6 rokoch podmienky v zamestnaní sa veľmi zmenili a vzhľadom na okolnosti sa moje predstavy a predstavy vedenia veľmi rozchádzali. Tak sme si len popriali všetko dobré ja som sa šla zamestnať inde.

petamich
8. sep 2024

@petronelag uplne suhlasim 🙂

joannita
8. sep 2024

Autorka, pytat vyssi plat a zmemenu prac dobu je ok, ale urcite nie tymto sposobom - emailom.

mircalla
8. sep 2024

@autor Oznamit si to mala skor. Ja som davala vediet 2 mesiace pred. Akoze aby si nebola prekvapena, ze sa tebou rozlucia. O zamestnanca, co bol 6 rokov doma sa trhat nebudu.

mircalla
8. sep 2024

@autor A rozlucia myslim tym, ze nemaju zaujem ani za rovnaky plat. Dost si fandis po 6 rokoch. Ak si si nimi nebola v kontakte, je vysoko pravdepodobne, ze si uz odpisana. Realita

ysseba
8. sep 2024

Mne zvýšili hneď plat sami od seba, bola som doma s dvoma deťmi po sebe, 5 rokov, takže platy boli úplne inde. Ale hneď mi personalistka povedala, že mi zvyšujú nie o maximum čo môžu, lebo veď nevedia po tak dlhej dobe, či budú spokojní, ale že po mesiaci si môžem žiadať zvýšenie. Bol to ich štandardný postup, aj kolegyne mi hneď hovorili, že po mesiaci nech si pýtam zvýšenie. Ale je ešte teba povedať, že to bola verejná správa, takže tam sa k týmto veciam stavajú trošku inak - a teda, že sa netvária, že dávajú zo svojho 🙂

mircalla
8. sep 2024

@ysseba Robila som v korporate. Plat pocas RD sa nikdy nikomu nezvysoval. Takze bud ides za rovnaky alebo cau. Je to rozne.U teba jednali velmi seriozne

lienka.7
8. sep 2024

@autorka píšeš 2 rôzne "oznamy".
Prvý je návrat do prace po RD, druhý je žiadosť o úpravu prác.casu.
Co sa tyka mzdy, toto je na osobné rokovanie. Nie, ze ty ziadas. 6 rokov si bola doma, najskôr sa aspoň mesiac zapracuj a potom ziadaj.

lienka.7
8. sep 2024

@autorka a ešte doplním, pokial si chcela zvýšiť plat, mala si už vopred predtým komunikovať s vedením. Napr.nastup k septembru... tak minimálne už pred letom si si mala dohodnúť také neoficiálne stretnutie s vedením, kde ako prve oznamis, ze teda máš záujem sa vrátiť (lebo zamestnavatel nemusi mat záujem ta vziať naspat), po druhé, ze vzhľadom na situáciu by si potrebovala upraviť pracovný čas a ako posledne... by som slusne nahodila tému platu. Ano, síce som bola toľko a toľko doma, čas pokročil, platy sú niekde inde, preto určite po mojom zapracovaní by som mala záujem predsiskutovat aj tento aspekt.
Pokial by si mi ako zestnavatelovi poslala list/mail, ze vraciaš sa vtedy a vtedy a chceš upraviť čas a mzdu, tak ti odpíšem ze úprava času nie je možná a mzdu ti nezvýšim a odídeš aj sama, neboj sa. Cize si veľmi dobre zvaz silu svojej vyjednávacej pozície.

mircalla
8. sep 2024

@lienka.7 Suhlasim, mesiac pred po 6 rokoch je ozaj neskoro davat vediet, ked chcem este aj lepsie podmienky. Najprv by som zistila, ci so mnou vobec pocitaju. Nasledne riesila lepsie podmienky. U nas vo firme sa zbavili aj x ludi, co sa vratili do 3 rokov. Nezakonne, ale vedia v tom chodit. Pravda, teraz je situacia ina, vtedy bol ovela vacsi dopyt ako ponuka. Velmi zalezi od firmy a odvetvia, 90% ludi je nahraditelnych pomerne lahko.

mamina7070
8. sep 2024

Po šiestich rokoch s dvomi malými deťmi je tvoja pozícia horšia ako čerstvej absolventky

merrysa
8. sep 2024

Za 6 rokov sa toho veľmi veľa zmenilo..predpokladám, že firma nestagnuje ale posúva sa vpred aj procesmi atď. Čiže vyhlásiť, že ti potrvá týždeň-dva, kým sa po 6 rokoch mimo pracovného procesu dostaneš do starých koľají je veľmi sebavedomé...tiež by som na to išla opatrne aby si vo finále nebanovala..

katkaba1
8. sep 2024

Ja to tak nereálne nevidim.
Moja kamarátka sa tento rok vrátila do pôvodného zamestnania po 6 rokoch doma s tým, že vopred žiadala dorovnanie platu. Súhlasiť zamestnávateľ nemusí ale taktiež Ty nie.
Oni sa dohodli, že po 3 mesiacoch kedy sa "zaučí" naspäť jej plat dorovná a tak sa aj stalo. Myslim, že je to fér a išla by som na skôr touto cestou. Držim palce.

mircalla
8. sep 2024

@katkaba1 To skutocne zavisi od firmy. Mensie firmy, teraz v takej robim, viem si to predstavit. Zahranicne korporaty si pre nich len cislo bez ohladu na to aky/aka si dobry/dobra
Kazdopadne by som najprv zmapovala teren a nasledne riesila zmenu pracovneho casu a plat.

katkaba1
8. sep 2024

@mircalla nie je to zrovna menšia firma ale je zahraničná, možno aj to zavážilo, neviem. Jej to ale "klaplo", ak autorka za pôvodnú mzdy pracovať aj tak nechce tak by bola škoda neskúsiť nástup s požiadavkami, možno to klapne aj jej.

mircalla
8. sep 2024

@katkaba1 Ja som vzdy robila v zahranicnych firmach. Malo informacii, dolezite je, ci ide o nejaku ozaj vysokokvalifikovanu pracu, na ktoru sa tazko hladaju ludia. Ale tych 6 rokov aj tak jej agendu niekto robil. V realite sa paragrafy zo zakonnika prace casto nedodrziavaju, vedia si najst cestu aj ako sa ta zbavit, ked chcu, mozes sa ist sudit.
Takze dolezite je, ci ju zamestnavatel potrebuje a chce. Nepise, ci boli v kontakte alebo len teraz po 6 rokoch ide oznamit navrat, o aku pracu ide, tazko sa k tomu vyjadruje.

autor
8. sep 2024

Ano, boli sme v kontakte so zamestnavatelom, v priebehu tohto roka viackrat... Kym som pracovala ja, robila som svoju pracu sama, teraz su na mojej pozicii dve dievcata, ktore si pracu medzi sebou delia + maju na vypomoc brigadnikov, takze asi tak... A nemyslim si, ze by som mala nastupit za povodnu mzdu, nie som ani prilis sebavedoma ale skor pozeram na celu situaciu realne.

vevebono
8. sep 2024

Ja by som si toto nedovolila vo firme kde som zamestnaná. Oznámiť návrat samozrejme. Ale dohodla by som si stretnutie a tam by som žiadala zvyšok. Určite nie v oznámení o návrate do práce.

petronela1985
8. sep 2024

Vhodnejšie je osobne sa o tom porozprávať s vedením. Moja kamarátka šla na reťazovú materskú, do práce tiež hádam po 6-7 rokoch, nezvláda to. Večne v červených číslach, ako jediná z oddelenia. Časy sa zmenili, zmenili sa podmienky, viac sa od nej očakáva. Večne ťahá nadčasy a nič nepomáha. Nezvládla nabehnúť a to je tam už dva roky po RD. Kolegom sa to nepáči, samozrejme, nechcú za ňu ťahať.

luccija
8. sep 2024

Plat a ostatné si dohodni osobne

30katrusa40
8. sep 2024

A ráta s tebou zamestnávateľ ? On ťa nemusí zamestnať . Jednoducho ti dá nadbytočnosť a si vybavená.