Nastúpila som do novej práce a včera som zistila, že som tehotná

sabinka2019
10. sep 2020

Potrebujem poradiť 2.9.2020 som nastúpila do novej práce a včera som zistila že som tehotná, predtým sme sa snažili cez rok a stále nič teraz to bolo celkom nečakané... Zamestnávateľovi dám vedieť dneska že som tehotná. Ide o to že pred tým som pracovala na polovičný úväzok a až teraz na celý, na matersku musím pracovať min. 270 dní pred pôrodom keď sa nemýlim.
Keby som išla na PN až do pôrodu tak by mi vyšla ta materská? Som v skúšobnej dobe 3 mesiace.
Ďakujem

mogaa
10. sep 2020

@sabinka2019 z pôvodného zamestnania

mogaa
10. sep 2020

@sabinka2019 na materskú budeš mať nárok ak splňaš tú podmienku 270dní aktívneho NP/do toho sa ráta aj PN v čase pracovného pomeru)

sabinka2019
autor
10. sep 2020

@mogaa 2 roky som pracovala na polovičný úväzok mesačne 312€ a až teraz od tohto mesiaca 700 € tak keď pôjdem na PN a budem na PN do pôrodu tak my to vyjde? A zamestnávateľ má môže prepustiť ak pôjdem na PN a som v skúšobnej dobe?

mogaa
10. sep 2020

@sabinka2019 ano zamestnávateľ ťa môže v skúšobnej dobe prepustiť....ale na materskú nárok budeš mať tých 370eur a potom budeš v tej výške poberať aj RP....podmienku aktívneho NP 270dní za posledné 2roky máš splnenú...aby sa ti rátala materská z tohto zamestnania musíš reálne odrobiť min.90dní bez PN a dovolenky.....

ckatka
10. sep 2020

A neoplatí sa.ti.aspon do.konca roka tu zostať pracovať?

veronikaszabova
10. sep 2020

@sabinka2019 ak u noveho zamestnavatela odpracujes minimalne 90 dni bez PN a OCR, tak sa ti bude materska ratat z noveho PP

miiriaam
10. sep 2020

@sabinka2019 to načo mu ideš už hovoriť? Véd ta môže prepustit hneď.. Véd počkaj do konca skúšobnej doby, dokym nebudeš mať knižku..

sabinka2019
autor
10. sep 2020

Ďakujem za rady, počkám ešte to teda nebudem hovorít. Áno budem pracovať min. Do konca roka.

lucka_ke
10. sep 2020

prečo hneď na PN? vydrž min. skúšobnú dobu, zároveň budeš mať 90 dní v novej práci a MD počítanú z tohto príjmu

smileba
10. sep 2020

A načo to chceš oznámiť zamestnávateľovi už teraz? Počas skúšobnej doby ta môže vyhodit aj keď si tehotná...ja som tak isto pred dvoma rokmi nastúpila do novej prace a zistila ze som tehotná a oznámila som to až po skúšobnej dobe, keď som už bola v 5m

laura164
10. sep 2020

Ja by som mu to tiež oznámila až po skúšobnej dobe, schovaj brucho, nikomu to nehovor, ale ak máš ťažkú prácu, ktorú by si nezvládla robiť, tak mu to povedz alebo teda PN

ivangeline
10. sep 2020

Ktovie či budeš ešte potom tehotná... Ja by som nič neoznamovala, pokým nie je vidno. 🤷 Plus, si to nepobabres a prejde skúšobná..

sabinka2019
autor
16. sep 2020

@ivangeline neviem vlastne čo mám robiť pretože som začala krvácať išla som na pohotovosť dali mi duphaston teraz už len špinim ale povedal mi doktor že môže to byť aj predviesť potratu tak neviem či mám ísť do roboty alebo radcsej na PN

maciatkolulu
16. sep 2020

@sabinka2019 nuž čo k tomu napísať... Ľutujem zamestnávateľov a absolútne sa nečudujem, že nechcú zamestnávať mladé ženy a tobôž s dieťaťom, plánovala si PN a vidíš, dôvod sa ti sám ukázal. Preto ja radšej hviezdy nedráždim a som úprimná. Véd ak by si nemala problémy, prečo by si nemohla normálne odpracovať až do materskej? Mat normálne MD vypočítanu z nového platu? Prečo zbytočné vymýšľať, keď by nebol dôvod a riešiť, až keď by bol dôvod? Ja keď to tu čítam, tak som šťastná, že nemusím byť zamestnávateľ a ze nehľadám prácu....

miiriaam
16. sep 2020

@maciatkolulu ty si sa aj zamyslela nad tým co si napísala? Ona možno prežíva potrat a ty tu píšeš o zamestnávateľovi? Mohla by som okašľať celú prácu a všetko okolo toho.. Namiesto podpory ju ešte viac vystresujes..a to načo?

evora
16. sep 2020

@maciatkolulu Zamestnanec je otrok, ktorý nemá právo založiť si rodinu, či ako? Kapitalizmus v praxi 🤮 Žena píše, že sa je dlhšie nedarilo otehotnieť, v jej situáciu by som kašlala na to, čo povie zamestnávateľ...Mimochodom, materskú ani sociálnu dávku nevypláca zamestnávateľ, on iba odvedie odvody počas doby, kedy reálne zamestnanec vykonáva prácu. Tak už prestaňte ľutovať zamestnávateľov

maciatkolulu
16. sep 2020

@miiriaam čítaj poriadne a od začiatku....
@evora nie, nie je otrok, treba byť fér a väčšinou co dávaš aj dostávaš. Mimochodom zamestnanec väčšinou investuje do zamestnanca, za školy a pod a zamestnanec cusi a už plánuje PN. To nie je fér. Ale každý ako chce...