Nástup do práce po rodičovskej a nočné zmeny

ada12sk
24. jan 2013

Maminy chcem sa Vas spytat ci mi neviete poradit,mam nastupit do prace,ale ja som robila stale v noci ci je nejaky zakon na to ze ked mate male dieta,nemali by ste chodit na nocnu...

liz_lemon
24. jan 2013

@ada12sk nic take nie je, zakonnik prace nezakazuje nocnu pracu
§ 98
3) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci
d) ak o to požiada tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena.

sissy27
24. jan 2013

@ada12sk
@liz_lemon existuje niečo také, ak by si bola slobodná matka, resp. osamelý rodič starajúci sa o dieťa tuším do 15rokov, že ti musí zamestnávateľ vyjsť v ústrety s prac. časom, aspoň existovalo... neviem presne ako to bolo, viem že na mňa sa to svojho času vzťahovalo, ale nikdy som to nevyužila... pozri si zákonník práce 😉

liz_lemon
24. jan 2013

@sissy27 ale ak nie je osamela, tak ma smolu
§ 87
(3) Zamestnancovi so zdravotným postihnutím, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.
§ 164
(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

ada12sk
autor
25. jan 2013

@liz_lemon
@sissy27 dakujem Vam pekne,takze nakolko ja manzela mam,ale aj tak som z malym vacsinu casu sama nakolko muz jazdi MKD musim robit tie nocne zmeny...dobre som to pochopila?Myslela som ze sa im vyhnem,ale si nie...no co uz ☹

sissy27
25. jan 2013

@ada12sk no ak nemáš ústretového zamestnávateľa alebo kolegov,ktorí si to s tebou vymenia, tak áno... inak ja som robila dlhé roky nočné kým bola juniorka malá, a nebolo to také zlé, mne to celkom vyhovovalo... a to som s ňou bola sama 😉

ada12sk
autor
25. jan 2013

len ja som pred materskou robila len nocne zmeny,bohuzial moja pozicia to tak vyzaduje,vtedy mi to nevadilo,len teraz jak mam maleho no neviem ako to budem zvladat...a vlastne este je otazne ako dopadnem,lebo na mojom mieste je niekto iny a neviem jak maju napisanu zmuvu s nim,mali by mat len na zastupovanie,ale ak nie ich chyba...

ada12sk
autor
25. jan 2013

@sissy27 😅