Nástup do práce a následné plánovanie tehotenstva

annakanva
20. jan 2023

Ahojte. Rada by som poprosila o radu. Som momentalne na materskej dovolenke, ktora mi konci 26.marca 2023. Chcela by som si čerpať dovolenku (zostatok mam 14 dni) a následne ist na 2 mesiace realne do prace na to iste pracovne miesto. Potom by som nastupila na rodicovsku dovolenku. Je to tak prosim mozne? Z diskusii som pochopila ze budem poberat aj plat aj rodicovsky prispevok. Zaroven Mam v plane v roku 2024 otehotniet, v tom case bude mat syn 2 roky. Z coho sa vypocitava materska?dostanem aj tehotensky prispevok? Budem musiet ist aj pred druhym tehotenstvom do prace, aby som neprisla o narok na tieto prispevky? Dakujem za rady.popripade mi pomozte, aby som nespravila nejaku hlupost..dakujem

lienka.7
20. jan 2023

@annakanva podla tohto ano.
Vsetko riešiš so zamestnávateľom.

aliziana
21. jan 2023

@annakanva dať sa určite dá, počas práce nebudeš chránená pre prípadnou výpoveďou, takisto všetko by si mala nahlasovať zamestnávateľovi mesiac vopred (nástup do práce po materskej, nástup na rodičovskú), takže asi aj dosť závisí, aké máš vzťahy so zamestnávateľom, či vie, že chceš reálne robiť len 2 mesiace apod...
Zároveň, ak by si aj otehotnela do 3 r. veku staršieho dieťaťa, už to nebude reťazová materská, keďže si medzitým pracovala, tak pozor aj na to, ak by si mala skrátený úväzok a nižší plat, aby Ti to novú materskú nepokazilo. (Samozrejme, ak si zlepšíš plat, tak sa vylepší aj materská)
Na tehotenské aj materské by si mala mať nárok, pokiaľ si a budeš stále zamestnaná

lilinka88
21. jan 2023

Áno, je to možné, nie je povinnosť ísť na rodičovskú dovolenku. Musíš však min mesiac dopredu vždy zamestnávateľovi nahlásiť návrat z materskej, nástup na RD. Ak by ti pracovný pomer trval, máš následne nárok na tehotenské aj materské. Ak by si otehotnela v roku 2024, aj 13tt by nastal v tom roku, tehotenské sa počíta z predchádzajúceho roka (za podmienky,že ide stále o tento jeden PP a ten stále trvá), čiže z tej dovolenky a odpracovaného. Ak aj nástup na materskú bude v roku 2024, tak rovnako ako tehotenské z roku 2023. Tu však pozor,nejde uži reťazenu materskú,čiže neplatí podmienka,že materská musí byť min v takej výške ako predchádzajúca. Keďže sú reálne VZ, počíta sa z nich. Ak by nástup na materskú bol až v roku 2025 a celý rok 2024 by bol RD, materské sa počíta z predpokladaného VZ od zamestnávateľa a taktiež platí,že nejde o reťazenu materskú

annakanva
autor
21. jan 2023

@lilinka88 dakujem, vidim ze sa vyznate. Ak by som mala nastup na matersku v roku 2025, urcite by som isla pred nastupom na par dni do prace, pripadne v pripade rizikoveho rebotenstva vy som bola PN. Plat by ostal ten isty, pripadne vyssi(valorizacia platov) mne ude hlavne o to, aby som si este teraz trosku privyrobila, mam dobre dieta, homeoffice, ide tazka doba a musime sa obracat…

lilinka88
21. jan 2023

@annakanva tak treba mať na pamäti,že pokiaľ je dôvod na rizikové tehotenstvo, treba opäť min mesiac vopred informovať o návrate do práce, následne PN a samozrejme s PN súvisí dodržiavanie liečebného režimu a vychádzok,ak by vôbec v prípade rizikového tehu boli. No a v neposlednom rade treba zvážiť či zamestnávateľ nebude v takýchto prípadoch riešiť ukončenie PP

annakanva
autor
21. jan 2023

@lilinka88 ja sa do tohto zamestnania neskor uz ani nechcem vratit. Zamestnanie je v BA a my sme sa prestahovali na vychod. Preto chcem este toto vyuzit, kedze ten plat na vychode mat nikdy nebudem.