Nástup do novej práce a zistenie tehotenstva. Čo robiť?

zuzananina
26. okt 2011

Ahojte chcem sa spýtať na váš názor.. k 2.11.2011 mám nastúpiť do práce do teraz som bola na urade prace evidovaná len dnes som zistila ze som tehotná... snažili sme sa o to rok a pol od posledného potratu....Neviem čo mám v tejto situácii spravit v piatok mám ist podpísat zmluvu a v pondelok mam isť k ženskému. stale som dufala že otehotniem čo najskôr a nič az teraz sa to podarilo ked som sa konecne rozhodla a nasla si prácu ktora my vyhovuje keď mám už dve deti.... Prosím poraďte mi

mima77
26. okt 2011

@zuzananina záleží od toho, ako sa k tomu chceš postaviť.... nemusíš zamestnávateľovi oznamovať že si tehotná, ale zasa na druhej strane - keď to zistí, bude ťa považovať za podrazáčku... stalo sa mi, len to bolo trošku inak... tento rok som v máji nastúpila do novej práce - po jednom dieťati... a koncom skúšobnej doby - júl, som zistila, že som tehotná - neplánovane, nečakane, proste sa stalo... tehotenstvo mi potvrdil lekár až v auguste - čo už bolo mimo skušobnej doby, ale v septembri som zažala byť dosť riziková kôli krvácaniu a tak som to musela zamestnávateľovi oznámiť, ale zároveň ísť ihneď aj na PN - čo bolo potom, nechci zažiť - obviňovanie že som to vedela a plánovala, že som si potrebovala nájsť prácu, aby mi mal kto platiť materskú (hoci to neplatí zamestnávateľ! 😀) a ešte kadejaké očierňovanie a povýšenie do stavu podrazáčky a pod... ja som to dosť ťažko zvládala, hlavne preto, že to bolo neplánované a vôbec som nechcela ďalšie dieťa keď som si už konečne našla dobrú prácu...! píšem ti to iba preto, aby si dobre zvážila následky a či ti stojí za to zatajiť to zamestnávateľovi, lebo raz sa to aj tak dozvie a potom môžeš skončiť presne ako ja - hoci to nebola moja vypočítavosť, ale žije sa s tým dosť blbo... šéf proste nepochopí, že prečo si také niečo urobila - s tým rozhodne nerátaj! tak si to dobre zváž! držím palce pri rozhodovaní...

p3tra11
27. okt 2011

@zuzananina aku chces radu? Do prace chod 🙂 tvoja povinnost je podla noveho zakonnika prace pisomne oznamit zamestnavatelovi, ze si tehotna, mesiac pred nastupom na matersku... nastuduj si novy zakonnik, ten dost "chrani" tehotne a matky, drzim prsty, aby si nasla ustretoveho sefa...

peach
27. okt 2011

chod do prace aspon na pol roka do materskej, vsak peniaze sa urcite zijdu. ja som to spravila a jasne ze to bolo neprijemne ale par neprijemnych rozhovorov za to stoji.

yanni
27. okt 2011

@zuzananina Zuzka chod do prace. Zamestnavatelovi nie si povinna oznamit uz terza, ze si tehotna. Ano moze sa stat, ze ti bude nadavat a pod, ako to tu baby uz pisali. Ale pozrime sa na to aj z druhej strany. Kolko zamestnavatelov je podrazakov? Vypovede sa davaju ako na beziacom pase a zamestavatela nezaujima, ako ty a tvoja rodina bude zit. Vobec nemusis mat zle svedomie. Uz nie sme taky socialny stat ako za totacov, teraz si kazdy pcha do vlastneho vrecka, a hlavne ludia, co maju prachy. Ich nezaujima, ci ini maju alebo nemaju. Peniazky sa vam pri troch detickach zidu. Ked bude vsetko v poriadku, pracuj pokym sa ti da. Moze sa stat, ze ta vyhodi pocas skusobnej doby, ak nejaku mas v zmluve. Tym to bude vyriesene. Ale aspon si skusila 😉

Drzim palceky, jedno ako sa rozhodnes. Ale mysli na svoju rodinu. V kapitalizme uz neexistuje my ako spolocenstvo ale ja a moja rodina.

ellie13
27. okt 2011

ahoj @zuzananina,
nebojaj zamestnavatel je tiez len clovek a pokial je normalny tak to urcite pochopi. Urcite do prace nastup a teraz to neries,prve tri mesiace su aj tak neiste..a pokial by som bola na tvojom mieste ja tak pred koncom skusobnej doby by som im oznamila ako sa veci maju a dala by som im tak na vyber..nebudu ta moct obvinit,ze si ich "vyuzila" a pokial budu s tebou spokojni,uvidis,ze tu informaciu rychlo rozdychaju...

zuzananina
autor
27. okt 2011

Ahojte tak dakujem za radu... zajtra idem na podpisanie zmluvy tak som sa rozhodla a nastupim do prace a uvidim ako to bude dalej ved je pravda ako ellie13 piše tie prve tri mesiace nikdy niesu iste ved som to už prezila prve dve tehotenstva super a tretie bolo ukoncene v 10 tt a tak teraz uvidime ako to bude dalej......

elys
28. okt 2011

@zuzananina ahoj. ja som na tom asi tak ako ty 🙂 od 1.5.2011 som bola na urade prace. dala som v starej robote vypoved, lebo sme sa rok a pol snazili o babo a stale nic (mala som strasne vycerpavajuce a stresujuce zamestnanie a cele nedarenie sa som pripisovala tomu). tak sme sa snazili dalej a nic. ostali mi 2 mesiace kym mi bude chodit podpora v nezamestnanosti a bolo treba konat. tak som sa prihlasila na jednu poziciu, kde bolo 100 uchadzacov, 3 vyberove konania a mna si vybrali. nastupila som 3.10.2011 s tym, ze ani by ma nenapadlo, ze som tehotna. zatial mi to len meskalo. keby ma neboleli vajecniky a nebala sa o cystu, tak by som si hned po druhom dni v novej praci nekupila test. no a bol pozitivny, skoro ma porazilo. rozhodla som sa z prace odist, nakolko som mala nastupit na velmi drahe skolenie platene firmou a majitel firmy je kamarat mojho priatela. samotna pozicia je narocna na zaskolenie sa, tak som nechcela blokovat miesto niekomu, kto im tam aj ostane a po pol roku bude komplet zaskoleny a samostatny. ale bola to tazka volba. mam vsak ciste svedomie, pretoze ked sme to majitelovi povedali, tak nam s usmevom zagratuloval a povedal, ze je rad, ze sme mu to tak skoro povedali, pretoze neskor by mal z toho dost problemov (aj to drahe skolenie, aj zaucanie noveho cloveka atd). samozrejme ti drzim palce, mozno keby nepozname majitela, tak tam asi aj ostanem a nic nepoviem. tiez mam strach z toho, ci sa prehupnem bez problemov cez prvy trimester. tak sa drz a nedaj sa 🙂

zuzananina
autor
28. okt 2011

@elys ahojm ja som sa dnes pevne rozhodla a na miesto nenastupim,S priatelom sa bojime o to aby to nedopadlo ako pred tym aj stres a všetko dookola už o jedno babo prisla a teraz už nechcem riskovať, Na moje prekvapenie to riadiel prevadzky tiež zobral super a aj tiež gratuloval mi a bol rad,že mu to povedala teraz a nie potom ked budem zaučena a ostanem mozno doma. potom by museli zase hladať novu zamestnankynu a zaskolovať ju a vseko odznova....Prajem ti aby všetko prebehlo poriadku aby ten prvý trimester si mala v poriadku bez nejakych problemov vaznych

elys
28. okt 2011

@zuzananina som strasne rada ze si sa tak rozhodla. teraz som si ista, ze som spravila spravne rozhodnutie. jednak bude mat babatko klud, mamina klud a zamestnavatel o dost menej starosti. 🙂 ja si myslim, ze sme sa zachovali obe spravne 🙂 uz vies, ako budes riesit peniazky pocas tehotenstva? vies ake su prispevky? (mne uz konci tento mesiac podpora), takze vobec neviem, ci nieco do materskej dostanem. ale samozrejme ze tato sa o nas postara, len aj zo socialky by mohli daco poslat... ved kto uz zamestna tehotnu zenu, ze? 🙂 drzkajte sa. som rada, ze nie som sama.

zuzananina
autor
31. okt 2011

@elys tak ja vobec neviem ako s peniažkami sice sme sa tesily ze budeme mat este prijem jeden do rodiny ze to bude lepšie ale po uvahach s priatelom sme sa rozodli ze ked sme vyzily do teraz tak do materskej to zvladneme hadam to nebude az take hrozne.... Pokialma on zamestnanie a dobre tak to je najhlavnejsie.... A aj ja drzim palceky a nech vsetko dobre dopadne nam obom ....