Naskytla sa mi výborná pracovná príležitosť. Dá sa skrátiť výpovedná doba?

3. sep 2024

Ahojte, skusam, ci mi niekto neporadi, lebo som zufala…naskytla sa mi vyborna pracovna prilezitost, je to vsetko co som si predstavovala, a viac. Ide o to, ze chcu nastup od 1.10 a ja mam 2 mesiace vypovednu dobu. Dohodnut sa nie je mozne, som jedina co sa o vsetko stara…nedodrzanim som povinna uhradit zamestnavatelovi 2 mesiace priemenej mzdy…som z toho fakt smutna, uz vyse roka pracujem na sebe kvoli zmene prace a som z mesta kde proste nic nie je tak je tazko zohnat home office v danej oblasti :( dohoda z oboch stran nebude mozna…nesplnit ju asi tiez nie…neexistuje nieco ako to riesit?

h2
3. sep 2024

V tej novej práci ti nie sú ochotní počkať? Ak je to naozaj takaá úžasná ponuka, tak by som im tie dve výplaty pokojne nechala, ale v tom prípade odchádzam ihneď!

cacianka
3. sep 2024

nič normálne legálne nie je, a to ak je, tak by si si veľmi poškodila (absencia, alkohol) . Takže požiadať o neskorší nástup alebo zaplatiť

martul
3. sep 2024

No keď dáš teraz výpoveď, začne platiť od 1.10. tzn. skončíš 31.12. Ak nie sú ochotní v novej práci toľko čakať /čo ja by som ochotná nebola, keď hľadám zamestnanca tak preto, lebo ho potrebujem a nebudem čakať do januára/, tak by som obetovala tie dva mesačné platy a dohodla sa na okamžitom skončení a zaplatení tej ,,pokuty."
Veď za tú novú úžasnú prácu to stojí.

top_manazerka
3. sep 2024

Skus sa dohodnut s aktualnym zamestnavatelom, že mesiac odpracuješ a ten druhý mesiac budeš “k dispozícii” ak by bolo niečo treba.. ak máš novu pracu na HO tak to mesiac zvládneš..

top_manazerka
3. sep 2024

@martul ak dá teraz výpoveď tak je novemu zamestnavstelovi k dispozicii 1.12. Zamestnanec má vzdy len 2 mesačnu vypovednu lehotu.

top_manazerka
3. sep 2024

To, ze nedodrzanim si povinna uhradit 2 mesiace mzdy máš uvedene v pracovnej znluve?

autor
3. sep 2024

@martul ked dam teraz, zacne plynut 1.10 a dva mesiace a konci 31.11. nie 12.

autor
3. sep 2024

@top_manazerka bohuzial neda sa, moja aktualna praca vyzaduje aby som bola na pracovisku. neda sa robit na dialku. Plus ak aktualny zamestnavatel zisti, ze mi v odchode brani vypovedna doba, neprisposobi sa lebo pride o kedineho cloveka ktory to tu ťaha.

autor
3. sep 2024

@top_manazerka nie, ale pokial viem vyplyva to zo zakonnika prace? ci? ja som to nasla

martul
3. sep 2024

Jasné 🤦

autor
3. sep 2024

@cacianka nepomohla by ani absencie a alkohol. Som tu taka podstatna zeby mi zamestnavatel aj strpel keby som prisla opita. On to bezomna da len velmi tazko.

top_manazerka
3. sep 2024

No vieš, jedna vec je ZP a druhá to, že či sa to aj vymáha v realite. Nepoznam tvojho zamestnavatela, ale ak by som mala hovorit za našu firmu - nám by sa veru nechcelo a neoplatilo súdiť sa so zamestnancom, ktorý nedodržal vypovednu lehotu. Niektoré pozície sú však kľúčové a ich nahly odchod moze firme sposobit velke straty. V tom pripade to ale cloveku maju dat do zmluvy, niečo ako manazerska dolozka

martul
3. sep 2024

Môže žiadať náhradu spôsobenej škody, nikde nevidím, že dve mzdy

h2
3. sep 2024

Tak skús za seba sama aktívne nájsť náhradu, ponúkni sa, že ju zaučíš vo svojom voľnom čase... Skús urobiť ústretový krok smerom k terajšiemu zamestnávateľovi, možno potom bude ochotný byť ústretový on ku tebe. Vždy je lepšie, rozísť sa v dobrom, než v zlom.

h2
3. sep 2024

Ešte otázka: Koľko máš ešte dovolenky?

martul
3. sep 2024

@top_manazerka áno, už som zbadala chybu, nejako uz posúvam tie mesiace, nech už je jeseň 😂

ina2405
3. sep 2024

@martul to môze byť aj oveľa vyššia čiastka, než 2 priemerné mzdy

autor
3. sep 2024

@top_manazerka ako mame dobre vztahy, nevymahal by to podla mna ale tiez mi to pride neferove proste aj keby som nemala a nedohodnut sa ale proste uz neprist…

autor
3. sep 2024

@h2 v dnesnej dobe sa velmi tazko hlada zodpovedny, proaktivny clovek…nepoznam nikoho…a on uz mal zamestnancov predomnou a nik nerobil tak ako ja…tak isto za mesiac nikoho nezaucim. Ide o komplexne vedenie firmy + byt aj servisny technik. Trva to mesiace a mesiace a v podstate kazdy den je nieco nove…

martul
3. sep 2024

@ina2405 jasné, veď to autorka napísala, že dva platy, nie ja.

luccija
3. sep 2024

Si v tej práci dlhšie ako rok áno?lebo nie každý vie, že ak menej tak je lehota mesiac

luccija
3. sep 2024

Tak mu povedz, že si ochotná zaplatiť tie 2m, že si rozhodnutá odísť a uvidíš na reakciu.A zistí či v druhej práci by počkali

autor
3. sep 2024

@h2 17 dni

autor
3. sep 2024

@luccija ano som tu 4. rok.

autor
3. sep 2024

@luccija nepockali, zistovala som. Skratka termin maju 1.10. najviac polka oktobra.

autor
3. sep 2024

dalujem za napady, asi ale nevidim iny sposob ako si to nechat ujst ak nie su ochotni pockat. zamestnavatsl by odomna nevymahal peniaze za porusenie, ale zaroven nechcem byt taka ze to takto v zlom ukoncim, ked viem ze ma potrebuje, neodidem nahle do 3 tyzdnov…zaroven ale viem ze dohodnut sa nebude dat pretoze leby mohol nepustil by ma nikdy nikde…sam to nebude zvladat. Najlepsie by bolo, keby na mna pockali ale chapem, ze je to vela…je to skoda, otvorilo by mi to vela moznosti… ale dakujem za napady, nejako sa s tym budem musist vysporiadat

h2
3. sep 2024

Neblááázni! Je začiatok septembra, skús sa dohodnúť, nech ťa pustí k 30.10., to má bez týchto 2 dni zo septembra dva mesiace. Ja viem, že výpovedná doba plynie od nasledujúceho mesiaca, ale ešte je len 3., reálne druhý pracovný deň zo septembra. Potom sa v novej práci dohodneš, že ti počkajú do polky októbra a zoberieš si na zvyšok októbra dovolenku z bývalej práce. Prípadne nechaj dovolenku zamestnávateľovi, akože ti ju nemusí preplatiť. Nevzdávaj to!

nops
3. sep 2024

Obetovala by som dobre vzťahy s exzamestnavatelom..a že si nenahraditeľna,tak to sa neboj.Len pre toto prísť o prácu snov?Tiež som tak odišla,čerpala dovolenku,náhradné voľno,čo sa dalo.Je to tvoj život a tvoje šťastie,neziješ na tejto zemi pre šéfa,ale pre niečo iné.

tiika
3. sep 2024

Ja vidím ako najlepšie riešenie nájsť za teba co najrýchlejšie nahradu a zaucit ju. Inak môžeš vážne ohroziť fungovanie danej firmy a tým i ostatných, ktorí v nej pracujú.
Pokial v nej však ostaneš a vzdas to, prídeš o príležitosť, ktorá sa už nemusí opakovať.
Neviem, ako dlho si ju hľadala a či vôbec, či sa to naskytlo len tak.

ivuska027
3. sep 2024

Pozri sa na to tak, prihliada Tvoj zamestnávateľ na to, že si si našla dream job? On Ti v pokoji zničí vysnívanú budúcnosť. Ani okom nemyhne. A ver mi, nikto nie je nenahraditelny. NIKTO! Kým si tam nebola, tak šéf asi nejak fungoval bez teba. Tak ver tomu, že bude fungovať zase. Tá firma nie je tvoja, nie je to tvoj biznis, teda nestoji a nepadá na tebe. Keby si trebárs ochorela alebo mala úraz, skončila v nemocnici, tak zavrie firmu? No nie, nezavrie. Normálne mu oznam, že od prvého, resp pätnasteho októbra robíš už inde a on nech sa zariadi. A hotovo. Či tam ostanes dva mesiace bez perspektivy alebo mesiac a pol s perspektivou, tak snáď si to vies dať dohromady. Nechceš predsa odísť zajtra. Času bude mať dosť.