Nárok na voľno, ak je škôlka zatvorená celý mesiac

tyli
23. jún 2015

Ahojte, rada by som sa opýtala ako to je s nárokom na voľno, ak je škôlka počas letných prázdnin zatvorená celý mesiac - august? Nebude otvorená žiadna iná škôlka v meste. Dieťa je predškolák, čiže od septembra nastupuje do školy. Počula som niečo o nároku na voľno 10 dní (niečo ako OČR) v takomto prípade. Čo je na tom pravdy?

tinqua
23. jún 2015

@tyli ahoj...to nie je niečo ako OČR to je OČR....to znamená, že svoju žiadosť musíš zdokladovať papierom od lekára, ktorý sa odovzdáva na soc. poisťovni a pozor lebo to je najviac 10 dní za rok. Niečo môžeš vykryť dovolenkou, potom tu je ešte neplatené voľno, ale to si musíš dohodnúť so zamestnávateľom....

sissy27
23. jún 2015

@tyli Nárok na ošetrovné vzniká aj poistencovi, ktorý sa stará o zdravé dieťa do 10 rokov veku, ktorému bolo nariadené karanténne opatrenie, alebo v prípade ak predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa dieťaťu poskytuje starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, bolo rozhodnutím príslušných orgánov (napr. rozhodnutím zriaďovateľa na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva) uzavreté, alebo ak fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

v preklade - dá sa to využiť iba v prípade, žeby škôlka bola zatvorená z rozhodnutia "vyššej moci" (chrípkové prázdniny, karanténa, bolo to akceptované aj počas štrajku učiteľov), nie kvôli prázdninám... inak zo zákona neexistuje okrem dovolenky žiadny nárok na voľno kvôli školským prázdninám... môžeš to risknúť s pn alebo očr. ale to je na dohode s lekárom a na tvoje riziko...

a to si predstav, že od budúceho roka budete mať dva mesiace prázdnin v lete 🙂

sue
23. jún 2015

Očr nie je 10dní za rok, ale max 10dní vkuse... Potom je už neplatená....

zeytin
23. jún 2015

Mnoho rodičov rieši podobný problém... my máme škôlku zatvorenú ešte dlhšie od 17.7. do 2.9. a tiež sa s tým musím nejako vysporiadať... starí rodičia ešte pracujú... Takže tiež riešim túto otázku, čo s letnými prázdninami... skús pozrieť prímestské tábory 🙂

tinqua
23. jún 2015

@sue jesus som si to pomýlila s doprovodom chorého....áno máš pravdu 🙂

rakywanda
23. jún 2015

@sissy27 veru tak

alenah31
23. jún 2015

@tyli mám rovnaký problém akurát, že u nás je škôlka zatvorená už v júli a potom posledné 2 augustové týždne a iná tiež nebude☹ Bohužiaľ - žiadny nárok na voľno 10 dní neexistuje. A je jedno či je predškolák alebo je to 4-ročný škôlkar. Preposielam link, ktorý mi poslala pani zo so. poisťovne. Keďže tam sa spomínajú IBA základné školy volala som jej či to platí aj pre predškolské zariadenia - a áno platí, ak mesto nezabezpečí žiadnu inú škôlku ako tzv. zberné miesto pre pracujúcich rodičov (neviem prečo vyčleňujú maminky na MD či RD, ale to jej vraj na každom meste nakoľko podmienky určuje zriaďovateľ - čiže obec/mesto) je len na rodičovi ako zabezpečí dozor dieťaťa. Ale podľa mňa ak nemáš kam dieťa dať a máte "normálnu" Dr. napíše Vám OČR. Ja osobne dávam malú do súkromnej škôlky v meste kde pracujem - iné východisko nemám 😖 Tu je link:
http://www.socpoist.sk/aktuality-z-dovodu-letny...

evittam
23. jún 2015

@tyli OČR môze byt aj viac ako 10dni a platena,len musi byt ina diagnoza.
@sue

cikyta
23. jún 2015

čo teraz ... ale ked budu školáci a bude to 2 mesiace ... 😨 to bude ešte len "zaujímavé"

gapa
23. jún 2015

tu je odpoved na tvoju otázku o Mš
http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=59893&sword...
kopírujem:

Nárok na ošetrovné pri zatvorení materskej školy

20.04.2015 | Nemocenské poistenie
Aké dôvody zatvorenia materskej školy Sociálna poisťovňa akceptuje, aby rodičovi priznala nárok na ošetrovné? Sú to aj prázdniny? Potvrdzuje Žiadosť o ošetrovné aj v prípade celodennej starostlivosti o dieťa z dôvodu zatvorenia materskej školy lekár alebo materská škola?

Nárok na ošetrovné počas zatvorenia materskej školy môže vzniknúť len v prípade, ak je školské alebo predškolské zariadenie uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov (napr. rozhodnutím zriaďovateľa na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva alebo riaditeľa školy z organizačných a prevádzkových dôvodov). To znamená, že ak príslušný orgán uzavrie školu alebo škôlku z dôvodu vysokého počtu chorých detí, teda nariadi chrípkové prázdniny, nárok na ošetrovné vznikne. Ak však bude škola alebo škôlka uzatvorená počas školských prázdnin (jarné, letné, vianočné...), nárok na ošetrovné nevznikne, nakoľko ich uzatvorenie vyplýva priamo zo školského zákona, nie z rozhodnutia príslušného orgánu.

Žiadosť o ošetrovné vystaví pediater, pričom ku žiadosti je nevyhnutné priložiť aj potvrdenie riaditeľa materskej školy s uvedeným dôvodom uzatvorenia materskej školy.

Vaša Sociálna poisťovňa
Dokument bol revidovaný: 20.04.2015
Dokument platný pre poistenia: Nemocenské poistenie

moni244
23. jún 2015

@tyli aspon budes mat trening na buduce prazdniny

tyli
autor
23. jún 2015

@moni244 tu nejde o tréning. tu ide o to, že syna nemám kam dať. zamestnávateľ mi nariadil v mesiaci jún 8 dní dovolenky, ktoré si musím vyčerpať napriek tomu, že som poukázala na môj problém v auguste. tým pádom neviem ako vykryjem ostatné prázdniny do konca roku.

moni244
23. jún 2015

@tyli akozeto nie je trening? O rok budes musiet vykryt 2 mesiace, ci to.uz vies, ako na to?

cikyta
23. jún 2015

@gapa minulý rok mala kamarátka očr , ktoru jej vypísala pediatrička, kedže nemala kde dať malu (jasne že diagnoza akože choroba) a očr napriek prázdninám platila, kedže vidím, že v článku sa píše zo zákona opak....

tyli
autor
23. jún 2015

@moni244 nie tréning to nie je. ja nechápem ako môžu zatvoriť všetky škôlky naraz. o rok už bude starší a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde do táboru, možno družina (či ako sa tomu teraz hovorí) niečo vykryje. aj situácia sa možno zmení a starí rodičia už budú môcť strážiť. ale momentálne som v situácii, že ho nebudem mať kam dať.

moni244
23. jún 2015

@tyli ešte donedávna boli škôlky zavreté na 2 mesiace, proste niekedy musia byť zavreté, môžeš byť rada, že aspoň takto vyšli ústrety, že nechali otvorené jeden mesiac, aj teraz môžeš vyskúšať denné tábory

sissy27
23. jún 2015

@tyli je to info z roku 2011 a rozhodne by som viac dala na oficiálne stanovisko soc. poisťovne ako na info "per huba" od ani neviem koho...
aktuálne stanovisko soc. poisťovne sme ti sem tiež dali, ktoré je podľa mňa dosť jasné - môžeš to využiť v prípade, že je škôlka zatvorená z nejakých nepredvídaných dôvodov, nie kvôli prázdninám, o ktorých vie každý minimálne rok dopredu...
samozrejme, ak sa dohodneš s pediatričkou, môžeš ísť na očr, ale je to na tvoje triko...

sissy27
23. jún 2015

@cikyta ak je dieťa choré, tak očr platí aj cez prázdniny, to je normálna vec... ale očr dostala na nejakú zdravotnú dg. (aj keď vymyslenú), nie na prázdniny...

tyli
autor
23. jún 2015

@moni244 neviem ako to bolo tieto posledné roky, no viem, že dávnejšie to bolo tak, že v mestách musela byť vždy nejaká škôlka otvorená. ak boli v meste 2 škôlky, tak napríklad 1 bola otvorená v mesiaci júl a 1 v mesiaci august. nie každý má rovnaké možnosti zariadiť si to. preto si myslím, že toto ako to teraz funguje nie je správne.

@sissy27 nikdy som nič nezneužila a nezneužijem to ani teraz. opýtala som sa práve preto, aby som v tom mala jasno. ten link je starý, viem. ja len, že nedávno bolo niečo na túto tému v médiách a práve to mi známa spomínala, tak hľadala.

gapa
23. jún 2015

@cikyta myslela som aj ja, že nárok je ak počas práznin, ak zriadnovatel nezabezpečí škôlku celý čas. som myslela, že som takú odpoved čítala na stránkach soc.poistovne kedysi. Tak som zadala do googla " mš prázdniny očr" a vyšlo mi toto zo soc.poistovne, čo je v mojom príspevkupredchádzajúcom, čo som sa čudovala.
Ako píše sissy, ak dala lekárka diagnozu, tak nie je podstané, že sú prazdniny, dieťa je choré, nárok na očr je.

sissy27
23. jún 2015

@tyli inak nič v zlom, na jednej strane ťa chápem, že poriešiť tie prázdniny nie je sranda, ale teraz tu nariekaš nad jedným mesiacom a čo bude od septembra? lebo to nie je len mesiac prázdnin v lete navyše, to je ak kopec 1-2dňových prázdnin, riaditeľské voľná, škôlkári tuším ani jarné prázdniny nemajú... a tábory nie sú lacný špás... neviem odkiaľ si, ale popozeraj denné tábory, hlavne ak máte nejaké centrum voľného času - tie sú výrazne lacnejšie ako všetky tie komerčné, skús sa dohodnúť s nejakou kamoškou, zapoj babky dedkov, poobhliadni sa po opatrovateľke... nakoniec to nejako zvládneš, uvidíš...

s_i_s_a
23. jún 2015

Tiez sa mi zdalo ze mesiac zatvorena skolka je velky problem...az kym nezacal syn chodit do skoly a museli sme riesit dva mesiace volna 😊 ... lebo ani prvacika nemozes nechat sameho doma...

lorela
23. jún 2015

@sue Moze to byt aj viac ako 10 dni, v pripade, ze lekar na 11. den a viac napise, ze dieta trpi dalsou diagnozou - pridruzenou (napr. prvych 10 dni to bola angina a k tomu sa pridruzil kasel, priedusky). Sice lekara pravdepodobne urad oslovi so ziadostou o ustne alebo pisomne dodovodnenie, ale ide len o formalitu.

tyli
autor
20. júl 2015

@s_i_s_a samozrejme, len niekedy je to naozaj ťažké a nie je to ako riešiť a predsa len bude o rok starší, takže pôjde na týždeň do denného tábora a už aj situácia so starými rodičmi bude zrejme iná dúfam ....

gapa
20. júl 2015

TU JE NOVší PRíSPEVOK ZO STRáNOK SOC.POISTOVNE- AK je škôlka uzaatvorená na základe rozhodnutia riaditela napr. z prevádzkových dôvodov, dezinfekcie ... tak je podmienka na nárok na ošetrovné splnená:

Ošetrovné za starostlivosť o dieťa v čase letných prázdnin

26.06.2015
V súvislosti s nastávajúcimi školskými letnými prázdninami Sociálna poisťovňa upozorňuje na to, že z dôvodu uzavretia základnej školy pre letné prázdniny rodičom nárok na ošetrovné zo Sociálnej poisťovne nevzniká. Existujú však situácie, keď poistenec má nárok na ošetrovné – ak sa osobne a celodenne stará o dieťa do desiatich rokov veku a ak predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie.

Ak je materská škola na základe rozhodnutia jej riaditeľa uzatvorená napríklad z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov, podmienka uzavretia školy rozhodnutím príslušného orgánu je splnená. Rodičovi dieťaťa navštevujúceho túto materskú školu nárok na ošetrovné vzniká (za predpokladu splnenia ostatných podmienok) a má nárok na ošetrovné najviac za desať dní osobnej a celodennej starostlivosti o toto dieťa.

V prípade, ak dieťa navštevuje základnú školu, rodič má počas školských prázdnin dieťaťa nárok na ošetrovné len ak dieťa ochorie, keďže základná škola je v období od 1. júla do 31. augusta uzavretá na základe školského zákona a nie na základe rozhodnutia.

Dokument bol revidovaný: 26.06.2015
TLAČIŤPOSLAŤ LINKU

zdroj:
http://www.socpoist.sk/aktuality-osetrovne-za-s...