Nárok na preplatenie dovolenky

16. feb 2024

Dobrý deň,

Rada by som sa spýtala.
V roku 2023 mi zostalo 17dni dovolenky z roku 2022. V marci 2023 som bohužiaľ musela ísť na PN kvôli zdravotným problémom. PN som bola do januára 2024. Po príchode do práce mi zamestnávateľ oznámil, že mi dovolenka z roku 2022 prepadla a nemám na ňu nárok a dovolenka za rok 2023 by bola krátena na 5 dni.
Chcela by som sa spýtať, či ma zamestnávateľ právo mi zrušiť nevyčerpanú dovolenku.
Vďaka.

alenah31
16. feb 2024

On ti nezrusil dovolenku - zakonne ti ju kratil. Za prvych neodpracovanych 100 dni o 1/12 a nasledne po kazdych dalsich 21 neodpracovanych dnoch vzdy o dalsiu 1/12. Dovolenka z 2022 "prepadla" nakolko nebola cerpana v 2023....a mohla si ju cetpat nakolko si do 3/23 pracovala.

lienka.7
16. feb 2024

@autorka napis tu do poradne. Tu dovolenku z 2022 si podľa mňa mala čerpať hned po návrate do prace, cize myslím, že toto je tvoja chyba, nie jeho, za 2023 mas narok pomerne na to, čo si odrobila, cize nejaké krátenie tam isto mat budeš.

ukulela
16. feb 2024

on ju nezrusil, dovolenka ti prepadla. pokial staru (1 rok staru) dovolenku nevycerpas v nasledujucom roku, prepada. mala si cas na riesenie do konca r. 2023. a druhy problem - ano, ked si bola PN, dovolenka sa ti zakonnym sposobom kratila. zial. musi to byt aspon trocha spravodlive aj pre zamestnavatela.

tiika
16. feb 2024

Zamestnávateľ ti ma povinnosť určiť čerpať dovolenku (za 2022) a poskytnúť po skončení DPN, ak si si ju nevyčerpala pre chorobu do konca r.2023; môže ihneď no i v priebehu tohto roka (čiže neprepadá, neruší sa). Za nevyčerpanú dovolenku nad 4 týždne (za rok 2022) ti patrí náhrada mzdy. V tomto by som sa určite ohradila a upozornila na porušenie predpisov.
Dovolenku za rok 2023 ti môže byt kratena.

tiika
16. feb 2024

@alenah31
@ukulela veď ona si ju nečerpala pre chorobu, takze neprepadá; pár.113, ods.4 rovnako ako pri MD, RD

natalienka12
16. feb 2024

označim @zalka bude isto vediet na 100%

zalka
16. feb 2024

@natalienka12 neprehánaj ... ale ja súhlasím s @tiika , dovolenka nemala dôvod prepadnúť

§113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(4) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol uznaný za dočasne pracovne neschopného pre chorobu alebo úraz, ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz