Nárok na dovolenku

monika_63
23. máj 2024

Ahojte, robila som cez agenturu v jednej firme od novembra 2022, od 8.1. som mala 4dni dovolenky, a zostalo mi 17dni, ta co mi naskocila nova v januari. Od 15.1. som bola pn, a 22.4. som podala vypoved, vo februari, v marci aj v aprili mi chodila paska s tymi 17dnami dovolenky. A dnes mi prisla a uz 0dni. Nemala som narok aspon na nejake 4-5dni dovolenky aj tak?

bale1rinka
23. máj 2024

@monika_63 to je otázka na účtovníčku,kt.pásku vypracovala

melanta
23. máj 2024

Čiže ty si tento rok pracovala iba do 7.1., potom si čerpala 4 dni dovolenky a od 15.1. si už bola na PN? Tak kedy ti mal vzniknúť nárok? Nárok vzniká, ak odpracuješ aspoň 60 dní v roku. Tebe naskočila vo výplatnej páske dovolenka, lebo naskočí ako predpoklad, že toto vznikne ak budeš pracovať. Ale ty si nepracovala, takže ten nárok nemáš.

melanta
23. máj 2024

Ak sa nemýlim @alenah31

alenah31
23. máj 2024

@monika_63 v tomto prípade má @melanta pravdu. V januári ti nemalo čo naskočiť pre skutočný nárok v počte 17 dní. Vo februári si dostala januárovú pásku a v januárovej páske pokiaľ by si ho celý odpracovala by boli uvedené (bežne sa uvádzajú 2) údaje:
a.) predpokladaný nárok na dovolenku (v prípade ak ostaneš v PP do konca kal. roku)
b.) skutočný nárok - napr. za odprac. celý január by to boli 2 dni pri 20 dňovom nároku, 2,5 dňa pri 25 dňovom nároku.
No ty si bola od 15.1. PN - nevznikol ti nárok ani za január - tie čerpané dni dovolenky sú buď prenesená dovolenka z r. 2023 alebo ti umožnil zamestnávateľ dovolenku čerpať vopred no skončením PP si si ju nestihla "odpracovať " a teraz ti ju dokonca môže dať k preplateniu. (par. 117 ZP).