Na koľko dní dovolenky mám nárok?

tinsssss
29. jan 2023

Ahojte, vraciam sa po rodičaku do prace a riešim dovolenku. Na koľko dní mam podľa vás nárok? V práci mi tvrdia ze 20, ja si myslím, že 25. Na MD som nastúpila v apríli 20, porodila ako 29 ročná v júni 20. MD trvala do decembra 20. Mam nárok na 25 dní, pretože sa od toho roku trvalé starám o dieťa? Alebo iba na 20. Ďakujem pekne

kat_
29. jan 2023

akoze narok v roku 2023? urcite 25 dni, ved sa staras o dieta, treba to ale nahlasit, automaticky narok nevznika

mogaa
29. jan 2023

@tinsssss no len máš nárok na alikvotnú časť dovolenky, tak či ste sa so mzdárkou pochopili.....

lilianka28
29. jan 2023

@tinsssss Nárok na dovolenku 25 dni z dôvodu starostlivosti o dieťa nevzniká automaticky. Treba písomne požiadať zamestnávateľa. Nárok potom vzniká od dátumu požiadania, nie od dátumu narodenia dieťaťa spätne. Čiže ak sa požiada v priebehu roka, tak vznikne len alikvotna časť z 25 dní.

tinsssss
autor
29. jan 2023

@lilianka28 ide o dovolenku v roku 2020, keď som bola do apríla zamestnaná a od apríla do decembra bola MD. Čiže ak som správne pochopila, ak som vtedy zamestnávateľa nepožiadal písomne o 25 dní dovolenky, teraz mam skratka smolu, však? Ďakujem za odpoveď

veronikaszabova
29. jan 2023

@tinsssss ano, mas smolu.

lilianka28
29. jan 2023

@tinsssss áno, bolo treba požiadať.

gertrudaosem
29. jan 2023

@tinsssss spýtaj sa na pam?

jenisjenis
29. jan 2023

To fakt sa musi ziadat o dovolenku pisomne v priebehu roka aby nejaka nabehla? A to preco potom nepovedia na personalnom ked matka prechadza z mat do rod? Ja som tiez myslela ze automaticky to je...To je sila totok..

kat_
29. jan 2023

@jenisjenis dovolenka nabehne normalne, ale bezne mas narok na 25 dni az od dovrsenia 33 rokov alebo ak sa staras o dieta... vek je samozrejme jasny, ale ci sa staras o dieta mas oznamit, personalistka nebude po tom patrat, najma pri muzoch to nema velakrat ako zistit, preto je povinnost oznamit

jenisjenis
29. jan 2023

@kat_ tak ja uz mam po 33..a personalistka vie ze som na rodicovskej tak sa staram ja.
No teda uvidime co povedia mne.

kat_
29. jan 2023

@jenisjenis tak tam je to jasne, pokial mas vek na vyssiu vymetu dovolenky, to sa aj v uct.systeme samo prepocita... ale to dieta je skratka potrebne tam nahodit, u mladsich ludi, a to treba tej mzdarke oznamit

lilianka28
29. jan 2023

Ešte na doplnenie, to že treba písomne o dovolenku požiadať (len pri starostlivosti o dieťa a veku zamestnanca do 33 rokov) nie je výmysel mzdárky alebo zamestnávateľa. Je to tak určené v Zákonníku práce.

eeffka
29. jan 2023

@jenisjenis aka sila? Treba si obcas precitat zakonnik prace.

simca06022011
29. jan 2023

@jenisjenis keď máš po 33, automaticky budeš mat 25dni a nemáš vo riešiť a nahlasovať . Nebudeš mať viac dni už.

jenisjenis
29. jan 2023

@simca06022011 dakujem.Ja uz som sa zlakla ze celkovo som mala poziadat o dovolenku..Tak dik za info..