Musím dať výpoveď v práci

15. jan 2024

Asi sa chcem len vyžalovať. Už niekoľko dni poriadne nespím, stále sa mi sníva o práci, šéfovi, kolegoch… stále na prácu myslím. Momentálne som 3 roky na MD/RD a musím dať výpoveď. Nevzali mi dieťa do školky, ani do súkromnej. Mne je to hrozne ľúto, chcela som sa tam vrátiť ale nemôžem… už som si aj poplakala. Do septembra je este ďaleko ale bohvie či aj potom dieťa vezmú do školky. A ja sa bojím že si už prácu nenájdem 😒 už pozerám aj rôzne pracovne ponuky ale je toho málo… z nášho mesta odísť nechcem, máme tu rodinu, zázemie, priateľov. Aj manžel tu má dobrú prácu. Uživí nás, ale nechcem byt na niekom závislá chcem aj ja prispieť do rozpočtu.
Ťažko mi je veľmi 🫠😒😒

sissy27
15. jan 2024

a prečo hneď výpoveď? Nedá sa to riešiť napr. polovičným úväzkom, prácou z domu, opatrovateľkou?
a prečo by si si už prácu nenašla? predpokladám, že si žena okolo 30r, to akože myslíš, že život skončil a už nikdy nebudeš pracovať?
vyplakala si sa, teraz hlavu hore a hľadať riešenie.

autor
15. jan 2024

@sissy27 polovičný úväzok a práca z domu neprichádza do úvahy v tejto firme. Aj počas kovidu sme boli normálne na pracovisku. Za mňa pracuje momentálne jedna žienka tak myslím, že keby som prišla s týmto návrhom tak si ju tam aj rovno nechajú…
Prácu si samozrejme nájdem ale veľmi veľmi ťažko takú, akú som mala doteraz. Aj s pracovným časom 7-15:30. Život neskončil ale tak obavy mám z budúcnosti a myslím že opravnene 😒

simca06022011
15. jan 2024

neda sa to poriesit rodinou? opatrovatelkou? kto bude s dietatom? ved pracovnu dobu mas super.

kat_
15. jan 2024

a to mate v meste jednu sukromnu skolku? treba skusit vsetky, pripadne okolite dediny... niekde sa miesto najde...

vilma7
15. jan 2024

Alebo chod za šéfom a opýtaj sa, čí ti môžu predĺžiť ešte o rok... A tvoja 'náhrada' sa tomu roku možno tiež poteší.

simca06022011
15. jan 2024

este mozes skusit skolky v okoli, my sme napr dedina 7km od mesta (15minut z centra) a skolka tu berie deti aj z mesta a miesto vzdy mali :D cize okolie si este obehnut. Stoji to za tu hodinku cesty rano, ak ste mobilni.

simca06022011
15. jan 2024

Inak ja som sa vzdy bola pred zapisanim sa, pytat, obehla som si to, zbehla za riaditelkou, spytala sa na miesto, ze potrebujem urcite vediet, lebo praca a dcere je doma "nuda". NIkdy sa nestalo ze by nas nezobrali. Dokonca som mala mestsku skolku v uplnom centre, doletela som tam tyzden po zapise, lebo som uplne nejak zabudla terminy (mne to nehorelo, mala bola v jasliach, nedoslo mi prost eze mam ist dieta zapisat:D) , rovnako som predtym vybavovala jaslicky dvakrat, a tpom este dalsiu skolku... Zobrala som malu a isli sme sa prejst pozriet do novej "institucie" a opytala som sa.

autor
15. jan 2024

@simca06022011 moji a mužovi rodičia ešte pracujú, a naši starí rodičia sú už veľmi starý, nezvládli by sa postarať o to malé torpédo, aj keď už aj nad tým som uvažovala, ale muž to zmietol zo stola…

@kat_ Áno, máme iba 1 súkromnú škôlku a asi dvoje jasle ale to je pre deti do 3 rokov.

@simca06022011 Aj nad týmto som už premýšľala, lenže ja mobilná niesom, nikdy som nepotrebovala auto keďže aj prácu som mala chvíľku pešo od domu. A muž chodí ráno do práce o pól 6, to ue veľmi skoro

autor
15. jan 2024

@vilma7 skúsiť to môžem, no ešte šéf nevie ani o tom že teda nenastupujem 😒 normálne sa mu to bojím oznámiť… ale ešte mám čas

sissy27
15. jan 2024

dobre a čo teda opatrovateľka, škôlka ďalej od domu? trošku vystúpiť zo svojej komfortnej zóny - spraviť si vodičák, začať byť mobilná... riešenia určite sú a tak ako vždy - kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody a ľutuje sa...

juliacenc
15. jan 2024

Nejake materske centrum po blizku nemate? Sluzi to ako adaptacny pobyt

autor
15. jan 2024

@simca06022011 aj my sme takto v máji spravili, 3 štátne školky a súkromná. Povedali že uvidia podľa voľných miest. Nakoniec prišlo rozhodnutie o neprijatí, povedali že sa máme ozvať v decembri. V decembri sme to obvolali no a miesto nemajú ani od januára. Ešte že mladšie deti o tohto nášho si veselo chodia do školky od septembra 😒
Možno ešte tá opatrovateľka, to by som mohla skúsiť poriešiť, len čo na to povie muž… lebo ja si zas s mojim platom vyskakovať veľmi nemôžem, síce práca dobrá, kolektív tiež aj pracovný čas - len ten plat je nižší

lenicka999
15. jan 2024

A čo tak na školku pritlačiť a argumentovať s tými mladšími deťmi ktoré miesto majú a tvoje nie. A zdorazniť že miesto naozaj potrebuješ pretože inak musíš skončit v práci. Ten kto si otvorí pusu nakoniec aj niečo dosiahne.

sissy27
15. jan 2024

veď tú opatrovateľku nebudete mať večne, len kým ti malú nevezmú do škôlky. A ak sa nemýlim, tak teraz je aj nejaký príspevok presne pre takéto prípady, ak ti 3+ ročné nevezmú do škôlky, takže to by tiež pokrylo aspoň časť nákladov.

zuzubb007
15. jan 2024

Nerobila by som unahlene zavery, aby si nelutovala, mne sa tak stalo, ze dieta nevzali do skolky, tak som volala do skolky ci sa da zapisat na cakacku ak by dake dieta nenastupilo naozaj nahodou vraj sa to casto stava, ze rodicia este odhlasia, a v juli mi vola riaditelka mame volne miesto od radosti som z koze skoro vyskocila

simca06022011
15. jan 2024

no treba byt priebojnejsi trochu a nenechat sa uchlacholit. Ano aj mladsie beru, lebo maju znamych podla mna... neobvolavaj. Chodte tam, vezmi proste cokoladu a chod. A teda neviem co ti je lepsie, dat polku vyplaty na opatrovanie, pripadne sa s nikym dohodnut, kto ostava doma, ako prist o pracu ak mas ju rada a nemas v okoli ine moznosti... ale tak zas ekoniec sveta nenastane 🙂

zuzanaete
15. jan 2024

@sissy27 Teraz beru prispevok iba na deti, co mali 3 roky do 31.8. Pre autorku by to bolo aktualne az od septembra.

babulkomale
15. jan 2024

@simca06022011 kam ma brat cokoladu a naco?

0silvia0
15. jan 2024

Je január, miesto toho plaču buď akčnejšia. Skús obvolať škôlky v okolí, možno sa miesto nájde. Do septembra si urob vodičák a budeš fungovať. Veď to je dočasné riešenie, hádam kvôli jednému školskému roku nebudeš doma plakať do perín nad nespravodlivosťou sveta. Všetko sa časom utrasie, uvidíš. Škoda sa vzdávať pracovného miesta.

alenah31
15. jan 2024

zo zákona musíš minimálne mesiac pred nástupom z RD do zamestnania túto skutočnosť oznámiť. Zároveň vieš zamestnávateľovi poslať žiadosť o neplatené voľno - min. do 31.8.2024. Ak bude súhlasiť - v práci budeš na nepl. voľno a toto obdobie - aby si si nemusela platiť povinné odvody do ZP - vy kryješ tak, že sa prihlásiť na ZP ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov" - budeš naďalej poistencom štátu. Ak 1.9.2024 má tvoje dieťa vlastne nastúpiť do MŠ. Ak podáš dieťaťu prihlášku teraz v apríli do spádovej škôlky a vezmú ho - super, nastúpiš od 1.9.2024 do práce. Ak ho nevezmú - pôjdeš na ÚPSVaR a podáš si žiadosť o rodičovský príspevok z dôvodu neprijatia dieťaťa do spádovej MŠ - ostávaš naďalej doma a RP ti začnú od 9/2024 naďalej zasielať - túto skutočnosť opäť oznámiš zamestnávateľovi alebo normálne nastúpiš a keďže poberáš aj RP - budeš z neho platiť opatrovateľku.
Akože prečo ideš dávať výpoveď zo zamestnania, ktoré máš rada? Načo toľké sebaobetovanie? Ja toto raz nepochopím. Si vydatá - to dieťa má otca, ste v jednej domácnosti - tak hádam aj on priloží ruku k dielu a začne sa starať - už nebudeš na RD 24/7 k dispozícii - budeš pracovať, nech sa aj on prispôsobí. Zaradíte sa medzi tisíce podobne fungujúce páry.

tanyan
15. jan 2024

Skús zavolať zriaďovateľovi / na odbor školstva. Oni majú prehľad o využití kapacít a môžu ti povedať kde je najbližšie voľné miesto.
Tu je zoznam zariadení, ktoré sú v sieti (podľa krajov v xls tabuľke) aj s uvedeným zriaďovateľom:
https://www.cvtisr.sk/cvti-sr-vedecka-kniznica/...

lilinka88
15. jan 2024

Sama hovoríš,že to má ešte čas, tak pre boha, pozistuj okolité škôlky či by boli schopné od septembra ti vziať dieťa a dovtedy si urob vodičák. Určite lepšie zainvestovať do seba ako prísť o robotu a časom, keď bude prác, škola,budesš rada,že si mobilná. Alebo pories nejakú opatrovateľku, kamarátku, ktorá má ešte menšie dieťa a je doma, pozistuj či v okolí nie sú nejaké panie, ktoré strážia "neoficiálne". Ak nič z toho, skús sa dohodnúť so zamestnávateľom na neplatenom voľne. plus väčšina žien má po RD nevyčerpanu dovolenku, môžeš ešte aj tu čerpať

timilv
15. jan 2024

Do septembra je ešte času dosť, nechceš začať šoférovať a poobzerať sa po školkách v okolí? Ja mám tiež vodičák vyše 10 rokov a šoférujem poriadne len cca posledný rok. Do toho sa rýchlo dostaneš 🙂

eliska13
15. jan 2024

Sprav si vodičský a dcéru niekam budeš voziť dočasne, pokým nenájdeš štátnu skolku

anita6666
16. jan 2024

Ťažko ti je preto lebo hľadáš iba zámienky a výhovorky,ako do práce nenastúpiť. Zasedela si sa doma ako kysnuté cesto a zvykla na ničnerobenie,pričom si neuvedomujes,že sedieť doma ako puťa,je strata času,energie aj zdravia. Hlavne mentálneho.