Musí za tovar po záruke zaplatiť zamestnanec?

30. dec 2023

Kto pracuje v potravinach..mala by som otazku..alebo ci sa uz niekto stretol s takymto....ked je tovar po.záruke a nepreda sa..je povinny zaplatiť za takyto tovar zamestnanec?neviem to pochopit😡byva to takto aj na inych prevádzkach?davam príklad...na osobu 10€(spolu 6 zamestnancov) povinne zaplatit?..rozum sa mi zastavil..co.bude ak sa napr.dalsi tovar tiez nepredá?(aj ked daju zľavu pred zarukou)bude to potom stale platit zamestnanec?takto si potom necham polovicu vyplaty pre tovar po zaruke....som povinna zaplatiť?

trema
30. dec 2023

Toto počujem prvý raz.. Nič som nezvykla platiť.

autor
30. dec 2023

@trema no aj ja ...nie je to chyba zamestnanca..nechapem😡

vler
30. dec 2023

Prosim Ta, toto je uplna blbost. Samozrejme ze to nie si povinna zaplatit. Majitel asi skusa ci je niektory zamestnanec tak blby alebo nepriebojny ze si to necha...

nelca0510
30. dec 2023

Ja som mala info,že v niektorých predajnach jedného menšieho retazca to tak mali

petulda333
30. dec 2023

Ano,nieotore obchody to maju. Rata sa to do normy strat a vsetko naviac sa deli medzi zamestnancov. Zazila som to a preto by som uz v malom obchode nerobila. Ludia aj kradli a my platili. Mesiac v roku sme robili zadarmo

andulka1988
30. dec 2023

Počula som o tom a preto sú tie predavačky nútené predávať aj tovar po záruke. Len dodnes nechápem prečo to robia nadriadený, načo je potom odpis

mogaa
30. dec 2023

každý zamstnanec má na starosť kontrolovať záruku tovaru na svojom zverenom úseku a ten čo je pred koncom záruky sa zlacňuje aj zamestnanci si ho môžu odkúpiť za pár eur...ten tovar sa obyvkle aj predá, napr ak má jogurt 2-3dni pred koncom záruky a kúpiš ho o 50%lacnejší, tak mu nič nie je...

lukbe
30. dec 2023

@mogaa až na to, že niektoré obchody dajú zľavu až v deň, keď záruka končí 🙈.

petulda333
30. dec 2023

@mogaa no to sa tak nezlacnuje. Robila som v cba,tam sa zlacnilo max 2dni vopred ale urcite nie o 50%. A nedavno som robila v kauflande,tam sa zlacnovalo v den konca zaruky. Rano 25% potom 50% a poobede 75% a este zalezalo aky tovar,niektore sli v inych percentach. No v kaufe to predavacky neplatia. A nevidim dovod,preco by sme si mali kupovat tovar ktoremu konci zaruka. V cba nam to tiez tak nukali. No nie,vdaka

petulda333
30. dec 2023

@andulka1988 kde predavaju tovar po zaruke? 🤦

syslik81
30. dec 2023

@petulda333 lenze v tychto retazcach neplati za straty zamestnanec.. v malych ano a vtedy zlacnuju aby neprisli o peniaze.. otazka znela o malych potravinach nie supermarketoch

petulda333
30. dec 2023

@syslik81 ved to pisem,ze tam sa neplati a tiez som pisala o cba,tam sme to platili my. A zlacnovalo sa max 2dni vopred aj to so suhlasom veduceho.

tykat
30. dec 2023

Co mas k tomu v pracovnej zmluve?

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aurelia2000
30. dec 2023

Zrejme zamestnávateľ nemá inú možnosť, ako donútiť predavačky, aby poriadne kontrolovali tovar a včas zlacnovali taký, ktorému bude končiť záruka. Má určité povolené straty a keď ich prekročia, dá im to zaplatiť. Inak by to mali "na háku". Taktiež sa majú zaujímať o to, ktorý tovar je predajný, ktorý nie, čo chýba...už to nie je ako v škole, kde učiteľ ti nič nemohol, teraz je tu zamestnávateľ a ten už môže kadečo.

ckocka
30. dec 2023

Zamestnávatel nie je všemocný pán ktorý ti može z vrecka vytiahnuť tvoje peniaze - ak mu ich nedáš sama. Ak chce uhradiť nejakú tebou sposobenú škodu, vyžaduj k tomu písomný protokol, a ak je taký hlupák že ti ho napíše, utekaj s ním na inšpektorát práce.

deti95060810
30. dec 2023

suseda robila v jednej drog. kde mali aj nejaké potraviny a tam si to musela zaplatiť konkr. tá predavačka ktorá navrhla objednávku - vraj mala predpokladať koľko ks sa toho predá.
predavačky sa tam striedali ako na páse...

deti95060810
30. dec 2023

@ckocka no lebo inšp. práce niečo aj urobí...max. ti poradí že to je proti predpisom a nech sa páči - tam je súd. môžeš sa súdiť koľko len chceš....

suzitok
30. dec 2023

Neviem ako je to dnes, ale ked som robila v Jednote, tak sa to robilo tiez. Ale princip bol ten, ze kazda predavačka mala zvereny regal a musela sledovat zaruky. Ak niecomu koncila spotreba, musela taky tovar nahlasit veducej a daval sa do do zlavy za zlomok ceny. Ak ak tovar po zaruke nasiel zakaznik, alebo si predavacka nevsimla vcas musela si vsetky kusy kupit.

ckocka
30. dec 2023

@deti95060810 Dokial si ludia nechajú s ... na hlavu, dotial to budú tí vychcanejší robiť.

martul
30. dec 2023

Nezmysel jak mraky. Vy predsa nemôžete za to, že vedúci alebo vedúca objedná veľa tovaru, alebo jednoducho nie je záujem tak sa nepredá. Jedine ak máte hmotnú zodpovednosť a pracujete s pokladňou tak ste zodpovedná za jej stav a aj to musíte mať v pracovnej zmluve a to je všetko.

petulda333
30. dec 2023

@ckocka nam to stahovali z vyplaty. A staznosti,resp inspektorat nepomohol

ckocka
30. dec 2023

@petulda333 Potom ste ale taký dohovor museli podpísať v pracovnej zmluve.

daniela2202
30. dec 2023

Oficiálne- nikto nie je povinný platiť za tovar po záruke.... neoficiálne- ak robíš u súkromného zamestnávateľa, ten ťa doslova prinúti vytvárať čo najmenší úbytok, takže bude apelovať na vedúcu a spol. , aby nakupovali a predávali čo najefektívnejšie .... všade na prevádzkach je daný odpis predajne, ak sa doň nevmestíte , zaplatíte si manko po inventúre...
Iná kapitola - ak máš zverený úsek, ktorý kontroluješ a zanedbáš vlastnou vinou, mala by si si tovar po aj uhradiť

autor
30. dec 2023

@mogaa obchod sa otvaral toho roku 19.eho..napr.mne nechali jogurt po zaruke 8dní(datum spotreby je na nom 22.12.)..no neviem..ja by som to nedala ani mojmu prasatu..ved ide o mliecny vyrobok..a 8dni po zaruke!!asi to nie je normálne!pytam sa kto by zjedol takyto vyrobok 8dni po zaruke

autor
30. dec 2023

@petulda333 presne..a este ide o mliecny vyrobook-jogurt...napr.mne nechali s datumom spotreby 22.12. Cize 8dni po zaruke..tak dakujem pekne!!

autor
30. dec 2023

@ckocka vdaka za radu-toto veducej asi pripomeniem+aj to..ci by ona zjedla výrobok 8dni po zaruke

petulda333
30. dec 2023

Ja som tiez mala stale mliecne, velakrat sa stalo,ze nam aj zo skladu poslali uz po zaruke a tam je to proste tak. Kratka doba datumu,ludia aj pomiesaju a ono nie vzdy sa da prejst kazdy jeden vyrobok,teda robit to denne

lenkakravcova
30. dec 2023

Určite nie je správne aby si platila za tovar po minimálnej trvanlivosti.
Ale inak mne sa stane tiež, že v chladničke zabudnem nejaký jogurt. Mala som obdobie kedy som dva dni po záruke dávala takéto jogurty psom.. nakoniec som zistila, že aj dva týždne po záruke je väčšina jogurtov bez chyby (však tona konzervantov) ak sú v chlade a naopak ak niečo bolo zle prepravované tak už pred koncom záruky môže byť pokazené. Takže odvtedy to takto už neriešim. Takéto jogurty normálne ovoniam, ochutnám a keď je normálna konzistencia aj vôňa, tak zjem alebo dám do jogurtoveho koláča 🙂 ale keď sa mi nezdá samozrejme letí psom 😀

andulka1988
31. dec 2023

@petulda333 v jednom obchode blízko nášho bydliska