Môžu mi krátiť dovolenku?

merikac
29. sep 2011

Pekny den maminy...potrebujem poradit. 1.7.2011 som znova nastupila do pracovneho pomeru do povodneho zamestnanania,,,mzdova mi zle vyratala zostatok dovolenky, na co som ju upozornila,,tak ju preratala,,,sice mam teraz dovolenky haba dej,,ale skratila mi dovolenku z roku 2011 ( tu ktoru si mozem prenasat do dalsieho roku o 2 dni. Mam narok na 25 dni dovoelenky a kedze som nastupovala az 7 mesiaci, tak mi prislucha za tento rok 12,5 dna dovolenky, no ona teraz prisla s tym, ze mam narok len na 10,5 dna, pretoze sa mi nejako krati. Je jej postup spravny?? Dakujem pekne

gapa
29. sep 2011

ak r.2011
1.1.-30.6. - čerpanie rodič.dovolenky (nie materskej ani riadnej dovolenky)
1.7.-31.12. - odpracované dni, príp. dni čerpania riadnej dovolenky
tak budeš mať resp. už máš v r.2011 určite odpracovaných viac ako 60dní, tvoj prac.pomer trval a potrvá celý kalend. rok 2011 a neodpraacovaných máš 129dní (I.polrok, ak by si bola neskôr pn, očr, ... tak to treba prirátať k neodprac.dnom, soboty a nedele sa nerátajú)

vid tu je kalendár: http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php

tvoj celoročný nárok bude krátený podla § 109 Zákonníka práce za prvých 100neodpr. dní o 1/12tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu, t.j. krátenie je teraz o 2/12tiny z 25dní, tj. o 4dni a nárok bude 21dní a nie 12,5 a ani 10,5.
Ty nemáš nárok na pomernú časť dovolenky, lebo tvoj prac.pomer trval celý kalend. rok a ani dovolenku za odpr. dni, lebo budeš mať odpracovných aspon 60dní. vid § cca 101-... ZP

aha, ešte určite boli nejaké zmeny v tom, ktoré dni sa berú za odpracované a neodp., to som ale teraz nepozerala.

tvo

livi
5. dec 2013

chcem obnoviť túto tému a opýtať sa, či by mi niekto vedel poradiť - tento rok od mája som ukončila predčasne rd a nastúpila som do práce, dali mi novú prac. zmluvu so skráteným prac. časom na 6,5 hodiny. dovolenku mi vypočítali na 16 dní. každý mesiac som ale bola niekoľko dní s deťmi na očr a teraz mi chce zamestnávateľ krátiť dovolenku o 1,5 dňa-vraj z dôvodu častej očr. má na to právo? ja som to totiž nikde nenašla o krátení z tohto dôvodu