Môžu mať zdravotníci vierovyznanie?

10. okt 2024

Samozrejme, že môžu, ale uvažovala som o tom, či taký sú. Dennodenne vidia ľudí trpieť, zomierať dá sa vôbec v takej situácii mať nejakú vieru ?

autor
10. okt 2024

*takí 😱

marianarem
10. okt 2024

Tak myslim, ze mnohi to prave vdaka viere zvladaju. Podstatou viery je podla mna viera v zmysel ludskeho zivota, vratane jeho tazsich stranok.

kacena4
10. okt 2024

presne ak pise vyssie prave viera im dava silu...

janai1
10. okt 2024

Jasne ze majú.
A na Slovensku ešte dokonca kvôli tomu musia trpieť pacienti a nedostávajú plnohodnotnú starostlivosť lebo "výhrady svedomia"

vazektomia
10. okt 2024

@janai1 a zasa sme u jehovistov

emka530
10. okt 2024

Čudná otázka...
Umieranie je súčasťou života, tak ako narodenie, i smrť je to čím si každý jeden človek prejde. A práve tí čo majú vieru, vedia, že toto je len prechod, narodenie sa do nového života. Myslím že viera im dava viac trpezlivosti a pokoja.
Moja dcéra raz mala prax na ODCH, a bol tam starček ktorý zomieral. Príbuzní za ním moc nechodili, ani sa nevedelo či nejakých mal.
Lekári vedeli že už to dlho nebude trvať. Moja dcéra sadla k posteli a spolu s jednou mníškou sa za toho starčeka modlili, až pokým nevydychol naposledy. Neodchádzal sám.
Je to už dávno no ten pocit ma hreje dodnes. Ak človek svoju vieru skutočne žije, môže z nej čerpať veľmi veľa .. či už pri povolaní, vo vzťahu, v rodičovstve. Nesudim, zaiste sú aj dobrí zdravotníci bez viery.. no viera je niečo o čo sa môžu oprieť a tak zvládat i tie najhoršie a najťažšie chvíle.

janai1
10. okt 2024

@vazektomia hej? Oni majú aké obmedzenia voči starostlivosti o pacientov?

janinah
10. okt 2024

@janai1 výhrady svedomia a ich uplatnenie platia v celom civilizovanom svete...
Ono sa vždy a všade nájde zdravotník ktorý ti ten potrat urobí...tak zas nebedakaj.niet na toto dôvod....

janinah
10. okt 2024

@emka530 starček mal šťastie.ze tam vtedy bola mníška aj praktikantka...a nie jedna či dve sestry ktoré majú bežné toľko roboty.ze nevedia kam skôr skočiť a nemôžu si dovoliť držať umierajúceho za ruku aj keby veľmi chceli.

janinah
10. okt 2024

@janai1 neviem ako teraz.ale pred 30 rokmi som mala kolegyňu zrejme jehovistku lebo vždy niekoho iného poprosila aby šiel podávať transfúziu namiesto nej ..

cacianka
10. okt 2024

@vazektomia to nemá spojitosť s jehovistami

ina2405
10. okt 2024

Som veriaca a svoju prácu beriem ako poslanie. Dúfam, že aj moji pacienti sú radi, že som pri nich.

derdia
10. okt 2024

Samozrejme, prídeš na svet z neba, človek neveriaci tomu neverí. Pre neho existuje len zivot pozemsky avšak to že sa narodíme na tomto svete prichádzame z neba a takisto odchádzame naspäť do neba No samozrejme podľa zásluha a milosti a tak ďalej ale tento život tu na Zemi neni není večný a neverím že ktorýkoľvek starý človek ktorý zomiera by tu chcel Ešte zostať oni majú už svoje odžité už sú unavení proste je to úplne prirodzené že človek odchádza....

zirafienka
10. okt 2024

@janinah tak tá v zdravotníctve nemala čo robiť...

glade22
10. okt 2024

Keď myslíš takú vieru, že veríš, že je niekde nejaký boh, ktorý nás tu tresce chorobami a vojnami a za všetko môže len a len on, tak nie, taký človek by nemal pracovať v zdravotníctve, lebo bude len viac a viac zatrpknuty.
Ak máš ale vieru v spravodlivého a súčasne milosrdneho Otca, ktorého jedinou túžbou je to, aby sme boli spaseni . Keď sa cítiš byť Jeho nástrojom v pomoci trpiacim, tak je to tá najvhodnejšia práca pre teba 🙂

maranco
10. okt 2024

Práveže viera im dodá silu a nádej že sa raz to utrpenie skončí.
Keď bol Ježiš na zemi uzdravoval chorých a kriesil mŕtvych, ukázal tak že má na to moc aj ochotu vyriešiť naše problémy.
V Biblii nájdeš viacero sľubov od Boha ktorý nemôže klamať ako to raz vyrieši.
ľudia nebudú zomierať Zjavenie 21:4; Izaiáš 25:8
nebudú choroby, ľudia budú uzdravený a nebudú starnúť Izaiáš 33:24; 35:5, 6; Jób 33:25

osky
10. okt 2024

@janai1 toto ako myslis?
Ak chces zarypnut,mala by si vysvetlit..

osky
10. okt 2024

Vef ta viera im dava silu ,aby aj to utrpenie psychicky zvladali.
Aby dokazali prijat aj tu smrt s nadhladom.
A aby si aj dokazali udrzat zdravy odstup od pacienta.
Lebo ked sa dlhsie o niekoho staras,prirodzene si k nemu budujes nejake to puto..zvyknes si na neho.
Cize aj tie emocie tam vznikaju...

Ale ja myslim,ze je to vo viere aj trochu inak myslene.
Byt veriacim,znamena v praxi pouzivat
MILUJ BLIZNEHO SVOJHO....
U zdravotnikov by to malo nielen zamestnanie,ale najmä povolanie.poslanie...
Prejavit lasku k bliznemu a pochopit ho v jeho trapeni,potrebach...

To vsak neznamena,ze aj zdravotnici maju zotrvacne bez prestavky fungovat...aj oni su len ludia a maju toho vela.
A ked unaveni a fruatrovani obcas du aj nevrli...su to len ludia.
Je ich cim dalej menej ,zial.
Cize nadavat tu na sestricky a doktorov....
Budme hlavne vdacni za nich/aj ked su aj vseljaki.../
Ale bez nich co?
Vid napr.v poslednom case nemocnica v Trencine...

autor
10. okt 2024

A čo takí ľudia čo roky trpia v bolestiach, alebo deti, ktoré zomierajú. To ako vnímate?
Nechcem rýpať naozaj ma to zaujíma, to aká silná viera môže byť pre človeka.

glade22
10. okt 2024

Vnímam to ako cestu do neba pre trpiaceho alebo pre niekoho z jeho okolia.

osky
10. okt 2024

O co viac si odtrpime za nase hriechy tu, o to menej budeme trpiet v ocistci.
Ano odtrpime...
Lebo bez kriza niet cesty do neba.
Nikto nie je taky bezuhonny ,aby isiel priamo do neba
A tie deti-oni asi netrpia za seba,jasne...ale to je trapenie pre rodicov skrze deti.
Ved aj Boh nam daroval svojho uplne nevinneho syna...
To vyzera,ze Boh je zly..?
Ale treba to zobrat oreciznejsie,poznat a vnimst tu vieru,aby sa toto dalo pochopit.
My vela veci nedokazeme vidiet tak,ako to je myslene tam hore.v globale

A prosim,neveriacich,aby sa k zomuto mojmu komentu nevyjadroali kedze nechapu suvislosti.
Odpovedam len na otazku,z pohladu viery

janai1
10. okt 2024

@osky akože čo ako myslím?
Gynekológia ktorí kvôli výhrade svedomia nepredpisuju HAK, nevykonávajú UPT. Lekárnici ktorí nevydávajú antikoncepciu.
To si o tom ešte nikdy nepočula?

ina2405
10. okt 2024

@janai1 celá moja klinika vrátane neveriacich lekárov nevykonávajú utp, majú s tým morálny problém. A zostáva celá kopa nemocníc, štátnych aj súkromných, kde nie je problém zavraždiť dieťa.Tak ako kvôli mne trpíš?

janai1
10. okt 2024

@ina2405 keby si nebola vzťahovačná a videla si ďalej od nosa tak by si chápala.

ina2405
10. okt 2024

@janai1 nie som vzťahovačná, ty dramatizuješ. Od mňa sú v okruhu 15 a 30km ďalšie nemocnice, kde sa utp robia. Kto si tu nevidí od nosa 🥴Tak aké utrpenie? Drvivá väčšina doktorov nemá žiadny problém ani s predpísaním antikoncepcie, nie je problém si nájsť doktora bez uplatňovania výhrady vo svedomí. Také jednoduché 🙂

osky
10. okt 2024

@janai1 jaaaaaaj.
Ty narazas na potraty.
No ved presne to som myslela,aby si konkretne uviedla,co ti vadi.
Takze potraty...

No vies,lekari su tu na to,aby zivot chranili,zachranovali...
Takze toto sa velmi bije.
Rovnako ako eutanazia.
Ja som zasadne proti tymto 2 veciam.
Preco by si mal lekar spinit ruky s niecim takym?a mat zanesene svedomie tym ,ze zahlusil novy zivot?
Niest krv toho cloveka na svojich rukach
A nie,nehovor,ze embryo nie je clovek
Pretoze odkedy existuje ivf,potvrdzuje presny opak tohto.
V tom jedinom okamihu,ked sa spermia spoji s vajickom uz je jase vsetko-pohlavie,farba vlasov,oci,vyska,talent....vsetko...

A vies co?
Dala by som na to riafne vysoku cenu.
Kto chce toto podstupit ,nech si to poriadne zaplati.
Zabera miesto pre naozaj chorych öudi,ktori cakaju cele mrsiace na volne miesto na operaciu,ci hospitalizaciu...
Porusit vsetky tieto vrazdiace kliniky a bude miesto na tych ozajstnych pacientov.
Aj peniaze snad..

mell27
10. okt 2024

Ja pracujem v zdravotníctve a videla som už veľa detí a mladých ľudí zomierať, zo začiatku to bolo strašné, postupne som si "zvykla". Viera mi v tom práveže pomáha, lebo viem, že tí trpiaci sa už majú dobre, práca mi veľmi zmenila pohľad na život. Prežívam veľkú vďačnosť za všetko a snažím sa prežiť čo najlepšie každý deň, ... Neriešim nepodstatnosti a nenahaňam sa za materiálnymi vecami...

bosorkabb
10. okt 2024

@osky ono tie kliniky by iných pacientov neliecili ani keby potraty nerobili.
Eutanazia u nás povolená nie je pokiaľ viem.
Tiež som bola proti ale odkedy sledujem život rodiny kde je pacient s ALS tak som názor zmenila. Trpí pacient a to neskutočne. O rodine ani písať netreba.

zuzinka888
10. okt 2024

Myslis vierovyznanie ci vyhradu vo svedomi??

rozculena
10. okt 2024

@osky ty to píšeš,ako keby sa na Slovensku robili miliony potratov denne.....potraty sú voči ostatným zákrokom úplne zanedbateľné číslo,tak netrep sprostosti,a dlhodobo majú klesajúcu tendenciu.
Zdravotníctvo je v rozklade,platby za potraty by to nijako nevytrhli.
https://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/Potraty-v...