Možnosti práce so základným vzdelaním

23. apr 2021

Akú prácu môžem robiť keď mám len základné vzdelanie?

andy024
23. apr 2021

upratovanie, práca vo výrobe a pod.

petus998
23. apr 2021

Ja napr mam len zakladnu bo som oatala v druhom rocniku tehotna a uz som sa k skole nedostala a robim v restike ono jw to hlavne o zrucnoati urcite nebudeete sediet v kancelarii ale nie je to dobre rozhodnutie ostat aspon bez vyucneho liatu

nistika
23. apr 2021

ako chyzna napriklad alebo casnicka....take veci co robi aj brygadnik v zasade.

nistika
23. apr 2021

mysim ze aj pomocnu silu v kuchyni.

katkamatka7
23. apr 2021

Upratovať pre Univerzitu akéhokoľvek druhu.. A ten pocit, keď máš utrieť ich prezentačnú tabuľu, ale namiesto utretia opravíš do očí bijúcu chybu.

marcellka32
23. apr 2021

Čašníčka, predavačka, upratovanie, gazdiná v domácnosti, fabrika

nafka0483
23. apr 2021

Nekvalifikovane prace, ktore nevyzaduju maturitu ani vyucny list. Mozu tu patrit napr.:
- upratovacka, chyzna
- vratnicka
- operatorka vo vyrobe
- pomocna sila v kuchyni
- predavacka (velke obchodne retazce, male butiky, novinovy stanok...)
- pokladnicka (napr. v muzeu, zoo...)
- bufetarka
- po roznych kurzoch alebo zaskoleni: casnicka, pomocna kucharka, sicka, cukrarka, pekarka...

nafka0483
23. apr 2021

@katkamatka7 Aku chybu si opravila? :D

katkamatka7
23. apr 2021

@nafka0483 😀 Film Dobrý Will Hunting

nafka0483
23. apr 2021

@katkamatka7 nerozumiem :D kde bola chyba?

katkamatka7
23. apr 2021

Často tu sú témy o oprave do očí bijúcich životných chýb. Ak máš možnosť, diaľkovo doplniť vzdelanie, či výučným listom alebo maturitou. Popri tom pracovať, sezónne práce, zber úrody, manuálne práce, kde Ťa zaškolia a nepotrebujú papier na vyššie vzdelanie, závodná výroba, hand made výrobky, pekáreň, pomocná sila v kuchyni, ručné umývanie áut,

katkamatka7
23. apr 2021

@nafka0483 V tom filme je taká scéna s tabuľou. Ak si videla a predsa sa dožaduješ odpovede, tak skúsim takto: neutierala som tabuľu ani neopravovala chybu.

Autorku by som rada povzbudila, že dobrý človek sa nemeria počtom titulov pred a za menom a ani vzdelanie nie je zárukou šťastia. Prajem odhodlanie a vytrvalosť, aby si si našla prácu.

gertrudka222
23. apr 2021

Vela moznosti mat nebudes, uz aj od predavacky chcu aspon vyucny list

simsalabim
23. apr 2021

@katkamatka7 mas s ytm skusenosti? Inak nemyslim, ze upratovacky cistia tabule, to urcite nie je v naplni ich prace.

nafka0483
23. apr 2021

@katkamatka7 Jaaaaaj :D uz rozumiem :D uplne som bola sustredena na to, ze si opravila chybu a normalne som v nazve filmu hladala gramaticku chybu alebo daco :D

dollyzv
23. apr 2021

Ex má len základnú a robí kuriéra(zarába celkom pekne),pred tým robil šoféra na dodávke do zahraničia a pred tým taxikára..šoférovanie ho baví ,aj práca s ľuďmi takže aspoň robí niečo čo má rád..

katkamatka7
23. apr 2021

@simsalabim So vzdelaním áno, aj s tým, že sa cíti byť niekto viac, keď ho má viac. Aj stým, ako je to neprijemne tým, ktorí vidia chybu a chybník si stojí za svojim a ohŕňa sa štúdiom. Aj s tým, že všetci sme ľudia bez vyvyšovania sa a pohŕdania a vieme ku sebe prejaviť úctu. Aj s tým, že viac dôverujeme niekomu, kto má roky rokúce skúsenosti a štúdia a stále sa tomu venuje.

luccija
23. apr 2021

Suseda robí v záhradníctve sadia priesady do kochlikov a pod..

dollyzv
23. apr 2021

Ono skôr by som povedala že výška vzdelania nieje podstatná,teda pokiaľ nechce byť človek lekár,pravnik,sudca a podobne profesie alebo iné kde to vzdelanie a štúdium je naozaj potrebné..záleží skôr na Tom aký je človek priebojný,pracovitý,šikovný,manuálne zručný popripadne má šťastie nájsť si dobrú prácu..kopec ľudí s vs titulom zarába len štvrtinu alebo polovicu z toho čo človek s ucnovkou alebo so základnou..

panelacikova
23. apr 2021

@katkamatka7 to bol film. fajn, pobavili sme sa...

autorka: bohužiaľ, bez vzdelania, resp.len so základným fakt upratovačka, možno brigády, predaj ovocia, zeleniny, práce pre mesto (výsadba rastlín, udržiavanie čistoty mesta)... veľa toho nenarobíš. alebo po známosti. aj 10-ročnou školskou dochádzkou sa dokážeš uživiť, ak máš tatka riaditeľa podniku, to je jasné. ale ak nemáš žiadne známosti, ďaleko sa nedostaneš... v zahraničí opäť jedine chyžná a upratovanie, prípadne tá kuchyňa. ešte aj opatrovateľky majú minimálne stredné školy. poznám prípady, kde inžinierky robia pri stroji, lebo niet práce a potrebujú živiť rodiny. ale to sú už naozaj extrémy, pravdou je, že to je len prechodná stanica (alebo bola, predpokladám, že už robia niečo iné). chcem tým povedať, že skôr ťa dajú s VŠ robiť prácu aj takú, na ktorú stačí ZŠ ako naopak. naopak je to na 99% nereálne (1% je ten "tatko").

zuzuliennka1
23. apr 2021

@dollyzv tak takto by som to zas negeneralizovala.. ukaz mi nejakeho ucnovkara s lepsim platom, ako vs. vzdelany clovek...
vs nie je len o tituloch - to je zcasti pravda, no ukazuje to o cloveku napr. aj to, ze mu zalezi na vzdelani, vedomostiach, ze sa vie obetovat, proste ma drive a nevzdava sa.. ked niekto skonci maturitou sš vzdelanie a dalej ma v zivotopise dieru, asi je skor lenivy a proste kasle na to..

faustine
23. apr 2021

Modelku, herečku, niektoré majú tiež len základné.:sweat_smile

luccija
23. apr 2021

@zuzuliennka1 to srandujes?každý murár, maliar, automechanik, obkladac, kaderníčka, masér zarobia viac ako napr učiteľ čo má VS či nejaká pani na úrade s magisterský titulom.Remeslo má zlaté dno.ak teda nemyslíme nejakého ITeckara s VŠ, či lekára, právnika .

weronika171717
23. apr 2021

Sú ľudia, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie a zarábajú cca 850 eur v čistom a sú ľudia, ktorí majú základné vzdelanie a zarábajú 3000 a viac eur...... V dnešnej dobe škola nemusí znamenať všetko......

dollyzv
23. apr 2021

@zuzuliennka1 napr môj chlap má ucnovku a zarába 900 v čistom...moja mamka má Mgr a zarába 500 skoro polovica

judar
23. apr 2021

@zuzuliennka1 ty mas dobre skreslenu predstavu :D ze ucnovkar nezarobi tolko co VS vzdelanec ..ver ze ano...ja ked si lusknem prstom tak za taku hodinku by som mala 1200€ v cistom s ucnovkou

oblecenie99
23. apr 2021

Ja to skúsim z iného uhla pohladu: ako by ste na to reagovali ako potenciálny zamestnávateľ? Pokiaľ teda ozaj sa nebavíme o upratovacich a podobných prácach.. Ja by som odporučila doplniť si vzdelanie alebo nejaké kurzy aspoň, niečo je hradené a organizovane aj Úradom práce..

dollyzv
23. apr 2021

@oblecenie99 keby som potencionálny zamestnávateľ zaujímalo by ma v akej práci má prax,čo dokáže človek robiť,ako sa popripadne vyjadruje...aj niekto s vs môže byť pre zamestnávateľa napr.uplne nepoužiteľný..to že niečo študoval neznamená že to ovláda alebo tomu dobre rozumie...

sslobodnamama777
23. apr 2021

hocico mozes robit co aj s maturitou alebo ucnovkou, poznam vysokoskolsky vzdelanych a robia hoteloch v alpach, svajci, rakusku. Ak si inteligentna teda zvladnes kazdy pracu kde neni treba specialne vzdelanie, dobre napisala nafka... Ale je to minus v tom, ze musis presvedcit zamestnavatela, pripadne klamat ze mas vyucny.

zuzuliennka1
23. apr 2021

@luccija ved ale prave, ze myslime.. ale opat sa len vraciame k tomu, ze ide o to, co clovek naozaj dokaze. A ked sa niekto pyta na MK na pracu dokonca aspon bez zaklad. vzdelania, tak to si moc nenavybera....
ak by bola taka sikovna, tak sa tu na to nepyta....