Ahojte, mám VŠ vzdelanie 2.stupňa, odbor masmediálna komunikácia, chystám sa na štátnu skúšku z anglického jazyka a od budúceho roku aj na DPŠ. Rada by som sa po materskej dovolenke uchádzala o miesto učiteľa Aj, najlepšie na strednej škole. Máte niekto vedomosť o tom, že ako neučiteľ by som mohla učiť aj na strednej škole? Pokiaľ budem mať štátnu jazykovú skúšku a DPŠ ukončené, do ktorej platovej kategórie by som patrila? Ďakujem vopred za všetky odpovede 🙂
Myslim si, ze mozes ucit iba v sukromncyh skolach, agenturach a podobne. V statnych skolach asi nie, ale nie som si na 100% ista.
dpš budes mat na akej fakulte?
@sharlotta to nie je pravda, ja to mam tak, ako ona a normalne to plati a moje kolegyne tak isto, maju napr pedagogicku skolu, ale zameranie ine a dorobenu statnicu a ucia jazyk. Ja vysku mam uplne inu. A myslim, ze nejde o zufalstvo skoly, toto vzdelanie staci. Nemame vacsinu uvazku v inom odbore. Ucime len jazyky.
Môžeš kľudne učiť, ak si urobíš pedagogické minimum 😉
Skus sa radsej opytat na hocakej skole, zastupcovia alebo riaditelia skol musia ovladat tieto veci. Ja viem len to, ze ked som sa pred par rokmi pytala svojej zastupkyne ci by mi stacila statnica z AJ, povedala ze stanica napr. z odboru prekladatel, alebo nejaka ina, kde nebola didaktika AJ, by ma neopravnovala ucit AJ odborne. Ale ked budes mat to DPŠ tak by to mohlo stacit. Ja som ucila na ZS a davali mi ucit aj AJ hoci nemam statnicu, povedali mi ze mozem max. polovicu hodin z uvazku ucit predmet ktory nemam vystudovany, inak by som klesla do nizsej platovej triedy. Ale obavam sa ze na strednej skole to moze byt inak, tam uz predsa su vyssie naroky na rozsah uciva.
@lauricka Na statnej skole? 😕 V tom pripade ide o zufalstvo skoly, nevedia najst kvalifikovaneho jazykara.
@babatenko ako nekvalifikovana mas podla tabuliek o dost nizsi plat. Skola moze mat aj nekvalifikovanych ucitelov, no nie su tomu velmi nakloneni, kedze to znizuje kvalitu skoly v ociach ministerstva aj rodicov. Pisem len ako to funguje, idem pohladat ten zakon.
@sharlotta podla mna si nieco mylis. A urcite sa to neda nazvat nekvalifikovany ucitel. Statna skuska z jazyka, vysoka skola druheho stupna a pedagogicke minimum nie je nekvalifikovany ucitel a skola to ani tak neberie. Nemyslim si, ze je skola zufala a nevie najst ucitelov. Ako nekvalifikovana by som musela byt v 9. triede. Som normalne v 10 tak, ako vsetci ostatni "kvalifikovani" ucitelia. Tak sem hod zo zakona nejaky uryvok, podla ktoreho by sme mali byt nekvalifikovane. Tiez ma to zaujima.
@babatenko Ak chceš učiť na SŠ musíš, podotýkam, MUSÍŠ mať spomínanú štátnicu, ale všeobecnú, nie základná. Základnou získavaš iba kvalifikáciu na ZŠ. Kedže nemáš vyštudovaný pedagogický smer, budeš musieť nastúpiť na DPŠ. Ja osobne by som na to išla v poradí DPŠ a potom štátnica.
inak ja si tiez myslim, ze riaditelia radsej uprednostnia ucitela s vystudovanym CJ na prislusnej pedagogickej alebo filozofickej fakulte
@zuzana76 hehe, mam 33, dvojrocne dvojcata a budem studovat VS? Dakujem, neprosim. Nemam na to platit si dialkovo vysku niekolko rokov, ani cas. Idem si spravit prvu kvalifikacnu skusku. A ak zmenia zakon, tak ich mozem kaslat. Stale su tu jazykove skoly, atd. Mam zmluvu na dobu neurcitu a pochybujem, ze sa tak zavratne nieco zmeni. Uz len preto, ze vedia, ze maju smolu, cele skolstvo a ze mladi jazykari sa neponahlaju ucit na skolach. Nehovoriac o tom, ze nase pedagogicke skoly nekvalitne pripravuju studakov na to, ako naozaj ucit na skole. Nevedia odtial takmer nic.
§ 7
Kvalifikačné predpoklady
(1) Kvalifikačným predpokladom na výkon pedagogickej činnosti a na výkon odbornej činnosti je
a) získanie profesijných kompetencií absolvovaním študijného programu alebo vzdelávacieho programu v požadovanom študijnom odbore19) poskytujúcom požadovaný stupeň vzdelania20) alebo
b) získanie profesijných kompetencií pre pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací program pre deti so zdravotným znevýhodnením21) alebo žiakov so zdravotným znevýhodnením, absolvovaním príslušného študijného programu študijného odboru špeciálna pedagogika pre pedagogických zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním alebo absolvovaním príslušného vzdelávacieho programu pomaturitného kvalifikačného štúdia v oblasti špeciálnej pedagogiky pre pedagogických zamestnancov s vyšším odborným vzdelaním alebo úplným stredným odborným vzdelaním.
(2) Požadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa podľa § 13 písm. b), c), d), f) a g) a pre odborného zamestnanca je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Požadovaným stupňom vzdelania pre
a) učiteľa základnej umeleckej školy a korepetítora je aj vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vyššie odborné vzdelanie,
b) učiteľa materskej školy, vychovávateľa a pedagogického asistenta je aj vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo úplné stredné odborné vzdelanie,
c) majstra odbornej výchovy je aj vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a vyučenie v príslušnom učebnom odbore alebo príbuznom učebnom odbore alebo úplné stredné vzdelanie a vyučenie v príslušnom učebnom odbore alebo príbuznom učebnom odbore; v tých odboroch, v ktorých sa vyučenie v odbore nevykonáva, je splnením požadovaného stupňa vzdelania aj úplné stredné odborné vzdelanie v príslušnom študijnom odbore alebo príbuznom študijnom odbore a doplnenie kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a).
(3) Ak ide o učiteľa základnej školy, strednej školy, jazykovej školy a základnej umeleckej školy, vyžaduje sa aj vyučovanie jeho aprobačných predmetov alebo predmetov jeho študijného odboru v rozsahu najmenej jednej polovice jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti zníženej o jednu hodinu (ďalej len „kvalifikačná požiadavka“); to sa nevzťahuje na učiteľov školy so vzdelávacím programom pre žiakov s mentálnym postihnutím.22)
(4) Zamestnávateľ môže učiteľovi znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah jednej tretiny jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ak by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov.
(5) Súčasťou kvalifikačného predpokladu učiteľov odborných zdravotníckych predmetov v stredných zdravotníckych školách je aj odborná spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania23) v príslušnom študijnom odbore, najmenej dva roky odbornej zdravotníckej praxe a doplnenie si kvalifikačných predpokladov v oblasti pedagogiky, psychológie a didaktiky vyučovania zdravotníckych odborných predmetov.
(6) Ministerstvo ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom kvalifikačné predpoklady, osobitné kvalifikačné požiadavky a požiadavky vzdelania pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov podľa druhu a typu školy alebo školského zariadenia.
(7) Kvalifikačné predpoklady občanov členských štátov Európskej únie alebo štátov, ktoré sú zmluvnými stranami Dohody o Európskom hospodárskom priestore, a občanov Švajčiarskej konfederácie sa posudzujú podľa osobitného predpisu.24)
§ 8
(1) Pedagogický zamestnanec, ktorý získal vzdelanie absolvovaním študijného programu alebo vzdelávacieho programu v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon pedagogickej činnosti, doplní si kvalifikačný predpoklad pre príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca získaním vzdelania v oblasti
a) pedagogiky, psychológie a didaktiky vyučovacích predmetov alebo didaktiky odborného výcviku (ďalej len „pedagogická spôsobilosť“) alebo
b) pedagogiky, psychológie a didaktiky vyučovacích predmetov alebo didaktiky odborného výcviku a špeciálnej pedagogiky (ďalej len „špeciálnopedagogická spôsobilosť“), ak má vykonávať pedagogickú činnosť v triede, v škole alebo v školskom zariadení s výchovno-vzdelávacím programom pre deti alebo žiakov so zdravotným znevýhodnením.
(2) Vzdelávanie na doplnenie kvalifikačných predpokladov podľa odseku 1 písm. a) poskytujú
a) pedagogickým zamestnancom s vysokoškolským vzdelaním vysoké školy v doplňujúcom pedagogickom štúdiu podľa § 8b,
b) pedagogickým zamestnancom so stredným vzdelaním ukončeným maturitnou skúškou a vyšším odborným vzdelaním ukončeným absolventskou skúškou stredné odborné školy v rozsahu ustanovenom príslušným vzdelávacím programom pomaturitného kvalifikačného štúdia.
@lauricka ja som si koli tomuto presne doplnila studium. Ucila som 6 rokov ako nekvalifikovana a ked sa mi dcera narodila, studovala som dalsiu VS - anglicky jazyk a literatura. Prvu mam politologiu- medzinarodne vztahy. Takze netrepem len tak do vetra. Ucila som v BA, takze tiez viem, aky je tam boj o jazykarov...
@lauricka no ja som sa prave rozhodla studovat AJ, okrem iného uz mam ukoncene studium pedagogicke - ucim iny jazyk a dejiny umenia, ale dala som prednost VS studiu, tiez mam 2 male deti navstevovala som aj jazykovku v oboch jazykoch, teda AJ aj NJ, ale ta mi nedala toho tolko ako studium jazyka na VS
@sharlotta ach jaj, zakony rozumiet je tazke. Prosim si konkretnu cast z toho, podla ktorej tomu Ty tak rozumies, Tento elaborat je prilis dlhy, aby sme ho rozoberali cely. Nekvalifikovani ucitelia, ktori doteraz ako tak na
niektorych skolach ucili a boli zaradeni do 9. triedy uz ucit nemozu. Ano, to boli ti, co nesplnali vsetky podmienky, hlavne nemali ukonceny druhy stupen VS. Otazka autorky diskusie je dana a moja odpoved je, ze by to nemal byt podla terajsej situacie problem. Na prislusnej skole si to overi. Je pravdepodobne, ze ani ona s tym nebude mat problem.
@babatenko podla mna ako ucitelka na skole potrebujes pedagogicke minimum .. 🙂