Môžem to odmietnuť?

21. aug 2022

Ahojte, v práci pracujem na určitej xy pozícii, avšak keď nie je práca, vedúci ma posiela na dieľnu, do výroby.
Ja som samozrejme chodila, avšak v pracovnej zmluve ani v kolektívnej zmluve sa nepíše nič o tom, že by som bola povinná tam ísť. Veď predsa keď nie je práca buď budem robiť niečo iné tam kde pracujem, alebo ma nechajú doma na 80%.
Preto by som sa chcela spýtať na Váš názor.
Keď niekto je napríklad kuchár, tiež nepôjde umývať záchody len preto, že nie sú zákazníci…

Pracujem na vyššej pozícii a nie ako obyčajný človek vo výrobe, samozrejme nerobí mi to problém tam ísť ale vždy sa to týka len pár ľudí, vrátane mňa a VIP ľudia tam nechodia. Chápete, ide len o princíp..

Nechcem to tu rozoberať, len som si to teda preštudovala a myslím že mám právo odmietnuť niečo, o čom v zmluve nie je ani slovo..
nakoľko sa to v najbližšj dobe chystám už povedať, ako by ste reagovali vy 🙂

myslím to všetko v dobrom tak prosím, normálne odpovede 😅

ubriela
21. aug 2022

Kludne to povedz nadriadenemu, ale ja osobne by som sa nebranila ani zastupnej praci (vo vyrobe), akurat by som sa nesla strhat o vykon, ci naplnenie noriem.

autor
21. aug 2022

@ubriela Samozrejme ani mne to nerobí problém, len je to nespravodlivé a nechcem si nechať srať na hlavu, už to začínajú zneužívať 😅 ďakujem za odpoveď🙂

lucka_ke
21. aug 2022

môžeš odmietnuť ak to nemáš v zmluve

cawes
21. aug 2022

Ako zalezi ako to mate. Mne osobne by to mevadilo ak by sme sa tam prestriedali vsetci a nie len stale ja. Za dalsie asi robis teda v kancelarii cize ak nemas co robit tak ta posle tam?

kacena4
21. aug 2022

a co mas v zmluve? vacsinou tam byva polozka v zmysle ," a plni pokyny nadriadeneho..."

autor
21. aug 2022

@cawes veď to je to, že vždy len ja, keby sa tam prestriedame viacerí, nemám problém.. v kancli nie, je to také “iné” oddelenie, kde sa robia záverečné skúšky.. 🙂 nechcem to tu moc rozpisovať radšej 🤣
@kacena4 áno to tam je, v rámci toho že plným pokyny k mojej pozícii na mojom pracovisku a nie vo výrobe ako operátor 😃

mogaa
21. aug 2022

na druhej strane ťa tam posiela ako píšeš, keď nie je robota, čiže si je vedomí toho že nemáš veľmi čo robiť....takže má ešte daľšiu možnosť, znížiť alebo ztušiť ti pracovný úväzok(samozrejme s odstupným) alebo ťa prepustiť a zobrať niekoho na nižší úväzok, prípadne novej dá do zmluvy kumulovanú funkciu s tým že bude robiť tvoju prácu a v prípade potreby pôjde do výroby....takže naozaj záleží ako si v práci spokojná a či si ju chceš udržať....lebo ano, tvoja povinnosť to nie je , teda ísť do výroby, ale treba myslieť aj na to, že aj zamestnávateľ má iné možnosti( a v tvojom prípade sama píšeš, že ťa tam pošle ak nie je práca)

autor
21. aug 2022

@mogaa ono to je tak, že VIP ľudia sedia celý deň, pozametajú, a mňa pošle do výroby. čize tak.. áno, o prácu núdzu nemám, preto si môžem dovoliť niečo povedať, lenže oni ma neprepustia lebo na druhú stranu by im človek chýbal, a je to tak lakomá firma že ma neprepustia už len z toho dôvodu, lebo by mi museli dať odstupné, 😄 a čakajú možno že týmto ma donútia odísť samú 😅

autor
21. aug 2022

@lucka_ke vďakaa za pomoc 🙏🏻

mogaa
21. aug 2022

len aby si nebola predkvapená...lebo ak trochu premýšlajú, tak určite je lepšie ak ti síce dajú 2 mesačné odstupné, ale novej dajú viac práce, včetne zastupovania vo výrobe.... alebo jej dajú úväzok miesto 8-hodinového len na 5hodín a bude musieť stíhať tvoju prácu za tých 5hodín.....lebo to čo ušetria na zníženom prac.úväzku im za pár mesiacov zaplatí tvoje odstupné...

autor
21. aug 2022

@mogaa veď mohli by, ja sa len poteším 😅🙏🏻

doriiis
21. aug 2022

Velka chyba je si mysliet ze ta nemozu prepustit.Ja som tiez vo veducej pozicii a ak nieco viem tak je to to,ze kazdy sme nahraditelni.Takze skromnost zena,skromnost.A ked si v podstate len nespokojna s tym,ze tam chodia iba niektori a vip nie a si v pozicii ked mozes nieco povedat tak preco nenavrhnes lepsiu ergorotaciu ludi? Navrhni lepsi sposob poselania ludi tam,efektivnejsi,spravodlivejsi

zmrzlinka2021
21. aug 2022

@kacena4 ale pokyni v zmysle pracovneho zaradenia. Som mzdova uctovnicka, mam priestor, idem vypomoct kolegyni, co uctuje o majetku... nie ist umyvat hajzle...odtial potial

zmrzlinka2021
21. aug 2022

@doriiis ak prepustis sikovneho clvoeka, trva ti niekolko mesiacov najst kvalitnu osobu a potom par mesiacov zaucania. Nie je to tak jenoduche. Robosa nahradis rychlo, ale ak niekto ma komplexnejsiu a narocnejsiu pracu, tak to vobec nie je jednoduche.

doriiis
21. aug 2022

@zmrzlinka2021 ...tomu rozumiem samozrejme.Ja sa len tak pousmejem vzdy ked pocujem niekoho hovorit ze ho nemozu prepustit

konikkon
21. aug 2022

Ak to nemáš v zmluve, môžeš to odmietnuť. Mala som takú kolegyňu, pracovala presne na rovnakej pozícii ako ja. Keď bolo treba, posúvali ju po všelijakých oddeleniach a robila veci neadvekatne jej pozícii a vzdelaniu. Dievča pre všetko. Nikdy si nevedela otvoriť ústa, vždy sa po nej vozili, vedeli, že si môžu dovoliť. Ja som nadriadenému vždy dala najavo, kde je moje miesto, určite by som nešla robiť niečo, len aby som vyzerala ako tá ochotná. Som odborný pracovník a svoju prácu som si robila veľmi dobre. Keď prišla Korona a prepúšťanie, hádaj ktorú z nás prepustili?

zmrzlinka2021
21. aug 2022
konikkon
21. aug 2022
lucik194
21. aug 2022

je tu skupina právne poradenstvo,opytaj sa tam, hlavne pozri co mas napisane v zmluve, co mas pracovnu napln

autor
21. aug 2022

@konikkon @lucik194 Vďaka 🙂

@doriiis To je také slovenské povedať o niekom že mu chýba skromnosť keď ma ani nepoznáš a usúdiš to z pár napísaných viet 😁 skor asi ty máš moc vysoké ego, to zväčša majú takéto osôbky vo vedúcich pozíciach 🙂
a ešte jedna vec, ja nehovorím že ma nemôžu prepustiť, ale nespravia to, a to je rozdiel 😃 robím tam dosť dlho na to, aby som mala o ľudom odhad.

@zmrzlinka2021 ďakujem za pochopenie 😏😇

doriiis
21. aug 2022

Ako povies autorka

autor
21. aug 2022

@doriiis 🫠

lalenka33
21. aug 2022

Veď keď si si taká istá, že ťa neprepustia, tak im na rovinu povedz nech posielajú aj tých VIP ľudí do výroby a nie len teba. Veď, keď tam môžu poslať teba neobyčajného človeka, tak môžu aj VIP.

autor
22. aug 2022

@lalenka33 povedala som to, moc to nepomohlo 😃 preto som to chcela riešiť takto, že to odmietnem lebo to nemám v PZ 🙂

rohypnol1
22. aug 2022

Chapem spravne, ze si niekde na kontrole kvality a ked nie je praca, ides do vyroby? Nemas v zmluve nazov pozicie v style “operator - kontrola kvality” ? Mozno dedukujem nespravne. Z mojich skusenosti veduceho proacovnika - zial na rovinu, toto sa nerobi zamestnancom, o ktorych nechcem prist. Skor dufaju, ze odides sama…

lalenka33
22. aug 2022

No tak potom asi nebudeš taká nenahraditeľná, ako si myslíš, keď ťa tam naďalej posielajú aj keď si im už svoj názor nato povedala 😊

autor
22. aug 2022

@lalenka33 povedala som to konkrétne nadriadenej, nie vedúcemu 😃
@rohypnol1 nie nie 🙂 tak vedúci je magor, ostatní nadriadení aj zástupca vedúceho je rád, že tam som 😁 ale každopádne ďakujem za rady už to nejak poriešim