Môžem tieto otázky položiť na pracovnom pohovore?

27. mar 2023

Ahojte. Zareagovala som na jednu pracovnú ponuku, na ktorú spĺňam podmienky, je mi veľmi sympatická a veľmi nerada by som pokazila pohovor. Je pravda, že ma ešte nepozvali a ja si už v hlave robím scenáre, ale rada som vopred pripravená 😂😂 Je to administratívna práca na exportnom oddelení výrobnej firmy a je to vlastne to, čo robím teraz.

Je niektorá z týchto otázok nevhodná a radšej by som ju mala vynechať?
1.) Ako približne bude vyzerať môj bežný pracovný deň?
2.) V inzeráte je uvedená flexibilná pracovná doba a homeoffice, aké sú teda možnosti flexibility?
3.) (Tiež ako benefit je uvedený príspevok na stravu nad rámec zákona a príspevok na dopravu, viem, že to asi nebude majetok, ale rada by som vedela koľko teda mesačne by to bolo bonusových €, mám do toho vôbec rýpať, alebo nechať tak? Alebo sa opýtať aspoň na koho sa vzťahuje príspevok na dopravu?)
4.) V inzeráte je presne uvedené číslo brutto + mesačná variabilná odmena 0 - 8% základnej mzdy + 0 - 90 € mesačný dochádzkový bonus + bonus za odpracované roky. Od čoho sa odvíja variabilná odmena? Je náročné dosiahnuť 8% keď si človek štandardne dobre robí svoju prácu alebo je horná hranica iba za špeciálne pracovné úspechy? Aké sú kritériá na dosiahnutie dochadzkového bonusu? Aká je výška bonusu za odpracované roky? Teda ak pôjde všetko dobre a budú spokojní, aký konečný plat môžem očakávať?
5.) V inzeráte je uvedené garantované navýšenie základnej mzdy po odpracovaní 1 roku, môžem počítať s každoročným navyšovaním platu aspoň o infláciu? (Je na to aj nejaké cudzie slovo, na ktoré si samozrejme neviem spomenúť ani ho nájsť)
6.) V inzeráte na podobnú pozíciu, ktorý uverejnili v októbri mali ako požiadavku SAP - mierne pokročilý, ale v inzeráte na túto pozíciu to nie je. Budem pracovať aj so SAPOM? to by som asi zaradila hneď ako druhú otázku po tom ako bude vyzerať môj pracovný deň.
7.) Aké sú možnosti rastu? Budem mať neskôr možnosť prijať aj ďalšie zodpovednosti? (Je to dôvod prečo chcem odísť z terajšej práce, ale nechcem aby to vyznelo tak, že je mi málo to, čo popisujú v inzeráte)
8.) Keď už pri mne nebude človek, ktorý ma zaúčal, budem mať možnosť sa s niekým poradiť, alebo budem nechaná úplne sama na seba? (Dúfam že budem mať prístup k starším e-mailom a dokumentom, ale to sa ich nejdem pýtať)

Čo si o tom myslíte? Svedčí to o mne niečo zlé, keď sa tak viac pýtam na tie peniaze? Ak máte nápad ako niečo preformulovať alebo niečo viac sa opýtať sem s tým.

Ďakujem

terezia323
27. mar 2023

Keby si sa mna opýtala tieto otázky na pohovore tak to beriem ako veľké plus, že sa zaujímaš o prácu a pozíciu

majka1921
27. mar 2023

Otazky podla mna uplne super, vobec nie prehnane. Ja ak by som bola druha strana, by som mala z teba dobry dojem. To slovko co hladas je valorizacia 🙂
Tak drzim palce, ak ta pozvu na pohovor.

autor
27. mar 2023

@majka1921 presne valorizácia!!! 😂
Ďakujem dievčatá za podporu 😊

dadis
27. mar 2023

Za mna prilis vela otazok, urcite nemusis klast vsetky otazky tak podrobne- Napr. staci - aka je pracovna doba? ta flexibilita pracovneho casu - to vacsina ludi pozna, lisi sa len v case, kedy je povinne byt v praci. Alebo: Viete mi povedat viac k bonusom ku mzde, co mozem ocakavat? A k tomu ostastnemu by som sa ani nepytala..podla mna ti to sami povedia. A aj otazka toho Sapu je podla mna cez ciaru. Bud radsej uvolnena a klad "normalne" otazky..

cacianka
27. mar 2023

Počkaj co ti povedia až potom sa spýtaj doplňujúce otázky

autor
27. mar 2023

@cacianka áno áno samozrejme, toto si predstavujem že po rozhovore s nimi keby sa ma opýtali či sa chcem niečo opýtať a nemala by som to zodpovedané, by som sa toto pýtala. Určite nie že dobrý deň, som Hanka Mrkvičková a túto vás poprosím vyplniť dotazník ktorý som si pre vás pripravila 😂😂

gabika128
27. mar 2023

Môžeš položiť tieto otázky na pohovore, ale záleží od človeka čo ťa bude prijímať, aký typ človeka potrebuje do tímu napríklad. Otázka ohľadom kariérneho rastu môže rozhodnúť, že príjmu iného kandidáta, alebo tiež rozhodne o tom že príjmu práve teba. Myslím, že sa to dá vycítiť na tom konkrétnom pohovore, koho asi hľadajú.

iwesska
27. mar 2023

Za mna,az prilisne vrtanie sa v bonusoch. Je jasne,ze dochadzkovy bonus je ked mas 100% dochadzku,ziadne PN, OCR...Ani by som sa nepytala,ci je narocne dosiahnut variabilnu cast 8%, znie to za mna ako spekulacia. Takisto odpracovane roky. Este si ani nenastupila a uz ta zaujima mzda za odpracovane roky. Uplne staci sa opytat,od coho sa odvija variabilna odmena a zvysok nechat na neskor.

simca06022011
27. mar 2023

Otazky su v pohode a je to tak ako @gabika128 pise, zalezi od clovkea ako ich vezme. Podla mna ich je dost vela a velmi obsirne, tak si nachystaj zakladne napr. dve. A uvidis aky bude clovek oprti tebe, ci viac pokecate. Zalezia kolko budu mat pohovorov, mna by otravovalo riesit napr. cestovne a stravne na pohovore, ak by sa ma to pytalo 10 ludi za den... Tam nie je podla mna logicke pytat sa kolko aio je prispevok na cestovanie,a le napr. ako tento prispevok funguje, co sa v nom preplaca, na zaklade coho. je mozne ze personalista ti nebude vediet povedat ze dostanes 25EUR cestovne a starvne bude.. a tiez nebudu riesit co bude o rok, dva a pat .

Presne kvoli tomuto sa u nas robil poslendy pohovor hromadne :DDDD Normalne som to dala prednaskou napr dna, odmeny... a potom boli pohovory :D
Mne napr. otazka ohladne "pracovneho dna" pride taka "na dlho". Pracovnu napln ale by si mala vediet, otazka s akym softwarom budes robit je podla mna UPLNE na mieste. Viac by som sa orientovala na pracu ako placu, netreba to pitvat do kazdeho eura.

CIze za mna: je mozny aj karierny postup, ak tu budem pracovat dlhsie? s akym softwarom budem pracovat? Aj so SAPom? Flexibilita casu je tiez dobra otazka, ak rada robim HO, tak to by ma velmi zaujimalo, ale zase moze to vsugerovat, ze nechce sa ti chodit do prace :D Ak ta velmi zaujimaju tie odmeny: Na zaklade coho sa urcuju odmeny? kto ich urcuje? Zase tie odmeny napr. pri100brutoo nie su ziadne terno %.. a idu od nuly, cize by ma zaujimalo ci to bude meratelne, alebo podla toho ako si sadnem s nadriadenym, cize ci to bude na sympatiach. Pripadne, ci sa pravidelne zvysuju mzdy, ja napr na firme nemenim mzdy s prihliadnutim na inflaciu, ale na zvysenie minimalnej mzdy. Cize zdvihnem hladinu miezd celkovo kazdemu, kazdorocne. Cize neivem, ci musi to byt zalozene na "inflacii".
Ak ide o odborne miesto, mozes sa odborne vyjadrovat alebo to nechat uvolnene, sympatie robia svoje ale teda aj odbornost. Zase zalezi na tom kto robi pohovor.

queen_mary
27. mar 2023

Podla mna v pohode, akurat otazky ohladom flexibilnej pracovnej doby a bonusov by som nejako podelila medzi ostatne otazky, nech to nie je take "hrr".. ako pise iweska

vulka
27. mar 2023

Osobne by som sa toľko nevypytovala na bonusy.

autor
27. mar 2023

@iwesska to znie dobre, naozaj by bolo lepšie sa v tom menej vŕtať a skrátiť to..
@simca06022011 tiež máš pravdu, nechcem vzbudiť dojem že kvôli ja neviem 25€ si nechám vŕtať do kolena...

Veľmi pekne ďakujem za vaše reakcie a čas, pomáha mi to.

muchotrafka298
27. mar 2023

Ja by som tie otazky asi skratila a pytala sa jednu-dve najhlavnejsie, co by ma najviac zaujimalo. BOnusy riesit podla mna vobec nemusis, pretoze ich aj tak na zaciatku nedostanes (za odpracovane roky, automaticke zvysenie platu a podobne). Na toto sa mozes pytat postupne, je skusobna doba, takze v pripade, ze by Ti to tam nevyhovovalo, nemusis tam zostavat. Pokial je pre teba klucova informacia o pracovnej dobe, opytaj sa to ako prve a uvidis, ako budu reagovat.

autor
27. mar 2023

@muchotrafka298 kľúčové je asi že vlastne ako bude ten deň vyzerať, za čo budem zodpovedná, či budem v konštantnom strese sa naháňať alebo proste si pekne postupne budem robiť svoju robotu. Ale samozrejme to sa nemôžem opýtať a to mi nepovedia. Ale aspoň tak že prídeš do roboty, zapneš emaily, vyriešiš čo je v nich, dohodneš dopravu na nasledujúci deň atď by mi dalo trošku pokoja...
A potom je kľúčový plat. Nech vlastne viem o koľko si prilepším oproti súčasnej práci a či do toho chcem ísť.

simca06022011
27. mar 2023

no taketo otazky ohladom konkretnych ukonov a zodpovednosti si mozes nechat na uzsi vyber... AK porovnavas dve prace, tak jasne, ze tvoja pozicia je ina trochu. Mozno aj oni sa na mzdu spytaju, rpiapdne vies povedat, ze pod urcitu sumu nepojdes, inak sa ti neoplati pracu menit, ale vies za to nieco ponuknut. A za tym sa nemozes opytat, ci nebudes v strese, a aby si nemala konstantny stres.. to sa zase vylucuju. Ak chces nejaku sumu zarobit, na bonusy sa vyksasli a vyjednavaj si zakladnu mzdu. Bonus mozes mat NULA.

muchotrafka298
27. mar 2023

Podla mna dost zalezi aj od toho, o kolke vyberove kolo sa jedna.Lebo niektore uplne vhodne na prve kolo nie su. A co sa tyka naplne prace, tak to nikto Ti nepovie, ze tam budes v strese sediet 10 hodin denne, to si necha pre seba a tiez Ti bude tvrdit pri vyberku, ze tam nie je stres, ze je to pohodova praca a potom zistis, ze si tam 10 hodin denne a ulietana si jak skrecek v kolese. U niekoho vedia zavazit aj benefity, takze na tie by som sa urcite opytala (aj ked u mna klucove nie su), lebo niekedy vedia viac priniest ako o par desiatok eur vyssi plat.

zuzanka.zuzu
27. mar 2023

+pozdavalo sa mi to so SAPom a ze si videla podobnu poziciu v oktobri, znaci to ze sa zaujimas o firmu (a zaroven ze ked raz budes odchadzat odtialto tak budes hladat a nezabuchnes dverami, cize aj oni budu mat cas najst nahradu)
-v tom matematickom okienku s 8% a valorizaciou a dopravou a bonusmi a kadecim som sa uplne stratila, toto by som komplet vynechala

ivana11155
27. mar 2023

Su to standardne otazky. Ja osobne by som necakala neviem ake bonusy ale opytala by som si poriadny plat, za ktory sa ti oplati menit pracu. K zvysovaniu neskor nemusi dojst z hocijakych dovodov. Napr. pochybujem, ze novej zamestnankyni da niekto bonus 8% ale skor to najnizsie percento. Budu sa na to pozerat, ze si tam kratko, musia ta zaucit, este nevies uplne vsetko na danu poziciu atd. Na zaciatku sa aj tebe bude tazko argumentovat, ze mas naviac. K SAP-u: ked tam v oktobri bol, asi nikoho nenasli, kto by ho aj vedel na pozadovanej urovni, tak teraz ho tam vobec nedali. Moze byt, ze celkovo v oktobri sa im na tu poziciu nikto nepozdaval, tak teraz to trochu obmenili a skusaju znovu. Bezne sa to tak robi.

autor
27. mar 2023

@ivana11155 no ide o to že ja v SAPe viem robiť, mám aj v životopise rozpísané ktoré konkrétne moduly mám na akej úrovni a ozaj sa mi ten program veľmi páči takže ja by som tak trošku dúfala že s tým budem robiť 🙂
Áno, aj keby som počas skúšobnej doby mala menší plat, tak to úplne akceptujem.

autor
27. mar 2023

@zuzanka.zuzu áno, vynechám to, ozaj to nepatrí na prvé kolo.. možno skôr potom po skončení skúšobnej doby keď budú spokojní so mnou

sun_shine_2020
27. mar 2023

Ja by som sa opytala vsetky - su podstatne. Aj o tych bonusoch, navysovaniach mzdy atd...ja som sa dokonca chcela ist pozriet do officu, pytala som sa pracovny team, kolko ludi bude na takej istej pozicii ako ja (s kym sa budem vediet poradit o pracovych veciach). Mna sa zas zamestnavatel pytal na nadcasy - ci viem ostat dlhsie, kolko hodin, atd...

autor
27. mar 2023

@sun_shine_2020 to by som aj ja najradšej videla či si tam ľudia v kľude sedia za počítačmi a pracujú alebo je tam chaos, krik a niekto sa v rohu mentálne zosypal 😂😂😂 ale viem že to ma asi nevezmú na takú prehliadku, na to je skúšobná doba.
Dobre, budem mať pripravenú odpoveď aj na nadčasy

sun_shine_2020
27. mar 2023

Zaujimalo ma ci je open office, ako sa sedi, rychlo pozriet ako je vybavena kancelaria, kolko je tam ludi atd🫣😁 ja som bola proste zvedava😉

muchotrafka298
27. mar 2023

U nas office ukazuju, zbezne kedze je to open space tak vidis priestory. Kedysi byvala kolegyna vodila kazdeho kandidata na pracovnu poziciu po priestore, my mame viacero "velkych" kancelarii a tam o kazdom nieco hovorila. Nakoniec tych ludi vobec ani nezavolali do dalsieho kola. Cize mne to prislo uplne zbytocne a aj trapne, sme tam vzdy sedeli ako nejaki komparzisti 😂

dankanka
27. mar 2023

Pohovor nie je len o tom ci si Ta oni vyberu ale aj o tom ci Ty kad zaujem. Takze ano, pytaj sa..ale tie bonusy prilis nepitvaj 🙂

autor
27. mar 2023

@muchotrafka298 no to by aj mne bolo trápne.. na mieste zamestnávateľa by som asi ozaj až v druhom kole toto ukázala ak vôbec... Alebo takým, s ktorým dolaďujem posledné detaily pred podpisom zmluvy.

autor
27. mar 2023

@dankanka áno, to nechám na nich, keď ich budú chcieť nejak bližšie vysvetliť ale nebudem sa na nich vypytovať.. veľmi si cením vaše uhly pohľadu

dankanka
27. mar 2023

Mne inak po pohovore ked ma vybrali tak povedali, ze prave to, ze som sa aj ja pytala, si cenili.

dadis
27. mar 2023

@dankanka Ale tie otazky musia byt zmysluplne..

dankanka
27. mar 2023

@dadis tak to je snad jasne..ja si pred kazdym pohovorom prejdem nahlas pohovor doma, pripravim si relevatne otazky, najdem co najviac informacii o firme na internete.. potom nie som ani taka nervozna