Možem si po štúdiu rádiologickej techniky otvoriť vlastnú ambulanciu?

11. apr 2023

Ahojte podávam si prihlášku na VŠ odbor radiologický technik , potom by som rada pokračovala z Bc na Mgr odbor verejné zdravotníctvo , avšak zaujíma ma že či je podľa Vás možné alebo či s tým niekto nemá skúsenosť že by som si po štúdiu mohla otvoriť niečo vlastné ako rádiologické oddelenie / klinika alebo ako to povedať kde by sa normálne robili rontgeny , CT a podobne... či už pre ľudí alebo pre zvieratá , prostriedky na to by boli len neviem či je to možné ( čisto len tvorenie snímkov a skenov , žiadne určovanie diagnoz kedže by som nebola lekár)

alissa1222
11. apr 2023

Ahoj,v podstate by to bolo možné ak by s tebou pracoval aj lekár lebo asi by to bolo nanič keby osnimkujes a na popis by si ľudia museli rádiologa zháňať a pochybujem že v nemocniciach budú popisovať pre nich cudzie snímky 🙂

autor
11. apr 2023

@alissa1222 jasné aj tak som nadtým rozmýšľala že tam niekoho potom dať 🙂 Diki za odpoved

sajmonka_1216
11. apr 2023

neviem či je to nejak extra praktické... napr. ma pošle na rtg chirurg, alebo obvodný, alebo niekto iný... všetkých lekárov určite nebudeš mať... a zas aby som z napr z polikliniky alebo z nemocnice išla do súkromnej ambulancie po snímok a naspäť s ním k lekárovi, to asi nie, keby som to mala po ruke v jednej nemocnici napr.

marca12
11. apr 2023

A naco by boli ludom snimky bez popisu? Ved preto sa vsade dlho caka,lebo je malo radiologov a nestihaju pisat popisy k nalezom. Ziadny odborný lekar necita snimky,precitaju si len zaver z popisu radiologa. Velakrat ani celu spravu nemaju cas citat. A na zobrazovacie zariadenia potrebujes mat aj lekarov a kredity,dohodu s poistovnou. To nie je len tak,ze pridem a kupim pristroje. Bez certifikatov ti nikto neakceptuje vyslwdky zobrazeni a kto ti preplati ukony? Mas vobec predstavu,co take pristroje stoja?

autor
11. apr 2023

@marca12 preto sa informujem kedže prostriedky na to mám len informácie nie :D Všetci z rodiny su veterinári , rodičia majú vlastnu veľkú vet. kliniku viem čo takéto stroje stoja. Len ja jediná sa neuberám podobným smerom no takisto by som chcela mať niečo vlastné , teda ak by to bolo možné. Ak nie skúsim vymyslieť inú variantu alebo sa nakoniec normálne zamestnám v nemocnici

autor
11. apr 2023

prístroje ( oprava pardon)

mogaa
11. apr 2023

ak vieš koľko stojí 1ct prístroj, tak by bolo fajn sa zamyslieť nad návratnosťou a teda nad cenou jedného takého vyšetrenie a hlavne....kto to vyšetrenie uhradí....napr.aká bude návratnosť za prístroj v horizonte cca 10rokov, tak orientačná cena napr.200eur len za vyšetrenie s popisom od rádiológa - suma je čisto výstrel....bežný človek nedá 200eur ak môže mať takéto vyšetrenie zdarma a čo sa týka poisťovni, tam naozaj záleží od toho či vôbec poisťovňa bude ochotná podpísať zmluvu s maličkou ambulanciou kde možno bude 1 ct prístroj.......treba sa zamyslieť nad horizontom návratnosti, lebo to je dlhodobý horizont kedy sa bude splácať len samotný prístroj.....

vulka
11. apr 2023

Skús sa popýtať tých, čo takto podnikajú.

autor
11. apr 2023

@mogaa ako som hovorila , rozmýšľala som nadtým vo veľkom niečo ako diagnostické centrum ( na SK ich zopár je) vrátane sonografie , magnetickej tomografie , magnetická rezonancia , denzitometrie, stredisko nukleárnej medicíny atd. Rodičia by mi s tým pomohli , začo som im nevysloviteľné vdačná ( ako je uvedené vyššie prostriedky na to sú ). Tuším takéto jedno zariadenie funguje aj v Nitre a majú zmluvu aj s poisťovňami ale musela by som si o tom ešte veľa zistiť ..

lenocka8894
11. apr 2023

Celkom to mozne nie je...vsetky povolenia, nakup strojov cez verejne obstaravanie, a hlavne zazmluvnit poistovne a ziskat limity...inak by si ludia za snimky museli platit...ked zacnes robit v zdravotnictve tak pochopis o com vsetkom to je...a navyse bola by si konkurenciou a pokym nemas niekoho za sebou tak to nevidim realne 💁‍♂️ jedine zubny rtg ale to uz vacsina zubarov si robi sama

autor
11. apr 2023

@vulka ano určite , len tu v okolí nič také niene ( stredné Sk teda , bývam až na juhu ) Takže budem musieť kontaktovať niekoho dalej , ale neskutočne ma to do niečoho takého ťahá🙂

terezia323
11. apr 2023

Môžeš si niečo také otvoriť, ale aby ste mohli fungovať budeš potrebovať garanta. Teda atestovaného radiológa

autor
11. apr 2023

@lenocka8894 Ďakujem , určite to nie je to len tak 🙂 Mám na to ešte nejaký ten čas :D Len sa dopredu zaujímam pretože ani moji rodičia o tomto veľa nevedia kedže sú z veterinárneho sektoru. ( Inak pardon za písanie , notebook mi hocijako hádže cez autocorrect slová ..)

autor
11. apr 2023

@terezia323 to je jasné s tým počítam kedže by som nebola lekár 🙂

vulka
11. apr 2023

No Ve'd nemusíš zrovna osobne. Možno aj elektronicky, telef a pod. Možno tu na koníku nájdeš niekoho. Napríklad, kto robí v súkromnom MRI v Demänovskej doline.

lenocka8894
11. apr 2023

Ako drzim ti palce...ale mas predstavu kolko take stroje stoja? A to nie je len o strojoch..tam musis mat specialne baritove omietky plno olova aj specialne podlahy...takze pokial nemas otca Hascaka tak by som o tom ani nerozmyslala

maja1982
11. apr 2023

u nás je súkromná sonografická ambulancia, ktorú vlastní nemedicínsky pracovník, ktorý si kúpil sonografický prístroj a má tam 2 lekárov, ktorí mu chodia robiť USG vyšetrenia... čiže si myslím, že takýto druh podnikania je možný... fungujú ale na priamu platbu, myslím 22e za vyšetrenie... lenže dostupnosť sona v nemocnici a poliknike je 2 až 4 mesiace, čiže veľa ľudí túto možnosť vyžije... súkromné CT pracovisko ja osobne tu v okolí nepoznám, ale predpokladám, že tam budete musieť mať lekára, predsa len sa pri CT vyšetrení aplikujú kontrastné látky do žily, pri čom musí byť prítomný lekár

lalenka33
11. apr 2023

Presne tak, ako vyššie kočky píšu. Bez rádiológa ti je takéto pracovisko na nič. Do súkromného zariadenia by šiel na vyšetrenie len ten komu súri vyšetrenie a má peňiaze navyše. A tiež nechápem to kombinovanie rôznych odborov bc technik a mgr verejné.Myslím, že lepšie by bolo 5 rokov jedného odboru a byť ma slovo vzatý odborník. Keď majú tvoji rodičia vet.kliniku, tak ešte tam by si mohla mať ct atď. ale vždy potrebuješ toho, kto ti spraví popis. Bez popisu ti je snímok na nič.

autor
11. apr 2023

@lalenka33 neváhala by som keby sa dá rádiologický technik študovať dalej aj na Mgr,:/ ale to momentálne neni možné a veľa ľudí si z takýchto odborov chodí dorábať mgr na verejné zdravotnictvo

autor
11. apr 2023

@lenocka8894 moji rodičia na to prostriedky majú a sami mi to navrhli že by mi s tým pomohli ( viem koľko ich stála celá vet klinika ) plus majú ešte fitness centrum a brat podnik s oceľou, o peniaze núdza nieje len sa snažím nazbierať čo najviac informácií o tom čo a ako , aj doma sme sa o tom bavili že treba všetko zistiť čo a ako a potom realizovať.

autor
11. apr 2023

Baby jasné lekár by sa tam určite dosadil 🙂 starosti mi robit len tie poistovne čo sa tu spomínali. Každopádne všetkým Ďakujem za doterajšie odpovede a rady. 🙂

autor
11. apr 2023

@lenocka8894 no otca Haščáka teda nemám - chvalabohu :D

autor
11. apr 2023

@maja1982 vieš prism napísať v akom meste sa tá sukromná sonografická ambulancia nachádza ? 🙂

mogaa
11. apr 2023

napr.len denzitometria.....nestačí ti kúpa prístroja a popis, automaticky potrebuješ zamestnať lekára ktorý zhodnotí stav s výsledkami a nastaví liečbu....veľa súkromných lekárov má čo robiť aby sa im vôbec oplatilo mať súkromnú ambulanciu.....ty to chceš robiť vo veľkom...nechcem sa ťa dotknúť ale zrejme nemáš ani reálnu predstavu koľko by stála len prevádzka takéhoto zariadenia, lebo samotné prístroje ti nestačia - okrem návratnosti do prístrojov musíš platiť prenájom, lekárov, sestry, prevádzkové náklady....to sú obrovské náklady....nestačí ti 1lekár, či predpokladáš že to bude chirurg(RTG), reumatológ(denzitometria) a ortopéd v jednom? a že ten lekár bude mať čas aj objednávať pacientov a bude ti tam aj upratovať?

autor
11. apr 2023

@mogaa nie v poriadku , nedotkla si sa ma ved sú to normálne rady o ktoré som sama žiadala 🙂 nie nepredpokladám že to bude lekár 3v1 , a nehovorím ani že by to bola najvačšia súkromna klinika na SK, len by to bolo určite viac ako jeden RTG stroj. Reálne doma sa o tom bavíme len mesiac ešte to stále nieje premyslené a ešte je to daleko🙂

lenocka8894
11. apr 2023

Mas este casu kludne sa pytaj, pozistuj si 😊 kto nic nerobi nic nepokazi takze drzim silno palce 💁‍♂️ ale este upozornim na jednu vec..v zdravotnictve je silna hierarchia a nepredpokladam ze atestovany lekar (ktorych je nedostatok) bude pracovat pod "len" radiologickym technikom

zuzana76
11. apr 2023

@autor nemyslim si, ze ti niekto da tu na MK na toto fundovanu radu, mozno zajst do zdravotnych poistovni

viestta
11. apr 2023

Mas istotu, ze zozenies niekolko stotisic na pristroje, na kupu a prestavbu nejakej budovy aby splnala vsetky bezpecnostne a hygienicke kriteria?

lenocka8894
11. apr 2023

Ja by som skor isla smerom MRI zvierat..tu sa to robi na cierno a je to diera na trhu 😊 navyse rodicia su vet takze by vedeli posuvat "pacientov"

lenocka8894
11. apr 2023

@viestta to nie su statisice ale miliony